▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در گفتگویی با صاحبنظران استان بررسی می شود

جستجوی بالای واژه داعش در استان ایلام

بررسی دلایل جستجوی واژه داعش در ایلام

اختصاصی عصر ایلام/ حیدر داودی / به دنبال انتشار خبر مربوط به بیشترین جستجوی واژه داعش در جهان وبه تبع آن در ایران و استان ایلام، بر آن شدیم در گفتگویی با صاحب نظران حوزه های مختلف دلایل و علل این موضوع را بررسی نمائیم.

 در موتور جستجوگر گوگل واژه داعش بیشترین میزان سرچ(جستجو) در استان ایلام در سال 2014 را به خود اختصاص داده است.با توجه به اینکه کشور عراق بیشترین مرز مشترک را با استان ایلام دارد و گروه تروریستی تکفیری داعش هم در این کشور حضور دارد می توان همسایگی آن با استان ایلام را یکی از مهمترین عوامل جستجوی این واژه در گوگل دانست.

دو عامل شیعه بودن و کرد بودن مردم در استانهای عراق باعث شده است حس نوع دوستی و عطوفت را برانگیخته و بر این اساس طبیعی می نماید که مردم استان ایلام نسبت به پیگیری اخبار و رویدادهای جبهه حق با کفر  کنجکاو  باشند.

یکی دیگر از عواملی که باعث شده است مردم استان ایلام بیشترین کلیک را بر روی واژه داعش به خود اختصاص دهند ، عشق وعلاقه مردم استان نسبت به ائمه معصومی که  در این کشور هستند و تردد زیاد مردم ایلام به عراق است. و باید هم قبل از رفتن به این دیار بخواهند اوضاع آن و امنیت مرز را بررسی نمایند.( به عنوان مثال یک نفر از مشهد قصد سفر به ایلام را دارد  اوضاع آب و هوا را از اینترنت بررسی می نماید.)

قومیت های فرهنگی مشترک، نسبت های فامیلی و منطقه ای بین دو کشور عراق وایران و درمقیاسی دیگر استان ایلام و دیگر استانهای عراق در مورد آگاه شدن از اوضاع و احوال خانواده و فامیل های سببی و نسبی خود، باعث شده است وضعیت پیشرفت و یا شکست گروه تکفیری داعش در عراق را مورد بررسی قرار دهند.

جنگ در هر منطقه ای احساس تردیدو ترس به همراه دارد و حس ناآرامی را بر می انگیزد همانطور که برای ساکنان دو کشور اکراین و روسیه سرنوشت جنگ مهم به نظر می رسد و طبیعتا جستجوی اسامی سربازان کشته شده و ..... بیشترین آمار را به خود اختصاص می دهد، مردم استان ایلام و دیگر استانهای هم مرز با کشور عراق به صورت طبیعی می خواهند بدانند سرنوشت کشور دوست و همسایه ، عراق چه خواهد شد.هم عرب در ایلام و دهلران زندگی می کند وهم کرد در عراق زندگی می کنند.

اما آنچه که مهم به نظر می رسد پیروزی های مهم ارتش و گروه های مردمی در کشور عراق در نبرد با این گروهک تروریستی تکفیری است و صدای نفسهای آخر این گروه بزدل به گوش می رسد و انشاءالله نصرت وپیروزی با حق است.

در این راستا و برای بررسی موشکافانه این موضع گفتگویی ترتیب دادیم با نصرت اله حیدری،خلیل کمربیگی،معصومه علی حسینی،علی حیدر بیگی و آیت قیصربیگی از فعالین دانشگاه ،جامعه شناسی، علوم ارتباطات، رسانه و سیاسی که در ادامه می خوانید.

سؤال ما این است علت جستجوی بالای واژه داعش توسط مردم استان ایلام چیست؟

نصرت اله حیدری؛ عضو هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی ایلام و فعال سیاسی در گفتگویی با عصر ایلام درپاسخ سوال علت تکرار جستجوی واژه  داعش در اینترنت در ایلام و اینکه سرچ این کلمه در ایران متعلق به استان ایلام است گفت:  جامعه ایلام یک جامعه سنتی و در حال گذار است و در این جوامع رویکرد سیاسی سخت مورد توجه است به عبارتی این جوامع به شکال توده ای گرایش به موضوعات سیاسی دارند و چون امروز داعش یک بحث سیاسی روز است شاید یکی از دلایل این رویکرد باشد.

 وی رویکرد دیگر را همسایگی داعش و نزدیکی آن به مرزهای ایلام ذکر کرد و گفت: شاید مردم با توجه به اقدامات خشونت آمیز داعش دارای نگرانی باشند.

حیدری در ادامه همبستگی های فرهنگی ، تاریخی و قومی استان ایلام با مردم عراق را و پیگیر شدن وضعیت آنان را از دیگر دلایل وقوع این واقعه در عرصه رسانه های مجازی می داند.

 این عضو هیات علمی دانشگاه ازاد اسلامی از دیگر دلایل احتمالی رجوع مردم استان ایلام به وازه داعش را سیل زائران امام حسین  به استان ایلام دانست.

 وی  تردد نزدیک به دو میلیون زائر از مرز مهران را از دیگر احتمالات مربوطه دانست و گفت: طبیعتا زائران برای ورود به عراق تمایل داشته اند با بهره گری از ابزارهای مجازی چون موبایل های اینترنتی آخرین تحولات عراق را رصد نمایند.

خلیل کمربیگی جامعه شناس و مدرس دانشگاه در گفتگویی با عصر ایلام می گوید: جستجوی کلمه داعش در اینترنت، نه تنها در ایلام و ایران، بلکه در سطح منطقه و جهان نیز از جمله پرکاربردترین جستجوهای اینترنتی در سال 2014 میلادی بوده که به گواهی موتور جستجوگر گوگل صورت گرفته است. ریشه یابی مساله، نیاز به انجام یک کار پژوهشی در بین کاربران اینترنتی در استان دارد، با این حال، شاید بتوان، مهم ترین عوامل موثر بر رجوع بیشتر کابران اینترنتی استان ایلام نسبت به سایر هموطنان را در سه عامل هراس، هم مرزی و همدلی دانست.

این جامعه شناس می افزاید: از همان آغاز توزیع و نشر اخبار مربوط به جنایات گروه داعش، نوعی احساس ناشی از حیرت به همراه ترس بر مردم کل منطقه مستولی شد. انتشار فیلم ها و عکس هایی که در آن ها انجام مجازات با شدیدترین اعمال و وحشتناک ترین گونه صورت می گرفت، و اغلب این تصاویر از سوی منتشرکنندگان تصاویر و فیلم ها با علامت 18+ مشخص شده بودند، باعث گسترش نوعی احساس ترس شد.

 وی با بیان اینکه برای بسیاری از ساکنان منطقه، ایران و ایلام باورکردنی نبود که عده ای برخیزند، هم دینان و هم مذهبان آنان را به نام همان چیزهایی که آنان نیز بدان معتقد بودند، اینگونه قتل و عام کنند افزود: ساکنان شیعه مذهب استان ایلام، هر روز اخبار مربوط به گروهی را می شنیدند که در قرن بیستم شیعه کشی به راه انداخته و با بدترین روش، شیعیان را مجازات می کنند. انعکاس خشونت های این گروه توسط رسانه ها، و بروز شایعات گسترده در این زمینه، باعث برانگیختن حس کنجکاوی ساکنان و در نتیجه جستجوی کسب خبر می نمود. هرچه بر دامنه شایعات افزوده می شد، متاسفانه اضطراب اجتماعی نیز بیشتر غلبه می نمود و مردم در این زمینه بیشتر به دنبال جستجوی خبر می گشتند؛ در نتیجه ترس ناشی از شیوه انجام جنایات به همراه احساس تنفر نسبت به موضوع، به دغدغه ی اغلب کاربران اینترنتی در کل منطقه، ایران و ایلام گردید.

کمربیگی ادامه داد: از سویی دیگر انتشار اخبار جنایات داعش در کشور هم مرز با استان های غربی و خصوصاً ایلام و انتقال سریع اخبار و شایعات مربوط به این گروه در این استان توسط زائران و سایر همشهریان ایلامی که با ساکنان کشور همسایه در ارتباط بودند، باعث توجه و کنجکاوی ساکنان شده و جویندگان اطلاعات در این استان، به دنبال آگاهی بیشتری در این زمینه بودند تا از ابهام درآیند. کاربران اینترنتی هر روز اخبار زیادی را می شنیدند اما بسیار مشتاق بودند تا از وقایع و موضوع، اطلاعات موثقی کسب نموده و پوشیدگی اخبار بر آن آشکار گردد، لذا خود دست به کار شده و به جسجوی اخبار گشتند.

این جامعه شناس یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر این مساله را در احساس همدلی کاربران اینترنتی استان نسبت به سرنوشت، هم دینان، هم مذهبان و هم قومیت های خویش، در کشور همسایه دانست و اظهار داشت: جنایات داعش بر علیه مسلمانان، شیعیان و کردهای ساکن در کشورهای عراق و سوریه دل هر انسان دردمندی را به درد می آورد و همین مساله باعث می شد که کاربران اینترنتی در استان ایلام نسبت به سرنوشت هم نوعان خود در این دو کشور حساس شده و به دغدغه آنها تبدیل گردد. البته همان طوری که در آغاز گفتم، ریشه یابی مساله، نیاز به انجام پژوهشی مستقل داشته تا نقش واقعی همه عوامل در این مساله بر ما آشکار گرداند.

معصومه علی حسینی دانش آموخته علوم ارتباطات با گرایش روزنامه نگاری در گفتگویی یا عصرایلام  اظهار داشت: در بحث روزنامه نگاری مجاورت را از اولویتهای خبری مخاطبان می دانیم و مجاورت هم میتواند جغرافیایی و هم معنوی باشد.

علی حسیی ادامه داد: در حال حاضر مردم ایلام بعنوان مرزداران مملکت باهردو نوع مجاورت روبرو هستند از یک طرف گروه داعش دست به فتل و عام و فتنه گری درکشورهای شیعه نشین که دوست ایران محسوب میشوند میزنند و سعی در نفوذ و سلطه بر قسمتهاییاز عراق دارند.

این روزنامه نگار می افزاد: ایلامیها که بیشترین مرز مشترک را با عراق دارند بعنوان مرزدار خود را  موظف به دنبال کردن اخبار  داعش می دانند که خدایی نکرده غافلگیر نشوند و تحرکی درنزدیکی مرز صورت نگیرد، این از نظر مجاورت جغرافیایی و  به عنوانمرزداران و مرزبانان ایران  ،از طرف دیگر گروه داعش  دست به کشتار شیعیان و مخصوصااکراد سوریه زدند در اینجا ایلامی ها هم بعنوان همکیشان و هم همزبان نگران هستند و بهدنبال کردن اخبار داعش می پردازند.

علی حسینی ادامه داد: به نظر من مجاورت جغرافیایی و معنوی کافی است که یکخبر را به اولویت مخاطبان تبدیل کند. ضمن اینکه ما ایرانیان تشکیل این گروه قارچ گونه راترس صهیونیستها و استکبار از تدین و ایمان مسلمانان  میدانیم  که به تشکیل ناگهانی وتقویت این گروه غیر قانونی در مقابل  شیعه و بطور کلی اسلام پرداخته اند .چرا که دفاع بدبه تخریب موضوع منجر می شود و گروه داعش شیعیان را قتل و عاممی کنند و مسایل اسلام و اهل تسنن را بد اموزش می دهند  و این یعنی مقابله با اسلام وشیعه .

«علی حیدربیگی» فعال رسانه‌ای در استان هم در گفتگویی با عصرایلام اظهار کرد: از آنجا که گروهک نفرت‌انگیز داعش از استراتژی پیروزی از طریق ایجاد رعب جهت تصرف مناطق مختلف عراق استفاده کرد و سرعت پیشروی این گروه در نخستین روزهای حملات خود غیر قابل انتظار بود در میان مناطق مختلف مرزی کشور به ویژه استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی که هم دارای نزدیکی جغرافیائی و هم دارای قرابت فرهنگی بسیار به مناطق تصرف شده یا در معرض تهدید بودند به صورت طبیعی بیشترین میزان نگرانی ایجاد شد که هم نگران سرنوشت مردم آنسوی مرز و هم نگران امنیت خود این مناطق بودند به همین سبب طبیعی است که پیگیری اخبار مربوط به تحولات مذکور در بین مردم این مناطق بیش از دیگر مناطق باشد و البته پخش برخی شایعات مبنی بر نفوذ و دستگیری عناصری از این گروهک به داخل کشور در بین مردم باعث ایجاد نگرانی می‌شد.

این کارشناس‌ارشد علوم‌سیاسی ادامه داد: از سوی دیگر ایدئولوژی داعش در خصوص تکفیر همه جریان‌های قومی مذهبی و خشونتی که متعاقب این دیدگاه در مناطق تحت اشغال به ویژه علیه شیعیان و کردهای عراق به وجود آمد و تهدید به اشغال اماکن متبرکه و مقدس شیعیان و استفاده ماهرانه از رسانه‌های جمعی و شبکه های اجتماعی در جهت انتشار کشتارهای بی‌رحمانه دسته‌جمعی و بهره‌گیری گسترده از خشونت‌های جنسی تحت عنوان جهاد نکاح در داخل عراق و فقدان اراده و توان لازم در داخل و بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی در نخستین روزهای گسترش دامنه مناطق تحت اشغال، از دیگر عوامل ایجاد التهاب در میان شیعیان و کردها بود.

حیدربیگی افزود: سرنوشت مردم کرد در کوبانی و مقاومت مدافعان این شهر و انفعال عامدانه دولت ترکیه نیز در برانگیختن احساسات مردم موثر بود.

این فعال رسانه‌ای افزود: پس از اعلام فتوای جهاد کفائی مرجعیت در عراق و سازماندهی نیروهای شبه نظامی و مردمی شیعه و متوقف کردن پیشروی‌ها در مرحله نخست و سپس به عقب راندن و شکست دادن پشت سرهم داعش، شاهد افزایش میزان محبوبیت سردار قاسم سلیمانی در بین جوانان و میانسالان در این مناطق به خصوص در شهر ایلام بودیم به گونه ای خود شاهد بودم برخی از جوانان با دیدگاههای سیاسی نوگرایانه تلاش‌های سردار سلیمانی را مایه آرامش و امنیت در دو سوی مرز می‌دانستند و از اعلام موضع حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی در دفاع از عتبات عالیات و اماکن مقدس در عراق و سوریه در برابر تهاجمات داعش احساس غرور و امنیت می‌کردند.

آیت قیصربیگی؛ فعال سیاسی در گفتگویی با عصر ایلام علت حساسیت مردم ایران و خصوصا استان ایلام نسبت به اخبار حضور داعش در عراق را اینگونه بیان می دارد.

قیصر بیگی اظهار داشت:ملت شریف ایران اسلامی و مردم ولایتمدار استان ایلام به خوبی می دانند که گروه تکفیری داعش یک گروه به تمام معنا وحشی و دست پرورده زورگویان عالم است که برای به راه انداختن موج اسلام هراسی به جان مردم مسلمان عراق و سوریه انداخته شده اند.

وی ادامه داد: استان ایلام سرزمین یکپارچه شیعه ایران کانون اعتدال است و همین عامل شاید دلیل تنفر و انزجار بیشتر این مردم از افراط و گروه افراطی داعش نسبت به بقیه نقاط کشور شده است.

این فعال سیاسی می افزاید:استان ایلام همواره در طول دفاع مقدس خط مقدم و سپر دفاعی کشور عزیزمان ایران بشمار رفته است و از طرفی این استان دارای بیشترین مرز مشترک با کشور عراقی هست که در چند ماه گذشته جولانگاه گروه افراطی داعش بوده است.

آیت قیصربیگی ادامه می دهد: هنوز هم  می توان آثار وحشی گری  صدامیان بعثی در طول 8 سال دفاع مقدس بر پیکره مظلوم ایلام قهرمان دید و این موضوع مردمان این خطه از کشورمان را همیشه در حالت بیداری کامل قرار داده تا هر لحظه نیاز باشد همچون گذشته از دین و کیان خویش دلاورمردانه مرزبانی و مرزداری کنند.

وی اظهار داشت:ایلام دروازه کربلا و عتبات عالیات به روی ایران اسلامی است و عطر کربلا هوای این مردمان نیک نام را سرمست خود کرده است و در اربعین سرور و سالار آزادگان جهان مردم این دیار نشان دادند که عاشقانه ضمن اینکه میزبانی شایسته برای خیل مسافران بیشمار کربلا بوده اند بلکه سرزمین ایلام تا کربلا را حریم زیارت و کوی عشق ساخته بودند و این مهم نقش حراست این مردمان از مسافران راه کربلا را بیش از پیش پراهمیت کرده بود.

قیصربیگی ادامه می دهد: حضور میلیونی ایرانیان عاشق اباعبدالله الحسين (ع) در استان ایلام که مرز مهران را بعنوان امن ترین راه ورود به کربلا انتخاب کرده بودند باعث شده بود که این توده جمعیتی عظیم در این منطقه از کشور اخبار حضور داعش در کشور عراق را از طریق اینترنت رصد و پیگیری بکنند.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه  برخی از اقوام و خویشان مردم این منطقه از کشور  به جهت هم مرز بودن با کشور عراق در آن کشور به سر می برند و حضور داعش در کشور عراق گاهی اوقات موجب دلنگرانی این افراد شده بود خاطر نشان کرد: با این همه می توان اظهار کرد که علت پیگیری مردمان ایلام نسبت به پدیده داعش نه از سر ترس و واهمه بلکه از سر روحیه سلحشوری و احساس وظیفه مرزداری بوده است.

 وی افزود: ایران اسلامی همواره شهامت و شجاعت این مردمان غیور را در دفاع از ارزش های انسانی این آب و خاک ستوده است. و امروز حس انسان دوستی ایلامی ها حدومرزی را نمی شناسد تا حتی در آن سوی مرزها دغدغه همنوعان مسلمان خویش در اقصی نقاط جهان داشته باشند که گرفتار وحشی گری گروهای افراطی چون داعش شده اند.

قیصربیگی درپایان تاکید کرد: من این احساس ناب انسان دوستی ایلامی ها را می ستایم و می خواهم بگویم؛ درزمانی که حقوق بشر از کنار جنایات هولناک داعشی ها به راحتی گذشت و ککش هم نگزید بایست وجدان بیدار ایلامی ها در دفاع از حقوق بشر را بر سردر سازمان ملل تصویر کرد تا یادمانی زنده از شعر فردوسی علیه تندیس درد بشر امروزی باشد که:

"بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش زیک گوهرند

چو عضوی بدرد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

 

نظرات   

 
+7 # یک نویسنده 1393-10-12 11:13
این یک کار حرفه ای و بجا از سایت پربار شما بود. سپاس برادر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # شمس الدین رستمی 1393-10-13 09:22
سلام
با تشکر از نکته بینی و توجه آقای صیدمحمدی به مسائل اجتماعی استان
یک نکته مغفول مانده است ؛
اینکه در آمار اعلامی ، تفاوت این مساله در استان ایلام چندان با دیگر استان ها فاصله فاحشی ندارد و نمی توان برخی مسائل خاص استان ایلام را بسیار دخیل دانست و پیاز داغ مساله را زیاد کرد همچون شیعه بودن ( کردستان سنی است) یا کردبودن ( ارومیه و زنجان و... کرد نیستند) یا ...
به نظر من مجاورت (نظر خانم علی حسینی) و مرزی بودن مهمترین عامل بوده است و نقطه مشترک تمامی استان هایی ست که در صدر بوده اند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # شمس الدین رستمی 1393-10-13 09:30
ضمنا نفرت از جنایات داعش در تمام کشور وجود دارد نه خاص استان ایلام باشد یا اگر همزبان بودن دلیل بود که اعراب خوزستان باید آمار بالاتری می داشتند ، عشق و علاقه به ائمه هم در تمام کشور وجود دارد و...
صلاح است در بررسی چنین پدیده هایی نگرشی بدور از تعصب به استان داشته باشیم و ریشه های واقعی مساله را دریابیم چه بسا بیکاری و عدم مشغله دلیلی بر این موضوع باشد!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # بیکار 1393-10-13 20:11
بیکاری چه ربطی به داعش داره آقای رستمی.بیکاران عزیز بیشتر به دنبال شغل هستند اگر اینگونه که شما می فرمایید بود که واژه کار وبازار کار باید بیشترین میزان جستجو را به خود اختصاص می داد.راستی من به عنوان یک تحصیل کرده بیکار احساس می کنم چون همه استانهای غربی روی واژه داعش کلیک کرده اند مسائل قومی مهمترین عامل باشد.کرد ها درایلام،کرمانشا ه،کردستان و آذربایجان غربی هستند درضمن مردم اردبیل وزنجان بسیار معروفند به ارادت به ابوالفضل وامام حسین(ع) وشیعه هستند به نظرم عامل قومیت و هم مرز بودن اصلی ترین عامل باشد وبیشتر تحلیل ها هم مرتب است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # رستمی 1393-10-14 20:59
ببخشید برادر
تشکر از نظرتان منظورم نداشتن شغل نبود بلکه وقت گذرانی در اینترنت منظور من بود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group