▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در گفتگو با فرماندار بررسي مي شود

از تونل كبير كوه تا زلزله مورموري و.../عسگري پاسخ مي دهد

مجد عسگري

عصر ايلام: شهرستان آبدانان یکی از شهرستان های جنوبی استان است که دارای قابلیت های تاریخی، دیدنی، طبیعی و فرهنگی بسیار بوده و وجود جاذبه های متعدد در بخش گردشگری آن را به ظرفیتی مناسب در سطح استان و حتی کشور تبدیل نموده است.

استفاده از این پتانسیل های ویژه سطح شهرستان، می تواند زمینه های رشد و توسعه را در حوزه گردشگری و جذب توریست برای استان به ارمغان آورد. همچنین وجود بقاع متبرکه متعدد در سطح شهرستان نیز نشان از حب و دلبستگی مردمان این دیار به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است و مضاف بر این وجود آرامگاه شهید رضایی نژاد، به عنوان یکی از شهدای هسته ای کشور نیز نشان از اعتقاد راسخ به باورهای انقلابی و ولایتمداری مردم این شهرستان دارد. اکنون دولت تدبیر و امید می تواند با استفاده از این ظرفیت ها، راه را برای رشد و بالندگی هرچه بیشتر شهرستان و رضایتمندی مردمان آن فراهم سازد. در این راستا گفتگویی صمیمانه و خودمانی با فرماندار این شهرستان داشته ایم که از نگاه مخاطبان خواهد گذشت.

خودتان را برای مخاطبان عصر ایلام بیشتر معرفی کنید

بنده مجید عسگری دارای مدرک مهندسی ساختمان متولد سال56شهرستان آبدانان متاهل دارای دو فرزند با سابقه کار 17سال می باشم. از سال 77 در وزارت مسکن وشهرسازی مشغول به کار شدم ودر سال 84در  فرمانداری آبدانان مشغول به خدمتم.

شاخص ترین اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه های عمرانی، اقتصادی و فرهنگی در آبدانان چه بوده است؟
عدم وجود زیرساخت مناسب همواره یکی از مشکلات این شهرستان بوده که در دوسال گذشته مهمترین اولویت دولت محترم تدبیر و امید توسعه زیر ساخت های این شهرستان بوده که می توان به سرعت بخشی به اجرای تونل کبیرکوه ،تسریع در عملیات گازرسانی به شهرستان، سعی در تکمیل راههای مواصلاتی، حل مشکل برق بخش کلات و البته تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده اشاره نمود.
در هفته دولت امسال چند پروژه و با چه اعتباری در شهرستان آبدانان به بهره برداری رسید؟

در ایام هفته دولت 19طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر11میلیارد تومان در شهرستان به بهره برداری رسید و از سوی دولت تدبیر و امید به مردم فهیم و ولایتمدار این شهرستان تقدیم شد.
تونل کبیر کوه به عنوان یکی از اصلی ترین پروژه های ملی در شهرستان مطرح می باشد، چه زمانی به بهره برداری می رسد؟

تونل کبیرکوه یکی از بزرگترین پروژه های اجرای تونل درکشور به شمار می رود که حدود 5کیلومتر طول دارد و در حال حاضر فعال بوده و حفاری در مقطع 1.5کیلومتر خروجی در حال انجام می باشد. این پروژه به عنوان کریدور ارتباطی مرز به مرکز می تواند نقش بسزایی در دسترسی سریع و آسانتر به مرز عراق را فراهم سازد. خوشبختانه با تلاشهای جناب آقای استاندار و نماینده محترم مردم در مجلس و تاکید وزیر محترم راه و شهرسازی این موضوع در دستور کار قرار گرفته و امیدواریم با روند فعلی و با تامین اعتبار این پروژه حداکثر ظرف سه سال آینده تکمیل گردد.
روند بازسازی مناطق زلزله زده چند درصد پیشرفت داشته و عمده مشکلات موجود در چه زمینه هایی است و بازسازی کی تموم میشه؟

یک سال از زلزله 1/6 ریشتری آبدانان می گذرد. در یک سال گذشته علیرغم پس لرزه های متعدد با توجه و عنایت ویژه دولت خدمتگزار در تصویب و ابلاغ اعتبارات بازسازی مناطق زلزله زده، شاهد پیشرفت چشمگیر روند بازسازی می باشیم به نحوی که در فاز نخست تعداد 2522 واحد نوسازی و 6632 واحد تعمیر شده اند. به صورت وزنی می توان گفت که پیشرفت روند بازسازی در این فاز بیش از 90درصد می باشد. بخشی از واحدهای آسیب دیده تاکنون موفق به دریافت تسهیلات نشده اندکه یکی از دغدغه های ما در تکمیل بازسازی به شمار می رود. خوشبختانه فاز تکمیلی اعتبارات توسط هیأت محترم دولت مصوب شده که با ابلاغ آن در آینده نزدیک عزیزانی که موفق به دریافت تسهیلات نشده اند، می توانند از آن بهره مند شوند. همچنین در این فاز تکمیل زیر ساختهای آسیب دیده نیز نهایی خواهد شد.
چرا سینمای آبدانان همچنان بلاتکلیف است ، مشکل اصلی چیست و کی  به سرانجام خواهد رسید؟

سینمای آبدانان توسط بخش خصوصی در سال 74راه اندازی شده که تا چند سال به فعالیت خود ادامه داد. با تغییراتی که در بحث مالکیت این سینما بوجود آمد و با توجه به ناتوانی در بازپرداخت تسهیلات، موسسه سینما شهر طی قراردادی با مالک 50درصد سینما را به خود اختصاص داده و بخشی از مطالبات معوق بانکی را پرداخت می نماید. متاسفانه در چند سال تعطیلی پروژه انگیزه ای برای تعیین تکلیف سینما وجود نداشته و مالک بخش خصوصی نیز بدنبال تغییر کاربری این فضا بوده است. در طول یک سال گذشته جلساتی را با مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته ایم و امیدواریم که بحث مالکیت این فضا تعیین تکلیف گردد که در این صورت آمادگی تعمیرات و راه اندازی مجدد این سالن سینما را داریم.
کارخانه سیمان آبدانان چقدر پیشرفت فیزیکی داشته و چرا معطل مانده است؟

کارخانه سیمان آبدانان توسط بخش خصوصی شروع گشته که متاسفانه این بخش از مسولیت خود در این زمینه شانه خالی نموده و قادر به تداوم کار نمی باشد. در هر صورت با هماهنگی بعمل آمده با سازمان محترم صنعت، معدن و تجارت استان در صورت وجود سرمایه گذار توانمند آمادگی خلع ید و واگذاری مجدد طرح وجود دارد.
از آنجاییکه یکی از مشکلات آبدانان نبود زمینه های شغلی است، چه برنامه ها و طرحهای اقتصادی مهمی دولت برای این شهرستان دارد؟
فرودگاه آبدانان به عنوان نخستین باند پروازی استان یک ظرفیت بسیار مهم و زیرساخت اساسی توسعه به شمار می رود که بحث تعمیر و راه اندازی این فرودگاه با جمعیت تحت پوشش آن یکی از موارد مهم پیگیریهای ما به شمار می رود. همچنین تکمیل پروژه های آبیاری تحت فشار در دشت کلات و تکمیل سد ورگر و شروع بکار بند انحرافی هزارانی نیز از جمله پروژه های مهم و تاثیر گذار شهرستان به شمار می روند که پیگیر آنها می باشیم. بهره مندی از عقبه سد کرخه و مشروب نمودن 15هزار هکتار از اراضی بخش مورموری نیز از موضوعات مهم وحیاتی برای شهرستان در بحث تولید و اشتغال محسوب می گردد.
مظلوم ترین شهرستان در حوزه راه، آبدانان است. برنامه شما علاوه بر احداث تونل کبیرکوه برای خروج از بن بست این شهرستان چیست؟
محورهای مواصلاتی شهرستان به سایر شهرستانها از کیفیت لازم برخوردار نیست و روند تکمیل پروژه های راه این شهرستان بسیار طولانی و فرسایشی گردیده که این موضوع باعث دلخوری شهروندان شده است. در طول یک سال گذشته با پیش بینی اعتبارات مورد نیاز و هماهنگی با دستگاه اجرایی این پروژه ها از حالت رکود خارج شده و درحال حاضر فعال می باشند که امیدواریم با قول مساعد مدیر کل محترم راه و شهر سازی استان تا پایان سال این پروژه ها تکمیل گردند. به موازات پیشرفت تونل کبیرکوه، ارتقاء محورهای خروجی از این تونل و راههای ارتباطی به دهلران و دشت عباس نیز بایستی عملیاتی گردد که میل به استفاده از این مسیر را نزد مردم افزایش دهد.
وضعیت احداث پست 230 کیلوولت درآبدانان که مهم ترین نیاز شهرستان است، در حال حاضر چگونه است؟

نبود برق صنعتی یک چالش مهم در توسعه صنعتی و شکل گیری صنعت در شهرستان می باشد که با پیگیریهای صورت گرفته از طریق شرکت محترم برق منطقه ای غرب و قول مساعد برای اجرای پروژه پست و خط انتقال 230کیلو ولت امیدواریم که این پروژه تا پایان سال جاری پیمان سپاری گردد.

چه پروژه هایی در شهرستان به سرمایه گذار واگذار و به چه میزان سرمایه گذاری شده است؟
علیرغم وجود جاذبه های متعدد در شهرستان در زمینه های مختلف ازجمله کشاورزی، دامپروری، گردشگری معادن و...متاسفانه بخش خصوصی تاکنون رغبت چندانی از خود نشان نداده است. ولی در هرصورت در طول چند سال اخیر در زمینه تولیدات طیور و واحدهای مرغداری جهش مناسبی در شهرستان صورت گرفته که با راه اندازی کشتارگاه طیور به عنوان چرخه مکمل این صنعت که با سرمایه گذار بالغ بر7میلیارد درحال انجام  است که با راه اندازی این کشتارگاه بخشی از دغدغه های  مرغداران کل استان مرتفع خواهدشد.
درحوزه ظرفیتهای گردشگری و توسعه زیرساختها چه اقدامی انجام شده است؟

 آثار تاریخی، بقاع متبرکه و جاذبه های طبیعی همانند چشمه دوقلو، عرصه های طبیعی کبیرکوه و دینارکوه و عقبه سد کرخه فرصت استثنایی برای بخش گردشگری به شمار می رود که در بعضی نقاط همانند چشمه دوقلو برق کشی به سایت ،تسطیح احداث پارکینگ راه دسترسی انجام شده و تاکنون بخش خصوصی استقبالی برای حضور از خود نشان نداده است. اما در هرصورت آمادگی برای تکمیل زیرساخت و واگذاری به بخش خصوصی توانمند وجود دارد.
مسیر دهلران به آبدانان در دو حوزه دهلران و آبدانان شروع شد که در حوزه دهلران پایان یافته ولی در حوزه آبدانان هنوز به اتمام نرسیده است. وضعیت و میزان پیشرفت این مسیر چگونه است؟

جاده آبدانان دهلران در واریانت گچ زاغ یکی از پروژه هایی است که در یک سال گذشته مجدداً فعال شده و خوشبختانه پیشرفت مناسبی داشته است.
طرح گاز رسانی به شهرستان و چند بخش کار ارزشمندی بود، آیا قبل از فصل زمستان مردم این بخش ها به شبکه متصل می شوند؟

 شرکت گاز استان در حال رفع نقص شبکه گاز داخل شهر آبدانان می باشد و قول داده اند که کار اشتراک پذیری در محلاتی که رفع نقص شده اند را اجرایی کنند. قطعاً تا شروع فصل سرما در سال جاری بخشی از شهر گازدار خواهد شد.
وضعیت خدمات شهری آبدانان در حوزه تخصیص اعتبارات مطابق انتظارات نبوده است. چه برنامه ای برای عبور ازاین وضع دارید؟

 شهرداری آبدانان و شهرداریهای مشابه از نظر منابع درآمدی با مشکلات جدی مواجه می باشند. البته در سال گذشته توجه ویژه ای از جانب دولت محترم صورت پذیرفت. در سال جاری با پیش بینی اعتبار و تزریق منابع مالی از محل بحران سعی داریم که در بحث توسعه زیرساختهای شهری به نحو محسوس تری وارد شده و دغدغه های مردم و شهروندان عزیز را با پیش بینی پروژه های  مدنظر تا حدودی مرتفع کنیم.
تعامل فرمانداری شهرستان آبدانان با اصحاب رسانه چگونه است؟

مطبوعات رکن چهارم دموکراسی محسوب شده و بنده مطبوعات را به عنوان یک فرصت برای رشد و توسعه شهرستان می نگرم. مطبوعات می توانند به عنوان چشم بینای مردم عملکرد ما را سنجیده و با اظهار نظرات به موقع و اطلاعر سانی مناسب ما را در رسیدن به اهدافمان که همان خدمت به مردم می باشد، یاری نمایند. لذا در این راستا بنده سعی نموده ام که یک رابطه منطقی با اصحاب رسانه داشته باشم.
به عنوان نماینده عالی دولت در آبدانان چشم انداز توسعه‌ شهرستان را چگونه می بینید؟

 با پروژه های در دست اجرا و با تکیه بر توانمندیهای منطقه و نیروی انسانی تحصیلکرده ان شاءالله دور نمای توسعه در شهرستان آبدانان روشن و امیدوار کننده می باشد.

آبدانان بخاطر زادگاه شهید رضایی نژاد فرصت مناسبی برای شناسایی و معرفی آن در کشور است. آیا در این خصوص برنامه جامعی تدوین شده و چرا میدان شهید رضایی نژاد فاقد المان و نمادی از شهادت است؟

برنامه جامع میدان شهید رضایی نژاد تدوین گشته و قرار است به همکاری سازمان انرژی اتمی این طرح تکمیل شود. همچنین در پاسخ قسمت دوم سوال، اجرای المان مناسب در میدان شهید رضایی نژاد نیز بخشی از برنامه جامع می باشد.

 

نظرات   

 
0 # شهروند 1394-07-06 19:08
باسلام,درتعریف مدیریت ازنظرپیتردراکر, ایشان میگویندمدیریت علم کارکردن بابه وسیله دیگران است,اقای فرماندا بعدازگذشت دوسال ازطول دولت تدبیروامید چندجلسه بامردم واساتیددانشگاهی جهت حل مشکلات شهرستان گرفته اید,درضمن چرا پروژه های که اقای دکتراحمدی دارند پیگیری میکنند به نام دولت تدبیروامید یادمیکنیدچرا نمیگوییدزحمتهای چهارساله دکتراحمدی واقای عزتی واذر دارندبه ثمرمیرسند,مگرای ن اقایان این پروژها را ملی نکردند,ودرزمان نمایندگیشان ازجان مایه گذاشتند که این شهرستان را ازبن بست خارج نمایند,یه کم بخودتانن بیایدواززحمات این عزیزان هم تشکری بنمایید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # علی 1394-07-07 01:01
واقعا جالبه که جنابعالی از تعامل با اصحاب رسانه و مردم سخن می گویید هر کس نمیرد چه چیزهایی می بیند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group