▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 28 اسفند 1397 Tuesday 19 March 2019 12 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

یک مدرس دانشگاه مطرح کرد

دلایل عدم توسعه ایلام چیست؟

دلایل عدم توسعه ایلام چیست وموانع کجاست؟راهکارهای سرمایه گذاری چیست؟علی حیات‌نیا اظهار کرد:استان ایلام به علت یک‌سری ریشه‌های تاریخی و محیطی  همواره در سطح کشور  جزو مناطق کمتر توسعه‌یافته قرار گرفته است. عدم جذب سرمایه‌گذاری  نیز تابع سایر متغیرهای موثر بر توسعه و معلول یک سری عوامل به خصوص در حوزه ساختارها و نهادها در این استان  است.


موانع طبیعی ، جغرافیایی و زیرساختی
وی گفت: مهمترین عوامل طبیعی ، جغرافیایی و زیرساختی در استان که موجب عدم رغبت سرمایه‌گذارن برای سرمایه‌گذاری در استان شده است می‌توان به مواردی چون پایین بودن جمعیت و کوچکی مساحت استان ، سخت گذر بودن ، وجود موانع طبیعی - کوهستانی و  انزوای جغرافیایی استان نسبت به مراکز عمده فعالیت  اقتصادی کشور ،  ضعف زیرساختها نظیر شبکه راه های مناسب ، فراهم نبودن امکان پرواز از فرودگاه ایلام به شهرهای مختلف کشور به جز پایتخت و همچنین سایر کشورهای منطقه ،عدم اتصال استان به راه‌آهن سراسری ، ضعف مراکز علمی ، دانشگاهی  و تحقیقاتی  اشاره کرد .
موانع اقتصادي
این مدرس دانشگاه با بیان اینکه موانع اقتصادی در ارتباط نزدیک با نحوه معیشت و ساختار اقتصادی و فرهنگی استان است تصریح کرد:گستردگی بیش از حد بخش دولتي ، فقدان بخش خصوصی کارآمد ، محدود بودن بازار مصرف در استان ، ضعف اقدامات تشويقي - ترويجي و خدمات پس از سرمايه گذاري ، عدم مهارت كافي نيروي انساني متخصص ، پایین بودن نسبت پس انداز به درآمد در استان که موجب ضعف سرمایه گذاری های داخلی شده ، پایین بودن بهره وری عوامل تولید در بخش های مختلف اقتصادی ، بالا بودن ریسک اقتصادی - مالی و سرمایه ای و سنتی بودن شیوه تولید از مهم‌ترین موانع اقتصادی جلب سرمایه‌گذاری در استان است .
این کارشناس ارشد اقتصاد در خصوص موانع حقوقي سرمایه‌گذاری در استان تصریح کرد:در استان ایلام نیز به علت نبود مشوقهای کارآمد حقوقی و اقتصادی  که امتیاز ویژه ای را برای سرمایه گذاران فراهم آورد عملا  جاذبه برای سرمایه گذاری کاهش یافته است.
موانع فرهنگی
حیات‌نیا با بیان اینکه فرهنگ نقش پیش‌برنده و عامل اصلی در رشد و توسعه اقتصادی هر منطقه است تصریح کرد:داشتن ذهنيت منفي نسبت به سرمايه‌گذاران خارجي و سرمايه خارجي، ارتباط و تعامل ضعيف بين ایلامیان با اتباع خارجي ، عدم وجود مدارس دوزبانه در استان ،  ناهمگونی بافت اجتماعی فرهنگی استان و وجود ساختارها و نهادهای بازدارنده توسعه ، ارائه تصویری نامطلوب و تیره از استان در بعضی رسانه های منطقه ای - ملی و بین المللی ، غلبه فرهنگ واسطه گری بر تولید و مصرفی بودن از مهم ترین موانع فرهنگی جذب سرمایه گذاری خارجی در استان است.


موانع سياسي
وی در مورد موانع سیاسی گفت: در سطح استان عواملی چون بی ثباتی سياسي و ناامنی در کشور همسایه ( عراق ) استان ، عدم تعریف نقش و جایگاه استراتژیک استان  در پیکره مدیریت و سیاست گذاری کشور ، تحدب مرزهای استان به سمت داخل کشور همسایه که موجب تشدید نگاه امنیتی در دو سوی مرز شده است و  همچنین نبود کنسولگری و نمایندگی کشورهای خارجی به خصوص کشور عراق در استان از  جمله موانع موثر در عدم جذب سرمایه بوده است .
موانع مدیریتی و اداری
این کارشناس ارشد اقتصاد با بیان اینکه ناکارآمدی سیستم اداری و مدیریتی همواره بعنوان یک مانع موثر در روند توسعه مناطق عمل می‌کند تصریح کرد: نبود تعامل مناسب بین دستگاه های اقتصادی و اداری ، حاکم بودن دیدگاه بخشی نگر در سیستم اداری استان ، عدم وجود تعامل مناسب بین مدیران استان با سفرا و دیپلماتهای کشورهای خارجی مقیم ایران و ایرانیان مقیم خارج از کشور برای معرفی استان و جذب سرمایه گذاری خارجی ، نبود مرکز ، ستاد یا  متولی خاصی  برای جلب و حمایت از  سرمایه گذاری در استان ، عدم وجود سایت و پورتال به چندین زبان بین المللی  برای معرفی توانمندیها و ظرفیتهای اقتصادی استان از مهم ترین موانع در حوزه مدیریتی و اداری استان برای جذب سرمایه گذاری خارجی است .
راهكارهاي جذب سرمايه‌گذاری در استان ایلام
سیاست‌های تشویقی
حیات‌نیا سیاست‌های تشویقی را اولین راهکار برای جذب سرمایه‌گذاری در استان عنوان کرد و گفت:در صورت وجود مشوق‌های سرمایه‌گذاری مانند بیمه سرمایه گذاران ، معافیتهای مالیاتی ، گمرکی و امکان استفاده از  تسهیلات ارزی ارزان قیمت  شرایط مناسب  برای سرمایه گذاری فراهم می شود . این سیاستهای تشویقی می تواند در قالب ارائه لایحه  برای بررسی و تصویب در  مجلس یا در قالب بخشنامه ها و دستورالعمل های اداری و مصوب هیئت وزیران با نگاه ویژه به استان صورت گیرد . بدیهی است مقررات‌زدائی و ساده‌سازی آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرائی دستگاه‌های دولتی استان در راستای ایجاد محیط امن سرمایه‌گذاری برای رشد و توسعه فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری  بسیار مناسب است .
تصویرسازی
این مدرس دانشگاه از  تصویرسازی بعنوان دومین راهکار سرمایه‌گذاری یاد کرد و ادامه داد: در صورت راه اندازی پایگاه اینترنتی و اطلاع رسانی سرمایه گذاری استان جهت معرفی قابلیت و فرصت های سرمایه گذاری استان به چند زبان زنده دنیا ( با اولویت زبان های  انگلیسی و عربی )  همچنین پخش برنامه های با جذابیت بصری بالا و معرفی قابلیتهای استان در شبکه استانی ( با توجه به پخش ماهواره ای آن ) ، شبکه  بین المللی جام جم  و سایر رسانه های دیداری و شنیداری از طرفی  جلوگیری از پخش برنامه های  با مضمون منفی  و نامناسب از استان می تواند تصویرسازی مناسبی را در ذهن مخاطبان و سرمایه گذاران از استان ایلام فراهم کند.
حیات‌نیا وجود يك شبكه اطلاع‌رسانى قوى و گسترده كه اطلاعات به روز و دقيق درخصوص نيروى كار، زيرساخت ها، مشوق ها و... را در اختيار سرمايه گذاران قرار دهد از زیرمجموعه‌های این راهکار عنوان کرد و گفت:این امکان  انگيزه ورود سرمایه به استان  را تقويت و فرآيند تصميم‌گيرى سرمايه گذاران را تسهيل مى كند پس این روند در سطح استان هم برای ارزش گذاری به سرمایه گذاران و تبیین جایگاه تولید و سرمایه گذاری دنبال شود .
توسعه زیرساخت‌ها
این مدرس دانشگاه  توسعه زیرساخت‌ها را راهکار دیگر نام برد و گفت: وجود زيرساخت‌هاى اقتصادى گسترده نظير راه‌ها، سيستم ارتباطات پيشرفته از جمله عوامل مؤثر در جذب سرمايه ها محسوب مى شوند. توسعه زیرساخت‌ها نظیر راه‌ها ، بزرگ راه‌ها ، راه‌آهن و افزایش تعداد و مقصد پروازهای فرودگاه ایلام و بین المللی شدن آن همچنین احداث بزرگراه  و راه آهن بین استان ایلام و کشور عراق از مهم ترین عوامل موثر افزایش سرمایه گذاریها در استان است ، این نوع سرمایه گذاری می تواند  به روش  BOT در  طرح های حوزه راه سازی مانند بزرگراه ایلام به بغداد یا راه آهن اندیمشک – مهران – ایلام باشد.
وی  احداث نیروگاه حرارتی با استفاده از روش فاینانس و  اجرایی کردن مصوبه دولت در خصوص احداث منطقه ویژه اقتصادی در استان  جهت دستیابی به  ظرفیت‌های فوق‌العاده این مناطق در جذب سرمایه گذاریها و راه اندازی کنسولگری عراق در استان ایلام را از دیگر عوامل موثر برای یهبود وضعیت جذب سرمایه گذاریها عنوان کرد.
حوزه اداری و مدیریتی
این کارشناس ارشد اقتصاد با بیان اینکه تحول در رویکردهای مدیریتی و اداری  یک عامل اساسی در هر برنامه توسعه ای است تصریح کرد:مهم‌ترین پیشنهاد دراین حوزه  تشکیل دفتر  یا مرکز سرمایه‌گذاری در استان به منظور حمایت متمرکز و مــــوثر از فعالیتهای سرمایه گذاران و باحضور کارشناسان و صاحب نظران بخش های مختلف دولتی و خصوصی است  تا با مشارکت تشکل‌های بخش خصوصی و همکاری دستگاه‌های اجرایی استان فعالیت کند.
حیات‌نیا شناسایی و احصاء مزیت‌های سرمایه‌گذاری استان به تفکیک دستگاه‌های اجرایی و زیر بخش های اقتصادی  و تسهیلات حمایتی و مشوق‌های سرمایه‌گذاری، شناسایی و تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری،تهیه و تدوین اطلاعات پروژه‌های سرمایه‌گذاری به منظور ارایه به سرمایه‌گذاران،شناسایی سرمایه‌گذاران و تامین كنندگان منابع مالی داخلی و خارجی و ایجاد ارتباط با آنها، ایجاد و تقویت هسته‌های جذب سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های استان و  تعیین رابطین سرمایه‌گذاری در هر یک از سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی مرتبط را از رسالت‌های چنین مرکزی عنوان کرد و گفت:این مرکز باتهیه و ارائه اطلاعات لازم و اساسی به سرمایه‌گذاران خارجی شامل  راهنمایی، مشاوره، هماهنگی و پیگیری مستمر امور اجرائی سرمایه‌گذاران و  پیگیری مستمر پروژه‌های سرمایه‌گذاری تا زمان بهره ‌برداری کامل از پروژه‌ها می‌تواند به تسریع و تسهیل سرمایه‌گذاری در استان کمک کند.
این کارشناس‌ارشد اقتصاد شناسایی و مذاکره با  ایلامیان مقیم  خارج از استان و کشور برای سرمایه‌گذاری در استان،برگزاری کارگاه‌های آموزشی ـ کاربردی تخصصی برای رابطین  دستگاه‌های اجرائی و مجوز دهنده سرمایه‌گذاری در استان و همچنین برای بنگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی و دولتی در خصوص آشنائی مکفی و  اشرافیت بر قوانین و مقررات موضوع سرمایه‌گذاری ،توسعه تعامل با سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های کشورهای خارجی مقیم ایران برای شناسائی سرمایه‌گذاران خارجی علاقه‌مند و ارائه فرصت‌ها و ظرفیتهای سرمایه‌گذاری در داخل استان به آنها، تقویت مبادلات خارجی ، اخذ مجوز واردات قطعی و برقراری رویه های مختلف گمرکی در مرز مهران، فراهم کردن امکان گشایش اعتبارات ارزی در بانک‌های استان، ایجاد و راه اندازی تالار بورس در استان را از دیگر فعالیت‌های قابل پیگیری در سیستم اداری و مدیریتی استان برای جذب سرمایه‌گذار عنوان کرد.
 
فعالیت‌های علمی و تعاملی
وی با بیان اینکه در بخش فعالیت‌های علمی و تعاملی می‌توان به  انجام پژوهش‌های بنیادی و کاربردی  در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان ، برگزاری  همایش جذب سرمایه‌گذاری در استان  و شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی و تجاری  در زمینه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و عرضه آن در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری را از جمله فعالیت‌های علمی و تعاملی دانست و گفت:استفاده از تجربه های موفق دیگر استان‌ها می‌تواند در این مورد راهگشا باشد.
حیات‌نیا گفت: احداث شهرک صنعتی بین‌المللی  مشترک با کشور عراق در شهرستان  مهران که تولید آن به منظور  صادرات و مبتنی بر  بازار هدف کشور عراق باشد نیز  ضمن توسعه  اندازه و ظرفیت بازار به ارتقا توجیه پذیری طرح‌های صنعتی و خدماتی  در استان کمک می‌کند .
این مدرس دانشگاه رایزنی برای جذب  سرمایه‌گذاری در اجرای طرح‌های نفت و گاز استان بر مبنای قراداد بیع متقابل مانند سایر استانهای دارای منابع نفت وگاز از دیگر را از دیگر پیشنهادها عنوان کرد و گفت:در صنایع ذوب فولاد و آلیاژها ، استخراج و فرآوری معادن به خصوص کانی‌های غیرفلزی  ، گردشگری ، کشاورزی و دامداری نیز می‌توان از نمونه‌های موردی و موفق سایر استانها استفاده کرد .

منبع:ایسنا

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group