▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

مردم بخوانند

بابا نه آب داد نه نان/اندرحکایات میرآب حسین آباد وآب وفاضلاب ایلام

یادداشت های روزانه یک دیوانه/ اختصاصی عصرایلام/....ولی فارسی نویسان مشخص نکردند سرچشمه این آب از آب تصفیه شده است،جیره بندی شده است،قابل شرب است،آب تانکر است،از آب وجاروکردن حیاتها وماشینهاست؟

 

*آب در سرزمین ایران همواره از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است. ایرانیان در دوران ماقبل تاریخ ایران، با بینش طبیعی خود نسبت به جهان، اصلی ترین عناصر موجود در طبیعت را سرمنشا حیات می دانستند.از میان این عناصر، به آب را که در ارتباط نزدیک با حیات بوده است توجه بیشتری می شده است. این احترام تا آنجا بود که برای آب ایزد بانویی همپایه ی اهورامزدا داشتند.
آب به عنوان اصلی ترین عنصرحیات درکتابهای درس فارسی از همان کلاس اول مورد عنایت کارشناسان قرارگرفته درج شدو اهمیت آن برای معلم وبابایی که موضوع را فراگرفته وپدرشان درآمد تا یاد داد که بابا آب ونان داد مبرهن شد. ولی فارسی نویسان مشخص نکردند سرچشمه این آب باید ازکجا باشد؟آیا از آب تصفیه شده است،جیره بندی شده است،آب قابل شرب است،آب تانکر است،آب وجاروکردن حیاتها وماشینهاست،برای شستن جداول ،معابر وخیابانها در بی آب ست و یا آب وعرق صورتی است که برای جستجوی آب ریخته شده است.
به هرشکل فرزندان به عنوان ادامه دهنده نسلها باید اولین چیزهایی که از طرف نسلهای قبل به آنها به سختی فهمانده و داده شده است را یاد بگیرند ویاد بدهندو این مقوله هم اکنون یکی از موضوعات حیاتی است.
این باباها که دونسل قبل درایلام زندگی می کرده اند ونام ایلام "حسین آباد" بود به خوبی میرآبها را می شناسند ومی دانند که با چه دقتی آب را برای مصارف خانگی وکشاورزی بین عامه مردم تقسیم می کردند.
ابزار تقسیم آب ،فنجان یا کاسه بود وهم اکنون کنتور و ساختمانی که درآن آب تقسیم می شد فنجان خانه ویاخانه فنجان بود که بعدها به آب وفاضلاب تغیر نام داد.
 فنجان خانه یا خانه فنجان یا مدیریت توزیع معمولاً در ساختمانی دو طبقه در بلند ترین نقطه مسکونی شهر یا روستا واقع می شد که میرابها بطور ۲۴ ساعته و بصورت کشیک و چشم دوخته به فنجان در آن اقامت داشتند آبیاری  بر اساس مدار یا چرخش ۱۵ یا ۳۰ روز از یک منطقه  شروع می شد و کسانی که در آن منطقه آب و زمین داشتند به ترتیب حرکت آب در  مدیریت آب که خانه فنجان نامیده می شد حاضر می شدند و به نوبت به سر آب می رفتند و آب را از نفر قبلی تحویل می گرفتند عموماً برای اینکه میرآب دقیقاً زمان تحویل و تحول آب را بداند و میزان شمارش فنجان را تعیین کند کسی که آب را تحویل دیگری می داد باید لحظه تحویل به دیگری با صدای بلند و با جار زدن حرفی قراردادی که از شهری به شهر دیگر متفاوت بوده است را جار می زده است(که این امر درهنگام قطعی آب توسط آب وفاضلاب ایلام نه تنها جار زده(اطلاع رسانی) نمی شود بلکه گردن شبکه نادرست فاضلاب می اندازند) و میراب با شنیدن این صدا شمارش فنجان را برای فرد بعدی شروع می کرده است.
میرابها نقش کلیدی و موثری در نظام اقتصادی و حیات اجتماعی کشور داشته و موجب شکوفائی اقتصاد کشاورزی و ایجاد کار و فعالیت‌های متعدد شهری و روستائی و باعث آرامش مردم بوده اند.
اهمیت توزیع آب در  شبکه مهم آبرسانی که قبلا از طریق قنات بود در زندگی مردم این مرز و بوم آنچنان است که داستانهای زیادی از چگونگی به وجود آمدن میر آب بر سر زبانها است و نشان می‌‌دهد که میرآب در فرهنگ ایران جایگاه ویژه‌ای دارد.همچنین استفاده از آب قنات، مستلزم تقسیم آب آن به شیوه‌ای عادلانه است به طوری که هر سهام‌داری از نوع تقسیم رضایت داشته باشد. واین نیاز موجب اختراع ساعت آبی یا فنجان آب شده است که اولین دستگاه سنجش دقیق زمان بوده است.
آیا به نظر شما میرآبهای حسین آباد بهتر عمل کرده اند یا آب وفاضلاب ایلام؟پاسخ این سؤال با خوانندگان پایگاه خبری تحلیلی عصرایلام ومردم شریف ایلام امروزی.
این مقدمه بیان شد تابرسیم به کمبود آب درشهر ایلام البته دربرخی نقاط.درمناطق وسط شهر فشارآب گردن  شیر آب می شکند ولی در جانبازان وهانیوان ودیگر نقاط حاشیه ای بی آبی حتی فرصت وضو گرفتن در ماه عزیز ومبار رمضان را ازمردم گرفته است(این موضوع مستند است وساکن یکی از مجتمع های جانبازان دیروز هنگام سحر آب برای وضونداشته اند). توزیع ناعادلانه آب درشهرایلام،شبکه فرسوده ،تفاوت مزه وطعم آب در بعضی نقاط شهرنسبت به برخی نقاط دیگر  وگرمای بی سابقه ولزوم مصرف آب بیشترکه مردم مجبورند با تانکر مثل عصر حجر آب شرب تهیه نمایند ،ایلام را به کوره دهاتی تنها(روستایی بدون دسترسی) تبدیل کرده است که هیچ چیز آن سرجای خودش نیست.
قیمت یک کنتور آب سربه فلک کشیده وآب بهاء وحق الشرب روز به روز با دیگر حاملهای انرژی بالا می رود وآبی که برسر سفره های خالی مردم بود حالادیگر آن هم نیست.
هرچند یک طرف مشکلات مربوط به آب برمی گردد به خود مردم وصرفه جویی که یک فرهنگ است ،باید توسط مردم رعایت شودو مصارف خود را مدیریت نمایند.

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group