▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

عمران خودآموز

رنج فرهنگ در متروکه!

رنج فرهنگ در متروکهعصرایلام/معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: اگر فضاهای  فرهنگی موجود در استان به هنرمندان و اصحاب فرهنگ وهنر تعلق گیرد مشکل کمبود زیرساخت‌ها تا حدودی حل خواهد شد/فضاهای موجود باید با رعایت قوانین و ضوابط متعلق به فرهنگ و هنر استان شناخته شود

عمران خودآموز اظهار کرد: فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی فرهنگ و هنر استان از کمبود امکانات رنج می‌برد تا جایی که قسمت‌هایی از فضای مجتمع فرهنگی هنری به امور اداری اختصاص پیدا کرده است.

معاون فرهنگی ارشاد اسلامی استان ایلام فضای نرم‌افزاری دستگاه متولی فرهنگ استان را بسیار محدود و ناچیر دانست و گفت: اداره کل ارشاد اسلامی در مرکز استان تقریباً حالت متروکه و غیرقابل استفاده به خود گرفته است از طرفی ساختمان فرهنگی هنری که برای فعالیت گروه‌های مختلف هنری راه‌اندازی شده به ناچار بخشی از فضای خود را در اختیار بخش اداری گذاشته است.

 خودآموز بیان کرد: توزیع فضاهای فرهنگی در مرکز و شهرستان‌های ایلام عادلانه نیست و برای پوشش فعالیت‌ها سعی شده از ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و سایر فضاهای در دسترس اداره در سطح شهر استفاده شود.

وی با بیان اینکه مجتمع‌های فرهنگی هنری در شهرستان‌های دهلران، مهران، دره‌شهر، ملکشاهی و چرداول در دست احداث و در صورت جذب اعتبارات دولتی به بهره‌برداری خواهند رسید ، ادامه داد: در هیچ‌کدام از شهرستان‌ها ساختمان اداری مستقل وجود ندارد البته حُسن این کمبود در ایجاد ارتباط نزدیک دستگاه متولی با فعالیت‌های هنرمندان و برقراری تعامل و دسترسی آسان به همدیگر است که تنگ شدن فضاهای فعالیت فرهنگی هنری به عنوان ضعف این دستگاه موجب غالب شدن فضای اداری بر محیط فرهنگی هنری خواهد شد.

 این کارشناس فرهنگی با بیان این که راه‌اندازی مجتمع‌های فرهنگی هنری نمی‌تواند پاسخگوی مطالبات مردمی در استفاده از فضاهای فرهنگی باشد، افزود: اگر تمام دستگاه‌های متولی امر فرهنگ در قالب یک کارگروه با محوریت یک دستگاه فرهنگی خاص و تحت حمایت استانداری شکل گیرد امکان در کنار هم قرار گرفتن فضاهای سخت‌افزاری و مکان‌های فرهنگی هنری وجود دارد در این وضعیت با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان در اجرای فعالیت‌های فرهنگی هم‌افزایی بوجود آورد مثلاً ارشاد اسلامی در برگزاری جشنواره‌های مختلف از فضاهای دانشگاهی، ورزش و جوانان، سازمان تبلیغات، کمیته امداد و آموزش و پرورش استفاده کند و بالعکس.

 خودآموز با بیان اینکه فضاهای موجود باید با رعایت قوانین و ضوابط متعلق به فرهنگ و هنر استان شناخته شود نه یک دستگاه خاص، خاطر نشان کرد: این تفکر نه تنها می‌تواند کمبود فضاهای فرهنگی را جبران کند بلکه استفاده بهینه از فضاها را به دنبال خواهد داشت.

 وی تصریح کرد: در راستای تصدی‌گری دولت اقتضا می‌شود دستگاه‌های متولی فرهنگی، اماکن و فضاهای فرهنگی را براساس قوانین و ضوابط در اختیار موسسات صاحب صلاحیت همچون موسسات و انجمن‌های مردم‌نهاد قرار دهند تا بدین‌وسیله بخشی از وظایف به بخش غیردولتی واگذار شود و از طرفی هزینه نگه‌داری و سایر هزینه‌های مصرفی از دوش دولت بیفتد.

وی افزود: باید علاوه بر فضاهای فرهنگی موجود از فضاها و مبلمان شهری مثل پیاده‌روها و پارک‌ها برای کارهای فرهنگی در فصولی که آب و هوا مناسب است در اجرای جُنگ‌های شادی و جشنواره‌ها استفاده کرد.

خودآموز در پاسخ به خبرنگار ایسنا در مورد استفاده از فضاهای مساجد برای انجام فعالیت‌های فرهنگی گفت: مساجد در صدر اسلام اساساً یک پایگاه فرهنگی بوده و فعالیت‌های مذهبی در دل فرهنگ جامعه تعریف شده است اگر در اجرای کارهای فرهنگی به تفکر کاربرد فرهنگی مساجد برسیم یقیناً از فضای وسیع این اماکن می‌توان بهره‌ی کافی را برد و از جهتی دیگر با این تفکر که بین فضاهای مذهبی و فضاهای فرهنگی هنری منافات وجود دارد مبارزه کرد چرا که هنر انسان را به تعالی رسانده و کارهای مذهبی تعالی اجتماعی را به دنبال دارد اما روش‌های اجرایی موجب ایجاد تفاوت نگاه‌ها به این دو مقوله شده است.

 معاون فرهنگی ارشاد اسلامی استان ایلام یادآور شد: کتابخانه بهترین فضای فرهنگی به دلیل وجود محتویات فرهنگی نیز هست اما با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی و استفاده از سیستم دیجیتال به عنوان یکی از شاخص‌های عصر مدرنیته باید با تجهیز کتابخانه‌ها، آنها را از حالت سنتی برای بهره‌مندی بهتر علاقمندان و حتی افزایش سرانه مطالعه خارج کرد.

 وی گفت: تجهیز کتابخانه به امکانات مدرن در کنار شرایط مطالعاتی منجر به اجرای سایر فعالیت‌های فرهنگی مثل نشست یا میزگردهای فرهنگی و ایجاد فضای گفتمان خواهد شد.

 خودآموز خاطر نشان کرد: وقتی فضای یک دستگاه در ارائه کارکردهای اصلی خود کافی نیست از سایر بخش‌های آموزشی، فرهنگی و مذهبی برای پوشش نقیصه‌های استفاده کرد و منجر به تداخل کاری می‌شود و به این جهت از کاربرد خاص یک بخش برای انجام امور آموزشی، فرهنگی و اداری که نشأت گرفته از محدودیت‌ فضای فرهنگی است بهره‌ گرفته می‌شود.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: با کاهش تصدی‌گری دولت و واگذاری فضاهای فرهنگی هنری به بخش خصوصی باعث می‌شود مراکز فرهنگی با خلاقیت بیشتری عمل کنند و حتی اقتصاد خود را تامین نمایند و به نحو دیگر دولت چابک‌تر و بدنه ساختاری آن لاغرتر خواهد شد. پس در صورت واگذاری مراکز فرهنگی هنری نیازی به حضور دولت نیست و فقط کار سیاست‌گذاری، نظارت و حمایت را انجام دهد ضمن اینکه در پروژه‌های عمرانی و تخصیص اعتبارات، راه‌اندازی زیرساخت‌های فرهنگی در اولویت قرار گیرد.

 وی راه‌اندازی یک سالن اجتماعات بزرگ با گنجایش 1500 نفر را یکی از ضرورت‌های اساسی استان ایلام عنوان کرد و گفت: علاوه بر برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های بزرگ استان این سالن قابلیت تبدیل شدن به محل دائمی برگزاری نمایشگاه‌ها را خواهد داشت.

 خودآموز با بیان اینکه می‌توان بسترهای مناسب در فضای شهری بصورت روباز برای انجام کارهای فرهنگی هنری در پارک‌ها و پیاده‌روها ایجاد کرد افزود: نباید برای ایجاد فضایی فرهنگی در شهر تنها به استفاده از فضاهای فرهنگی و هنری اکتفا گردد بلکه باید از دیواره‌های تبلیغاتی در ترویج فرهنگ استفاده شود.

منبع: ایسنا

 

نظرات   

 
+1 # علی 1393-05-12 09:48
.کدام هنرمندخوب استان ازارشادراضی است؟عصرایلام چراشده است تریبون آدم های دولت نهم ودهم....البته راست گفتن اصلاحات درایلام معنی نداردفقط زدوبندوقومیت...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # حسن 1393-06-23 13:11
باسوالات معنادارتان از ساغری،استاندارر امیکوبید.لااقل استانداربه دولت روحانی وفاداراست ولی شما رهایش کرده اید.چرامثل مردمثل روزنامه نگاران باجسارت خراسان حرفتان رانمیزنیدونمیگو ییدچه کسی زیرپای استاندارراخالی میکند.خیلی وقته میگن ارشادازطریق معاون ......... بارساندن کمک به رسانه ها نمیذاره علیه ارشادبنویسن.باو رکنیدراست گفتن.هنرمندان قابل راارشادطردکرداع تبارات رانابودکردن .چیزی ننوشتیدوسکوت کردید.تورابخداب ریداداره کل خیلی وقته تعطیله...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # آزاد 1393-07-23 19:41
تورابخدااین پست رابرداریدهمین آقاازجمله کسانی است که فرهنگ رامتروکه کرده هنرمندان رافراری داده اینها ..... گهرسودی اندکه معلوم نیست اعتبارات فرهنگی استان راچکارکردن....ه نرمندان واصلاح طلبان دل خوشی ازاینهاندارند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group