▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در گفت و گو با رویوران مطرح شد:

عربستان، بازنده اصلی تحولات یمن

حسین رویوران,یمن,عربستان

عصر ایلام / این روزها تنش و التهاب در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا به اوج شدت خود در دهه های گذشته رسیده است.

در حالی که عراق، سوریه، لیبی، لبنان و برخی دیگر از کشورهای منطقه درگیر مبارزه با تروریسم تکفیری هستند، پدرخوانده های تکفیری های منطقه در حکومت آل سعود چند روزی است تجاوز نظامی علیه مردم یمن را آغاز کرده اند! اهمیت تحولات جاری در کشور یمن و تاثیرگذاری آن بر مناسبات منطقه ای و بین المللی جاری در منطقه حساس غرب آسیا ما را برآن داشت تا در همین زمینه با دکتر حسین رویوران کارشناس مسائل جهان عرب به گفتگو بنشینیم. رویوران معتقد است جریان تحولات در یمن به سود محور مقاومت پیش خواهد رفت و مردم یمن پیروز قطعی نبرد جاری در این کشور خواهند بود. مشروح گفتگوی ما با این استاد دانشگاه تهران را در ادامه می خوانید.

در سال های قبل تحولاتی در یمن در جریان بود که نهایتاً به برکناری دیکتاتور این کشور انجامید. آن زمان شاید کمترکسی فکر می کرد رژیم آل سعود و کشورهای هم پیمان آن؛ روزی دست به تجاوز نظامی مستقیم به این کشور بزنند. این شرایط جدید پیش آمده چه تاثیری بر روند کلی تحولات یمن خواهد گذاشت؟ آیا شرایط به نفع عربستان و متحدانش پیش خواهد رفت یا باز هم حوثی ها طرف پیروز خواهند بود؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به ریشه یابی تحولات جاری در یمن پرداخت. جنگی که در حال حاضر از طرف عربستان علیه یمن اعلام شده است، علت اصلی اش به از دست رفتن قدرت تاثیرگذاری رژیم آل سعود بر تحولات یمن باز می گردد. به عبارتی؛ تحولات صورت گرفته در یمن، توان تاثیرگذاری عربستان بر این کشور را کاهش داده و از آنجا که یمن دارای بیشترین جمعیت در شبه جزیره عرب است و می تواند تاثیرگذاری مستقیمی بر عربستان داشته باشد، عربستان برای تغییر واقعیات و شرایط جاری در یمن به سمت اعلام جنگ علیه این کشور رفته است.

 آیا عربستان می تواند با این جنگ، واقعیت یمن را تغییر بدهد؟

به نظرم این سوال بسیار مهمی است که پاسخ به آن در آینده شکل خواهد گرفت. تصورم بر این است که عربستان به چنین هدفی نائل نخواهد شد. یعنی عربستان با حمله به یمن به دنبال این است که  با ضربه زدن به نیروهای مخالف خودش در این کشور (از جمله حوثی ها و ارتش یمن که در حال حاضر در مقابل عربستان قرار دارد) به نیروهای دیگر امید داده و آنها را وارد میدان کند که تا حدودی از طریق یک جنگ نیابتی و از طریق نیروهای داخلی طرفدار عبدربه منصور و یا حزب اصلاح، به گونه ای بتواند جایگاه خودش را به عنوان یک بازیگر مهم در تحولات یمن بازسازی و بازتولید کند. اما من تصور می کنم که چنین اتفاقی نمی افتد. چون این جنگ، امکان استمرار ندارد.

دلیل شما چیست؟

به دلیل اینکه بانک اهدافی که عربستان تعریف کرده بود، همان روز اول تمام شد. پادگان ها، فرودگاه ها و مراکز موشکی را مورد هدف قرار داد و تمام شد و نیروهای متجاوز از روز دوم شروع کرده اند به حمله به مردم یمن! و طبیعتاً هرچه عربستان مردم یمن را مورد هدف قرار دهد، اجماع ملی در یمن افزایش پیدا خواهد کرد و در نهایت، امکان ایجاد یک طرف یمنی هم پیمان با عربستان که بتواند با حوثی ها بجنگد، روز به روز تضعیف خواهد شد.

آقای دکتر؛ از تعداد اندکی از شهرهای یمن، خبرهایی مبنی بر درگیری طرفداران رئیس جمهور مستعفی و حوثی هابه گوش می رسد. از طرفی همانطور که سیدحسن نصرالله در سخنرانی اخیر خود اشاره کرد، هدف نهایی عربستان تولید یک جنبش مردمی موازی با انصارالله و طرفدار عربستان در کشور یمن است. آیا این درگیری های پراکنده با دخالت نظامی عربستان به سمت تبدیل شدن به اینگونه جنبش مردمی موازی با انصارالله خواهد انجامید؟!

بگذارید ابتدا به این سوال پاسخ بدهیم که آیا کسانی بودند که طرفدار عبدربه منصور هادی باشند؟ پاسخ مثبت است! بله، اینگونه افراد در یمن بودند و از قبل از دخالت عربستان با نیروهای ارتش و انصارالله در حال جنگ هستند. الان هم در عدن چهار محله ی این شهر در دست این نیروها است و نیروهای ارتش و انصارالله در تلاش هستند تا این چهار محله را پاکسازی کنند. البته در مناطق "زاده"، "لَحَج" و "شَوّه" هم که سه استان دیگر یمن هستند، یک سری نیروها بودند که می جنگیدند. اما سوال اینجاست که از زمان اعلام جنگ عربستان و متحدانش بر علیه یمن، این پدیده تغییری پیدا کرده است؟ پاسخ منفی است! نه! تغییری پیدا نکرده است. یعنی افراد جدیدی که به طرفداری از عربستان به این نیروها اضافه شوند، وجود نداشتند. مسئله بعدی این است که علیرغم حمله نظامی عربستان، موفقیت انصارالله و ارتش یمن در پیشروی در لَحَج و "شَوّه"؛ نشان می دهد که حمله عربستان این نیروها را نه تنها تقویت نکرد، بلکه اینها همچنان نسبت به نیروهای دولتی و انصارالله در وضعیت ضعیفی قرار دارند. از طرفی؛ پاکسازی بسیاری از مناطق نشان دهنده ضعف این جریانات سیاسی است و نشان می دهد که این جریانات با حمله عربستان به جای اینکه تقویت شوند، تضعیف شده اند.

همانطور که قبلاً هم گفتم، عربستان به کشتار ملت یمن روی آورده است. عربستان سعودی در یک منطقه سنی نشین مثل "حَدیده"، با هدف قرار دادن یک زاغه مهمات، تا کنون نزدیک به 130 نفر را کشته و هزاران نفر را زخمی کرده است. این نوع عملیات کوری که عربستان دارد انجام می دهد، الان با یک واکنش گسترده ای از طرف این مردم روبرو شده است. منطقه "حَدیده" یک منطقه کاملاً سنی نشین است. این اقدامات جنایتکارانه عربستان تا حد زیادی وحدت ملی را در یمن تقویت خواهد کرد.

رسانه های وابسته به برخی کشورهای مرتجع حوزه خلیج فارس در یک ماه گذشته جنگ رسانه ای سنگینی را علیه جمهوری اسلامی به راه انداختند و این شعار را مطرح کردند که ایران، یمن را اشغال کرده است! نقش جمهوری اسلامی در تحولات یمن را چگونه ارزیابی می کنید؟

بله. وجود هجمه رسانه ای علیه ایران یک واقعیت است. متاسفانه بسیاری از رژیم های وابسته به غرب، سعی می کنند دشمنی با اسرائیل را کنار بگذارند و ایران را در معرض هجمه و دشمنی قرار بدهند! در این زمینه آنچه جای گله ی بسیار دارد، اظهارات نسنجیده ای است که توسط برخی افراد غیرمسئول در داخل کشور در رده های مختلف صورت می گیرد. اظهاراتی در زمینه اینکه نفوذ ایران در منطقه افزایش پیدا کرده است، ایران در چهارمین پایتخت عربی حضور دارد و مسائلی از این قبیل. این نوع گفته ها ایجاد یک نوع نگرانی و ترس و تا حدود زیادی دشمن سازی را برای جمهوری اسلامی می کند و متاسفانه باید گفت در جمهوری اسلامی ایران کسی تا کنون نیامده است این آسیب را کنترل کند که افراد در سطوح مختلف کشور در مورد مسائل منطقه ای اظهارنظرهای غیرمسئولانه و غیرکارشناسی نکنند.

بحث دیگری که وجود دارد این است که انصارالله یک نیروی داخلی است که نظام سابق یمن، شش جنگ را علیه او تحمیل کرد اما موفق به از بین بردن و محو آن نشد. حالا بعضی کشورها می آیند و می گویند که چرا نفوذ ایران در منطقه گسترش پیدا می کند؟ خب زمانی که گروه های سیاسی و اقلیت های مذهبی در معرض انزوا، سرکوب و همه نوع ستم های سیاسی قرار می گیرند، به طور طبیعی مشاهده می کنیم که اینها سعی می کنند به گونه ای حضور بیشتری در صحنه داشته باشند و انصارالله یکی از نیروهایی است که مورد ستم و سرکوب رژیم سعودی قرار گرفته و سعودی ها بیشترین سرمایه گذاری را برای محو و از بین بردن آن انجام داده اند ولی نتوانستند موفق شوند. و نتیجه این تلاش ها نه تنها موجب تضعیف آن ها نشد بلکه تقویت آن ها و منجر به ایفای نقش گسترده تر این جنبش مردمی در یمن شده است.

ایران چه نقشی در این مسئله دارد؟

ایران در یمن نقش مستقیمی ندارد. اما قطعاً با انصارالله اهداف مشترکی  دارد. انصارالله یک نیروی سیاسی پیشرو محسوب می شود. نیرویی که یک نگرش جدیدی به سیاست منطقه ای یمن و اتحاد و ائتلاف ها و دشمنی ها دارد. این جنبش اسرائیل را دشمن دانسته و به دنبال استقلال و ایجاد یک ساختار سیاسی غیرفاسد در داخل یمن است. طبیعی است که این نگاه با نگاه استقلال طلبانه ایران، با نگاه ایران در مورد رژیم غاصب صهیونیستی اشتراکاتی ایجاد کرده و قطعاً به گسترش نفوذ ایران انجامیده است. ایران در یمن حضور مستقیم ندارد اما با تحولات داخلی یمن، بیشترین آسیب را عربستان می بیند که به صورت مستقیم در آنجا حضور داشته و تاثیرگذاری داشته است زیرا شرایط کنونی یمن و گسترش استقلال طلبی مردم این کشور این جایگاه را تضعیف می کند. از آنجا که ایران اساساً نماد استقلال طلبی در منطقه است، این استقلال طلبی انصارالله با ایران به هم می رسد و همدیگر را تقویت می کنند.

فرصت ها و تهدیدات موجود در تحولات جاری در یمن را چه می دانید؟

ببینید آنچه که الان در یمن اتفاق افتاده قطعاً یک تهدید است و از طرفی، می تواند یک فرصت هم باشد که این بستگی به نتایج این جنگ دارد. آیا تهدیدی وجود دارد؟ بله، این جنگ برای بسیاری از جریانات سیاسی، برای استقلال یمن، برای جامعه ی یمن یک تهدید محسوب می شود. اما آیا می تواند فرصت سازی کند؟ این هم محتمل است چرا که در نسل جدید جنگ ها در دنیا از حدود 50 سال پیش تاکنون این اراده ی مردم بوده که تعیین کننده ی جنگ هاست و نه جنگ افزار های پیشرفته. آمریکا بزرگترین قدرت دنیا بود ولی در ویتنام موفق نشد که این جامعه را مهار کند. شوروی یکی از بزرگترین قدرت های جهان بود اما در افغانستان در مقابل مردم به پا خاسته ی افغانستان شکست خورد. اسرائیل به عنوان یکی از قدرت های منطقه در مقابل حزب الله شکست خورد. در مقابل مردم بدبخت فلسطین، مردمی که در محاصره اند، مردم گرسنه، مردم بی سلاح، مردم بی پناه، مردم بی امکانات باز هم شکست خورد. این نشان می دهد که اراده ی مردم تعیین کننده نتیجه ی جنگ هاست. اگر در طرف مقابل مردم یک شرایط انقلابی و اراده بر پیروزی داشته باشند، پیروز می شوند. چنین وضعیتی در یمن وجود دارد و مردم انقلابی و جریانات انقلابی در یمن کم نیستند. لذا آیا پیروزی ممکن هست؟ قطعاً چنین امکانی وجود دارد. و این نشان می دهد که ممکن است که این جنگ فرصتی را ایجاد کند و باعث تغییر بسیاری از معادلات قبلی حاکم بر یمن و همچنین مناسبات بین یمن و شورای همکاری خلیج فارس و به خصوص عربستان خواهد شد.

تأثیر تحولات این روز های یمن بر کلیت محور مقاومت و دیگر تحولات جاری در منطقه مانند بحران سوریه و عراق چه می باشد؟ شکست یا پیروزی عربستان در این جنگ چه تاثیراتی بر منطقه خواهد داشت؟

جنگ یک انتخاب استعربستان سعودی با یک ماجراجویی بسیار گسترده جنگ علیه یمن را آغاز کرد. اگر این جنگ شکست بخورد این الگوی دخالت گرانه، الگوی قلدر مابانه، الگوی مبتنی بر بسیج سیاسی کشورها به همراهی آمریکا و اسرائیل، ضربه سختی خواهد دید. ضربه ناشی از این شکست، حتی می تواند بر موجودیت برخی از کشورهای متجاوز تاثیرگذار باشد. از طرفی؛ اگر این ها در این جنگ پیروز شوند، یعنی بتوانند نیروهای حوثی و دولت یمن را تسلیم عربستان بکنند خب در آن صورت این الگو در سطح منطقه تأثیر گذاری بیشتری خواهد داشت و چه بسا همین الگو را مبنایی برای دخالت در لیبی، در سوریه، در عراق و دیگر کشورها قرار دهند. بین این دو احتمال یعنی موفقیت و عدم موفقیت این الگو؛ من تصورم این است که عدم موفقیت بسیار بسیار محتمل تر می باشد و عربستان سعودی نه تنها در این جنگ چیزی عایدش نخواهد شد بلکه با این جنگ ضربات جدی خواهد دید و این  مسئله معادلات منطقه را عوض خواهد کرد. معادلات در سوریه و عراق را تغییر خواهد داد و نتیجه این جنگ برای یکسره سازی بسیاری از بحران ها در سطح منطقه الگو خواهد شد.

در خلال بحث، اشاره ای به اظهارنظرهای غیرمسئولانه برخی مسئولین در مورد مسائل منطقه ای داشتید. به نظر شما واکنش مناسب دستگاه دیپلماسی کشور به تحولات این روزهای یمن چه خواهد بود؟

به نظرم در جمهوری اسلامی ایران در مورد موضوعات بسیار حساس منطقه و در ارتباط با حوادثی مانند یمن موضع گیری باید محدود به سه جایگاه باشد. مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و وزیر خارجه. بقیه اولاً باید سکوت کنند. شورای امنیت ملی تعیین کننده اصلی سیاست خارجی و به خصوص منطقه ای است ولی مجری آن نهادهای تعیین شده هستند. اینکه صد نفر در کشور در این مورد نظر بدهند، نمی تواند چیز خوبی باشد. دوم اینکه با توجه به ائتلافی که درست شده و دشمنی آشکاری که برخی از اعضای آن با جمهوری اسلامی ایران ابراز می کنند، سیاست خارجی ما در این شرایط حساس باید بسیار حکیمانه بوده و تحریک آمیز نباشد. این تجاوز ظالمانه به ملت بزرگ یمن بدون شک با شکست مواجه خواهد شد. لذا ما باید به ایستادگی کردن مردم یمن در مقابل تجاوز یقین داشته باشیم. هیچ نیازی نیست که برخی افراد تحت فشار احساسات اظهارنظری کنند و یا رفتار مداخله گرانه ای مانند عربستان در یمن داشته باشند. قطعاً مردم یمن کار را یکسره خواهند کرد و من به مردم یمن-که یک جامعه ی بسیار حماسی است- ایمان مطلق دارم که این جنگ را به زیان عربستان رقم خواهند زد. تصور می کنم بحث یمن یک فرصتی برای سامان دادن به سیاست خارجی منطقه ای ایران است و باید از این فرصت استفاده کرد. قطعاً حوادث منطقه به گونه ای خواهد بود که برای جمهوری اسلامی فرصت های بیشتری فراهم خواهد کرد.

گفتگو از حسن رضایی

نظرات   

 
0 # Marta 1394-01-23 18:57
My site شارژ رایتل: http://charge-0098.ir
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group