▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

گپ وگفتی خودمانی با عمران خودآموز

رسانه، چترفراگیری است برفرهنگ/مصرف گرایی،مغايرباسبک زندگی ايراني-اسلامي است

 عمران خودآموز

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان ایلام درگفتگویی صمیمانه با عصرایلام به بیان جایگاه وتاثیررسانه ها در تبيين سبک زندگی ايراني – اسلامي  پرداخت

واظهار داشت: فرهنگ زیربنای توسعه است ورسانه، چتر فراگیری است که نقاط ضعف وقوت فرهنگ يك جامعه را مي نماياند.
وی به پیوند مبارک وپيوسته ي رسانه ها بافرهنگ اشاره کرد وافزود:رسانه ها باید براي تغییرو تحول در سبک زندگی مردم پیش قدم باشند.
 وی بابیان اینکه اگر زیرساخت هاي فرهنگی ضعیف باشد پیامدهای آن در ساير بخش های اقتصاد نمایان می شود ادامه داد:وقتی هم افزایی بین فرهنگ ودیگرعناصرتوسعه به وجود نيايد،علاوه بر اتلاف منابع و كاهش بهره وري ، اهداف توسعه نيز محقق نمي شود.
خودآموز با بیان اینکه رسانه ها مسؤوليت دارند بر اساس رسالت خود در تبیین نقاط ضعف وقوت وشناخت تهدیدها وفرصت های سبک زندگی مردم استان ایفای نقش نمایند ابراز داشت:سبک زندگی ایرانی- اسلامی كه برخي از ابعاد آن در سفر مقام معظم رهبری به خراسان شمالی مورد توجه قرار گرفت مي بايست در اولويت برنامه ريزي هاي فرهنگي و اقتصادي  قرار گيرد.
وی مصرف گرایی را اصلی ترین مشخصه ي فاصله ي سبک زندگی مردم استان با استاندارد ملي و جهاني  عنوان کردو بابیان اینکه  سبک زندگی مردم نياز به تحول جدي دارد افزود:فرهنگ ما واجد خصوصيات و ويژگي هاي ارزشمندي بوده كه در صورت اتكا به آن ها مي توانيم در عصر جديد نيز شاهد يك زندگي آرام و كم دغدغه باشيم .
ايشان، قناعت ، صرفه جويي ، استفاده ي بهينه از امكانات ، پرهيز از چشم و هم چشمي و رقابت هاي  ناسالم ، استفاده از تجربه هاي موفق ديگران، خريد و مصرف به اندازه ، افزايش زمان هاي مفيد زندگي ، تغذيه ي مناسب ، توجه به بهداشت فردي و عمومي ، سلامت جسمي و روحي ، بهره گيري مناسب و غير آسيب زا از امكانات روز و احساس مسؤوليت اجتماعي در قبال جامعه را از لوازم و عناصر تحول در سبك زندگي دانست .
این فعال و  متولی فرهنگي دراستان به دیگر زمینه های تحول در سبگ زندگی اشاره کرد و افزود:اگر توصيه هاي بزرگان درمورد سبک زندگی ايراني - اسلامی به خوبی درک و اجرایی شوند به يقين  از فاصله محسوس سبک زندگی در استان با استاندارد هاي متعارف جهان کاسته خواهد شد.
وی افزایش تولید ، تمركز بر امور پرفايده ، آموزش و  توجه جدي به نقش عنصر فرهنگ را از ملزومات تحقق حماسه اقتصادی ارزیابی وتصریح کرد:وضعيت موجود ايلام در ابعاد  اقتصادی، فرهنگي و اجتماعي با وضعيت مطلوب فاصله دارد و به نظر مي رسد  شاخص ترین خلأ موجود كه ساير ابعاد توسعه را  نيز با مشكل مواجه ساخته  ، ضعف زیرساخت های فرهنگی است.
عمران خودآموز با اشاره به جنگ و گريز جلوه هاي مدرن با ارزش هاي پيشين، وضعيت امروز را مصداق  جمله ي   "روحمان در رؤياي مدرن  و بدنمان در دنياي سنت جا مانده است "دانست و افزود : دستگاه هاي فرهنگي و آموزشي بايد بتوانند مسير مناسبي براي آشتي اين دو مقوله پيدا كنند و جامعه را از درياي پرتلاطم پيش رو به سرمنزل مقصود كه همانا  اخلاق ، توسعه و رشد متوازن و متعالي خواهد بود برسانند.
معاون فرهنگی ارشاد ایلام با اشاره به اینکه رویکرد متولیان فرهنگ دراستان به سمت مدیریت استعدادهای فرهنگی است اظهارکرد:مدیریت استعدادهای فرهنگی با تئوریزه کردن اهداف قالبي و مقاصد دولتی متفاوت است و هدف ماکمک به اهالی فرهنگ وهنر برای شكوفايي استعداد آن ها و بهره مندي جامعه از هنر آنان است .
وی ضمن تقدیر از نگاه و همراهي مدیريت ارشد فرهنگ و ارشاد استان، توسعه ي متوازن فرهنگی را یکی دیگر از رويكرد ها و برنامه هاي متولیان فرهنگي عنوان کرد وافزود: توجه به فرهنگ بومی- محلی وسنتی درکنار سبک های نو وگرایش هاي  جدید درعرصه ي فرهنگ و هنر  از مصاديق بارز اين رويكرد هاست .
عمران خودآموز به همایش ها و جشنواره هاي متعدد در راستاي تكريم و شناساندن مشاهير و مفاخر بومی محلی اشاره كرد و افزود :  همایش ادبي "گول زه خم لاله"ياد واره ي شاعر گرانسنگ و فقيد استان "زنده ياد ولي محمد اميدي "سرآغاز مباركي براي توجه به هويت و ظرفيت غني  فرهنگ بومي استان  بود و همايش ملي "مانگ و مانشت " ويژه ي بزرگداشت دو شاعر برجسته ي استان "شاكه و خان منصور " كه در ادوار پيشين مي زيسته اند و تا هنوز پرآوازه مانده اند نيز در همين راستا ارزيابي مي شوند . ايشان ، تاکیدبر فرهنگ بومی ومعرفی مفاخرومشاهیر محلی را  نه از باب بازگشت به گذشته بلکه به جهت  استفاده از ظرفیت وپشتوانه ي غنی فرهنگي برای مقابله با بختک بحران هویت وخودباختگی در عصر جديد حايز اهميت دانست .
وی  به برگزاری بیش از 40جشنواره وهمایش استانی ،منطقه ای وملی از سال 91 تاکنون اشاره کرد و  برگزاری جشنواره ها را فرصتی مناسب برای کشف استعدادهای اهالی فرهنگ وهنر استان بیان کرد.
خودآموز ، در پايان با اشاره به اينكه رسالت ، حدود و حقوق  رسانه ها مشخص است افزود:رسانه ها مي توانند در خلال اين جشنواره ها و برنامه هاي فرهنگي به  سوژه هاي ناب و ارزشمندي دست يابند .

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group