▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

دانستنیهای پیشگیری از وقوع جرم

 

 

 

دانستنیهای پیشگیری از وقوع جرمعصرایلام/*جعفر داراب خانی/آن گونه که واضح است امنیت اقتصادی و اجتماعی ازمباحث عمده در زندگی امروزین می باشد. البته امروزه دیگر امنیتِ اجتماعی صرفاً یک بحث روشنفکری و منحصر به مراکز آکادمیک نیست.

بلکه یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که بایستی امنیت از درون جامعه بجوشد. بر این اساس امنیت داخلی وضعیتی است که در آن اولاً هویت اجتماعی از ناحیه آسیب های مختلف داخلی و خارجی مصون باشد. دوم اینکه روابط اجتماعی بر مقوله رضایت و نه قدرت استوار باشد. امروزه بحث پیشگیری از بزه دیدگی جهت کاهش نرخ جرایم مورد توجه جرم شناسان و عالمان حقوق جزا قرار گرفته است .
الف – تعریف پیشگیری
پیشگیری در منابع فارسی به معنای دفع، جلوگیری، ازپیش مانع شدن و مانع گشتن به‌کار رفته است. مرکز بین المللی پیشگیری از جرایم در تعریف این واژه عنوان می دارد: «هر عملی که باعث کاهش بزهکاری، خشونت، ناامنی از طریق مشخص کردن و حل کردن عوامل ایجادکننده این مشکلات به روش علمی شود؛ پیشگیری از جرایم است. به دیگر سخن، هر رویه ای که اعمال شود و نتیجه آن نشان دهد که از نرخ بزهکاری کاسته شده، آن رویه را می توان پیشگیری دانست .
ب – اقسام پیشگیری
پیشگیری از جرم اقسام گوناگونی دارد که در یک تقسیم بندی به پیشگیری کیفری و غیر کیفری منقسم می گردد.
1 - پیشگیری کیفری : عمدتاً ماهیت کیفری داشته و بر عهده قوه قضائیه می باشد. مخاطبان این نوع پیشگیری مجرمان می باشد. اقدامات پیشگیرانه از جرم با جرم انگاری رفتار ها و کیفر دادن مرتکبین این رفتارهای مجرمانه و اغلب در راستای پیشگیری از تکرار جرم انجام می گیرد.
2 - پیشگیری غیر کیفری :  شامل تدابیری است که ماهیت غیرکیفری داشته و بیشتر در راستای پیشگیری از بزه و نه تکرار آن اتخاذ می شود.
ج – سطوح پیشگیری
 به طورکلی هدف پیشگیری، کاهش شیوع و بروز طول مدت شیوع و ناتوانی باقیمانده از یک رخداد است و در سه سطح صورت می گیرد.
1 - پیشگیری اولیه :  عبارت است از برنامه ها و خدماتی که به جمعیت عمومی به منظور جلوگیری از وقوع یک رخداد ارائه می شوند.
2 - پیشگیری ثانویه : عبارت است از برنامه ها و خدماتی که درمراحل اولیه بروز رخداد ارائه می شود و منجر به شناخت به موقع و جلوگیری از پیشرفت و طولانی مدت شدن آن می گردد.
3 - پیشگیری ثالث : برنامه ها و خدماتی را در برمی گیرد که هدفشان، کاستن از شیوع آثار و ناتوانی حاصل از وقوع رخداد می باشد.
د – انواع پیشگیری
پیشگیری اجتماعی-فرهنگی و پیشگیری وضعی از جدید ترین طبقه بندی انواع پیشگیری غیر کیفری به شمار می آید .

1 - پیشگیری اجتماعی-فرهنگی
پیشگیری اجتماعی-فرهنگی شامل اقداماتی است که درصدد تأثیر گذاری بر عوامل موثر بر ارتکاب جرم می باشد و عمدتاً بر تغییر محیط های اجتماعی و انگیزه های مجرمانه متمرکز می شود. در پیشگیری اجتماعی-فرهنگی تأکید و تمرکز بر عوامل اجتماعی-فرهنگی موثر در تکوین جرم است. این پیشگیری می کوشد تا با دستکاری و تغییر محیط و عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و.. ریشه های جرم را بخشکاند. مدل پیشگیری اجتماعی-فرهنگی تأکید زیادی بر «دلایل ریشه ای» جرم دارد.
2 - پیشگیر ی وضعی
این نوع پیشگیری که به صورت علمی در دهه 1980 در انگلستان مطرح شد با توجه به شرایط بزهکار، نوع جرایم، اهداف و موضوعات جرم و خصوصیات بزه دیده، اقداماتی را به اجرا می گذارد که فرایند آنها از بین رفتن ویا تضعیف موقعیت ها و فرصت های ارتکاب جرم خواهد شد . بر اساس تعریف کلارک فرصت ارتکاب جرم که به سوی شکل کاملاً خاصی از جرم نشانه می رود؛ متضمن طراحی و مدیریت محیط بلاواسطه (صحنه و محل وقوع جرم) یا همان نظارت و تحت نفوذ درآوردن هرچه پایدارتر و سازمان یافته تر محل وقوع جرم است؛ به گونه ای است که زحمات و خطرات ناشی از اقدام برای ارتکاب جرم را افزایش داده و سود حاصله مورد نظر اکثر مرتکبین را کاهش می دهد. در پیشگیری وضعی اقدامات پیشگیراننده از جرم، معطوف به گونه های ویژه ای از جرایم است که از طریق اعمال مدیریت و مداخله در محیط، کاهش فرصت های جرم و افزایش خطرا ت ناشی از ارتکاب بزه که همواره مد نظر شمار زیادی از مجرمان است، با بزهکاری مقابله می گردد.
به طور کلی می توان گفت ازنظر جامعه شناختی، جامعه امروزی، یک جامعه پرخطر است که خطرهای موجود در آن عمدتاً توسط انسان ها ایجاد می گردد. بدین ترتیب شناسایی و کنترل خطرهای انسان ساخته، یکی از دغدغه های مهم می باشد. به طورطبیعی افزایش میزان بزه دیدگی واقعی ناشی از زندگی در جامعه پرخطر، سبب افزایش خواسته های مردم برای کنترل و کاهش خطر جرم شد. در پیشگیری وضعی می توان با مداخله در محیط و مدیریت و کنترل بحران و موقعیت های خطر، ضمن افزایش هزینه ارتکاب بزه برای بزهکاران و درنتیجه کاهش سود حاصله از ارتکاب جرم، سهولت ارتکاب بزه را به حداقل رسانده و از بزه دیده واقع شدن افراد در محیط اجتماعی جلوگیری به عمل آورد.
و – شیوه های مدیریت خطر جرم
مرکز ملی پیشگیری از جرم استرالیا، پنج شیوه برای مدیریت خطر جرم معرفی کرده است:
1 -  اجتناب از خطر :  اجتناب از خطر را می توان با از بین بردن فرصت های جرم محقق کرد، مانند به همراه نداشتن پول نقد.
2 - کاهش خطر  : کاهش خطر از طریق کاهش فرصت های ارتکاب جرم قابل اجراست، مانند نگهداری پول نقد در محل امن.
3 - توزیع خطر  : توزیع خطر را می توان ایجاد خطر متقابل نامید. برای نمونه استفاده از ابزار امنیتی در مغازه طلافروشی، خطر دستگیر شدن را متوجه بزهکار می کند.
4 - انتقال خطر  : در انتقال خطر می توان با بیمه کردن اموال قیمتی، خطر سرقت و خسارت ناشی از آن را متوجه شرکت بیمه نمود.
5 - پذیرش خطر  : منظور از پذیرش خطر، این است که در صورت عدم امکان اجرای روش های بالا، باید خطر را به صورت یک واقعیت اجتماعی پذیرفت.
معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام

 

 

 

نظرات   

 
+1 # رضا 1393-03-03 23:59
سلام -آقای داراب خانی ضمن تشکربه خاطر ارائه مطالب خوب و ارزشمدتان و آرزوی موفقیت برای حضرتعالی چنانچه مقدور است برای قانون مند شدن فضای مجازی راجع به امکان برخود قانونی با کسانی که با نام مستعار در فضای مجازی بر علیه دیگران مطلب می نویسند یا نظر می دهند و میزان مجازات آنها مطالبی را تهیه و ارائه فرمایید با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group