▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398 Wednesday 24 April 2019 18 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

دکتر رضا غنی لو*

اقتصاد شادي چيست؟

 

 

 

عصرایلام به نقل از عصرایران2 - اخيراً واژه اقتصاد شادي بعنوان يكي از راهبردهاي وزارت ورزش وامور جوانان از سوي سرپرست محترم وزارتخانه كه خود از صاحب نظران حوزه علوم انساني است مطرح شده و چون اين مفهوم كلان تر از واژه هاي مديريت شادي و اوقات فراغت كه مسبوق به سابقه اند می باشد باعث درك هاي متفاوت در ميان نخبگان و خبرگان در هر دو عرصه ورزش و جوانان شده است.قطعاً منظور دكتر صالحي اميري برداشت سطحي جماعتي كژ انديش از شادي به عنوان خوش گذراني و ترويج بطالت به جاي فراغت نيست چون كساني كه سن و سالي دارند به خاطر مي آورند كه در دهه هاي 40 و 50 بنگاه هايي با نام شادي به عنوان يك صنف نو ظهور به ميدان آمده بودند كه تحت عنوان مديريت جشن هاي خانگي و عمومي براي مجالس دلقك و رقاص و مطرب و مشروب و ... تهيه و سرو مي كردند و همين روند باعث شد كه تا در سابقه ذهني -تاريخي مردم در كلان شهرها كلمه شادي كه في نفسه بار مثبت دارد تداعي كننده مصاديق مردود آن شود.

قرآن مجيد در سوره مؤمنون آيات 1 تا 3 ازجمله صفات مؤمنان به پرهيز آنها از لغو (بيهوده گويي و بيهوده كاري) اشاره دارد.
از امام كاظم(ع) در تحف العقول حديثي نقل است با اين مضمون كه: "بكوشيد تا اوقاتتان را به چهار بخش تقسيم نمائيد: ساعتي براي مناجات با خالق و ساعاتي براي امرار معاش و ساعتي براي ارتباط و مصاحبت با برادران و خواهران ديني و ساعتي براي پرداختن به لذتهاي غير حرام و به اين ساعت آخر است كه براي اداي آن سه ديگر توانائي مي يابيد.
قرآن كريم به درستي مرز بين عمل لغو را كه براي مؤمنان ممنوع اعلام شده و اهميت نشاط اجتماعي را در آيه 139 سوره آل عمران اين چنين بيان مي دارد: "سستي مكنيد و اندوهگين نباشيد،كه اگر مؤمن باشيد برتري با شماست. ”
امروزه همه مي دانند كه مشكل عمومي جوامع بشري از كشورهاي مشهور به توسعه يافته تا كمتر توسعه يافته سه واژه روان شناختي استرس و افسردگي و پرخاشگري است.
براي اينكه شفاف تر و مصداقي تر وارد بحث شويم بايد بدانيم كه در اقتصاد شادي، ما در دو بعد سرمايه گذاري مي نمائيم:

1-مشاغل وابسته به این صنعت را فعال و سپس پايدارمی نمائيم براي مثال برگزاري المپيك ها و مسابقات آسيايي و جهاني در مجامع جهاني که برای کشور های داوطلب حداقل نوبت هاي 20 ساله دارند و بايد شما بتوانيد زير ساخت هاي خود را به استاندارد هاي بين المللي برسانيد موجب میگردند تا در زمان برگزاري مسابقات علاوه بر كسب اعتبار جهاني و احساس غرور ملي صدها شغل ايجاد و ده ها هزار نفر مشغول به كار شوند.

2-به صورت غير مستقيم از هزينه آسيب هاي اجتماعي كه بسياري از آنها متأثر از افسردگي و يا خشونت در جامعه هستند با تزريق روح نشاط اجتماعي مي كاهيم براي نمونه فقط بر اين چند خبر و آمار كه در روزهاي اخير رسانه اي شده توجه كنيد تا ضرورت پرداختن به اقتصاد شادي برايتان واضح و مبرهن گردد:
-رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر:فقط از ابتداي سال جاري215 تن مواد مخدر كشف و 172 آشپزخانه توليد شيشه منهدم شده است.
-مدير كل آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال كشور:در سال 91 نسبت به سال 90 ، سی درصد كاهش ازدواج در روستاها را داشته ايم.
-معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي تهران:سن شروع مصرف دخانيات در جامعه تا 13 سال تقليل يافته است.
آمارهايي از اين دست همه روزه در مطبوعات و سايت ها به چاپ مي رسد و مختص كشور عزيز ما هم نيست ولي در برابر آن چه مي شود كرد؟
اگر رويكرد و گفتمان ما سلبي باشد ما همواره در موضع ترميم و تخصيص بودجه عمومي و ايجاد ممنوعيت هاي مكرر خواهيم بود و در واقع چون پس رويدادي عمل مي كنيم همواره هزينه بي نشاطي جامعه را در همه ابعاد بايد از جيب ماليات ها ودر آمدهاي صادراتي ملت بپردازيم.
ولي در نگاه و گفتمان ايجابي با بهره گيري از سياست هاي پيشگيرانه مي توانيم با مطالعه و شناخت موانع شادي و نشاط اجتماعي و سپس با اصلاح فرهنگ عمومي با نهاد سازي و متولي سپاري مشاركتي در تمام مؤلفه هاي بوجود آورنده قدرت و اقتصاد ملي مؤثر واقع شويم و از دوابزار ورزش چه در عرصه قهرماني و چه در عرصه همگاني و هدايت امور جوانان اين مرز و بوم اقتصاد مبتني بر توسعه شادي و نشاط عمومي را پايه ريزي نمائيم.

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group