▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 Monday 22 April 2019 16 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

جوان و فرهنگ لقلقه‌ی زبان مسئولان شده‌اند

 

 

 

معاون ورزش و جوانان استان ایلام گفت: چالش‌‎های فرهنگی در ایلام به سبب بی‌ثباتی مدیریت فرهنگی در استان است و این سوال را در ذهن متبادر می‌کند که چرا  انتصاب مدیران فرهنگی تابع مسایل سیاسی است؟سیدمالک صادقیان  اظهار کرد: با توجه به نام‌گذاری امسال به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» معتقدم، پیش زمینه توسعه همه جانبه در هر منطقه بحث فرهنگ است چرا که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود و هیچ‌گاه مردم ما برای نان و یا کار انقلاب نکردند.

وی افزود: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بود که منجر به تغییر در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ما شد که طبیعتا با این رویکرد ما شاهد ایجاد نهادهایی در سطح نظام بودیم و یکی از دلایل انقلاب مردم این بود که تربیت فرزندان خود را در کنار نهاد خانواده به نهادهای ثانویه از قبیل آموزش و پرورش و آموزش عالی واگذار کنند و بحث اینجا است که بعد از 35 سال چه اتفاقی افتاده که مجددا خانواده‌ها تربیت دینی و علمی فرزندانشان را بر عهده گرفته‌اند یعنی نهادهای ما از جمله نهادهای فرهنگی نتوانستند کارکرد اصلی خود را به درستی انجام دهند؟ و در حقیقت این کارکرد همان جامعه‌پذیری و انتقال فرهنگ در بین فرزندان ما است.

صادقیان با بیان اینکه هویت انقلاب ما یک هویت فرهنگی است و ارتباط مستحکمی با سایر نهادها و در واقع حوزه‌های مختلف دارد، اضافه کرد: ما بعد از انقلاب شاهد این هستیم که دستگاه‌های فرهنگی کارکرد و وظیفه اصلی خودشان را در بحث انتقال فرهنگ انقلابی – اسلامی و ایرانی به خوبی انجام نداده‌اند و دلیل این مدعا این است که خانواده‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که با جدیت بیشتری عهده‌دار تربیت فرزندانشان باشند.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان تصریح کرد: حدود 100 سال از تثبیت سازمان‌های اداری در ایران می‌گذرد که طی این مدت شاهد حرص و ولع شدید نظام اداری برای ساخت و سازهای اداری بودیم و همین امر در قالب استخدام‌های زیاد، موجب فربه کردن سازمان‌های اداری شد لذا امروز شاهد هستیم که طی برنامه‌ای دولت باید بدنه خود را کوچک کند تا چابک شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان‌های ما چابک نیستد و در کنار اینها ما همواره 2 واژه لوکس را در کنار هم داشته‌ایم که در هر دوره دولتمردان ما از این 2 واژه استفاده کرده‌اند و دست‌مایه سخنرانی‌های آنها شده است، خاطر نشان کرد: این دو واژه «جوان» و «فرهنگ» هستند ولی آیا چقدر عملا ما به این 2 واژه مهم پرداخته‌ایم که به جای خود تامل برانگیز است.

صادقیان تاکید کرد: متاسفانه در استان ایلام که از نظر فرهنگی یکنواخت و یکدست هستیم شدیدا با فقر فرهنگی مواجه‌ایم و یکی از فقرهای فرهنگی ما این است که زیرساخت‌های ما در استان آماده کار نیست یعنی در واقع اگر بخواهیم راجع به چالش‌ها در ایلام صحبت کنیم اولین چالش، چالش زیرساخت‌های فرهنگی است چرا که ما در چند دهه گذشته به خاطر مسایل مختلف یعنی در اوج دوران بازسازی بعد از جنگ تحمیلی که ما باید نهایت استفاده را می‌کردیم فقط به دنبال مباحث عمران بودیم و مدیران ما فقط نگاه عمرانی داشته‌اند.

 

طرح‌های عمرانی در ایلام پیوست فرهنگی ندارند

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان چارچوب ذهنی تمام مدیران در ایلام را عمرانی دانست و گفت: جاده، ساختمان و فضاهای فیزیکی برای انسانی  احداث می‌کنیم که در حال از دست رفتن است و ما اصلا به خود او توجه نمی‌کنیم، میلیاردها تومان هزینه ساخت اتوبان می‌کنیم ولی در کنار آن اصلا به مسایل انسانی توجه نداریم چرا که طبق قانون، تمام طرح‌های عمرانی باید پیوست فرهنگی داشته باشند یعنی اگر پارکی احداث می‌شود در کنار آن نمازخانه و مجموعه فرهنگی نیز پیش‌بینی شود.

وی فقز زیرساخت‌های فرهنگی استان را ناشی از این دید، عنوان کرد و گفت: ارشاد اسلامی متولی فرهنگ، مجتمع‌هایی که در شهرستان‌ها دارد ضمن اینکه کتابخانه هستند چند بخش اداری نیز دارند و اندک فضایی هم که برای کار هنری وجود دارد تخصصی است اما برای تابستان که اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و چگونگی گذراندن آن مطرح است  فضایی پیش‌بینی نشده است. همچنین ساختمان هلال احمر در مرکز شهر به ساختمان اداری و مرکز آموزش عالی و در کنار آن هم به  پاساژ شده است.

صادقیان ادامه داد: در سال 76 با خوشحالی فراوان فرهنگ‌سرای ارغوان در ایلام کلنگ‌زنی شد که بخشی از مشکلات فرهنگی امروز جامعه به آن پروژه برمی‌گردد و بنا به هر دلیلی در حال نابودی است و از همه مهم‌تر سازمان تبلیغات اسلامی که یک سازمان مذهبی است و هم اکنون  در ماه مبارک رمضان قرار داریم اگر کسی سوال شرعی داشته باشد با چه شماره ثابت و رندی تماس بگیرد؟ مرکز پاسخگویی کجاست؟ اگر بخواهید در ایلام کتابی بخرید باید به تنها خیابان شهر ایلام یعنی خیابان ولایت مراجعه کنید که آن هم فقط کتب دانشگاهی و کمک آموزشی ارائه می‌کنند و کتاب فرهنگی وجود ندارند.

 

 

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان بیان کرد: سازمان تبلیغات که مرکزی فرهنگی است امروز برای اپلی کیشن‌ها فقط نگاه خذفی دارد ولی آیا با برخورد حذفی و چکشی در مقابل رسانه‌های جدید عرصه اینترنت آیا ما شاهد کاهش کاربران آنها بوده‌ایم؟ خیر. ما با نیازهای جامعه نمی‌توانیم برخورد حذفی داشته باشیم به عنوان مثال زمانی دوچرخه که وارد بازار شد آن را «ارابه اجنه» می‌خواندند و حتی در یک برهه از زمان برای استفاده از رادیو مجوز شهربانی نیاز بود ما پیش‌بینی نکرده بودیم که امروز در مقابل هجمه ارتباطات قرار می‌گیریم، مدیران فرهنگی 3 دهه گذشته باید پاسخگو باشند که چرا پیش‌بینی‌های لازم را  نکرده‌اند.

موضع ما در برابر اپلی‌کیشن‌ها انفعالی است

وی موضع امروز  متولیان فرهنگی در مقابل ارتباطات با اشکال مختلف را انفعالی عنوان و ادامه داد:آیا می‌توان با حذف آنها کاری از پیش برد؟ ما باید در مقابل این حجم ارتباطات یک موضع ایستا و پویا بگیریم چرا که امروز هر فردی با موبایل به اینترنت وصل می‌شود و در همین راستا وزیر ارشاد اعلام کرده که قرار است ماهواره‌ای به فضا پرتاب کنیم که اینترنت موبایل راحت‌تر قابل دسترسی باشد آیا پیش‌بینی آن روز انجام شده است؟

صادقیان با بیان اینکه قانون ماهواره دهن کجی به اصل قانون است چون عملا اکثر مردم از این وسیله استفاده می‌کنند تصریح کرد: آیا صدا‌و‌سیما توانسته در تولید برنامه‌ها ذائقه مردم را پیش‌بینی کند تا مردم به سراغ ماهواره نروند.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان اضافه کرد: سازمان تبلیغات اسلامی به جای ایجاد پایگاه تبلیغات مذهبی و برنامه‌های موبایلی بخشی از ساختمان خود را به یک شرکت خصوصی داده و جالب اینکه رنگ و لعاب تابلو آن شرکت از سازمان تبلیغات بیشتر است و الان حاشیه بر متن سازمان تبلیغات چربیده است. آیا سازمان تبلیغات، مرکز پژوهش‌ها و کتابخانه مجهزی دارد؟

وی همچنین به ساخت تنها فرهنگ‌سرای جوان ایلام اشاره و اظهار کرد: این فرهنگ‌سرا که در سال‌های گذشته در بهترین نقطه شهر در مسیر تردد 30هزار دانشجو با 3 میلیارد تومان باید آماده افتتاح می‌شد، متاسفانه از لیست خارج و افتتاح گردید در حالی که الان با 10 میلیارد تومان هم ساخت آن تکمیل نمی‌شود، چرا که حرص و ولع نظام اداری ما برای ساخت ساختمان‌های شیک همچنان سیری‌ناپذیر است که البته نباید فراموش کرد که فرمانداری و وزارت‌خارجه برای دستیابی به این ساختمان خیلی تلاش کردند ولی در نهایت دفتر آموزش و پژوهش استانداری، معاونت جوانان و سازمان‌های مردم نهاد در این فرهنگ‌سرا سکنی گزیدند و در سال فرهنگ، فرهنگ‌سراها به ساختمان اداری تبدیل می‌شوند.

 

ذهن مدیران ما فرهنگی نیست

صادقیان با بیان اینکه یکی از چالش‌های فرهنگی در ایلام این است که ذهن مدیران ما فرهنگی نیست، خاطر نشان کرد: متاسفانه ما در ایلام نگارخانه حرفه‌ای نداریم، مسکن مهر ساخته‌ایم که هیچ سرانه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده ، در حالی که  اصل 44 فقط برای واگذاری بخش صنعت به بخش خصوصی نیست بلکه برای فرهنگ نیز صادق است.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان به برگزاری 2 کنسرت موسیقی در ایلام اشاره و تصریح کرد: بعضی‌ها می‌گویند برگزار کنندگان پول زیادی گرفتند، خیلی‌ها هم سنگ‌اندازی می‌کنند ولی در 3 نوبت 7 هزار و 500 ایلامی مخاطب این برنامه‌ها بودند، بلیط 40 هزار تومانی در ایلام برای کنسرت به فروش رسیده که در جای خود خیلی مهم و تامل‌برانگیز است .

وی اضافه کرد: یکی دیگر از چالش‌‎های فرهنگی در ایلام بی‌ثباتی مدیریت فرهنگی در استان است و این سوال را در ذهن متبادر می‌کند که چرا  انتصاب مدیران فرهنگی تابع مسایل سیاسی است؟

صادقیان با اشاره به اینکه فرهنگ 3 ضلع دارد که این اضلاع شامل دولت، خانواده و فرد هستند ،گفت: هنوز حقوق شهروندی در ایلام رعایت نمی‌شود، فرهنگ گفت و گو در ایلام ضعیف است و باعث خشونت در این شهر شده و از همه بدتر بحث قومی و قبیله‌ای مانع اجرای قانون در ایلام شده است.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان خواستار مدت‌دار بودن احکام مدیران فرهنگی استان شد و تاکید کرد: در شهری مانند اصفهان 7 هزار انجمن وجود دارد ولی در ایلام 56 انجمن داریم که فقط 20 انجمن از آنها فعال هستند چرا که برای کار فرهنگی باید هزینه کرد.

                                                نقشه راه در حوزه فرهنگی در استان وجود ندارد

وی عنوان کرد: بوی تعفن کانال‌های فاضلاب شهر ایلام در یک زمانی مشام مدیران ما را اذیت می‌کرد که بعد از آن همه را پوشانند ولی آیا بوی بد خودکشی در این استان مشام مدیران ما را نمی‌آزارد؟ یکی از دلایل این است که نقشه راه در حوزه فرهنگی در استان وجود ندارد ولی در حوزه عمرانی این گونه نیست.

صادقیان سبک زندگی را تابع زمان دانست و اظهار کرد: اگر فرهنگ با زمان پویا باشد می‌‎تواند ماندگار شود چون زمان به سرعت در حال عبور است، چرا در زندگی غربی 700 نوع سبک زندگی دیده می‌شود ولی در تمام رستوران‌های ایلام یک جور غذا پخت می‌شود؟ آیا سوپ ترخینه یا خورشت بامیه در رستوران‌های ما دیده می‌شوند؟

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان با بیان اینکه در ایلام رئوس کلی برنامه‌های فرهنگی نداریم، ادامه داد: مدیران غیربومی در بسیاری از استان‌ها پذیرش نمی‌شوند ولی در ایلام این گونه نیست.

وی شهر شهروندمدار را شعار شهرداری اعلام و عنوان کرد: شهر شهروندمدار در شهر پایدار نه تنها از جهت زیست محیطی بلکه از جنبه اجتماعی، فرهنگی و اجرایی حائز اهمیت است و مدیریت شهری نیز بدون شهروند محکوم به شکست است و البته شهروند فقط نیاز فیزیکی نداشته بلکه نیازهای عاطفی، فرهنگی، هنری و اجتماعی نیز دارد که اگر شهرداری به همه توجه کند بهداشت جامعه را به همراه خواهد داشت.

صادقیان NGOها را فرصتی برای نشان دادن مشارکت اجتماعی در فعالیت‌ها دانست و  اظهار کرد: چرا با شروع فصل تابستان فقط بنر کلاس‌های آموزش زبان و کامپیوتر در سطح شهر دیده می‌شود؟ تربیت فرزندان ما فقط علمی است و همین امر ضعف بزرگی است که از آن غفلت کردیم و در حقیقت از تربیت قرآنی و خانوادگی آنها غافل مانده‌ایم.

معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان با اشاره به اینکه برنامه‌های کانون‌های فراغتی عرضه محوری است که این هم از مشکلات ما است، تصریح کرد: متاسفانه فرزندان ما راه‌های انتخاب همسر را نمی‌دانند و با یک «دوست دارم» گفتن عاشق می‌شوند که این هم نیازمند بستر فرهنگی است و موضع ما همیشه انفعالی بوده چون چون نقشه راه نداریم و در بحث فرهنگی مقیاسی دیده نمی‌شود.عصرایلام به نقل ازایسنا

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group