▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

ايلام و معضلي به نام دانش آموختگان بيكار

آموزش هاي مهارتي حلقه مفقوده اشتغال در ايلام

 

 

 

چند سالي است ايلام در فهرست رشد نرخ بيكاري و شمار بيكاران در رده هاي نخست كشور قرار دارد و اين تراژدي وقتي كامل مي شود كه بداني اين استان در آخرين رده هاي استان هاي توسعه يافته كشور است.


در استان ۵۷۰ هزار نفري ايلام بر اساس آمارهاي رسمي بيش از ۲۰ درصد از جمعيت فعال فاقد شغل و يا داراي شغل كاذب اند.
اين در حالي است كه بخش عظيمي از جمعيت بيكاران استان را قشر تحصيل كرده تشكيل مي دهد.
بر اساس اعلام نماينده ايلام در مجلس شوراي اسلامي بيش از ۱۰ هزار جوان بيكار با مدرك تحصيلي ليسانس وجود دارد كه بخش عظيمي از نيروهاي دانش آموخته در استان را تشكيل مي دهد.
نيم نگاهي به وضعيت جوانان تحصيل كرده در استان ايلام نشان مي دهد كه بيشتر دانش اموختگان بيكار داراي مدرك تحصيلي بالا در رشته هاي علوم انساني و نظري هستند.
نبود مهارت هاي كاربردي يكي از بزرگترين چالش هاي نيروي كار در اين استان است.
بنا به اعتقاد كارشناسان نبود نيازسنجي ميان بازار كار و گرايش هاي دانشجويان سبب وجود بحراني به نام حجم عظيم دانش آموختگان بيكار دانشگاهي در ايلام شده است.
يك كارشناس اقتصادي در اين خصوص معتقد است: ريشه بيكاري در نداشتن مهارت و توانايي لازم براي انجام كار است و يكي از مهم ترين دلايلي كه باعث به وجود آمدن اين شرايط شده است، ارتباط نا صحيح و منطقي بين رشته هاي دانشگاهي مراكز آموزشي و بازار كار است تا جايي كه هر يك از اين بخش ها به صورت كاملا جزيره اي و جدا از ديگري كار مي كند.
علي حيات نيا افزود: دانشگاه ها امروز در رشته هاي گوناگوني بدون توجه به نياز واقعي بازار كار دانشجو تربيت مي كنند، اما بازار كار تنها به آن بخشي از دانش آموختگان توجه دارد كه بتواند نياز واقعي خود به نيروي كار را برطرف نمايد.
به اعتقاد وي باقي ماندن اين شرايط درباره اشتغال دانش آموختگان دانشگاهي و ناتواني دانشگاه ها و يا بي توجهي دانشجويان به لزوم كسب مهارت هاي شغلي مورد نياز بازار كار، باعث شده تا همواره نرخ بيكاري دانشگاهيان كه انتظار مي رود بايد در وضعيت مناسبي باشند، بيش از ساير گروه ها و تا دو برابر متوسط نرخ بيكاري كشور باشد.
اين كارشناس مي گويد: با گسترش و برنامه ريزي هاي متمركز براي تربيت نيروي متخصص مي توان بيكاري را كه ريشه در فقدان مهارت و تخصص دارد كاملا از بين برد و موضوع اشتغال را كه يكي از دغدغه هاي اصلي كشور است مرتفع كرد.
در سال هاي اخير از سوي بيشتر كارشناسان بر ضرورت ساماندهي كار تربيت دانشجو و هماهنگي آن با نيازهاي بازار كار تأكيد شده است.
روح الله پور طالب دانش آموخته و استاد دانشگاه در اين خصوص با تاكيد بر ضرورت بازنگري در نظام آموزشي كشور و تغيير در ساختار آموزش و پرورش راه اندازي رشته هاي فني و حرفه اي و كار و دانش در سيستم جديد آموزشي آموزش و پرورش را پاسخ به نياز بازار كار عنوان كرد.
وي گفت: اين تغيير سامانه و تأسيس واحد هاي آموزشي نظير دانشگاه علمي - كاربردي و رشته هاي مهارت محور پاسخي به ضرورت هاي كارشناسي شده از سوي مسوولان است كه در دراز مدت مي تواند مفيد باشد.
وي افزود: تجربه نشان داده است كه بر اساس دستاوردهاي واقعي اين طرح، بخش عظيمي از فارغ التحصيلان رشته هاي فني و حرفه اي و كار و دانش و دانشگاه علمي كاربردي توانستند جذب بازار كار شوند.
به گفته اين كارشناس وجود آموزش هاي مهارتي و حمايت از اين افراد از سوي دانشگاه كه ارتباط تنگاتنگي با بخش صنعتي دارد توانسته است راه گشاي وضعيت نا به سامان امروز و كاهش بيكاري در بين دانش آموختگان اين دانشگاه شود.
وي اظهار كرد: مهارت آموزي نيز به عنوان حلقه گمشده فرآيند اشتغال زايي در آماده سازي افراد جوياي كار و هدايت آنان به سمت كار آفريني نقش تأثير گذاري دارد و مي توان گفت نقش دانشگاه و مراكز آموزشي براي حل اين معضل بسيار حائز اهميت است.
به گفته وي پورطالب ايلام از معدود شهرهايي است كه با اين مشكل گريبانگير است و مراكز آموزشي استان درصدد بر طرف كردن اين مشكل برآمدند كه تخصص ها و رشته هاي فني و مهارتي جديد بيشتري را در ميان جوان هاي علاقه مند به وجود آورند.
در يك دهه گذشته با توسعه مراكز آموزشي در ايلام تلاش شده است با راه اندازي پژوهشكده ها و دانشگاه هاي مهارت محور نظير جهاد دانشگاهي و دانشگاه علمي كاربردي به حجم عظيم دانش آموختگان سمت و سو دهند.
مركز آموزشي علمي- كاربردي يك پارسيان در ايلام يكي از اين مراكز فعال در سطح استان است كه هر ساله فعاليت هاي چشمگيري را در زمينه تخصص ها و مهارت هاي مختلف به عمل مي آورد.
رئيس هيات موسس مركز علمي كاربردي ايلام يك (پارسيان) در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در خصوص تاريخچه راه اندازي اين دانشگاه گفت: اين مركز آموزشي با هدف توسعه نيروي انساني استان در سال ۸۷ راه اندازي شد و فلسفه تشكيل آن تغيير در وضعيت موجود و جهت دهي به تخصص نيروي تحصيل كرده براي ورود به بازار كار است.
بهزاد خيري اضافه كرد: اين ساختمان با زير بناي ۱۴ هزار متر مربع در زميني به گستره ۳۶ هزار متر مربع در شهر ايلام در حال اجرا و با ۹۰ درصد پيشرفت فيزيكي در آينده نزديك نيز به بهره برداري خواهد رسيد.
وي اظهار كرد: براي راه اندازي اين ساختمان آموزشي بزرگ از جمله خريد زمين ، احداث بنا، تهيه تجهيزات اداري، آموزشي و وسايل كارگاهي تا كنون بيش از ۱۰۰ ميليارد ريال هزينه شده است
وي افزود: نزديك به دو هزار و ۵۰۰ دانشجوي دختر و پسر اكنون در ۲۹ رشته مهارتي نظري در مقاطع كارداني و كارشناسي در مركز علمي كاربردي پارسيان مشغول به تحصيل هستند.
خيري عنوان كرد: مهارت افزايي جوانان مهم ترين هدف كار اين مركز اموزشي بوده و اين هدف در اولويت كار قرار خواهد گرفت
وي افزود: اين مركز آموزشي علمي كاربردي بر فعاليت و كار در عرصه هاي مختلف خدماتي و توليدي و طرح هاي اجرايي تاكيد دارد كه با توجه به ظرفيت هاي دانشجويان زمينه استفاده براي آنها با ايجاد كارگاه هاي مهارتي و توليدي فراهم شده است.
به گفته خيري مركز علمي كاربردي پارسيان ايلام در حال حاضر بزرگترين دانشگاه علمي كاربردي بخش خصوصي در كشور است كه سال گذشته در ميان يك هزار و ۱۰۰ مركز علمي كاربردي كشور به عنوان مركز نمونه علمي كاربردي ايران معرفي شد.
وي ادامه داد: كسب اين افتخار در بيستمين سال گشت فعاليت دانشگاه علمي كاربردي و در جشنواره علمي كاربردي آن هم در ميان مراكز استان هاي برخوردار نشانه اين رويكرد و باور است كه ايلام با تاريخ و پيشينه درخشان خود و همچنين توانمندي ها و ظرفيت هاي منحصر به فردي در عرصه هاي توليد علم و دانش و شكوفايي ايران اسلامي دارد.
خيري در پايان اظهارداشت: تلاش مي شود كه تمامي نيازها و وسايل آموزشي و اداري اين مركز در داخل اين كارگاه ها توليد و تأمين شود كه ايجاد كارگاه هاي ديگري نيز در ماه هاي آينده در دست قدام و بهره برداري است.
با توجه به استقبال دانشجويان بسياري از تحصيل در مراكزي نظير دانشگاه علمي و كاربردي بسياري اميدوارند توجه به مهارت ها و كاهش حجم دانش آموختگان رشته هاي نظري در عين افزايش متقاضيان ورود به رشته هاي كاربردي و مهارتي آينده ايلام از نظر اشتغال نيروي دانشگاهي روزهايي روشن و بدور از بحراني به نام دانش آموختگان بيكار باشد.

عصرایلام به نقل از ایرنا

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group