▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

گفتگوبا رئیس سابق صنعت/چرخه تولید در ایلام می چرخد

 

 چرخه تولید در ایلام می چرخد گفتگو ازملیحه محمودخواه/ عصرایلام/«یکی از موضوعات مهم کشور تکمیل زنجیره علم و فن آوری است و اقتصاد مقاومتی است و لازمه اقتصاد مقاومتی افزایش زنجیره تولید در داخل کشور است.

این زنجیره از ایده و فکر شروع می‌شود و سپس به علم و فن آوری می‌رسد و در ‌‌نهایت به تولید منتهی می‌شود. بنابر این رسیدن به فن آوری صرف کافی نیست بلکه این زنجیره باید تا انتها تکمیل شود.» این توصیه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و ایجاد زنجیره تولید در داخل کشور است. با توجه به توصیه معظم له و بررسی حماسه اقتصادی که تأکید ایشان در ابتدای سال بود، به بررسی وضعیت زنجیره تولید در استان‌ ایلام پرداخته‌ایم. استان ایلام یکی از استان‌های غربی کشور است که به دلیل استراتژی خاص این استان، شاهد تولید محصولات خاصی در آن هستیم؛ که گاهی از صفر تا صد این محصولات در خود استان تولید می‌شود و گاهی نیز در تکمیل زنجیره تولید استان‌های همجوار نیز به یاری آن‌ها می‌آیند. همین موضوع بهانه‌ای شد تا با علی مهدوی، رییس سابق  سازمان صنعت و معدن و تجارت این استان به گفت‌و‌گو بنشینیم.

    فرش استان ایلام شهرت جهانی دارد. چه مقدار از چرخه تولید فرش این استان در خود ایلام تولید می‌شود؟

فرش برجسته استان به طور کامل از صفر تا صدش در ایلام به تولید می‌رسد. نخ‌های مورد نیاز قالی‌ها از دامداری‌های خود استان تأمین می‌شود. این گوسفندان از‌ نژاد کردی است و بهترین پشم گوسفندی استان در محدوده آبدانان تولید می‌شود. رنگ‌ها نیز از گیاهان کوهستانی خود استان تأمین می‌شوند که پس از تهیه نخ‌ها آن‌ها در کارخانه‌جات رنگریزی داخل استان رنگ می‌شود و در اختیار بافندگان قرار می‌گیرد. در واقع بهترین فرش غرب کشور در این استان با تلاش خود مردم این خطه به بار می‌نشیند. این در حالی است که گبه و گلیم استان نیز که همین چرخه را در این استان طی می‌کند توانسته است شهرت جهانی پیدا کند.

    به جز فرش، محصولات دیگری هم دارید که تولید آن تماماً در این خطه صورت گیرد؟

استان ایلام استانی پر نعمت است که در همه زمینه‌ها پتانسیل خوبی دارد. ما در حال حاضر پتروشیمی گاز در استان داریم که فاز اول آن به بهره برداری رسیده است و همین صنعت می‌تواند زمینه تولید بسیاری از محصولات را فراهم سازد. در حوزه نساجی نیز به پیشرفت‌های خوبی در استان رسیده‌ایم. یک شهرک پایین دست در راستای بحث تأمین صنایع زمین را فراهم کرده‌ایم و توانسته‌ایم واحد‌های نساجی خوبی در تولید گردباف در استان ایجاد کنیم که همه این محصولات در خود استان به بهره برداری می‌رسند. واحد‌های صنعتی پویا نخ و رزین بافت علاوه بر تأمین نیازهای استان توانسته‌اند محصولات خود را به سراسر کشور ارسال کنند.

    در حوزه صنایع دامداری آیا ایلام توانسته است به جایگاه مطلوبی برسد؟

یکی از تولیدات دیگر استان ایلام تولید گوشت قرمز و مرغ است. در تولید گوشت قرمز به جایگاه خوبی رسیده‌ایم. بیش از ۴۰ درصد محصولات گوشتی در خود استان ممصرف می‌شود و مابقی به سایر نقاط کشور صادر می‌شود. حتی بسته بندی و لیبل این محصولات نیز در داخل استان تهیه می‌شود و علاوه بر اینکه چرخه تولید کامل می‌شود باعث ایجاد شغل پایدار نیز برای جوانان ایلامی می‌شود. در واقع صفر تا ۱۰۰ تولید مرغ و گوشت در استان صورت می‌گیرد. ۳۵ درصد مرغ تولیدی نیز مصرف ایلامی‌ها است و بقیه به خارج از سایر استان‌ها فرستاده می‌شود. در حوزه کشاورزی نیز در واقع یک نهضت کشاورزی داشتیم که امیدواریم بتوانیم ایده‌های خود را محقق کنیم.

    با توجه به توصیه مقام معظم رهبری در باره اقتصاد مقاومتی، استان ایلام تا چه میزان توانسته است توصیه‌های ایشان را فراراه خود قرار دهد؟

در سالی که گذشت ما با سه مشکل بزرگ دست و پنجه نرم می‌کردیم. چالش ارزی، تحریم و هدفمندی یارانه‌ها. در واقع فضا برای تولید فضای سختی بود به همین دلیل اولین اولویت را در تحقق فرمایش مقام معظم رهبری، روی بنگاهداری قرار دادیم.

    چرا؟

برای اینکه بتوانیم با بنگاهداری از تعطیلی صنایع و کارخانه‌ها جلوگیری کنیم. با توجه به تلاش مسئولان استانی و با توجه به فشارهای زیاد بر واحد‌های صنعتی ما در کل استان تنها شاهد تعطیلی ۳ واحد صنعتی بودیم و توانستیم ۳۰ واحد را فعال کنیم. در واقع استان ایلام در این زمینه کمترین مشکل را داشت. زیرا در مواد اولیه کارخانه‌ها و مؤسسات موجود در استان کمترین وابستگی به بازارهای خارجی را داشتیم. برای ۱۷۵ واحد تجاری و صنعتی خود ماده ۲۸ و ۲۹ و ۱۶ را اعمال کردیم. در واقع مهم‌ترین مشکل صنعتی در استان سرمایه در گردش واحد‌های صنعتی است که برای حل این مشکل از محل بازده بنگاه‌های زود بازده و صندوق توسعه ملی در سال ۹۱ و ۹۲ نقدینگی به بانک‌ها آوردیم و در حال حاضر در حال تزریق پول به واحد‌های صنعتی هستیم.

    مهم‌ترین چالش که صنعت در ایلام با آن روبه‌رو است، چیست؟

مهم‌ترین چالش ما وسایل جدید است و تولید سرمایه در گردش واحد‌های صنعتی است. ما در حال پیگیری و حل این مشکلات هستیم. جلسات و نشست‌هایی داریم که در آن پیگیر مطالبات هستیم و تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم که هیچ واحد تولیدی در استان به تعطیلی کشیده نشود.

    فکر می‌کنید اقتصاد در استان ایلام چه جایگاهی در استان دارد؟

ما تلاش خود را به کار می‌گیریم و تا به حال نیز شاهد پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف در استان بوده‌ایم. در حوزه صندوق توسعه ملی موفق شده‌ایم ۲۱۰۰ میلیارد تومان را از جمع مسدودی‌ها خارج کنیم که سعی می‌کنیم این مباالغ در طرح‌های صنعتی جدید منتهی شود.

استان ایلام در زمینه تولید فولاد، لاستیک، پودر پوپلین، آب معدنی، ماء الشعیر و نوشابه و حتی شمش موفق بوده است و ما امیدواریم بتوانیم زنجیره تولید را در این محصولات نیز در استان ایجاد کنیم.  مرز مهران در این استان مرز پویایی است که روزانه بیش از ۸۵۰ کامیون محصول کشور این این مرز به خارج صادر می‌شود که بیش از ۴۰ درصد این محصولات تولید خود استان ایلام است.

 گفتگوی منتشر شده مربوط به دوران تصدی مهندس مهدوی در سمت ریاست سازمان صنعت ومعدن بود که هم اکنون از نظرتان می گذرد.

نظرات   

 
+7 # Guest 1392-12-11 16:38
يادش گرامي ميداريم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+14 # شهروندایلامی 1392-12-15 00:58
وقتی به سازمان صنعت ومعدن رفتم ومتوجه شدم جناب مهندس رفته اندتمام انرژی ام به یاس تبدیل شدالحق وانصاف مهندس مهدوی بزرگوارانه درددل بنده راگوش دادوعلیرغم اینکه دستش خالی بودراهنمایی هایش کارگشاشدانشاالا ه که هرجاهستن خدانگهدارش باشد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+16 # همکار 1392-12-16 23:07
بایدبه نحواحسن ازمهندس قدردانی میشدچیزی که درهیاهوی عزل ونصبهارعایت نمیشود وهیچ متولی نداردقدردانی اززحمتکشان استان است کسانی که عمرووقت وهمه چیزخودراخالصانه درطبق اخلاص برای رشدوشکوفایی استان میگذارندازمسوول ین استان واستانداری انتظارمیرود ازمهندس مهدوی قدردانی شودکسی که درطول مسوولیتش بدون هیچ چشمداشتی برای نظام مقدس جمهوری اسلام افتخارآفرید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+14 # جمعی ازاهالی آبدانان 1392-12-17 23:01
ازاستاندارفهیم ومردمی ایلام تقاضاداریم ازتجربیات مهندس مهدوی که نیرویی توانمندخلاق وانقلابی ودارای جایگاه ویژه مردمی است استفاده نماید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+12 # ایلامی 1393-02-07 23:44
زمستان میرود وروسیاهیش به ذغال خواهدماندنیروها ی ارزشی واجرایی خوب برخواهندگشت
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-8 # فرزاد 1393-02-24 08:21
بابا اگه ميتوانست كاري بكند در طول هشت سال ميكرد بسيار مدير ضعيفي بود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+9 # همكار 1393-02-28 21:33
از فرزاد دعوت ميشود به حوزه برنامه ريزي سازمان ما تشريف بياورند واز نزديك با فعاليتها وعملكرد اقاي مهدوي وهمكارانش اشنا گردند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # قادر 1393-03-04 13:23
خدایی انسان محترمی بود ولی در بحث بازار کار برنامه ریرزی و کنترل اصناف بی تدبیر بود چه بسا در جلسلت افزایش قیمتها را تکذیب میکرد یا واقعا...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # رشید 1393-03-04 13:37
باسلام انصافا اقای مهدوی از لحاظ شخسیتی انسان کاملی بودند ولی در ارائه امار ومطالب حوزه کاری یاواقعا گزارش کذب بهشون ارائه میشد یا در باغ کاری نبودند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # ناشناس 1393-04-03 01:54
شخصیت صحیح می باشد.ضمنا در باغ نبودند اصطلاح مناسبی نیست!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # ناشناس 1393-03-08 22:58
مهدوي از جمله مديراني بود كه شعاري ميداد به ان عمل ميكرد مانند توجه به فرشبافان وتوسعه ان متاسانه كليه كارگاههاي فرش الان در حال تعطيلي به ايوان سر بزنيداز خدمات خوب ايشان رونق مرز وحضور هياتهاوتجار ايران وعراق نمايشگاهها وصادرات يك مليارد دلاري يكساله مرز مهران وساخت سيلو دراستان وجايكاه سوم استان در زمان مديريت ايشان در استفاده ازمنابع صندوق توسعه ملي كافي است سري به سايت اين صندوق بزنيد توسعه خدمات از جمله خدمات خودرويي در سطح استانو برخورد قاطع ايشان بامتخلفين و....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # دره شهری 1393-03-09 00:44
شنیده هاحکایت ازآن داردکه ......... مهدوی یک آدم استادودانشمندوف رهیخته درکارخودش بودشنیده ایم که به عنوان کارشناس ساده به وزارتخانه رفته واین بیشترباعث ناراحتی وتالم است این ازشیرین کاریهای .....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # اسفندیار 1394-01-26 01:15
دوستان عزیز مطمئن باشید گذشت زمان ثابت خواهد کرد شخصیت کاری و اجتماعی آقای مهدوی، در حوزه مدیریتی چقدر سالم و پاک بوده است!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group