▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

رونق اقتصادی اولویت دولت در سال 94

سخنان مهم معاون اول رئیس جمهور در ایلام

اسحاق جهانگیری,معاون اول رئیس جمهور,استان ایلام

عصر ایلام: دکتر اسحاق جهانگیری در نشست شورای اداری استان ایلام ضمن تبیین سیاستهای کلان نظام و دولت در موضوعات مهم سیاست خارجی و داخلی برای مدیرانی که مانعی برای ورود سرمایه گذاران وصادرات غیرنفتی هستند حسابی خط ونشان کشید وبا بیان اینکه هرمدیری در این راستا کارشکنی وسنگ اندازی کند عزل می شود، رونق اقتصادی را از طریق سرمایه گذاری بخش خصوصی وصادرات غیر نفتی اولویت دولت در سال 94 دانست.

 معاون اول رئیس جمهور اصلی ترین مبحث دولت را سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای عنوان کرد واظهار داشت: وقتی دنیا با زبان تحریم،زورو تهدید با ملت ایران سخن می گفت تیم کارشناسی ومذاکره کننده ایران که  زبده ترین تیم های مذاکره کننده در سطح بین المللی است توانست تعامل سازنده ای با دنیا بوجود آورد.

وی افزود:روزهای اول خیلی ها با تردید به دستاورد این تیم نگاه می کردند اما امروز در سطح جهانی به عنوان یک واقعیت پذیرفته شده است که تیم مذاکره کننده ایرانی بسیار قدرتمند است.

جهانگیری ادامه داد:تیم مذاکره کننده امریکایی بیشتر از 130 نفر بودند وتیم های اروپایی ،روسی وچینی هم با تیم بسیار متراکمی به مذاکرات آمده بودند اما تیم مذاکره کننده ایرانی کمتر از 20 نفربود.

وی با بیان اینکه امروز به نقطه ای رسیده ایم که تحریم کنندگان وادار شده اند به حقوق مسلم ایران اقرار کنند افزود:در مذاکرات خطوط قرمز ترسیم شده است، از حق غنی سازی در داخل کشور حراست می شود و در خیلی از مسائل به توافق وتفاهم رسیده ایم وباید تحریم ها در روز توافق نهایی به صورت کامل لغو شوند.

معاون اول رئیس جمهور ایران این اطمینان را به همه ملت ایران داد که دولت رنجیرها را از پای ملت باز خواهد کرد اما در صورت به توافق نرسیدن مذاکرات، دولت برای شدید ترین تحریم ها برنامه در کشوی میز دارد.

وی با بیان اینکه اسرائیلی ها ،برخی ازکشورهای عرب منطقه وتندروهای امریکا ممکن است در هر مقطعی ما به توافق برسیم سنگ اندازی نمایند افزود:طرف مقابل(امریکا) باید به این نتیجه برسد با این شرایط با ایران به یک گفتگوی جدی برسد.

دکتر جهانگیری این موضوع را هم به مدیران داخلی متذکر شد هرچند شرکت های آنها بیشتر از ایران نیازمند تبادل هستند و صف کشیده اند تا در ایران سرمایه گذاری نمایند اما نباید مطالبات مردم را بالا برد و بگوییم همه چیز ارزان می شود و.... وباید مطالبات مردم را در حد اندازه ایجاد کنیم.

وی به نتیجه رسیدن مذاکرات را فرصتی مغتنم برای کشور وخصوصا استان ایلام دانست و تصریح کرد: باید طرح های خوب و کلیدی در استان را برای سرمایه گذاران داخلی وخارجی آماده کنیم

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به گرفتاری های جهان اسلام در منطقه اشاره کرد وبا بیان اینکه ما در منطقه پرآشوبی قرار داریم و مردم بی دفاع یمن با حملات ددمنشانه سعودی مواجه است گفت: عربستان با پول مردم مسلمان این کشور بر روی مردم یمن بمب می ریزد وکشار بی سابقه ای را به راه انداخته است.

وی ضمن قدردانی از نیروهای مسلح کشور برای ایجاد امنیت پایدار در مرز های کشور یاداور شد :امروز خوشبختانه با تمام ناامنی های منطقه مسئولین رده اول کشور به کشورهای همسایه تردد می نمایند.

مهمترین موضوع مطروحه در نشست شورای اداری استان ایلام بعد از مذاکرات هسسته ای برنامه دولت برای سال آینده از زبان معاون اول رئیس جمهور بود.

دکتر جهانگیری رونق اقتصادی را در سال 94 مهم ترین برنامه دولت عنوان کرد وافزود: هرمدیری در این استان به مقام بالاتر می ر سد به سرعت به دنبال گرفتن پول نباشد ودر شرایط سخت باید کار انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در سال 90 درآمد ارزی کشور 118 میلیارد دلار بوده است اما سال گذشته این رقم 30میلیارد دلار بوده است خاطر نشان کرد: به هردستگاهی که ورود می کنیم می گوید پول نداریم پس این همه پول کجا رفت؟ من نمی گویم این پول ها خورده شده است اما ضرر سوء مدیریت از خوردن آن بیشتر است. ونمونه آن فساد 7/2 میلیارد دلاری بود که فساد قرن است.

وی ادامه داد:سال 93 سال خروج از رکود بود اما سال 94 باید به رونق برسیم وبرای ورود به رونق اقتصادی چاره ای جز میدان دادن به بخش خصوصی نداریم.

معاون اول رئیس جمهور برای مدیرانی که نتوانند مشکل بخس خصوصی را حل کنند خط ونشان کشید و گفت:برای ما پذیرفته نیست که مدیری مشکل بخش خصوصی را حل نکند و  نتواند موانع اداری را برطرف کند.

وی با بیان اینکه در بین جهت گیری های اقتصادی صادرات غیر نفتی 20 درصد افزایش یافته است وکشورهای همسایه بویژه عراق بهترین فرصت هستند تصریح کرد:دولت عراق وایران دوست و برادر هستند وحجم صادرات به این کشور باید افزایش داشته باشد.

جهانگیری در همین خصوص یک بار دیگر تن مدیران کم کار را لرزنند وبا بیان اینکه امسال هر مدیری را که در صادرات غیر نفتی اخلال نماید عزل می کنیم گفت: به صادرکنندگان غیرنفتی جایزه می دهیم و در این دولت همه جریانات سیاسی باید بتوانند کار کنند.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اشتغال اشاره کرد وبا بیان اینکه برای کشور این حجم بیکار تلخ است گفت:این نقیصه قابل قبول نیست و جز با سرمایه گذاری نمی شود شغلی ایجاد کرد.

وی ادامه  داد: براساس اصل 44 سرمایه گذاری توسط دولت تقریبا ممنوع شده است وباید بخش خصوص به این مهم ورود نماید.

جهانگیری عملکرد سیستم بانکی را علی الرغم انتقاداتی که می شود در سال گذشته خوب عنوان کرد و افزود:در سال 93 بر اساس گفته بانک مرکزی 340 هزار میلیارد تسهیلات بانکی واگذار شده است.

این مقام ارشد کشوری این خبر خوب را به صنعتگران استان ایلام داد وبه استاندار ایلام یادآور شد برای واحدهای بدهکاری که تولید کننده هستند و در امر بدهکار شدن مقصر نبوده اند باید تمام وقت خود را بگذارند و مشکل آنها را حل نمایند.

وی ادامه داد:یار بخش خصوصی باشیم  واگر این بخش گرفتار شد از آن حمایت کنیم و در کنار واحد صنعتی ای که به دنبال رانت نباشد باشیم.

معاون اول رئیس جمهور به بودجه سال 93 اشاره کرد وگفت:سال 93 با نفت 106 دلاری شروع کردیم ولی با 56 دلار به پایان رساندیم که متوسط 82 دلار بود اما بودجه عمرانی استان ها  100درصد تحقق داشته است.

دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود به استان ایلام پرداخت وبا بیان اینکه با وجود این همه ظرفیتها ونعمتهای خدادادی هیچ دلیلی برای محرومیت وجود ندارد اذعان داشت: هم اکنون امید استان های دیگر به استان ایلام است.

وی با بیان اینکه ذخائر نفتی زیادی دراستان ایلام است و بهره برداری از میادین نفتی مشترک اولویت کشور در این حوزه است افزود:برای یک کشور لکه ننگی است که کشور دیگر حق یک کشور را در میادین مشترک نفتی استحصال نماید.

وی درادامه داغ یارانه را داغ گرانی دانست و اظهار داشت: دراین راستا مهم ترین شرکت های تولیدی زمین گیر شده اند .

معاون اول رئیس جمهور توسعه پتروشیمی ایلام ودهلران  را خواستار شد و گفت:دراین مسیر باید صنایع تبدیلی  وپایین دستی ایجاد شود.

وی ظرفیت ایلام را در حوزه آب بسیار بالا دانست وبا بیان اینکه حدود 10میلیارد دلار در غرب کشور در حوزه آب سرمایه گذاری کرده ایم گفت: مسئولین خیلی از مردم ایلام تعریف می کنند که ممکن است حسادت برخی از استانها را به دنبال داشته باشد(با خنده)

جهانگیری به مزایای تصویب طرح منطقه آزاد مهران و توجیه منطقی برای تصویب آن در هیئت دولت اشاره کرد وگفت:اگر منطقه آزاد مهران در مجلس هم تصویب شود استان ایلام مهم ترین مکان برای صادرات است.

وی یادآور شد این طرح هفته آینده به مجلس فرستاده می  شود. وی سخنان بسیار مهمی در حوزه راه های استان ایلام خصوصا جاده ایلام به مهران گفت واز تکمیل بیمارستان شهر ایلام سخن راند و در پایان آب پاکی را روی دست نمایندگان استان ریخت که فرمانداری شدن بخش ها و بخش شدن دهستانها منتفی است وبه صورت جدی گفت برخی ازفرمانداری ها هنوز مصوبه هیئت دولت برای تبدیل شدن به فرمانداری ندارند !

به گزارش عصر ایلام سخنان مهم معاون اول رئیس جمهور در نشست شورای اداری اگر به نتیجه وبه مرحله عمل برسد قطعا توسعه استان را به همره خواهد داشت.وی گفت :دولت حمایت می کند، همه منابع خدادادی هم درایلام وجود دارد، شرکت های سرمایه گذاری داخلی وخارجی برای سرمایه گذاری نیز صف کشیده اند ودلیلی برای محرومیت استان ایلام وجود ندارد.

مهندس ترکان مشاور ارشد رئیس جمهور نیز در  این نشست منطقه آزاد را کمکی به صنعتی شدن استان عنوان کرد و اظهار داشت:در سال گذشته 8میلیارد دلار صادرات داشته ایم که سهم استان ایلام یک میلیارد دلار بوده است.

وی با بیان اینکه سیستم سنتی دست به دست کردن کالا در مهران وعراق باید برچیده شود و اصول مدرن در آن منظور گردد افزود: با این بساط در سال جاری میزان صادرات از 8 میلیارد به 20میلیارد دلار نخواهد رسید.

 

نظرات   

 
0 # واقع بین 1394-02-02 11:19
مرگ بر فتنه گرا ن ولسلام
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ندیمی 1394-02-02 18:09
همش داستان حرف بی ربط ؟///دستاورد ادم خنده اش می گیرد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ایلامی 1394-02-04 16:58
اذعان داشت: هم اکنون امید استان های دیگر به استان ایلام است.

مگر از روی جنازه مردم ایلام رد بشید که بخواهید غیر بومی اینجا بیاورید....

زمانی از سایر استانها به اینجا میان که استان ایلام یک بیکار یا فقیر هم نداشته باشه......
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group