▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

معیار ارزیابی چیست؟

'گسل اجتماعی به نام" دس دار "و"بی دس"

 گسل اجتماعی عصرایلام/خلیل کمربیگی/سال گذشته در متنی که نوشتم از وزوزهای چهل سالگی گفتم و آن چهل ساله، ادامه بحث را به آینده موکول نمود. چند شب پیش که داشتم برای خواب آماده می شدم بر بالینم حاضر شد و سلام کرد.

شناختمش؛ همان آشنای قدیمی بود؛ وزوز کننده ی مشهور، که هرگاه سراغم می آید ذهنم را به هم می ریزد و افکارم را جلا می دهد. پس از مکثی کوتاه؛ با سوالی دیگر ذهنم را درگیر ساخت.

گفت: فلانی از شما گِله ای دارم. گفتم: گِله ات را بگو. گفت: چرا وقتی در باره ی معیارهای انتخاب شغل و بر عهده گرفتن نقش های مدیریتی سخن گفتی، اصلی ترین آن را نگفتی؟ گفتم اصلی ترین آنها توانایی، استعداد، مهارت و علاقه بود که مطرحش کردم. گفت: واقعاً باور دارید که برای بر عهده گرفتن شغل و یا یک نقش مدیریتی، توانایی و استعداد اصل است؟ گفتم پس به نظرتان چه چیزی اصل است؟ گفت: حرف من حرف همان نوجوان چهارده ساله ای است که وسط صحبت هایت پرید و گفت: "والله آقا هر کسی، "کسی" داشته باشد به این چیزها احتیاجی ندارد"؛ اما تو، جوابی به او ندادی و سرسری از کنار مساله گذشتی. گفتم: آخه اگر این نوجوان که آینده ی این جامعه است از امروز ملاکش را توانایی، استعداد و مهارت نگذارد آخر و عاقبت این جامعه چه می شود؟.

سپس پرسید اگر این باور شماست؛ می توانی 10 نفر را نام ببرید که در دهه ی اخیر در ایلام بدون "کَس" و "دَس" و تنها بر اساس این مواردی که ذکر کرده اید، به نقش های مدیریتی دست یافته باشند؟ گفتم: اجازه بده فکر کنم. پس از چند لحظه ای چند اسم را برایش مرور کردم. یکی یکی نشست و اطلاعات همه را جلوی پایم انداخت؛ گفت فلانی که می گویی، تا معاونت اداره ... را گرفت 8 نفر واسطه گذاشت. فلانی که می گویی 27 نفر برایش رو انداختند تا مدیر ... شد. فلانی که رییس سازمان ... شد، برایش ... زنگ زد و کار را جور کرد. همین طوری که داشت ادامه می داد از فردی نام برد و از واسطه هایی برایش سخن به میان آورد که سرم شروع به سوت کشیدن کرد. آخه من هرگاه در تفریحات با او هستم، نمازم را پست سرش می خوانم. گفتم فلانی شاید خودش خبر ندارد و دیگران دارند این همه خواهش و تمنا برایش می کنند. گفت: اتفاقاً خودش هم با ... و .... برای جور کردن کار ارتباط گرفته است.

وزوزهای این چهل ساله افکارم را به هم ریخت و خوابم را آشفته کرد. من که تا امروز فکر می کردم، معیار بر عهده گرفتن نقش های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در این جامعه را باید در همان مفهوم شایستگی جستجو کنم، از امشب به بعد باید بپذیرم که معیار "کَس" و "دَس" است نه شایستگی، استعداد، توانایی و لیاقت؟

شبانگاه این چهل ساله اصرار داشت تکلیفم را روشن کند. پرسید: با این مباحث همچنان می خواهی درب افکارت بر پاشنه ی آرمان ها بچرخد و از آنها سخن بگویی، یا واقعیت های این جامعه را لحاظ می کنید؟با خودم اندیشیدم راستی چند نفر را می توانم بیابم که بدون داشتن "کَسی" و "دَستی" به جایی رسیده اند؟

دیشب که به مساله بیشتر اندیشیدم، دیدم گسلی در این جامعه در حال شکل گیری است که بین "کَس داران" و "بی کَسان" به وجود آمده است. این گسل اجتماعی نه تنها در عرصه ی کار و شغل و مدیریت، بلکه در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی،اجتماعی و حتی رویه های قضایی سر برآورده و افراد زیادی به این احساس رسیده اند که تا "کَسی" نداشته باشند نمی توانند حتی به حقوق شهروندی خود نیز دست یابند تا چه رسد به دریافت مزایای اجتماعی.

به نظر می رسد شکاف های اجتماعی هر روز در این جامعه بیشتر و بیشتر می شوند، "کسی" و "دستی" نیست تا از میزان این شکاف ها بکاهد. گویا "کَس ها" و "دست ها" برای افزودن بر میزان گسل های اجتماعی دست در دست هم نهاده اند تا این جامعه نتواند به سر منزل مقصود برسد. این چهل ساله دوباره مرا از اسب آرمان پیاده کرد و بر واقعیت زمین نشاند. به من فهماند که بین آرمان ها و واقعیت های این جامعه، هر روز شکاف های عمیقی در حال رخ دادن است، باید از شعار دادن بپرهیزیم و تکلیف خود را با واقعیت های این جامعه روشن سازیم.

به راستی از چهل سالگی که عبور می کنید، به این احساس دست می یابی که باید سیستم ذهنت را با واقعیت ها، ریکاوری کنید و ببینید بین "آن چه را آموخته اید" با "آن چه وجود دارد" چقدر فاصله افتاده است؟ تا بتوان به فاصله ی بین آرمان و واقعیت در یک جامعه دست یافت.

ایلام- اجتماع- زندگی

دس به معانی دست است

نظرات   

 
-2 # محمدی 1392-10-15 15:15
بنده ضمن تشکر از نویسنده محترم بخاطر نوشته پر مغزشان ،از ایشان خواهش دارم عنوان مقاله را حتما عوض بفرمایند در شان مقاله و نویسنده محترم نیست ( کاشکی مدیر محترم سایت به ایشان، این را گوشزد می کرد)"کَس دار" و "بی کَس"
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # معتدل 1392-10-15 19:08
از عنوان مقاله با تغيير حركات برداشت نامناسبي ميشود. لطفا عنوان آنرا تغييردهيد. مثلا ميتوان از "دس دار و بي دس" استفاده كرد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # موسی 1392-10-16 11:10
جناب کمربیگی عزیز علاوه بر این معضل ، بدبختی بزرگ ما صورتک هایی است که به رو داریم و در برابر چنین طرز تفکری با صورتک مهربان تعظیم میکنیم غافل از اینکه این روش از زندگی در درازمدت مارو نابود میکنه. بنیان آموزش که بر این رابطه استوار بشه و کودک بفهمه ویژگی بارز هر فرد موفق در جامعه تنها ارتباطات نامتعارفه و بدتر از اون این ارتباط نامتعارف رو نه به معنی فساد که به یک نوع سازوکار در ذهن خودش تبدیل کنه قطعا کار به جاهای باریک کشیده میشه چنان که وضعیت کنونی ما فاجعه باره. ممنون از نوشتتون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # م.مهری 1392-10-17 23:30
احسنت برشما.بسیارزیبا مصیبت زشت جامعه رابیان نمودید.....یکی را می شناسم که هم حق خواهرهای یتیمش رامی دزددهم به مادربیمارش ظلم می کندهم چشم ناپاکی دارد.این آقاازکودکی ونه درچهل سالگی ازهوش کافی برخورداروازآنجا که عاشق مشاغل دولتی بوده باتشخیص معیارهای رسیدن به آن بدون کمک شما ،درمسیراهدافش گام برداشته.ومتاسفا نه همین هاهم به اهدافشان میرسندچون جامعه ازشایسته سالاری شعاری بیش ندارد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # الف.ی.لام.الف.میم 1392-10-28 17:10
خلیل جان دست مریزاد. واژه "گسل"روخو اومدی. این نوشته بعدها رفرنس میشه. مطمئنم چون واقعیت تلخی از مروز روبرای ایندگان به یادگار داره. ما داریم به جای میریم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # سمیه.م 1392-11-01 02:31
گل گفتی
تا کی جوانان باسواد وبا لیاقت اما ”بی دس” باید منتظر گشایش بشینن؟کی سمت مسولان نالایق که به واسطه” دس دار” مسولند به اتمام میرسد؟مگر نه اینست که نالایق میرود نالایقتر می آید؟
الکی دلخوش نباشین تابوده وهست همین است و بس
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group