▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

دوشنبه 27 اسفند 1397 Monday 18 March 2019 11 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

گپی با حسن نوچوفسکو نخودفروش مشهور ایلام

نخودي ها و حسن ها...

حسن نوچوفسكو

اختصاصي عصر ايلام:شغل حسن خلاصه شده بود در يك چهار چرخ مسقف با سقف ايرانيت فلزي با تكنولوژي هاي سنتي و دست ساز با درون مايه يك كپسول و يك گاز تك شعله و 13 كيلو نخود آب پز شده برای هر وعده کاری، تعدادي ظرف يك بار مصرف و البته خدايي كه در همين نزديكي است.

مقدمه:

در آخرين شب از پاييز و در لحظاتي كه يلدا پركاربردترين واژه، و هندوانه بيشترين مصرف را در بين خانوارهاي ايراني و در ايلام داشت و بيشتر خيابانها محل تردد براي  شب نشيني ها ،سركشي ها و همراهي بود، شهر را زير يقه آهار زمستان و نفس آخر پاييز به دل شب زديم تا با يكي از شغل هاي تازه تاسيس در اين شهر آشنا شويم.

هوا به سردي مي زد و آخرين برگ هاي پائيزي، تنه درختان را  پوشانيده بود و صداي خش خش پاي رهگذران در كوچه پس كوچه هاي آذر به گوش دي رسيد و زمستان با نيم تنه سفيد به ديدار سرما رفته بود.

شهر ايلام بر خلاف ديگر شهرهاي دنيا از ساعت هشت شب به بعد تا 9 صبح روز بعد تعطيل است و بازار قابل ذكري هم ندارد كه يك شب‌گذر از" عابر بانك اش" استفاده نمايد. به سراغ حسن می‌رویم که بخار بساطش از دور نشان زندگی است و جمع مستان گرداگردش به خورشی خوش‌طعم و چاره‌ساز خزان مشغول. با او که صحبت می‌کنی حس زندگی به سراغت می‌آید. خوش‌صحبت و شیرین‌زبان است و اهل كنايه و تیکه انداختن است. بدندیدم با او مصاحبه‌ای ترتیب دهم و به زیر پوست شهر سرکی بکشم. "حسن آقا" به عنوان يك فروشنده طرف گفتگوي ماست. او که دو سالي است با بساط نخود و هیبت خاص کسب‌وکارش و شبگردهایی که عاشق دستپختش‌اند، حس نوستالژي را در شهر خاكستري ايلام به همه منتقل مي كند.

آن شب براي چندمين بار در انتهاي پرسه هاي بي انتها در شهر سرد ، بي روح و مرگ زده ايلام به گذر حسن آقا نوچوسكو رسيديم كه بساط آب نخودش با بخاربلند شده آن از هزار متري قابل رؤيت بود.

حدود سي دقيقه را كنار حسن و مشتري هاي متنوع اش با همراهي دو تن از دوستان روزنامه نگار سر پا ايستاديم تا اين جوان متاهل سي و پنج ساله را براي يك مصاحبه متفاوت آماده كنيم.

شغل حسن خلاصه شده بود در يك چهار چرخ مسقف با سقف ايرانيت فلزي با تكنولوژي هاي سنتي و دست ساز با درون مايه يك كپسول و يك گاز تك شعله و 13 كيلو نخود آب پز شده برای هر وعده کاری، تعدادي ظرف يك بار مصرف و البته خدايي كه در همين نزديكي است.

حسن ابتدا باور نمي كرد كه ما براي تهيه مصاحبه و گفتگو سراغش را گرفته ايم و مي گفت شما هم مي خواهيد بساط آب نخود را پهن كنيد و نرخ ، هزينه و درآمد را محاسبه مي كنيد؟!

اين سي دقيقه با اطمينان خاطر دادن به وي ادامه داشت تا اينكه بالاخره پذيرفت كه پاسخ سؤالهاي ما را در حد امكان بدهد و در ابتدا براي همراهي بيشتر حسن سعي داشتيم اين شغل را يكي از بهترين و در عين حال نخودي ترين شغل هاي دنيا محسوب كنيم.


اولين سؤالي كه از حسن آقا پرسيديم اين بود كه چي شد كه اين شغل را انتخاب كردي؟ حسن نگاه را در نگاه بخار آب نخود دوخت و گفت:من در سالهاي گذشته شغل هاي زيادي را امتحان كرده ام .ابتدا دفتر عكاسي داشتم و بعد از مدتي وارد كارهاي ساختماني شدم و به حرفه رنگ ساختمان مشغول شدم.تا اينكه با ركود بازار مسكن از كار بيكار شدم و وارد كار آب نخود شدم.

چند سال است اين شغل را انتخاب كرده اي ؟ حدود دو سال است اين شغل را انتخاب كرده ام.

از شغلت راضي هستي؟شبها از چه ساعتي بساط مي كني و به مردم آب نخود مي فروشي؟ گفت بله خدا را شكر راضي هستم. هر شب از ساعت 6 كه هوا تاريك مي شود با صداي گوش خراش چرخ هاي" اتول خان كشككي" به پاتوق هميشگي مي رسم و تا ساعت دوازده و نيم  و يك مي مانم.

از حسن پرسيديم كه شغلت را با چه شغلي حاضري عوض كني؟ حسن سرش را به حالت رضايت و طعنه به شغل هاي اداري تكان می دهد و می‌گوید: "از اين شغل هاي اداري كه ماهيانه حقوق كارمندان آن بين يك تا دوميليون است خوشم نمي آيد و بنابراين شغل خودم را دوست دارم."

از حسن پرسيديم چرا تو اين همه محصول نخود را براي فروش انتخاب كردي؟ چرا باقالي يا" لبو "نمي فروشي؟  حسن از توليد اين محصول به وفور در استان ايلام خبر داد و دسترسي آسان و مفيد بودن آن را دليل ديگر انتخاب آن عنوان كرد.حسن وقتي از خواص آب نخود حرف مي زد با خودم فكر كردم اينجا شبكه سلامت است و يك متخصص تغذيه دارد صحبت مي كند.گفت نخود سرشار از ويتامين و پروتئين است. درمان کننده سینه درد ، گرفتگی صدا و التیام دهنده سرفه است. مقوی مو و مسکن درد دندان و سردرد است. برای رفع ریزش مو بسیار موثر است .نخود تقويت كننده ریه، ملیّن، خونساز، مغذی و اشتهاآور است.


از حسن پرسيديم آيا به جز نخود و آب ، محتويات ديگري مثل چاشني اضافه مي كني؟ گفت: نه فقط آب شرب سد ايلام و نخود. يك قاشق غذاخوري زردچوبه هم اضافه مي كنم.

روزي چه مقدار نخود تهيه مي كني و  مي فروشي؟ روزي 13 كيلو به عبارتي هر كيلو 6 هزار تومان .

آيا همه 13 كيلو به فروش مي رود؟ گفت بله خوشبختانه همه آن به فروش مي رود و ساعت فروش آن به هواي سرد بستگي دارد و هر چه هوا سردتر باشد فروش بهتر و بيشتر است.البته بعضي شبها هم مقدار اندكي باقي مي ماند كه در منزل مورد استفاده قرار مي گيرد.

از حسن پرسيديم كه سال گذشته هر كاسه آب نخود را هزار تومان مي فروختي امسال نيز همين نرخ است چرا افزايش قيمت نداشته اي؟ حسن گفت سال گذشته نخود هر كليويي سه هزار تومان بود ولي امسال به كيلويي 6 هزار يعني دو برابر  افزايش يافته است. ولي در عوض فروش امسال بيشتر شده و راضي هستيم و هيچ افزايش قيمتي نداشته ايم.سال گذشته درصد سود بيشتر بود اما امسال درصد فروش بيشتر است و اين يعني سود.

حسن به اصل مشتري مداري معتقد بود و اين را در نحوه برخورد وي مي توان ديد.از او در مورد مشتري هايش پرسيدم كه آيا مشتري ثابت دارد يانه؟حسن "نوچوفسكو" سرش را بالا گرفت و گفت تا جايي كه توانستم نخود درجه يك خريداري كردم و در پخت و پز آن نهايت دقت را داشته ام كه مشتري راضي باشد و فكر مي كنم با توجه به افزايش مشتري هاي ثابت توانستم آب نخود مناسبي را به آنها عرضه كنم.

در مورد درآمد شغلش پرسيديم و گفتيم  روزانه حدود 80 هزار تومان نخود خريداري مي كنيد و با مخلفات آن مي شود حدود 90 هزار تومان .فروش شما شبي چند كاسه آب نخود است؟ حسن گفت شبي تقريبا بين 150 تا 200 كاسه آب نخود مي فروشم كه خوشبختانه درآمدش نسبت به هزينه مناسب است.

از حسن پرسيديم آيا قُر زدن و غرولند مشتريان را هم شنيده است ؟ گفت يك بار كه تازه بساط كرده بودم يك مشتري آمد و يك كاسه بزرگ آب نخود برد و چند شب بعد برگشت و گفت لطفا مثل آن شب آب نخود نپخته به ما نده كه فهميدم بايد دقت بيشتري مي كردم. وآن تنها باري بود كه مشتري ام ناراضي بود.


مشتريان شما از چه طيفي هستند. آيا مشتريان پولدار هم آب نخود مي خورند؟ بيشتر از نسل جوان هستند ولي از همه سطوح جامعه مشتري دارم وعلاوه بر جوانان، خانواده ها هم كه شب از شب نشيني برمي گردند مشتري من مي شوند.پولدار بودن آدم ها را نمي شود تشخيص داد اما از خانواده هاي مرفه با ماشين هاي مدل بالا هم براي خريد آب نخود به من مراجعه مي كنند.

 از گوشي حسن معلوم بود كه در فضاي مجازي هم هست از وي  پرسيديم كه آيا در گروه هاي مجازي عضو هستي؟ حسن گفت بله واتس اپ را روي گوشي ام نصب كرده ام و عضو چند گروه هستم.

 براي جذب مشتري بيشتر از اين گروه ها استفاده كرده اي؟ اصلا تبليغات كردي؟ حسن گفت نه تا الان تبليغات نداشته ام و همه من را با "نخود خوشمزه" كه روي تابلو نوشته ام مي شناسند ولي در فضاي مجازي تبليعاتي نداشته ام.

از او می پرسم آيا براي حضور در اين گروه هاي مجازي هم وقت مي گذاريد؟حسن گفت بله وقت مي گذارم و هر وقت سرم خلوت باشه از گوشي استفاده مي كنم.

از حسن در مورد انتخابات مجلس پرسيديم و اينكه به كدام كانديدا راي ميدهد؟ كه گفت بايد ببينم كي شركت مي كنه اما من به اسماعيلي از كانديدهاي مجلس شوراي اسلامي در حوزه شمالي استان ايلام راي مي دهم.

باري! آن شب سؤالهاي متعددي را براي آن جوان طرح كرديم و اين گفتگو حدود يك ساعت و نيم به طول انجاميد و آن چيزي كه" حسن نوچوفسكو" را ساعتها در آن سرما پشت ميز فروش آب نخود نگه داشته بود مشتري هايي بودند كه هر چه هوا سردتر مي شد به تعداد آن ها افزوده مي شد.

شغل ها در دنيا متفاوتند و شايد شغل حسن به دليل حضور ثابت و ايستاده به مدت حدود هفت ساعت آن هم در برابر "سورت سرمای دی"، يكي از شغل هاي سخت در جامعه شهري و امروزي ما باشد. نكته مهم اما اين بود كه آن جوان شب را براي درآمد زايي انتخاب كرده بود و اين يك نكته مغفول در نزد ايلامي ها مي باشد كه بيش از 95 درصد مغازه هاي شهر ايلام در هنگامه شب تعطيل مي شوند. شب را دریابیم. شهرهای بی‌شب شهرهای مرده‌اند، مثل ایلامی که مغلوب همیشگی شب است. شب‌ها به مهتاب روشن است و شهر‌ها به مردم شب‌گرد. شب را دریابید ایلامی‌ها...

 

نظرات   

 
0 # مشتری 1394-10-07 17:53
ای ول به حسن
نخودش بیسته
خدایی تعریف نباشه تو غرب کشور تکه
تازه کاوله(پوست) نخودهارو هم مرتب میگیره
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group