▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در گفتگويي با دكتر كولاني بررسي مي شود

ظرفيت ها و پتانسيل هاي چرداول/ دومين شهرستان در جذب اعتبار

پرويز كولاني

اختصاصي عصر ايلام : مصاحبه زیر، گفتگویی صمیمانه با دکتر پرویز کولانی فرماندار شهرستان چرداول است که به بیان برخی از نقاط قوت، چالش ها و ظرفیت های حوزه این شهرستان پرداخته است.برخی از مسائل و موضوعات مربوط به ظرفیت ها، چالش ها و مشکلات شهرستان توسط خبرنگار عصر ایلام مورد سوال قرار گرفته است که به اختصار تقدیم مخاطبان می شود.

 

عصر ایلام/ : طرح روستا گردشی یکی از طرحهایی است که در شهرستان چرداول به صورت مناسبی در حال اجراست. چه برنامه ایی دارید تا این طرح به عنوان یک برنامه مناسب به نام شهرستان به چرداول در سطح کشور نهادینه و مورد اجرا قرار گیرد؟

دکتر کولانی: آنچه که در گذشته به عنوان طرح روستا گردشی مرسوم بوده،  معمولاً دیدار مسئولان با روستائیان در قالب رفع مشکلات و ... بوده است. اما به این شیوه که آقای قیصربیگی بخشدار مرکزی شهرستان انجام می دهد، متفاوت و همراه با مراحل خاصی است که از حضور فرماندار مدیران و ... حتی تا وزرا و ریاست جمهوری نیز در آن طراحی شده است. البته وقتی که مدیران به یک روستا سفر کنند معمولاً قولهایی از سوی آنان به مردم روستا داده می شود معمولاً تلاشی برای تحقق آنان را می طلبد. لذا یکی از مشکلاتی این طرح روستا گردشی دارد، این است که نمی توان تمام خواسته های ساکنان آنان را برآورده نمود. زیرا محدودیت های اعتباری فرصت پرداختن به تمامی مشکلات، خواسته ها و نیازهای روستائیان را نخواهد داد. مثلاً 8 درصد اعتبارات عمرانی استانی به عمران روستایی تعلق می گیرد لذا این 8 درصد در سطح شهرستان 800 میلیون تومان خواهد بود که جوابگوی  نیازهای روستاهای تابعه شهرستان نخواهد بود .

عصر ایلام/ : به نظر شما چه چیزی در طرح روستا گردشی می تواند نقطه قوت آن باشد؟

دکتر کولانی: هدف اصلی این طرح، ارتباط با مردم است و ما درصددیم که این طرح را با نام استان ایلام در سطح کشور معرفی کنیم. اتفاقاً یکی از شیوه های مدیریت در طرح وزرات کشور، همین حضور مسئولین در بین مردم است زیرا  بسیاری از مردم حضور مسئولان را در میان خود مثبت می دانند. یک مزیت دیگر طرح آن است که تمرکز تمام ظرفیت های شهرستان به یکباره بر روی یک روستا حاکم خواهد شد و مدیران مربوطه برای موضوعات داخلی مشکلات روستا به تلاش می پردازند و شناسنامه ای از مشکلات روستا و بانک اطلاعاتی در اختیار مدیران قرار خواهد گرفت. لذا باید گفت که بسیاری از خواسته ها و انتظارات مردم هم نیازی به اعتبارات آنچنانی ندارد و قطعاً روستا گردشی می توان منشأ خدمات  بسیار خوبی به روستائیان باشد.

عصر ایلام/ : در حوزه مدیریت شهری در شهرستان چرداول 5 شهر سرابله ، بلاوه تره ، توحید، آسمان آباد  و شباب وجود دارد که به جز سرابله مابقی شهرهای کوچکی به حساب می آیند. با توجه به اینکه شهرهای کوچک تابعه شهرستان همواره ظرفیت و فرصت و تهدید خواهد بود و اعتبارات را کم کم به سوی خود جذب خواهند نمود، چه برنامه ای براي توزع مناسب اعتبارات در این راستا دارید؟

دکتر کولانی: در بحث مدیریت شهری نیز یکی از مشکلاتی که شهرهای کوچک دارند مبحث عدم درآمد زایی پایدار است به گونه ای که این شهرها همواره چشم به اعتبارات مختلف حوزه شهرستان دارند و به واسطه عدم درآمد زایی معمولاً مصرف کننده این اعتباراند. در این رابطه در سفری که معاون محترم وزیر کشور به استان و شهرستان چرداول داشتند، بنده پیشنهاد دادم که یک تیم تشکیل شود تا طرحهای پایداری برای درآمدزایی اجرا نمایند. مثلاً یک شهرداری می تواند تولید گل و گیاه نماید و می تواند نیاز یک استان را تولید نماید. بعضاً یک شهرداری می تواند به عنوان مثال گلدان تولید کند و با جاهای مختلفی قرارداد ببندد و درآمد زایی کند. بنابراین به خلاقیت در این راستا نیاز داریم تا بتوانیم طرحهایی با درآمدزایی بالا به مرحله اجرا درآوریم. نمی توان صرفاً با درآمدزایی کارخانه آسفالت و سنگ شکن دست روی دست گذاشت.البته معاون محترم وزیر هم در این سفر خود قول مساعد دادند که اگر طرحهایی توجیه اقتصادی داشته باشند، اعتبارات ارزی در اختیار متقاضیان قرار خواهیم داد. بنابراین  می توان با اجرای طرحهای پایدار ، زمینه های درآمد زایی مناسب را محقق نمود.عدم خلاقیت ما مدیران و نبود درآمد پایدار و دائمی  تاکنون نتوانسته است که شهرهای کوچک را به پویایی و رشد برساند.

 عصر ایلام/ : عبور خط لوله اتیلن از منطقه یکی از پتانسیل هایی است که می توان روی آن حساب ویژه ای باز نمود.در حال حاضر این خط لوله30 بار آن قابل استفاده 60 بارآن بلا استفاده است. اینگونه که پیداست می توان خوراک 2 شرکت پتروشیمی را از این خط مهیا نمود. آیا برنامه ای برای این خط لوله خواهید داشت؟

دکتر کولانی: در خصوص خط لوله اتیلن بحث پتروشیمی یکی از خواسته های مردم است. بنده در فروردین سال 93 معاوضه شدم و در سفر هیات دولت و ریاست محترم جمهوری به ایلام آقای جنتی به عنوان وزیر معین به شهرستان چرداول سفر نمودند، نامه هایی به ایشان تحویل داده ایم. یکی از نامه های مهم و با اهمیت، بحث احداث شرکت پتروشیمی در شهرستان بود و حتی در سفر آقای سعیدی کیا رئیس بنیاد مستعضفان به شهرستان نیز همین درخواست را داشته ایم. گذر این خط لوله 48 اینچ گاز صادراتی که از شهرستان می گذرد ، برای مردم سود و منفعتی ندارد لذا می توان از این ظرفیت استفاده نمود. البته این امر مدنظر جناب استاندار نیز بودهو در این راستا با یک سرمایه گذار مذاکراتی هم عنوان شده است که انشاء الله در تلاش خواهیم بود این انتظار بحق مردم را محقق سازیم.

خبرنگار عصر ایلام/: اما با توجه به بحران کم آبی در سطح کشور ، تغییر نگرش نوع کشت سنتی در منطقه لازم است و برنامه شما در اين زمينه چيست ؟

دکتر کولانی: در بحث آب و بحران کم آبی در استان باید گفت که در  سالی که باران در حد نرمال و طبیعی باشد، حرف از میزان برداشت و رشد آن بیان می شود اما وقتی که یک سال خشکسالی را تجربه می کنیم در این راستا چه از نظر تئوری و چه از نظر عملی هیچ اظهار نظری نمی شود البته این امر نقد بر مسئولان زیربط نباشد اما ما در زمینه کشاورزی و فرهنگ مربوط به آن، رشد آنچنانی نداشته ایم. این حقیقت وجود دارد که ما برای مردم در این زمینه برنامه ای نداشته ایم و مردم در این راستا همراهی با ما نداشته اند. این امر نشانگر آن است که ما در این زمینه خوب عمل نکرده ایم لذا  یکی از موضوعاتی که در این راستا می توان برای کم نمودن تاثیر کم آبی در سطح شهرستان به کار برد، طرح تغییر الگوی کشت است  وبا توجه به فرهنگ کشاورزی باید آن را به یک فرهنگ تبدیل نمود.

 عصر ایلام/: یکی از ظرفیتهای شهرستان کاشت برنج است که نیاز به آب فراوانی برای آبیاری دارد. آیا کاشت برنج با توجه به بحران کم آبی در منطقه مقرون به صرفه است؟

دکتر کولانی: برنج کاری به عنوان کشت قالب در این شهرستان برای آبیاری آن از موتور تلمبه های غیر مجاز از رودخانه چرداول آب برداشت می شود که برای جلوگیری از بحران کم آبی این موتورها توسط دستگاهها و ارگانهای زیربط جمع آوری می شود. نمی توان به زور و اعمال قانون به جمع آوری موتورهای تلمبه ای روی آورد بلکه باید فرهنگ سازی شود تا برای همیشه از فرهنگ صحیح آبیاری بهره ببریم. ما حتی در مصرف آب خانگی شرب خود نیز مشکلاتی داریم و همه ما در عمق جان نیاز به این فرهنگ سازی داریم. همچنین لازم به ذکر است که در بحث اعتبارات، مبحثی به نام ترویج داریم که می توان از این ظرفیت برای ایجاد فرهنگ مناسب کشاورزی و ترویج روشهای نوین کشاورزی و آبیاری استفاده نمود. بنابراین با این توصیف کاشت برنج در این منطقه با توجه به بحران آب، نیاز به روز شدن دارد و استفاده از شیوه های نوین آبیاری می تواند در راستای ایجاد فرهنگ استفاده صحیح  از منابع آبی مفید و موثر واقع شود. رسانه ها برای ایجاد فرهنگ مناسب کشاورزی در بین مردم و کشاورزان در کنار مسئولان و دست اندر کاران باشند زیرا قلم رسانه ها مسئولان را وادار به تفکر و خلاقیت خواهند نمود.

 

 هم چنين به بهانه هفته دولت گزارشي از عملكرد يك ساله دكتر پرويز كولاني ؛فرماندار چرداول تهيه وتدوين شده است كه در ذيل مي خوانيد.

 

فرماندار شهرستان چرداول گفت: هفته دولت فرصتی برای بازگویی خدمات دولتمردان به مردم است لذا اگر عملکرد و گزارشی بیان می گردد به واسطه آن است که مردم در جریان خدمات و اقدامات خادمان خود در دولت قرار گیرند.

به گزارش عصر ایلام، دکتر پرویز کولانی  ضمن تبریک فرا رسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار کرد: در هفته دولت امسال با عنایت به مجموع اعتبارات سفر ریاست جمهوری داشتیم و اعتبارات استانی، مجموعاً 23 میلیارد تومان اعتبار در سطح شهرستان توزیع شد و بسیاری از پروژه های عمرانی که از چند سال راکد مانده بودند، فعالیت و پویایی خود را مجدداً آغاز نمودند.

وی با بیان اینکه معمولاً وقتی گزارش عملکرد دولت ارائه می شود، از هفته دولت در سال گذشته تا سال جاری مدنظر قرار گیرد، افزود: در سال گذشته توسط دولت تدبیر و امید در سطح شهرستان چرداول در دهه فجر تعداد 56 پروژه بالغ بر 18 میلیارد تومان اعتبار هزینه شد و در هفته دولت امسال نیز 59 پروژه با اعتباری بالغ بر 26 میلیارد تومان کلنگ زنی شده و یا به بهره برداری رسیده است.

فرماندار چرداول تصریح نمود: از مهمترین طرح هایی که امسال به بهره برداری می رسد، در بحث عمران شهری و روستایی و عشایری می توان به بهره برداری از ایستگاه پمپاژ میدر در بخش هلیلان با اعتباری به میزان 11 میلیارد تومان است که حدود 500 هکتار از اراضی این منطقه را تحت پوشش آبیاری خود قرار می دهد.

وی ادامه داد: افتتاح مجتمع آب رسانی  شباب به میزان یک میلیارد و دویست میلیون تومان از دیگر طرح هایی است که در هفته دولت به بهره برداری رسیده و به بخش شباب و 5 روستای اطراف آن آب رسانی خواهد شد و مشکل آب آشامیدنی منطقه مرتفع خواهد شد.

این مسئول با بیان این مطلب که در زمینه گردشگری با توجه به اینکه شهرستان در مسیر راه کربلا قرار گرفته و نیاز به این است که توجه بیشتری به بحث گردشگری شود، ابراز داشت: تعداد 2 واحد سرمایه گذاری گردشگری در سطح شهرستان افتتاح می شود که شامل رستوران حضرت امام رضا (ع) در روستای زنجیره و تالار  و سوئیت اقامتی نشمیل در سرابله می باشد که دارای بازارچه صنایع دستی و 30 سویت اقامتی بوده و برای این دو پروژه جمعاً 2 میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته و ان شاءالله به بهره برداری خواهد رسید.

دکتر کولانی در ادامه این بحث بیان داشت: در راستای خدمات دهی به زائران، یک واحد سی ان جی در مسیر راه شباب ان شاءالله به بهره برداری خواهد رسید که حدود دو میلیارد و 500 میلیون تومان سرمایه گذاری داشته است.

وی وجود جاده های مواصلاتی را عامل مهمی برای توسعه و پیشرفت در هر منطقه ای عنوان کرد و ادامه داد: در زمینه بحث راه با توجه به اینکه شهرستان چرداول پیشانی ورود زائران به استان محسوب می شود، حدود یک میلیارد و 900 میلیون تومان روکش آسفالت از پل سیمره تا گردنه در نظر گرفته شده و در بحث عمران شهری و روستایی اعتبارات خوبی در حدود بین 3 تا 4 میلیارد تومان در راستای اقداماتی مانند آسفالت معابر، طرح های روشنایی معابر، خیابان بندی، جدول بندی و .... هزینه شده است.

فرماندار شهرستان چرداول با بیان اینکه از مهمترین طرح هایی که در هفته دولت عملیات اجرایی آن کلید خواهد خورد، کلنگ زنی پروژه گاز رسانی به بخش هلیلان می باشد، خاطر نشان کرد: کلنگ زنی پروژه گاز رسانی به بخش هلیلان و چند روستای بخش زاگرس در این هفته از اقداماتی هستند که در این هفته انجام شده است. همچنین در بحث سرمایه گذاری هم حقیقتاً اقدامات خوبی انجام شده و به جرأت می توان گفت که خدمات دولت در حوزه اقتصادی وسرمایه گذاری نمود بیشتری در این شهرستان داشته و در آینده چند واحد سرمایه گذاری انجام خواهد گرفت که چهره این منطقه از لحاظ اقتصادی را دگرگون خواهد نمود لذا  با توجه به اینکه دولت تدبیر و امید دولت راستگویی به مردم است، با نهایی شدن این طرحها قطعاً خبر آنان را اعلام خواهیم نمود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ریاست محترم جمهوری یکی از مباحثی که همواره بیان نموده اند، بحث بیکاری جوانان و اشتغال آنان می باشد، افزود: در این دولت بحث سرمایه گذاری و توجه به مسائل اقتصادی و معیشتی مردم در اولویت قرار دارد و  به صورت ریشه ای در حال انجام آن هستیم و درصددیم که با اجرای طرح های اشتغالزا از میزان بیکاری جوانان در این شهرستان بکاهیم.

کولانی در خصوص طرح های آبرسانی و کشاورزی نیز تصریح نمود: یکی از مباحثی که  سعی داریم با جدیت به دنبال آن باشیم، موضوع کشاورزی و آبیاری مربوط به آن می باشد لذا کلنگ زنی ایستگاه پمپاژ بیجنوند با اعتباری به میزان 300 میلیون تومان در هفته دولت، نوید این را می دهد  که ان شاءالله حدود 1500 هکتار از اراضی منطقه تحت پوشش آبیاری این پمپاژخانه خود قرار خواهد گرفت. همچنین تصفیه خانه فاضلاب سرابله 4 میلیارد تومان نیز از اقداماتی است که در آینده نزدیک انجام خواهد شد اگرچه هنوز در مرحله تدوین و نهایی شدن است .

وی با بیان اینکه سال گذشته یک سال خوب برای شهرستان چرداول به لحاظ اقدامات و خدمات دهی دولت بوده، عنوان کرد: از سال گذشته تاکنون بسیاری از پروژه های شهرستان غیر فعال را پس از چند سال وقفه توانسته ایم به مرحله فعالیت و پویایی برسانیم. نمونه هایی از طرح ها مجتمع فنی و حرفه ای و مجتمع فرهنگی سرابله می باشد که آماده بهره برداری است اما از آنجا که می خواهیم تماماً این مجتمع ها را تکمیل نماییم، در گام اول آنان را تجهیز نموده و سپس در دهه فجر به بهره برداری خواهیم رساند.

این مسئول فراهم نمودن زمینه های سرمایه گذاری را در استان و شهرستان را یکی از اولویت ها و ضرورت ها برشمرد و عنوان کرد:  رفع مشکل بیکاری و دغدغه های معیشتی مردم به عنوان یک دیدگاه مهم در دولت دنبال می شود و در راستای ایجاد اشتغال در سطح شهرستان،  اعتباری بالغ بر500 میلیون تومان برای تأمین برق شهرک صنعتی اختصاص داده ایم تا در این شهرک بتوانیم زمینه های جذب سرمایه و ایجاد شرکت های متعدد را فراهم کنیم.

وی با اشاره به این نکته که نگاه دولت به سمت سرمایه گذاری در روستاهاست و تمایل دارد اعتبارات مناسبی را در این راستا هزینه کند، اظهار کرد: برای ماندگاری ساکنان روستاها لازم است به سمت سرمایه گذاری در این عرصه پیش برویم تا علاوه بر رشد روستاها، شاهد اشتغال جوانان در این روستاها باشیم که در این رابطه دولت با احداث ایستگاههای پمپاژ آب در مناطق بیجنوند، داجی وند، کهره هلیلان قصد دارد زمینه مناسبی برای کشاورزی با شیوه های نوین آبیاری در سطح 6 هزار هکتار از اراضی این مناطق را فراهم نماید.

 

فرماندار چرداول در بخش دیگری از سخنان خود به ایجاد صندوق توسعه روستایی در این شهرستان اشاره کرد و بیان داشت: در این عرصه با توجه به مستندات و آمارها، شهرستان چرداول عملکرد خوب و قابل توجهی داشته است. در این صندوق، وام هایی به صورت گلوبال برای روستائیان و شهرهای زیر 20 هزار نفر در سراسر کشور در نظر گرفته شده و هر شهرستان و استانی بتواند از این وام ها برای رشد و توسعه در اختیار متقاضیان قرار دهد، عملکردی مناسب داشته است. از این رو ما در سطح شهرستان اقدامات خاص و ویژه ای به کار بسته ایم که بتوانیم از این تسهیلات به خوبی استفاده کنیم که نمونه ای از این اقدامات معرفی یک واحد 200 نفری قالیبافی برای استفاده از تسهیلات کم بهره می باشد.

وی خدمات ارائه شده در کشور در حوزه سلامت را بسیار مهم و ارزنده عنوان کرد و گفت: طرح تحول نظام سلامت یکی از بزرگترین طرح هایی است که در دولت تدبیر و امید انجام شده که نیاز به معرفی بیشتری دارد و باید خدمات آن توسط رسانه ها برای مردم بازگویی شود. اگرچه این طرح ممکن است در ابتدای راه مشکلاتی داشته باشد، اما طرحی مردمی و بزرگ است که توانسته هزینه های بخش بهداشت و درمان مردم را به حداقل ممکن برساند.

دکتر کولانی همچنین پی گیری موضوع آنتن دهی موبایل در آسمان آباد از توابع شهرستان چرداول را بنا به دستور استاندار عنوان نمود  اضافه نمودکه خرید تجهیزات آن با اعتبار یک میلیارد تومان در دست اقدام بوده و در دهه فجر این پروژه به ثمر خواهد نشست.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات امسال اولویت بندی خاصی داشته است، ابراز نمود: مبحث آب جز اولین اولویت های ما درسطح شهرستان است اگرچه ممکن است در برخی از حوزه ها و مسائل مطابق انتظارات رشد و توسعه ای شاهد نباشیم اما در مباحث آب، راه، کشاورزی و مسائل فرهنگی سعی کرده ایم این نیازها را مرتفع نمائیم تا سطح رفاه مردم بیش از گذشته ارتقاء پیدا کند.

کولانی با اشاره به این مسئله که شهرستان چرداول پس از شهرستان ایلام بیشترین تخصیص اعتبارات را در سطح استان داشته است، بیان کرد: امسال 60درصد افزایش بودجه شهرستان نسبت به سال گذشته داشته ایم و همچنین با جذب سرمایه گذاران در آینده ای نزدیک اقدامات و خدماتی در سطح شهرستان خواهیم داشت که منجر به اشتغالزایی بیش از یک هزار نفر خواهد شد.

فرماندار چرداول همچنین به واگذاری زمین های بنیاد علوی به خانوارهای سطح شهرستان اشاره نمود و گفت: یک سری زمین ها در دوران قبل از انقلاب مالکیت آنان به بنیاد پهلوی تعلق داشت اما پس از انقلاب مالکیت این زمین ها به بنیاد علوی واگذار شد که با پی گیری های استاندار محترم و امام جمعه شهرستان 1500 خانوار مالکیت زمین از طریق این بنیاد بدون هیچ گونه پرداخت و هزینه ای به آنان واگذار شده و مابقی نیز در حال پی گیری است که واگذار شود.

وی همچنین از طرح پیشنهاداتی سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان برای فعال نمودن طرح های غیرفعال در سطح شهرستان و ساماندهی آنان خبر داد و عنوان کرد که با سرمایه گذاری در این واحدها، خدمتی کم سابقه به مردم شهرستان در زمینه تولید و اشتغال جوانان خواهد شد.

کولانی با اشاره به اینکه دولت زمینه ای برای تثبیت شرایط اقتصادی  فراهم نموده، اضافه کرد:    اگر چه ممکن است که به نظر برسد که کاهش قیمت و ارزانی اتفاق نیفتاده اما راه برای سرمایه گذاری و اشتغال جوانان در تمام کشور فراهم شده و می توان با جذب سرمایه راه را برای رشد و بالندگی هموار ساخت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مذاکرات هسته ای را یکی از بزرگ ترین اقدامات دولت تدبیر و امید عنوان کرد و بیان داشت: دولت در عرصه مذاکرات هسته ای به گونه ای عمل نموده که علاوه بر اینکه فضای سیاسی کشور را به دنیا گشوده بلکه زمینه های رشد اقتصادی و معیشتی مردم را نیز فراهم آورده است.

کولانی ادامه داد: در این مذاکرات اقتدار و عزت بین المللی ما در دنیا طنین انداز شد و در حال حاضر در سایه این مذاکرات و عملکرد مناسب دولت در تمامی عرصه ها فضای نشاط اجتماعی در سراسر کشور ایجاد شده که دستاوردی بسیار مهم است لذا همه ما وظیفه داریم که این دستاوردهای بزرگ را منعکس نمائیم.

وی در پایان سخنان خود تعامل با رسانه ها را از اولویت های فرمانداری شهرستان چرداول عنوان کرد و یادآور شد: امیدواریم با همکاری، همدلی و بیان ظرفیت ها، چالش ها و راهکارهای منطقی و کارشناسی شده از سوی  رسانه ها به سمتی برویم که خدمتی صادقانه را به مردم شهرستان تقدیم نماییم.

 

 

 

نظرات   

 
+2 # محمد 1394-06-15 12:09
باسلام

خدمت اقای کولانی عرض کنم که درزمینه میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری شهرستان هیچ گونه کاری نشده وبه مدیر ان نمره 5 می دهیم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # علی 1394-06-17 17:45
درود بر دکتر کولانی واقعاً از دلسوزترین و کاراترین فرمانداران تاریخ این دیار می ‌باشند کارایی، قدرت مدیریتی و ادب و نزاکت همیشگی ایشان در برخورد با ارباب رجوع ستودنیست. با آرزوی کامیابی و موفقیت برای ایشان.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group