▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

صدای انفجارریزگردهای اورانیومی بلندتر از بمبهای هسته ای

 

صدای انفجارریزگردهای اورانیومی بسیار بلندتر از بمبهای هسته ایعصرایلام به نقل از غرب آنلاین / مردم ایلام چون در معرض مستقیم این آلودگی هستند همه یا به صورت بالقوه یا بالفعل بیمار هستند مطمئن باشید در آینده نزدیک صدای انفجار ریزگردهای حامل اورانیوم بسیار بلندتر از صدای بمبهای هسته ای خواهد بود . برای احقاق حق مردم این استان مربع دولت ، مجلس ، رسانه و دانشگاهیان باید وارد عمل شوند / مع الاسف ما در آینده با نسلی ناقص مواجه هستیم که طلیعه شوم این فاجعه را امروز در برخی از تولدها می بینیم . اگر در جنگ جهانی نزدیک هفت هشت میلیون کشته شد در این سونامی ( ریزگردهای حاوی اورانیوم ) چند برابر این ارقام در معرض مرگ تدریجی هستند .

 

 

اشاره : چندی پیش مطلبی تحت عنوان :((سوغات شوم بادهای اورانیومی /نماینده مجلس: گردو غبارهای حاوی اورانیوم از سمت عراق وارد کشور شده است))   بر روی خروجی غرب آنلان قرار گرفت  که رئیس دانشکده محیط زیست کشور اعلام کرده بود گرد و غباری که از سمت غرب کشور وارد می شود دارای اورانیوم ضعیف شده است. همزمان یکی از نمایندگان مجلس نیز صحبت های رئیس دانشکده محیط زیست را تایید و گفته بود این امر نتیجه حملات آمریکا به کشور عراق است و... متاسفانه علیرغم مهم بودن اخبار فوق برای مردم استان ایلام و سایر استانهای غربی کشور،  هیچ مسئول استانی و نماینده ای نه تنها اقدامی انجام ندادند  بلکه از اظهار نظر نیز صرف نظر کردند به هر حال به دلیل اهمیت فوق العاده موضوع ( الودگی ریزگردها به اورانیوم ) غرب آنلاین گفتگویی با دکتر سارا فلاحی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی انجام داده است که در پی می اید:

 

غرب آنلاین :خانم دکتر فلاحی اخیراً رئیس دانشکده محیط زیست کشور و عضو کمیسیون محیط زیست آغشته بودن ریز گردها به اورانیوم ضعیف شده را تأیید کرده اند از طرفی استان ایلام اولین استان کشور است که در معرض این پدیده قرار دارد نظر و تحلیل شما در این رابطه چیست ؟

 

دکتر فلاحی : اعلام فوق شاید برای برخی از مسئولین تازگی داشته باشد اما این مسئله ای بود که بارها و بارها نسبت به آن هشدار داده شده رسانه ها ، نخبگان و دانشگاهیان هماره در صف مقدم مطرح نمودن عمق این فاجعه انسانی بوده و هستند . بنده خودم یکی از کسانی بودم که وقتی استاندار قبلی جناب آقای عباس زاده به دانشگاه آزاد آمدند نسبت به مسئله فوق هشدار دادم اما ایشان عصبانی شدند و به جای تلاش برای ارائه راهکار قیافه ای حق به جانب به خود گرفتند و گفتند می دانید با کی طرف هستید ! برید نام مرا در اینترنت سرچ کنید تا ببینید من کی هستم " صد البته که ما می دانستیم که ایشان چه کسی هستند !اما هدف از آوردن این بحث این بود که مردم بدانند برخی از مسئولین نمی خواهند واقعیت تلخی که برای ما رخ داده قبول کنند یا سعی می کنند فرافکنی کنند ، می خواهند به جای حل مسأله صورت مسئله را پاک کنند . نمی خواهند بپذیرند که این یک فاجعه انسانی است ، مردم ایلام و 17 استان دیگر تماماً معرض ابتلا به بیماریهای خطرناکی چون سرطان هستند . دو دهه است که ما با این مشکل مواجه هستیم اما هنوز یک عزم ملی و واقعی برای حل آن شکل نگرفته است .

غرب آنلاین : چندین سال است که روزنامه نگاران ، نخبگان ، دانشگاهیان و حتی مردم عادی درباره خطر ریز گردها هشدار می دهند چرا تاکنون اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است ؟

 

دکتر فلاحی : اینکه نخبگان ، دانشگاهیان و رسانه ها در جایگاه خود مورد توجه قرار نمی گیرند یک ریشه عمیق تری دارد . این یک درد و مسئاله جهان سومی است . گروهی که از دنیای پیشرفت و توسعه بی خبرند انتقادات و هشدارهای دانشگاهیان را نق های سیاسی و ژست های روشنفکری می دانند . در حالی که در دنیای پیشرفت و توسعه دانشگاه کانون اصلی تصمیم سازی است . رسانه زبان گویای مردم است و مسئولین به این دو مهم توجه اساسی دارند . با این همه این ها باید اینقدر گفت و نوشت و هشدار داد تا اگر برخی از مسئولین بیدار نمی شوند لاقل بقیه به خواب نروند. ضمن اینکه بنده معتقدم در این راستا کارهایی صورت گرفته است اما چون راهبردی و عملیاتی نیست تاکنون نتوانسته است دردی از استان هایی که در معرض این ریزگردها هستند دوا شود . با این حال وقتی میلیون ها نفر در معرض یک سونامی قرار گرفته اند این سئوال پیش می آید که چرا تاکنون اتفاق خاصی نیفتاده است ؟ چرا برای مقابله با این خطر کار جدی صورت نگرفته است ؟ در رابطه با این مسئاله می توان به چند نکته اشاره نمود : اولاً : هنوز مسئولین ما باور نکردند که یک فاجعه انسانی در حال وقوع است و چه بسا بخش عظیمی از آن اتفاق افتاده است ، ثانیاً ، برای مقابله با آن انسجام درونی و وحدت استراتژی بین مسئولین ذی ربط وجود ندارد . ثالثاً : برنامه و استرتژی خاصی برای حل بحران فوق تعریف نشده است . چون در ایران تا مسائل اورژانسی نشود به آن پرداخته نمی شود . هرچند بنده معتقدم این مسئاله سالهاست که اورژانسی شده و ما تلفات زیادی هم داده ایم . نمونه اش نوزادان ناقص الخلقه ای که روز به روز تعداد شان زیاد می شود ، بیماریهای ریوی و قلبی که خصوصاً در این استان در حال ازدیاد است و ... رابعاً ،   به نظر می رسد مسئولین در اولویت بندهایی که دارند مسئاله ریزگردها و جان مردمی که در معرض خطر این ریز گردها قرار دارنددر اولویت اولشان نیست !

غرب آنلاین : به نظر شما وظیفه رسانه ها خصوصاً صدا و سیما در این رابطه چیست ؟

 

دکتر فلاحی : رسانه که وظیفه اش اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی است ، وظیفه اش آگاهی دادن به مردم است چه مسئولین بشنوند چه خود را به نشنیدن بزنند . رسالت رسانه نباید در ازدحام بی توجهی و اهمال مسئولین گم شود . اتفاقاً وظیفه رسانه خصوصاً صدا و سیما این است که با اطلاع رسانی ، برگزاری میزگردها و دعوت از کارشناس ها حداقل عمق فاجعه را برای مردم بازگو کنند تا اگر کسی به این مردم توجه نمی کند مردم خودشان از خود مراقبت کنند . وقتی می شنویم که مردم دعا می کنند که آلودگی تا تهران برود تا مسئولین واکنش نشان دهند این فاجعه از فاجعه ریزگردها بدتر است چون این نشان می دهد  که مردم ما به این باور غلط رسیدند که ارزش جانشان نسبت به شهروندان تهرانی در درجه پایین تری از اهمیت است ! یکی از رسالت های رسانه مقابله با این تفکر غلط است . مردم ما باید ارزش و توانایی خودشان پی ببرند به عنوان کسانی که 8 سال یک جنگ نابرابر را مدیریت کردند . وقتی مردم به ارزش خود پی ببرند آنگاه مسئولین هم موظف می شوند خود را حافظ جان این مردم بدانند .

غرب آنلاین : به نظر شما وظیفه مسئولان ارشد استان در این رابطه چیست ؟

 

دکتر فلاحی : مسئولین ارشد استان در گام اول هم باید خود به اهمیت این مساله پی ببرند و هم این اهمیت را برای مسئولین و مقامات بالاتر توجیه نمایند . طبق اعلام مسئولین ذیربط سالانه نزدیک به 10 تا 15 هزار میلیارد بودجه نیاز است که با این پدیده مقابله شود اختصاص این بودجه علاوه بر این همراهی مسئولین ، نمایندگان مجلس 18 استانی که در معرض خطر هستند را می طلبد به یک عزم منطقه ای و حتی جهانی نیاز دارد . همانطوری که دیپلماسی هسته ای برای احقاق حقوق ملت و به عنوان یک مساله ملی فعال شده است باید یک دیپلماسی زیست محیطی هم به کار افتد . برای این مهم باید رسانه ها ، دانشگاهیان ، مسئولین به صورت حلقه های متصل به هم به یک مفصل بندی از منافع مردم برسند . در نظر بگیرید اگر نمایندگان مجلس این 18 استان دست به دست هم دهند حتی می توانند در قالب یک قانون دولت را موظف نمایند که با این مسئاله جدی برخورد کند و در این راستا اقدامات عاجلی انجام دهد . استاندار محترم هم می تواند یک کارگروهی در این رابطه تشکیل دهد تا به لحاظ بهداشتی ، امنیتی و زیست محیطی عمق این فاجعه را به مقامات  مسئول گوشزد کنند .

 

مع الاسف ما در آینده با نسلی ناقص مواجه هستیم که طلیعه شوم این فاجعه را امروز در برخی از ؟؟؟ می بینیم . اگر در جنگ جهانی نزدیک هفت هشت میلیون کشته شد در این سونامی چند برابر این ارقام در معرض مرگ تدریجی هستند . وقتی فلان شخص در فلان نقطه دنیا دچار مشکل می شود بحث حقوق بشر و هزاران مسئله دیگر به میان می آید مسئولین ما باید با یک عزم ملی و جهانی دنیا را درگیر حل این مرگ خاموش نمایند . چون ما در عصری زندگی می کنیم که همه متقابل و حساسیت برانگیز است جهان نمی تواند از کنار مسئله ای با این عمق و حساسیت به راحتی عبور کند البته اگر خودمان دست از این راحتی خیال و فرافکن ها نکشیم مااگر درست عمل کنیم حتی می توانیم از کشورهایی که در این راستا اهمال کرده اند و برای حل فصل فوق همکاری نمی کنند ادعای خسارت کنیم .

غرب آنلاین : صدمات زیادی طی سالهای گذشته بر مردم ایلام وارد شده است برای احقاق حقوق مردم جه بایستی کرد ؟

 

دکتر فلاحی : مردم ایلام چون در معرض مستقیم این آلودگی هستند همه یا به صورت بالقوه یا بالفعل بیمار هستند مطمئن باشید در آینده نزدیک صدای انفجار ریزگردهای حامل اورانیوم بسیار بلندتر از صدای بمبهای هسته ای خواهد بود . برای احقاق حق مردم این استان مربع دولت ، مجلس ، رسانه و دانشگاهیان باید وارد عمل شوند و همه احساس مسئولیت کنند نمایندگان مجلس که صدای گویای مردم هستند وظیفه ای مضاعف دارند به جای صرف کردن وقت ملت برای دخالت در امورات خرد و یارگیری برای دور بعد انتخابات باید به قسمی که خورده اند بیندیشند اگر کمی از ترددهای غیر مسئولانه خود در مسیر بهارستان و نهادهای دیگر که ربطی به منافع مردم ندارد کم کنند و همدل و منسجم به مسئله فوق بپردازند حداقل این پدیده را به یک مسئاله تبدیل کنند آنگاه می توان انتظار داشت دولت برای حل آن اقدام کند . مع الاصف هنوز پدیده فوق به یک مسئله تبدیل نشده است دانشگاهیان با برگزاری همایش ، فرهنگ سازی ، نوشتن مقالات و... می توانند نمایندگان را کمک کنند. رسانه هم با پوشش پدیده فوق و کارهای انجام شده و نشده در این راستا می تواند باعث افزایش حجم کاری مسئولان و نهادهای ذیربط شود . همه اینها مستلزم این است که ما جامعه جهانی را با خود همراه کنیم و از نهادهای بین المللی در این راستا کمک بگیریم .

 

 

 

نظرات   

 
+1 # شهروند 1392-11-30 19:36
یک ضرب المفل انگلیسی هست که میگه : هرکسی خارج از تخصص خودش حرف بزنه بیسواده!
خانم فلاحس شما تخصصتون چیه ؟ محیط زیست؟ یا جاکعه شناسی؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # شیرزاد 1392-12-05 22:39
در هر صورت این معضل دردناک سالهاست که سایه شوم خود رابرآسمان استان ایلام و خیل عظیمی از استانهای دیگر کشورمان گسترانده است و آثار مخرب آن بر کسی پوشیده نیست پس بهتر آن است که عواقب دردناک آن از هر مجرایی که شنیده می شود مورد تامل و مداقه قرار گیرد تا شاید به نحو ممکن مهار گردد...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # پینوکیوی خودشیفته 1393-01-12 12:50
سلااااام.دلم واسه همه تنگ شده بود.عصرایلام خوبی؟شهروندجونم تبلیغات زودهنگام روداری؟؟؟کاشکی اینهمه پشتکارواینده نگری روصرف اهداف ومنافع گروهی میکردیم.اونجوری خودمونم بیشترازایناپیشر فت میکردیم. ساراجونم برو.توهم برومجلش ببینیم توچه اشی واسه ایلام میپزی.اصلادستبخ ت خانما خوردن داره،میگین نه؟نچ،بگین اره دیگه...غرب انلاین قحطی کارشناس بودتوهم بااین مصاحبه کردنت؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # پینوکیو 1393-01-12 13:08
راستی خانم دکتراونجاکه فرمودین مردم بایدبه ارزش خودشون پی ببرن...یعنی دست ازبه قول قبلی خودتون نجابتشون بردارن وحرف بزنن؟خداروشکر.ح الاکه تغییرعقیده دادین من دعامیکنم به جای نماینده شدن اصلارییس جمهوربشین.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # پینوکیو 1393-01-12 13:28
عصرایلام اجازه هست یه چیزدیگه بگم؟چندوقته حرف نزدم دارم میمیرم بجون سایتت.اجازه هست؟اها.خدابه دادمردم برسه.همایش!سمین ار!جلسه!همکاری! اتصال!مفصل بندی!وای وای پول!وااااای بیت المال!اخ خ خ خ جیب مردم!دولت شرمندتم ولی توچه کاره ای این وسط که بایداینهمه ازجیب مردم هزینه ضیافت یک عده دیگه بشه تاتومتوجه بشی هواالودس؟؟؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group