▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

مشاور اقتصادی استاندار ایلام

ایلام ظرفیت احداث4مجتمع پتروشیمی دیگردارد

مشاور اقتصادی استاندار ایلام-جلال الدین حیدرایلاماحداث مجتمع های پتروشمی دیگر در کنار پالایشگاه گاز ایلام / باید به دنبال ایجاد مناطق آزاد انرژی مانند پارس جنوبی برای ایلام باشیم/ اعلام آمادگی سرمایه گذاران داخلی برای سرمایه گذاری در نفت و گاز و مرز مهران

عصرایلام به نقل از غرب آنلاین/مهندس جلال الدین حیدری متولد 1341 شهر ایلام و دارای مدرک کارشناسی مدیریت و دانشجوی کارشناسی ارشد MBA می باشد. معاون اداره راه و ترابری استان ایلام ، اولین مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان ایلام ، مدیرکل حمل و نقل و پایانه های استان کرمانشاه ، مدیرکل حمل و نقل کشور، مدیرکل سرمایه گذاری سازمان راه داری و حمل و  نقل جاده ای کشور به مدت 6 سال ، معاون سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری گردشگری و میراث فرهنگی کشور و در حال حاضر نیز مدیر شرکت سرمایه گذار در پروژه های بنادر ایران می باشد . غرب انلاین گفتگویی با مهندس حیدری مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری اقتصادی استاندار ایلام با محوریت مزیت های نسبی استان شامل نفت و گاز و مرز بین المللی مهران ، برنامه استاندار ایلام برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی ، راهکارهای افزایش سهم ایلام در بودجه و اعتبارات ملی ، بحث احداث بزرگراه و آزاد راه در ایلام و... انجام داده است که بخش اول آن در پی می آید :

غرب آنلاین : کارشناسان بر این اعتقادند که استان ایلام از لحاظ مزیت های نسبی جزء استان های برتر کشور است . شما به عنوان مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری استاندار ایلام چه برنامه ای برای به فعلیت رساندن این مزیت های نسبتی استان از جمله نفت و گاز دارید

نفت و گاز و تولید ثروت و اشتغال

حیدری مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری استاندار ایلام: اولین مزیت نسبی و مهم استان ایلام بحث نفت و گاز است . تا حدود 10 سال پیش مزیت نسبی استان ایلام کشاورزی و دامپروری بود ولی در زمانی که بحث اکتشاف میادین  نفت و گاز به نتیجه رسید مزیت نسبی استان نیز به نفت و گاز تغییر کرد. زمانی نفت و گاز استان مزیت  نسبی قلمداد می شود که از حالت بالقوه به فعلیت برسد یعنی ما برای استحصال و بهره برداری از این منابع عظیم، پالایشگاه گاز ، پالایشگاه نفت و مجتمع پتروشیمی و دهها کارخانه پایین دست ایجاد کنیم که ره اورد این مهم تولید ثروت ، ایجاد اشتغال پایدار و ... برای استان است.

احداث مجتمع های پتروشمی دیگر در کنار پالایشگاه گاز ایلام

پالایشگاه گاز ایلام یکی از پالایشگاههای بزرگ گازی منطقه است و ظرفیت تامین خوراک حداقل 4 پروژه مشابه پتروشیمی ایلام را دارد . بایستی هرچه سریعتر با هماهنگی و مشارکت بخش خصوصی و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی شامل سرمایه گذاران بومی ، غیر بومی و حتی خارجی نسبت به احداث مجتمع های پتروشمی دیگر در کنار پالایشگاه گاز ایلام اقدام کنیم .

باید به دنبال ایجاد مناطق آزاد انرژی مانند پارس جنوبی برای ایلام باشیم

در بحث نفت نیز با توجه به بهره برداری از میدان نفتی آذر، آناران ، موسیان و... اگر قرار باشد نفت استخراج شده از این چاهها توسط لوله به شبکه سراسری وصل شوند عملاً وجود این میادین نه تنها مزیت نسبی نیستند بلکه ایجاد اشتغال هم نمی کنند. انتظار می رود با هماهنگی وزارت نفت شرایطی همانند منطقه پارس جنوبی به عنوان منطقه آزاد انرژی پارس  در این استان به وجود بیاید تا در کنار منطقه آزاد تجاری مهران که در آینده نزدیک فعال خواهد شد شاهد ایجاد منطقه آزاد انرژی مهران در جوار میادین نفتی بالا باشیم.

اعلام آمادگی سرمایه گذاران داخلی برای سرمایه گذاری در نفت و گاز و مرز مهران

در صورتیکه دولت تدبیر و امید کمک کند و مجوز منطقه آزاد انرژی درایلام ایجاد شود ان وقت شاهد حضور بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استان خواهیم بود که با احداث پالایشگاه های خصوصی علاوه بر صدور فراورده های نفتی به کشور عراق مازاد تولید را  به داخل کشور ارسال نموده که در این صورت قطعا بسیاری از مشکلات استان از جمله بیکاری و بن بست جغرافیایی استان حل خواهد شد.

درطول یک ماه گذشته با شرکت های بزرگ سرمایه گذاری مذاکرات فشرده ای داشته ایم و اکثرا اماده حضور در ایلام و سرمایه گذاری در نفت و گاز و منطقه آزاد تجاری مهران هستند.

 

غرب انلاین : آیا وزارت نفت نیز در بحث نفت و گاز حاضر به سرمایه گذاری در ایلام می باشد؟

 

سرمایه گذاری دولت در پروژه ها زمانبر است باید به دنبال بخش خصوصی باشیم

حیدری : با توجه به مشکلات اقتصادی که در چند سال گذشته به دلیل ایجاد تحریم های ناجوانمردانه غرب شکل گرفته است متاسفانه نمی توان انتظار داشت به دلیل محدودیت های بودجه ای،  دولت بتواند در آینده نزدیک در این زمینه قدم بردارد و اگر انتظار سرمایه گذاری دولت داشته باشیم مطمئنا پروژهای مطرح شده فوق همانند پتروشیمی ایلام با یک پروسه زمانی طولانی مواجه می شوند به همین دلیل اولویت اصلی ما این است که شرایطی را در استان فراهم کنیم که  سرمایه گذران داخلی و خارجی بتوانند در پروزه های نفتی و گازی استان حضور یافته و استان را از وضعیت فعلی نجات دهیم .

 

غرب انلاین : یکی دیگر از مزیت های نسبی استان  مرز بین الملی مهران است شما به عنوان مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری استاندار ایلام چه برنامه ای برای مرز مهران دارید ؟

 

تردد زوار به صورت بسته بندی شده هیچ منفعتی برای ایلام ندارد

حیدری مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری استاندار ایلام : مزیت نسبی دیگر استان بحث همجواری با کشور عراق است که در گذشته و در طول 8 سال دفاع مقدس این همجواری یک تهدید برای استان بود اما حالا به فرصتی عالی برای استان تبدیل شده است که بایستی از این پتانسیل و ظرفیت عظیم حداکثر استفاده شود. متاسفانه طی سالهای گذشته از این مزیت نسبی استان به خوبی استفاده نشده است و حتی مشکلاتی را نیز برای استان ایجاد کرده است از جمله ترافیک سنگین فرودگاه ایلام و تردد وسایل نقلیه سنگین و افزایش تصادفات جاده ای و .. . در حال حاضر  تردد زوار به صورت بسته بندی شده هیچ منفعت و ره اوردی برای استان ایلام ندارد .

تهدیدها به فرصت تبدیل شده است

در طول 8 سال جنگ تحمیلی مردم غیور استان و بخصوص مناطق مرزی مهران و دهلران سخت ترین ناملایمات و شرایط را تحمل کردند به امید روزی که جنگ تمام شود و نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند بعد از جنگ با ایجاد امکانات و ارائه خدمات مناسب گوشه ای از الام  این مردم رنج کشیده و صدمه دیده استان را التیام بخشد. البته اقدامات خوبی صورت گرفته است اما کافی نیست . متاسفانه به دلیل خروج سرمایه های مردم در زمان جنگ و عدم برگشت این سرمایه ها به استان هم اکنون شاهد درصد بالای بیکاری در استان و بخصوص در مناطق مرزی هستیم . الان آن تهدیدها به بزرگترین فرصت برای تسکین  الام مردم تبدیل شده است .

شرکت فعال در زمینه زوار با چماق مصوبه شورای عالی امنیت ملی بر سر مردم ایلام می کوبد

الان هم برخی شرکت ها به بهانه های مختلف شرایطی را در مرز ایجاد کرده اند که مردم استان نتوانند از این فرصت ایجاد شده حداقل استفاده را داشته باشند. به عنوان مثال در بحث  تردد زوار آن هم خارج از کاروانهای وابسته شرکتی فعال است که تردد تمام زوار را زیر نظر دارد . این شرکت با چماق مصوبه شورای عالی امنیت ملی بر سر مردم استان کوفته و اعلام می نماید که  بر اساس مصوبه این شورا تردد انفرادی زوار به خاک عراق ممنوع است غافل از اینکه مصوبه شورای عالی امنیت ملی نمی تواند ناقض قانون مصوب شده در مجلس شورای اسلامی باشد و با هماهنگی مقامات استان این مشکل به راحتی قابل حل خواهد بود

تردد انفرادی زوار باعث رونق اقتصادی استان می شود

باید  مسئولین محترم استان با رایزنی اولا نسبت به ایجاد کنسولگری عراق در شهر ایلام اقدام نموده و هم زمان تردد پیگیر تردد انفرادی زوار به عتبات عالیات  از مرز مهران باشند  ، آن وقت شاهد خواهیم بود که سیل زوار عاشقان عتبات عالیات از اقصی نقاط کشور در قالب گروههای کوچک و یا انفرادی بمنظور سفر به عتبات به شهرهای استان ایلام و مرز مهران مراجعه خواهند کرد و قطعاً توقف این زوار و تردد انفرادی انها شرایط مناسبی برای فعالان اقتصادی استان فراهم خواهد کرد و علاوه بر ان فرصتی ایجاد می شود که شرکت های گردشگری استان فعال شده و نتیجه ان ایجاد اشتغال در زمینه گردشگری استان خواهیم بود .

در حال حاضر حتی غذای زوار نیز از رستورانهای خارج از استان تهیه می شود

در حال حاضر متاسفانه روزانه هزاران نفر به صورت بسته بندی شده و با ناوگان حمل و نقل غیر ایلامی تا نقطه صفر مرزی تردد می کنند و حتی غذای این زوار نیز در رستورانهای خارج استان تهیه و در اختیار انها قرار می گیرد در حال حاضر مرز بین المللی مهران که بایستی نقطه تحول استان باشد برای ایلامیان هیچ منفعتی نداشته و درامد و منفعت ان نصیب شرکت ...  می شود.

ایجاد منطقه ویژه تجاری مهران

البته با پیگیری های استاندار ایلام و حمایت های بی دریغ آیت الله لطفی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام و همچنین نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی موضوع تبدیل منطقه ویژه اقتصادی مهران به منطقه آزاد تجاری مهران هم اکنون در حال پیگیری است و امیدواریم با عنایت مسئولین دولت تدبیر  و امید هرچه سریعتر این آرزوی دیرینه استان تحقق یابد .

برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در مرز مهران نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی  داریم د که در این رابطه اقدامات بسیار خوبی انجام شده است و امیدواریم طی ماههای آینده این اتفاق مبارک انجام شد . ما هم در حال حاضر رایزنی های فشرده ای با سرمایه گذاران بزرگ داخلی انجام داده ایم و آنها هم برای سرمایه گذاری در احداث و تکمیل کلیه زیرساختهای منطقه آزاد تجاری مهران اعلام آمادگی کرده اند.

 

ادامه دارد....

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group