▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

شنبه 31 فروردين 1398 Saturday 20 April 2019 14 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

دهلران در يك سالي كه گذشت/فرماندار پاسخ مي دهد

sabzi omidali

عصر ايلام: مصاحبه زیر گفتگویی صمیمانه با فرماندار امیدعلی سبزی فرماندار شهرستان دهلران در دولت تدبیر و امید  در قالب يك ميزگرد است. وی با تکیه بر ظرفیت های ویژه شهرستان و اعتبارات مناسب دولتی توانسته است بخشی از انتظارات و خواسته های مردمی را محقق نماید

و کارنامه خوب و موفقی از خود در این شهرستان در مدت تصدی فرمانداری ارائه داده است. از اینرو موضوعاتی در رابطه با وضعیت شهرستان، نقطه قوت، پتانسیل ها و اقدامات دولت از وی مورد سوال قرار گرفته که در ادامه آمده است:

لطفاً مختصری از سوابق سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اجرایی خودتان را برای مخاطبان بیان کنید

 بنده به مدت 9 سال در فرمانداری ایلام و در واحدهای مختلف اجرایی و سیاسی و عمرانی در خدمت و محضر چندین نفر از بزرگان شاگردی نمودم و از هرکدام به قدر توان و بضاعتم توشه برداشتم. همچنین افتخار مداحی اهل بیت، قاری قرآن، عضو هیأت امنای مسجد و عضو نظام مهندسی ساختمان هستم. مدت 4سال همکاری با بنیاد مسکن در نظام فنی و حدود 4سال سابقه خدمت در راه شهرسازی و مسکن قدیم را دارا می باشم.

هفته دولت در دهلران چه دستاوردهایی برای شهروندان آن داشت؟

در هفته دولت تعداد 43 پروژه و طرح در شهرستان با اعتبار2840810 میلیون ریال به مرحله کلنگ زنی، افتتاح و بهره برداری رسید که زمینهاشتغالزایی 350 نفر را فراهم ساخته است. از میان 43 طرح، تعداد 7  طرح گلنگ زنی شده و مابقی مورد افتتاح قرار گرفتند. مهمترین طرح هفته دولت، گاز رسانی به شهرستان بود که بر اساس آمار و محاسبات دقیق مهندسی بیش از 85 درصد کار در دولت تدبیر اجرا شد.

بازارچه مرزی دهلران و سد میمه که دو پروژه مهم وکلیدی شهرستان می باشند ساخت و بهره برداری از آنان در چه مرحله ای است؟

سد میمه سال 89 شروع و با پیشرفت حدود 15 تا 20 درصد غیرفعال و تعطیل شد که با سرکار آمدن دولت تدبیر و امید، تمام مطالبات پیمانکار پرداخت شد و فعال مجدد خود را آغاز نموده و در حال حاضر بیش از سی در صد پیشرفت فیزیکی دارد.

در رابطه با ایجاد بازارچه مرزی نیز تا قبل از شروع به کار مهندس مروارید و تیم ایشان، دولت مرکزی عراق به بازارچه و مرز دهلران توجه قابل ملاحظه ای نداشته امادر حال حاضر و با پیگیری استاندار محترم، معاونین محترم و سایر عزیزان، دولت مرکزی عراق دستور پیگیری را داده و کشور مقابل درحال بررسی نهایی است. ما هم سه نقطه پیشنهاد داده ایم و منتظر تصمیم طرف مقابل برای انتخاب هستیم.

دو طرح بزرگ پالاییشگاه نفت و پتروشیمی دهلران از سال ۸۵کلنگ زنی شده اند ولی با پیشرفت اندکی بلاتکلیف مانده اند. قرار بود از محل صندوق ذخیره شرکت نفت طرح پتروشیمی تغذیه شود. در این رابطه توضیح دهید.

پالایشگاه نفت فقط کلنگ زنی شده و رها شده بود و وزیر محترم نفت قول دادند که با آمدن سرمایه گذار حاضرند خوراک آن را از چشمه خوش دهلران تامین کنند. البته سرمایه گذار قبلی مشکلاتی داشت و نتوانست کار را اجرا نماید. در دولت تدبیر و به جهت اهمیت این پروژه پیگیری های متعدد استاندار محترم و نماینده محترم و بویژه بعد توافق تا الان چندین سرمایه گذار خارجی آمدند و ارزیابی انجام دادند و امیدواریم در آینده نزدیک سرمایه گذار انتخاب بشود.

پتروشیمی دهلران در حال حاضر زیرساختش آماده است. در جریان سفر وزیر محترم نفت و البته با تلاش مستمر مسوولین محترم ارشد استان، قرار بر این شد که ان جی ال 3100(تامین خوراک پتروشیمی) و پتروشیمی دهلران تعیین تکلیف بشود که نهایتا هردو به صندوق بازنشستگی نفت واگذار شد و انشاءالله در آینده نزدیک منتظر شروع به کار پروژه خواهیم بود.ذبنابراین با توکل به خدا و تدبیر دولت یکی دیگر از پروژه های بلاتکلیف تحویلی به دولت به سرانجام مطلوب خواهد رسید.

اصلی ترین ظرفیت این شهرستان در حوزه نفت و گاز،کشاورزی (دشت عباس موسیان و ....)و گردشگری( زرین آباد و سراب میمه )است لطفا بفرمایید این ظرفیت های بالقوه را تا چه حد توانسته اید به بالفعل درآورید؟

ظرفیت نفت وگاز و کشاورزی و گردشگری در دهلران برای همه روشن است. در حوزه کشاورزی و بویژه در طول سال 93 و 94 اقدامات بسیار خوبی مانند شبکه 50 هزار هکتار دشت عباس و عین خوش انجام و یا در حال اجراست. شبکه آبیاری و زهکشی پایین دست دویرج، شبکه آبیاری و زهکشی میمه، سامانه گرمسیری و.....در حوزه نفت هم وجود چاه های فراوان (91 درصد تولید نفت و گاز غرب کشور در دهلران است) از ظرفیت هایی هستند که در این شهرستان مورد توجه دولت قرار دارد. پیگیری های جهت داری انجام شده و در حوزه کشاورزی و نفت وگاز افق این منطقه روشن است.با بهره برداری نهایی از این پروژه قطعا شاهد رفع بسیاری از مشکلات خواهیم بود.

به نظر شما دولت تدبیر و امید چه شاخصه هایی دارد؟

از شاخصه های مهم در این دولت می توان به تصمیم سازی و تصمیم گیری همراه با تدبیر، پشتوانه عظیم مردمی با آرا آگاهانه مردم، ارائه آمار واقعی و شفاف در سطح کشور، وجود وزرای نخبه در کابینه مانند ظریف و.....، تعامل با جهان البته با حفظ حرمت نظام و مردم و وجود روحیه جهادی در بین دولتمردان و مسوولین اشاره نمود.

مهمترین دستاورد دولت جدید در شهرستان دهلران چه بوده و در پایان دولت چه چشم اندازی برای دهلران متصور هستید؟

خدمات و دستاوردهای دولت تدبیر و امید بی شمارند لذا نمی توان در این مجال اندک به ذکر آنان پرداخت. در این راستا لازم است عرض شود که جهت انعکاس خدمات دولت در دهلران یک کتاب 166 صفحه ای چاپ نموده و به مناسبت هفته دولت منتشر کرده ایم.

در حوزه گرشگری چه اقداماتی در سطح شهرستان انجام شده است؟

یکی از اقدامات در این حوزه ساماندهی چشمه آبگرم دهلران بوده و با توجه به اینکه گاز متصاعد شده (گوگرد) هرساله خسارات زیادی به وسایل الکترونیکی و...مردم وارد می کند،  امسال هم پروژه ای را تعریف نمودیم که در آن آب گرم به مسیری غیر از مرکز شهر هدایت می شود. البته به لحاظ موضوع اختلاط با فاضلاب شهر باعث تشدید سالک هم می شود که این امر از بروز بیماری یادشده نیز جلوگیری می کند. برای چشمه قیر هم سرمایه گذاری آماده شده و مجوز جهت احداث مینی پالایشگاه هم صادر شده است. همچنین در بخش فرهنگی نیز اعتباراتی سالانه را برای امام زادگان، اماکن تفریحی.و... در نظر گرفته ایم.

در دهه فجر سال گذشته چه اقداماتی داشتید

در ده مبارک فجر 54 طرح و پروژه با اعتبار 61 میلیارد تومان بهره برداری و کلنگ زنی شد. خدمات زیادی چه در دهه فجر و چه در هفته دولت در دولت یازدهم مورد اجرا قرار گرفته که قابل شمارش نیستند. به عنوان مثال ما در سال 93 فقط هشت میلیارد تومان روکش آسفالت انجام داده ایم و جاده دهلران به مورموری در حوزه دهلران به مرحله بهره برداری رسید و در بحث عمران مرز سال 93 بیش از دو نیم میلیارد تومان هزینه شد.

از اولویت های اصلی تیم اقتصادی استان حمایت از بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاران توانمند می باشد. فرمانداری دهلران چه اندازه در راستای تکریم سرمایه گذاران اقدام نموده است؟

با توجه به تاکید استاندار محترم در خصوص سرمایه گذاران و نگاه دولت محترم به موضوع سرمایه گذاری، بنده نیز به عنوان فرماندار شهرستان تا جایی که امکان قانونی وجود داشته سعی نموده ام در جهت تسهیل امور برای سرمایه گذاری در شهرستان عمل نمایم.

از سد دویرج هم بفرمایید کی آبگیری می شود؟

سد دویرج قبلاً آبگیری شده و همچنین سد تنظیمی و شبکه پایین دستی آن هم با حضو دکتر جهانگیری در سفر هیات دولت به استان مورد افتتاح قرار گرفت.

در خصوص بیماری سالک که از بیماریهای بومی شهرستان است، چه اقدامی داشته اید؟

در مورد مبارزه با بیماری سالک اقدامات بسیار خوبی در سطح شهر انجام شد. بیش از دو هزار کامیون نخاله از حاشیه شهر برداشته شد و همچنین از سوی کارشناسان بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان جونده کشی و سم پاشی مناطق مختلف انجام شده که جا دارد از شهرداری، شبکه بهداشت و درمان شهرستان و همچنین عنایت و توجه ویژه دکتر دل پیشه ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تشکر کنم.

دهلران در چه سالی تبدیل به فرمانداری ویژه خواهد شد؟

پرونده  فرمانداری ویژه در وزارت محترم کشور است و از  قرار معلوم به هیأت دولت برای تصویب ارسال می شود اما ممکن است زمان ببرد ولی از طرفی مسوولین محترم ارشد استان مستمر پی گیر این امر هستند.

وضعیت امنیت(مرزی وشهری) درسطح شهرستان راچگونه می بینید؟

امنیت مرز با تلاش عزیزان مرزبانی، نیروهای خدوم امنیتی و انتظامی و سایر عزیزان دست اندرکار در بالاترین سطح ممکن خود قرار دارد.

نحوه تعامل فرمانداری شهرستان دهلران با رسانه ها و خصوصا مطبوعات محلی چگونه است؟

با توجه به رسالت خطیر خبرنگاران و اطلاع رسانی شفاف به مردم، مجموعه فرمانداری شهرستان تمام تلاش خود را در جهت همکاری با رسانه های مختلف به کار گرفته و در هر مقطع از زمان ما برای ارائه خدمات و اقدامات دولت در این شهرستان به رسانه ها آمادگی داریم.

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group