▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

ازدواج موقت چاره ساز نیست؛

بعضی زنان در شرکت ها تبدیل به برده جنسی شده اند

 

 

بعضی زنان در شرکت ها تبدیل به برده جنسی شده اند

عصرایلام/ اعظم محمدشفیع‌زاده/مصاحبه با دکتر ابراهیم فیاض/یکی از استدلال‌هایی که راجع به کمبود تعداد فرزندان در خانواده‌ها مطرح می‌شود، مباحث اقتصادی جامعه است. بدین خاطر به سراغ دکتر ابراهیم فیاض استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران رفتیم تا نظرش را راجع به این مسأله جویا شویم.*برداشت شما از فرمایشات و تأکیدات رهبر انقلاب که بارها خطر کاهش جمعیت را در کشور گوشزد می‌کنند، چیست؟

یک معضلی که غربیها با آن مواجه اند این است که جمعیتشان به مرور کم و پیر می‌شود و پیشرفتی که غربی‌ها تجربه کردند ثمره‌اش این بود که جمعیتشان کاهش یافت. اگر پیشرفت غربی را دنبال کنید جمعیت حتماً کم خواهد شد.

 می‌بینیم که الان جمعیت کم شده و این کاهش اوج گرفته است. حالا  به جایی رسیده‌ایم که جمعیت به مرور منهدم می‌شود. بنابراین این بحث کاهش جمعیت بیشتر تئوریک است تا بخواهد بحث متافیزیکی باشد.  باید کاری کنید که جمعیت را در حال تعادل بماند و پیر نشود و دچار کاهش نسبی نشود و پیشرفتی که مدنظرمان باشد باید خانواده محور باشد.

اگر پیشرفت صرفاً اجتماعی و ضد خانواده مدنظر قرارگیرد به وضعیت غرب دچار می‌شویم و جمعیت به میزان زیادی کاهش می‌یابد و حتی جامعه نیز ویران می‌شود و از بین می‌رود. وقتی زن خانواده و دختر خانواده مرتب در محیطی بیرون از خانه باشند فحشا زیاد می‌شود به این دلیل که وارد فضای تهدیدآمیز صنعتی شده‌است. ازدواج در غرب صنعت شده و خانواده نابود شده‌است. رابطه انسانی زن و مرد به رابطه جنسی صرف تبدیل شده است. مسلماً در چنین رابطه و خانواده ای بچه به وجود نمی‌آید و خانواده نیز از بین خواهدرفت.

حضرت آقا مرتب می فرمایند ما پیشرفت غربیها را قبول نداریم، ما الگوی پیشرفت ایرانی و اسلامی خودمان را می خواهیم. بحث حقوق شرعی برای ازدواج اشاره کردند که دختر و پسر در سن کم ازدواج کنند. دختر و پسر باید در سن کم ازدواج کنند و رابطه‌شان در خانواده شکل بگیرد و ازدواج موقت را هم برای افزایش جمعیت قبول ندارم و فقط ازدواج دائم راه افزایش جمعیت است.

رابطه ازدواج دائم خود به خود منجر به فرزندآوری می‌شود و دختر و پسر از سن بیست سالگی می‌توانند بچه‌دار شوند و اگر ازدواج‌های الان باشد که خانم در سن 30 سالگی و پدر درسن 35 سالگی ازدواج می‌کند پس چه زمانی و چه تعداد فرزند نهایتا می‌توانند داشته باشند؟

 قطعا اگر در سن کم صاحب فرزند شوند هم بچه های صالح خواهند داشت و هم پدر و مادر جوان داریم که با خوبی و خوشی همراه با فرزندانشان می‌توانند زندگی خانوادگی خوبی داشته باشند.

  پس باید سن ازدواج دائم را پایین بیاوریم. سنی که رهبرمعظم انقلاب هم فرمودند یعنی حدود 18 یا 19 سالگی جوانان به سر زندگی خود بروند.

*برنامه تنظیم خانواده از اواخر دهه شصت در کشور اجرا شد. مدیران وقت آن زمان به چه تحلیلی رسیده بودند که برنامه کاهش جمعیت را در کشور اجرا کردند؟

امام اعتقاد داشتند به دلیل شرایط جنگ فرزندآوری باید بیشتر شود و حتی مثال امام موسی کاظم (ع) را می‌زدند که  18 فرزند داشته است. رشد جمعیت در دهه شصت باعث شد بیشتر کار کنیم  و رشد صنعتی و فکری داشته باشیم. فرزندان آن زمان با اینکه در خانواده‌های  پرجمعیت بودند، اما کمتر دچار مشکلات اخلاقی و جسمی می‌شدند و ازدواج هم آن زمان اوج گرفت.

 آن زمان ازدواج در سن پایین انجام می‌شد و همین باعث شد جمعیت اوج بگیرد. الان دستگاه‌های پیشگیری وجود دارد و اصلاً می‌شود کاری کرد رشد جمعیت متعادلی داشته باشیم و رشد جمعیت منفی نشود.

 پس باید سن ازدواج را پایین بیاوریم. در حال حاضر خانواده‌ها در نهایت سه فرزند دارند و اگر روی همین مقدار بماند جمعیت منفی را تجربه خواهیم کرد. خلاصه از همین الان در فکر این باشیم که سن ازدواج را پایین بیاوریم. وظیفه مسوولان در حال حاضر پایین آوردن سن ازدواج  است و خانواده‌ها هم باید در این راستا با دولت همکاری کنند.

 برنامه‌های آموزش و پرورش باید عوض شود و دانش آموزانی که بدلیل ازدواج از مدرسه اخراج  می‌شوند، این محدودیت ها حذف شود. الان بعضی از دختر و پسرها که ارتباط جنسی دارند و باید این رابطه را قانونی کرد و راه ازدواج را نباید بر آنها بست و به دلیل ازدواج از مدرسه اخراج کرد. فرزندان ما باید بتوانند در دبیرستان ازدواج کنند. من یقین دارم اگر این برنامه اخراج متاهلین از دبیرستان عوض شود که  ضد ایرانی  و ضد اسلامی هم هست، مطمئن باشید رشد جمعیت اوج خواهد گرفت و طلاق هم کم می‌شود. قبل اینکه فرزندان مان رابطه جنسی با این و آن داشته باشد و ذهنش به این و آن مشغول باشد. اگر در سن پایین ازدواج کند تنها با همسر خود خاطرات خوش رابطه را دارد و طلاق هم کم می‌شود. 

*چندین دهه در ذهن ما ایرانی‌ها مرتب این را خوانده اند که دو بچه کافی است و در و دیوار و نظام درسی ما نیز این را مرتب می‌گوید این در ذهن ناخودآگاه ما شکل گرفته است، این ذهنیت چگونه  پاک می‌شود؟

این سیاست در دوره قبل از انقلاب اجرا می شد و بعد از انقلاب هم این موضوع مورد تبلیغ قرار گرفت و اصل قصه از زمان دولت سازندگی و دولت هاشمی شروع شد.  الان این طور نیست و مردم خودشان آگاه شده‌اند و نقش بچه را در خانواده می‌فهمند و اکنون فرزند صرفا ًیک نقش مکمل نیست  و خونواده فرزند دار، خانواده گرمی است. این را مردم می‌فهمند. فقط باید کاری کنیم ازدواج تسهیل شود.

*فردگرایی و راحت‌طلبی در بین اقشار جامعه زیاد شده است. این نمی‌تواند یک دلیل آن باشد که خانواده‌ها سعی می‌کنند از زیر بار مسوولیت فرزند شانی خالی کنند؟

سن ازدواج باید پایین بیاید تا این فردگرایی‌ها از بین برود. فرد گرایی، جامعه گرایی هر دو با پایین آمدن سن ازدواج از بین می‌رود. باید سن ازدواج را پایین بیاوریم، تنها راه همین است، خود به خود فردگرایی از بین می‌رود.

*مشکلات اقتصادی خانواده‌ها یکی دیگر از موانع این است که خانواده‌ها گرایش به فرزند کمتر داشته‌باشند؟ نظر شما در این خصوص چیست؟

این بدلیل فرهنگ اقتصادی خانواده‌ها است و نه مشکل اقتصادی خانواده‌ها. آپارتمانمهای 20 متری و 30 متری هم می‌تواند مشکلات متاهلین را حل کند و خوابگاه‌های متاهلی برای دانشجوها ساخته‌شود.

*چگونه می‌توان برای تشویق خانواده‌ها برای داشتن فرزند بیشتر با وجود تبلیغاتی که سالها در تنظیم خانواده در اذهان عمومی شکل گرفته است،  فرهنگ سازی کرد؟

قوای جنسی اینقدر قدرت دارد که برای دختر و پسر بتواند فرهنگ ساز باشد.  فقط کافی است قوانین تسهیل ازدواج را درست کنید و به اضافه ساخت همین خانه‌هایی که قبلاً بحث کردم. چون خانواده در خانه شکل می‌گیرد. خانه که باشد خود به خود خانواده تشکیل می‌شود.

 خانه‌ها باید کوچک باشد تا جهیزیه کم در آن جا شود و فشار جهیزیه هم به همین شکل کم می‌شود. وقتی جهزیه کم بشود، خود به خود مهریه هم کم می‌شود و در ننیجه ازدواجها صورت می‌گیرد و رشد جمعیت  خوب می‌شود.

*مخالفین افزایش جمعیت فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم اقتصادی، انسانی و اجتماعی را برای افزایش جمعیت مطرح می‌کنند و معتقدند جمعیت کم اما مرفه و انسانهای متعادل روحی و جسمی داشته باشیم، بهتر از این است که تعداد جمعیت بیشتر داشته باشیم با انسانهایی که تعادل جسمی و روانی ندارند. نظر شما در این خصوص چیست؟

اینها نظریات مهندسی جمعیت است که همه اینها به اشتباه می انجامد. مهندسی جمعیت به این شکل غلط است. در قدیم مهندسی جمعیت داشتیم؟ قبلاً ما خانوده‌های پرجمعیت داشته ایم اما فرزند دانشمند و متفکر و روحانی و...  در این خانواده‌های پرجمعیت تربیت شدند. اینها همه تفکرات غربی است برای توجیه افکار خوددشان و روابط جنسی آزاد.

*نظریه پردازان افزایش جمعیت می‌گویند در آینده با کاهش نیروی جوان کارا رو‌به‌رو خواهیم بود. اگر برای همین جمعیت در حال حاضر به نحوی برنامه‌ریزی کنیم که کیفیت زندگی افراد بالا رود و در سنین میانسالی و پیری هم از کار افتاده نشوند و همچنان کارا باشند، چه نیازی به افزایش جمعیت است؟

 این بحث افکار غربی است و تفکر غربی را برداشته اند و بر آن اساس تئوری سازی می‌کنند. چرا سن بالا نداشته باشیم که پدربزرگ و مادر بزرگ نباشند و بتوانند کمک خانواده‌های فرزندانشان کنند. و اگر دختر و پسر در سن پایین ازدواج کنند زمانی صاحب نوه می‌شوند که توان جسمی بالایی دارند و می‌توانند در نگهداری نوه‌ها به کمک فرزندان خودشان بیایند.

  به جای مهدکودک مادربزرگ و پدربزرگ بچه های فرزندانشان را بزرگ کنند. این گونه عاطفه زیاد می‌شود و مهربانی‌ها در جامعه زیاد می‌شود. حالت‌های پرخاشگری در جامعه نسبت به غرب کم می‌شود. بی عاطفگی کم می‌شود.

*کم شدن جمعیت و فرزندآوری معدود خانواده‌ها تنها شاید به دلیل تفکرات غربی نباشد. شاید یک دلیلش تفکرات راحت‌طلبی خانواده‌ها هم است.  نظر شما در این خصوص چیست؟

اکنون بعضی از برنامه ریزان ما غرب را گذاشتند الگو و بر طبق  تفکرات آنها کار می کنند. زنها را از محیط خانه بیرون آوردند. در محیط خشن بیرون گذاشته اند. غیر از سوء اسفاده جسمی، جنسی و روحی چه چیز عاید زنان شده است؟ این تفکر غربی است. مشکل این است.  زن فقط داخال محیط خانه خودش آرام است. هیچ چیز برایش بهتر از این نیست که داخل خانواده خودش باشد.

کار بیرون از خانه زن را از نظر عاطفی به شدت عصبی کرده است و  دختر و زن  پرخاشگر، فرزند پرخاشگر هم تربیت می کند. باید مشکلات عاطفی را حل کنیم  و زن و مرد وظایفشان تفاوت دارد. زن باید در محیط آرام خانه باشد باشد و مرد بیرون از خانواده مشغول کار و فعالیت باشد.

زن ها می‌توانند درس بخوانند تبحر پیدا کنند. رشد فکری داشته باشند. مردها باید  فضای زندگی برای زنها درست بکنند و نه اینکه زنان بیرون از خانه مشغول کار باشند.

*مسوولان ما بعضا به این نگاه این‌که کاهش جمعیت در مرحله هشدار قرار دارد، نرسیده‌اند و قوانین تشویقی خانواده‌ها برای بچه‌دار شدن هنوز به شکل جدی انجام نمی‌شود. نظر شما در این خصوص چیست؟

بعضی از مسوولان ما غرب زده‌اند، کاری که باید انجام بدهند همان چیزی است که تکرار کردم. مرد محور خانواده است و باید کار بکند و اگر بخواهد زن مثل یک مرد و در کنار مرد کار کند، دچار هزاران بیماری روحی، روانی و جنسی  می‌شود. و الان هم  شده‌اند.   یک شبکه فحشا در تمام شرکت‌های اقتصادی ما در حال حاضر وجود دارد و زنان در این شرکت‌های خصوصی در تهران مثل برده‌های جنسی اند و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

*پس شماراه حل بحران کاهش جمعیت را در تحکیم خانواده و تشویق جوانان به ازدواج می‌دانید؟

 پایین آوردن سن ازدواج، ایجاد خانه‌های کوچک هم قابل خرید و هم قابل اجاره باشد و جهیزیه هم کم بخواهد  و غالباً  دادن فرصت‌های اشتغال به مردها.  وقتی سن ازدواج پایین بیاید خود به خود اشتغال مربوط به مردها می‌شود و زنها در فضای آرام خانواده قرار می‌گیرند و رشد جمعیت اوج پیدا می‌کند  و زنان شکوفایی فکری  و علمی بخصوص در بحث رسانه  و دانشگاه‌های غیر حضوری و حضوری می توانند پیدا کنند.

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group