▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

شنبه 31 فروردين 1398 Saturday 20 April 2019 14 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

انتقاد سازنده آری ولی حاشیه سازی نه/نقدی برمطلب "آقای معاون برنامه ریزی به ما حق بدهید"

 

 

 

انتقاد سازنده آری ولی حاشیه سازی نهارسالی کاربر/در پاسخ به متنی تحت عنوان آقای معاون برنامه ریزی به ما هم حق بدهید/هر انساني طبيعتاً ميل دارد، در اظهار عقيده‌ اش آزادي داشته باشد و هيچ‌كس وي را در بيان آن از راه گفتار يا نوشتار، باز ندارد.


هنگامي كه حق طبيعي در بيان عقيده‌اش از وي سلب شود يا اين كه جز در چارچوب خاصي به وي اجازه‌ي اظهار رأي داده نشود به فرد و اجتماع هر دو ظلم روا داشته شده است. اين كار به محروميت جامعه از انديشه‌هاي درست و بهره‌وري از افكار پخته مي‌انجامد و اين اختناق و استبداد به حركت‌هاي بي‌هدف و نامعقول و نشر اكاذيب و شايعات بي‌اساس و آشوب منجر مي‌شود. همچنين ظالمانه است كه به طور نامحدود به انسان آزادي داده شود تا آن جا كه هيچ مانعي او را از هر عملي كه مي‌خواهد انجام دهد باز ندارد به طوري كه شرف و آبروي مردم را به خطر اندازد و حقوق و آزادي آنان را مورد تعدي قرار دهد، نتيجه‌ي اين عمل آن خواهد شد كه مردم به كينه و دشمني برخيزند و به گروه‌هاي مختلف تقسيم شوند و هر كدام نسبت به ديگري كينه ورزد و هر دسته و فرقه‌اي به جاي سعي و تلاش در راه بهبود و صلاح جامعه به دفاع از خويش و كوشش در تأمين منافع شخصي خود روي آورد و در نتيجه هرج و مرج به وقوع پيوندد و فتنه و آشوب انتشار يابد و ملت به انحطاط گرايد و در سراشيب سقوط قرار گيرد.
بحث های مطرح شده در مطلب فوق کلی بوده و منحصر به یک فرد خاص نیست که ما دکترعسکری را مطرح کنیم دکتر عسگری معاونت استانداری هستند نه والی ایلام . نقد بر عملکرد مدیران بومی حتما به فایده و سبب خیر است و بهترین راه برای ترغیب مدیران به بازنگری در عملکرد و اصلاح نواقص و تقویت محاسن کار آنهاست .
فکر نکنم هیچ کس و حتی دکتر عسگری از وضع موجود رضایت داشته  ولی وقتی که بودجه اختصاص یافته به استان ایلام کتر از 18 درصد بوده ایا از ایشان می توان انتظار معجزه داشت اینکه یکی را پس از دیگری تخریب کنید و به امید فردا باشید و اینکه کس دیگری بیاید و این وضعیت را یک تنه نجات دهد خیال واهی است.مگر یک نفر با این همه مشکلات استان و این همه تنگدستی مالی استان و تنگدستی اختیارات ؛ می تواند استان را نجات دهد؟ این یک خیال باطل بیش نیست.
یقین داشته باشید اگر حتی آدام اسمیت، فریدمن و یا هر اقتصاددان دیگری با این وضعیت سکانداری کند نمی تواند تغییر محسوسی ایجاد کند. مگر آدام اسمیت و فریدمن اختیار تغییر نرخ بهره، تغییر قیمت زمین، اعطای یارانه و ..... در سطح استانی را دارند؟ ایا این توقع بالا نیست؟
فکر نکنم حتی  دکتر عسکری واز وضعیت موجود استان و برنامه های اجرایی حوزه اشتغال و سرمایه گذاری رضایت داشته باشند   چرا که هیچ اختیاری برای انعطاف در این برنامه ها نداشته و این برنامه ها یکسان برای کشور اجرا می شد این در حالی است که شرایط استان ایلام با همه جا متفاوت است
. آیا بهتر نیست به جای اینکه تمام مسایل استان را به یک فرد وصل کنیم و توقع معجزه داشته باشیم، برویم و سهم گروهها، نمایندگان مجلس، مقامات کشوری و مدیران استانی را در عدم توسعه مشخص کنیم و آنوقت بر اساس اختیارات آنها در خصوص عملکرد آنها اظهار نظر شود؟ معلوم است که وقتی مبنای قضاوت نامشخص باشد اظهار نظر هم بی اساس است. مگر نه اینکه شرط لازم برای اجرای هر برنامه توسعه، تامین منابع مالی بانکی و دولتی است؟ آیا اختیار منابع دولتی با یک مدیر استانی است؟ پس دیگر گروهها چه نقشی دارند؟ چرا دیگر تریبون بدستها از عملکردشان در حوزه تسهیل امور اشتغال و سرمایه گذاری چیزی نمی گویند و تمام مانور آنها بر سر پروژه هایی است که با این اعتبارات محدود استان اجرا می شوند؟
با 165 میلیارد تومان و 18 درصد تخصیص چکار می شود کرد؟ هیج فکر شده که چه کسانی می توانند این ارقام را بهبود بدهند؟  در تعجبم که کسی که اینگونه مسایل جزئی را رصد می کند این سوال برایش پیش نیاید که چرا بودجه استان نسبت به لایحه 25 میلیارد تومان کاهش یافت و چه کسی باید پاسخ دهد؟ آیا این ملاحظه کاری نیست؟ با این ارقام حداکثر 10 کیلومتر راه هم نمی توان اجرا کرد؟ آیا یک مدیر استانی در خصوص بهبود ارقام نقش و اختیاری دارد؟
چنانچه سوالات فوق جواب صادقانه ای پیدا کنند مشخص خواهد شد که نقش یک مدیر استانی تا چه اندازه خواهد بود
ودر ضمن در جذب سرمایه گذار فکر نکنم کسی به تنهایی و بدون همکاری ومسئولین دیگران ودر واقع طبق فرمایش مقام معظم رهبری و نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد و فرهنگ همراه با عزم ملی و مدیریت جهادی اگر بخواهیم  در وضعیت اقتصاد استان و حتی کشور شاهد شکوفایی باشیم باید ابتدا یک عزم ملی و یک مدیریت جهادی وجود داشته تا بتوانیم اقتصاد را از این حالت نجات داده و یک فرد هرچه تلاش کند تا زمانی که عزم ملی نباشد یعنی هیج
ای کاش نگارنده نقد تخصصی و اقتصادی را به شخصیت فردی ایشان گره نمی زد و ای کاش در نقدش آنجائی که از سوی دولت و سیاست های کلی خطائی رفته را به فرد ایشان منتسب نمی کردند و بین شخصیت حقوقی و حقیقی  تفکیک قائل شده و کنش و کردار ادارای و اجرایی یک دولت و مجموعه را به یک تن منسوب نساخته و کمی کلی تر به نقد می پرداختن تا شائبه تخریب در اذهان متبادر نگردد . چرا تخریب؟ چون پیش از این نشنیده و ندیده بودیم این چنین بنام و صریح فرضا از رفتار فلان مسئول بومی که زمانی منتقد سر سخت سیاست ها و آمارهای دولت بود وبه محض پیشنهاد مقامی سر از پا نشناس دولتی شد و آمار های ملی و کشوری را نیز وفق منویات دولت تنظیم و به ملت ارائه میکرد ، انتقادی صورت گیرد .
نقد خوبست اما با رویکردی گره گشا و بازسازی کننده نه مخرب و نا امید کننده چرا خوشه حشمت خشکیده آیا جوانی که در سخت ترین شرایط با کمترین امکانات و از دل کمبودها و محرومیت های استان  به همت خویش و با تلاش علمی بدون آنکه مدرکی را بخرد ، استاد شد سپس خلاف تصور نگارنده مقاله مذکور در وزارت بازرگانی نیز در سطحی عالی مدیریت را تجربه و سپس وارد مدیریت استان شد ، اگرباز به  بقول نگارنده در اولین تجارب خویش نواقصی در کار داشت خوشه اش خشکیده میشود ؟ آیا جوان در سختیها تحصیل کرده ای ، بدون حامی  و اسپانسر و از استانی محروم که نخبگانش کمتر دیده میشوند و ترقی و پیشرفت در آن کم از خیال باطل نیست ، اگر مورد پیشنهاد چنین مقامی قرار بگیرد می توان تصور کرد به آن پیشنهاد پشت پا بزند؟ ما بودیم چنین میکردیم؟ آری شاید سزاوار تر این بود دکتر عسگری بعنوان استادی فرهیخته ، بیشتر در همکاری با دولتی که بنایش بر آمارآرایی و خود ستایی  و خود رایی بود تامل نموده و کسوت استادی را به سمت مدیریت ترجیح میدادند . اما چونکه چنان نکرد همسویی و همراهی با دولت نیز لاجرم پیش خواهد آمد چنانکه برای خیل مدیران بومی استان همچنان بود( از متن نوشته شده توسط کامران منصوری جمشیدی در مطلب ریشه حشمت ها را نخشکانیم )

 

 

 

نظرات   

 
0 # دلسوز 1393-02-16 08:42
بله عزیزان منظور از مسول بومی که ابتدامنتقد دولت احمدی نژاد بودوبعد رییس مرکز آمارشد آقای دکترآذراست که درآن دولت صدها آمار غلط تحویل مردم دادند وجون باپسر رفسنجانی رفیقند همچنان درآمار مانده اند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # negar 1393-02-16 13:46
درود بر حضرت عالی.متاسفانه باید گفت که اقای ...... هنوز نحوه ی نقد کردن رو یاد نگرفتن و جانب دارانه lاقای دکتر عسکری رو نقد کرده بود.البته نقد که نه تخریب
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group