▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

یزدان قبادیان

یزدان قبادیان:تحقق حماسه سیاسی باحضورگسترده مردم درانتخابات

 

 

 

گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی عصرایلام با یزدان قبادیان رئیس شورای اسلامی استان ایلام

1-خودتان را به صورت کامل  معرفی  و سوابق خود در شوراها را بیان نمایید؟
یزدان قبادیان هستم –متولد 1357-عضو شورای اسلامی شهرایلام و مدت 6 سال است ریاست شوراهای اسلامی شهرو روستا رادر سطح استان بر عهده دارم.
2-نقش شوراهای استان در پیشبرد اهداف شوراهای شهر و روستاهای استان را چگونه ارزیابی می کنید؟
شوراهای اسلامی استان به عنوان شورای فرا دست با ایجاد هماهنگی فی ما بین شوراهای سطح استان با مسئولین استانی و فرمانداران و نظارت بر عملکرد شوراها و بررسی مصوبات آنها با تشریک مساعی و همکاری و استفاده از تجارب یکدیگر توانسته است در اجرای نمونه مصوبات شوراها وبالا بردن سطح کیفی تصمیمات شوراها در محدوده ی فعالیت خود گام موثری بردارد.
3- به طور خلاصه شمه ای از وظایف شورای استان را بیان نمایید؟
نظارت بر شوراهای سطح استان  و رفع اختلافات شوراهای سطح استان –نظارت بر پروژه های عمرانی استان و همکاری با استاندار در حوزه توزیع عادلانه اعتبارات و ارائه پیشنهادات لازم در خصوص به شورای عالی استانها و استانداری محترم – عضویت در کار گروها وشورای توسعه برنامه ریزی استان – بررسی مصوبات کلیه شوراهای اسلامی شهر در سطح استان برابر ماده 78 تا 80 قانون شوراها.
4-عمده ترین مشکلات شوراهای شهر وروستا و همچنین شورای استان و شما به عنوان رئیس شورای استان را بیان نمایید ؟
یکی از عمده ترین مشکلات پیش روی کلیه شوراها ابتدا عدم آگاهی مسئولین و اعضاء شوراها با حیطه وظائف و قوانین شوراها می باشد و سپس عدم ضمانت اجرایی در کلیه تصمیمات شوراها
5-آیا شوراها توانسته اند به آن جایگاه واقعی خود در خصوص " و امرهم شوری بینهم" برسند؟
به نظر حقیر شوراها تقریبا از مرحله یک نهال نوپا عبور کرده اند و به مرحله ی تقریبأ موثری در جهت رعایت کلیه تکالیف شورایی رسیده اند اما تا رسیدن به شرایط ایده آل بسیار فاصله دارند.
6-می گویند شوراهای شهر صرفا امورات شهرداری ها را رفع  و رجوع می کنند یا برعکس این موضوع را تشریح کنید؟
اگر از دو نگاه به موضوع توجه کنیم به پاسخ صحیح این سئوال خواهیم رسید مدیریت یکپارچه و مدیرت واحد ، نگاه اول: مردم به دلیل آشنایی نداشتن با وظایف شوراها صرفا در جهت حل مشکلات مربوط به حوزه شهرداری ها به شوراها مراجعه می کنند و متاسفانه این عدم آگاهی در خصوص برخی از مسئولین نیز صدق می کند و این در صورتی است که این تصور کاملا اشتباه بوده و شورا می تواند در هر زمینه و در هر حوزه ای وظائف خود را در رفع و رجوع امورات مردم انجام دهد .
 نگاه دیگر می توان شوراها را در راستای وظائف خود تحت عنوان  مدیریت یکپارچه به عنوان شورای غیر از شورای شهرداری دید و با شکل گیری مدیریت یکپارچه بدلیل هماهنگی در میان دستگاهها و آشنایی مردم با این مدیریت ذهنیت شورای شهرداری بودن از بین می رود  مقوله بعدی مدیریت واحد است که ذهنیت شورای شهرداری بودن را از بین می برد که متاسفانه مدیریت واحد که دستگاههای خدمات رسان و اورژانسها و پلیس راهور را زیر مجموعه مدیریت شهری قرار می دهد و نه مدیریت یکپارجه فعلا شکل نگرفته و صرفا بنا به نوع فعالیت شوراها در سطح کشور و چگونگی خدمات آنها ،مردم شوراها را فقط در  راستای مدیریت شهرداری ها می بینند.
7-بعضا دیده می شود مراجعه کنندگان برای کوچکترین امورات خود نیز به شوراها مراجعه می کنند چون تنها جایی را که فکر می کنند ملجأ و جایگاه مردمی دارد شوراست این موضوع را ناشی از چه می دانید؟
مردم جهت پی گیری خواسته های خود به همه دستگاههای مرتبط با مورد خواسته خودشان مراجعه می کنند اما به دلیل اینکه شوراها نمایندگان مردم هستند و برای پیگیری امورات خود توسط شوراها و لو اینکه خارج از حیطه وظایف آنها باشد به شوراها مراجعه می کنند و این ناشی از ارزش و اعتبار انتخاب شدن توسط مردم است.
8- شما چندین دوره در شوراهای شهر وواستان برگزیده مردمی بوده اید و این نشان از توانایی بالای شما می باشد به نظر شما چه عاملی در کسب این موفقیت تاثیر گزار بوده است؟
 حقیر چند دوره دو ساله و یک ساله است که در انتخابات شورای استان به عنوان مسئول انتخاب می شوم. باید عرض کنم که حقیر در طول 6 سال گذشته سعی کرده ام که وظایف شورایی خود را در حد توانم به نحو مطلوب انجام و لا غیر اما دوستان شورای اسلامی استان همیشه به حقیر لطف داشته اند و همین جا از همه این عزیزان تقدیر و تشکر می کنم .
9-در چهارده سال عمر شوراها بر پختگی اعضای شورا وبهترشدن جایگاه شوراها در جلسات مهم و سرنوشت ساز روز به روز افزوده می شود اگر بخواهید 14 سال را در 14 سئوال از خودتان خلاصه کنید چه کارهایی کرده اید و چه کارهایی نکرده اید؟
به نظر حقیر 14 سئوال باید این باشد که آیا شوراها در انجام وظایف خود بر اساس قانون شوراها در  راستای خدمت به مردم تأکید و پافشاری داشته اند؟- هر شورایی که این وظیفه را اگر انجام داده  موفق بوده و اگر انجام نداده خیر  اما در کل شوراها باعث توسعه فعالیت شهرداری ها و دهیاری ها- اعتبار اجتماعی بیش از پیش شهرداری ها و دهیاری ها بالا بردن سطح کیفی فعالیت شهرداری ها و ایجاد عدالت در توزیع اعتبار و فعالیت در شهرها و روستاها شده اند. اما همه این اقدامات لازم بوده ولی کافی نمی باشد.
10-در بیشتر جلسه هایی که در استان تشکیل شده است همه شوراهای شهر از اوضاع تأسف بار و کاهش بودجه های عمرانی و فرهنگی و غیره به شهرداری ها سخن به میان می آورند در جامعه ای که هر روز زادو ولد صورت می گیرد و شهرداری ها پول و اعتبار بیشتری برای خدمت رسانی گسترده تر به مردم نیاز دارند چرا اعتبارات کاهش می یابد؟
 شهرداری ها یک موسسه عمومی غیر دولتی هستند و باید بصورت خود گردان اداره شوند اما به دلیل مشکلات مالی و معیشتی مردم و کمبود ساخت و سازها و سیاست شوراها و دولت در کاهش عوارض شهرداری ها و دهیاری ها براساس قانون برنامه پنجم توسعه نیاز شهرداری ها و دهیاری ها به کمکهای دولتی چشمگیر شده و در طی سالهای اخیر در حوزه اعتبارات عمرانی استانی کمکهایی صورت گرفته ولی مشکلات ما بیش از این کمک ها بوده ولی حقیقتا در دوره مدیریت استاندار قبلی توجه به اعتبارات عمرانی شهرها و روستاها قابل نقد بوده است و امیدواریم انشاالله با مدیریت استاندار جدید کمک به شهرداری ها و دهیاری ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد که الحمدلله جناب آقای دکتر عباس زاده در این خصوص هم عنایت دارند و هم جلسات را با شهرداران و شوراها برگزار نموده اند.
11-چقدر توانسته اید به درخواست های واصله به شورای شهر جواب مثبت دهید؟
در این مورد من نمی توانم اظهار نظر داشته باشم اما حتی المقدور شرمنده مردم و مراجعین نشده ام.
12-عملکرد شهرداریها را در زیبا سازی فضای شهر چگونه ارزیابی می کنید ؟
به نظر من  و با توجه به جمیع جهات و به نوعی مشکلات صدرالذکر عملکرد شهرداریها و دهیاری ها بسیار مطلوب بوده است.
13-شهرداری ها و شوراها از دستگاههای اجرایی بسیاری در بحث عوارض و غیره طلبکارند چه تمهیداتی برای وصول این مطالبات اندیشیده اید؟
متاسفانه اغلب دستگاههای دولتی به شهرداری های سطح استان بدهکار بوده و مبالغ این بدهی ها بسیار بالاست و ما تمهیداتی در این خصوص اندیشیده ایم و در کمیسیون های ماده 77 قانون شهرداری ها پرونده ها را نیز به مرحله صدور رأی رسانده ایم اما به جهت ارائه به شوراها بر تشریک مساعی با دستگاهها و هماهنگی با مدیریت ارشد استان و تأکیدات استاندار محترم بر حل مشکلات بر پایه تعامل و همکاری دستگاهها با شهرداری ها خوشبختانه ادارات پای کار آمده اند و نتایج این هماهنگی و تعامل را در تعریض معابر توسط برخی ادارات از جمله دانشگاه علوم پزشکی-جهاد کشاورزی- فرهنگ و ارشاد اسلامی- تعاون ،کار و رفاه اجتماعی دیده ایم و انشاالله این مهم نیز با همت شوراها،شهرداران محترم و مسئولین محترم و دستگاههای دولتی تحقق پیدا خواهد کرد
14 – اوضاع اقتصادی مردم از لحاظ بیکاری و اشتغال و آسیبهای اجتماعی اسفناک است به نظر شما در استانی با این سبقه ی تاریخی و 8 سال دفاع مقدس سزاوار است مردم اینقدر در محرومیت و رنج به سر ببرند؟
این سئوال شما نیز ابعاد گسترده ای دارد و به نوعی بخشی از دغدغه شما عزیزان به جهت دلسوزی بوده و کل کشور با آن در گیر است اما باید به این نکته توجه داشت که دولت و مجلس و حتی شوراها در بحث اشتغال و محرومیت زدایی گامهای بسیار مهم و موثری برداشته اند  و ما نیز اثرات آنها را دیده ایم و متاسفانه به دلیل عمق مشکلات در استان ایلام و نبود زیر ساخت های لازم مشکل بیکاری بیشتر ملموس است به طور مثال اخیرا مبلغ 72 میلیارد تومان از محل تسهیلات توسعه بخش کشاورزی به استان اختصاص پیدا کرده و به کشاورزان پرداخت شد که ضمن تشکر از زحمات مسئولین چون رتبه اول کشور در جذب اعتبارات مذکور ذکر شد –اگر 3 ماه قبل جذب می شد استان می توانست از اعتبارات جدید همین بخش استفاده کند که نکرد؟!!! از طرفی مشکلات مردم و کشاورزان و جوانان بیش از اینهاست که انشاالله دولت محترم و و مجلس در این خصوص چاره اندیشی خواهند نمود.
15- درسه انتخابات پیش رو نقش مردم درتحقق حماسه سیاسی را چگونه ارزیابی می کنید؟ مهمترین علت نام گذاری امسال به نام حماسه سیاسی اقتصادی از طرف مقام معظم رهبری انتخابات 24 خرداد است ومردم ولی نعمتان انقلاب اسلامی هستندو مطمئناً با درک صحیح از شرایط حساس کشوروبرای برگزیدن اصلح ترین کاندیداهای سه حوزه وارد عرصه می شوند وبا حضور پررنگ خود حماسه بزرگی را رقم خواهند زد.

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group