▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

جلوی مهاجرت هارا بگیرید

چند کلام بی حاشیه با مردم و مسئولین استان/ لطفاً بخوانید

 

چند کلام بی حاشیه با مردم و مسئولین استان/ لطفاً بخوانیدمحبوبه اله نوری/اختصاصی عصرایلام/آحاد شهروندان خوش سیرت و بی ریا، مسئولین زحمت کش و نخبگان تلاشگر استان ایلام هر کدام به نوعی مسئولند که پشت در پشت و ذهن در ذهن یکدیگر بدهند و بکوشند تا اجزای ناهمگون این استان را هماهنگ،بخش های ضعیف آن را تقویت،قسمت های بیمار آن را درمان و خرابی های آن را اصلاح و اسباب بهبود کلی آن را فراهم سازند.


بر ما پوشیده نیست که اشتراک ذهنی مسئولین هر شهر با شهروندانش بر سر پاسخ و پرسش زمینه سازی خواهد بود برای اشتراک رفتاری و ارتقای مشارکت پذیری اجتماعی که در نتیجه موجب همراهی مردم با مسئولین آن خواهد شد.
به راستی که اصلاح مفاهیم،اصلاح عملکردها،اصلاح بینش و روشهای مدیران از تکالیف عرفی و شرعی و قانونی همگان محسوب می شود و این مسئله از هیچ رده و طبقه ای هیچ گونه عقب گرد و سرباز زدنی پذیرفته نخواهد شد.
باید در کوتاه ترین زمان و ارزانترین هزینه و کمترین آسیب و در نهایت بیشترین بهره وری توسط دلسوزان متخصص،این استان را چه از لحاظ فیزیکی و ظاهری و زیباسازی و چه از لحاظ کیفی و تقویت زیرساختهای فرهنگی و اجتماعی،همچنین اقتصادی به حد اعلای خود برسانند در این صورت وجدان عمومی که همان فهم اجتماعی ست همواره نظاره گر و نقاد مسئولین خواهد بود.
در دولت خدمتگزار که خوشبختانه هدف اصلی اش بر پایه ی خدمت به محرومین بوده است و از همه ی نیروها،همه ی فرصت ها و همه ی انرژی ها در خدمت تقویت برنامه ها،کاهش کاستی ها و در نهایت افزایش بهره وری ها و بهبود روش ها استفاده می کند اینجاست که مسئولین استانی و شهرستانی نباید مشکلات را به همدیگر نسبت دهند بلکه باید تلاش کنند که بیاموزند مشکلات به احتمال کهنه در هر استان و شهرستان چگونه باید حل شوند و قطعاً نباید زیر بار هیچ گونه مسئولیتی شانه خالی کنند چرا که ممکن است به علت کم کاری بعضی از آنها چوب ناکارآمدی شان را مردم بخورند.
مقامهای عالی رتبه ی استان نیز قطعاً باید بر عملکرد مسئولین زیربط شهرستانها نظارت دقیق داشته باشند و از مردم نیز انتظار می رود که با پیشه کردن صبر،بر مشکلات خویش صابر و در عین حال بی تفاوت نباشند.
اما فارغ از کمی و کاستی های مرکز هر استان خالی از لطف نخواهد بود که در این میان مذکور برخی شهرستانهای تازه تأسیس استان شویم از جمله بدره و سیروان که روزهای خود را در بافتی کهنه و مخدوش سپری می کنند با این امید که چرخ توجهات دولت تدبیر و امید در کنار مسئولین استانی به سویشان جهت یابد.
در این میان از مسئولین انتظار می رود که با تلاش مضاعف دست در دست هم دهند بلکه با یک برنامه ریزی مدون کارشناسی شده برای بهبود وضع فعلی آن ها بکوشند هر چند افزایش میزان اعتبارات تخصیص یافته در محقق شدن این مهم تأثیر به سزایی خواهد داشت اما از جهتی نباید فراموش کرد که با وجود تخصیص بالاترین اعتبار،چنانچه اگر با برنامه ریزی همراه نباشد کاری از پیش نخواهد رفت و نتیجه ای نیز حاصل نخواهد شد « درست مثل آبی که بر الک ریخته باشی» از طرفی از مسئولین این شهرستانهای تازه تأسیس نیز انتظار می رود که نیازهای شهر خود را به خوبی شناسایی کنند و نوع نگرش و برنامه های اولویت بندی شده ی خود را متناسب با نیازهای آن شهر و شهروندانش طراحی کنند که به عملی رساندن این مهم قطعاً مزایایی همچون کم کردن رقم بیکاری و جلوگیری از مهاجرت ساکنین استان را در پی خواهد داشت چه بسا تاکنون رقم بالایی از بومیان استان ایلام به دلیل عدم وجود فرصت های شغلی پا به دیگر نقاط کشور نهاده اند و برخی دیگر نیز عزم خویش را برای مهاجرت از این استان به استانهای هم جوار جزم نموده اند.
فارغ از اینکه این مقوله خود به تنهایی می تواند قابل بحث و بررسی باشد اما در این میان مسئولیتی که تاکنون دلسوزانه کوشیده اند هم اکنون نیز باید بکوشند تا مدیرانه و مدبرانه به حل ضعف ها و چالش های این استان بپردازند علی الخصوص ضعف هایی که این شهرستانهای تازه تأسیس و نوپا به آن دچارند.
ناخودآگاه این سؤال در ذهن برخی خوانندگان تداعی خواهد شد که چگونه؟
قطعاً در جواب این سؤال باید گفت: تلاش و رایزنی تک تک مسئولین استانی که دلسوزانه پیش رفته اند بر هیچ کدام از ما پوشیده نیست اما انتظار می رود تلاش در این راستا مضاعف تر شود.شاید به جرأت بتوان گفت : چاره حل معضلات خرد و کلان استان ایلام در جذب سرمایه گذاران خصوصی در خارج از استان به منظور سرمایه گزاری در بطن این استان خواهد بود و قطعاً این مهم تنها با رایزنی مطلق مسئولین محقق و میسر نخواهد شد بلکه در وهله ی اول باید قابلیت ها و پتانسیل های این استان شناسایی و در خصوص آنها اطلاع رسانی و در نهایت معرفی شوند از جهتی مشارکت مردم نیز که مهره های اصلی هر جامعه محسوب می شوند نقش اصلی را در اجرای این مهم ایفا می کنند در این میان باید همگام و همسو با مسئولین در حل چالش های ریز و درشت استان و شهرستانهای آن بکوشند و حسن نیتشان را نسبت به این قضیه ثابت کنند.
در حال حاضر دیدگاه تمام دنیا به سمت و سوی خصوصی سازی به همراه تخصص گرایی ست که خوشبختانه در کشورهای جهان سومی نیز این مدل باب گشته است چرا که اگر دولت تنها به سرمایه ی ملی خود اکتفا کند قطعاً فلج خواهد ماند و نتیجه ی آن چیزی بجز فقیر شدن اقتصاد و در نهایت ضعف در مدیریت آن حاصل نخواهد شد.
از طرفی مواردی همچون عمران،زیبا سازی،سرمایه گزاری و تقویت سیستم آموزشی برای توسعه هر شهری لازم و ملزم همدیگرند و منطقی ست که تا زمانی که یک شهر از لحاظ فیزیکی و ظاهری به عمران و زیبایی مطلوب نرسد هیچ گاه هیچ سرمایه گزاری تمایل به وارد ساختن هیچ گونه سرمایه ای به آن نخواهد داشت.چه بسا سرمایه گزارنی بزرگ در کشور ما نیز حضور دارند که می توان از وجودشان به منظور جذب سرمایه و ایده هایشان جهت رونق این استان بهره مند شد و آنها را با رایزنی و البته اطلاع رسانی درست در خصوص ارائه ی فرصت های این استان جذب و راغب به سرمایه گزاری نه تنها در استان بلکه در شهرستانهای تازه تأسیس و نوپای آن نمود.
آنچه دیگر از مواردی که اغلب مردم استان ایلام به آن محتاجند،تلاش مسئولین در رفع معضل بیکاری ست که با کمی توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های بالای موجود در این استان می توان در رفع این معضل چاره ی مثبتی اندیشید.
یکی دیگر از عواملی که می توان به حل ضعف های این استان کمک کند.رویکرد مسئولین به تخصص محوری و شایسته سالاری نیروهای ادارات و سازمانهای این استان است چرا که اگر نیروی کارآمد و البته متخصص در همه ی حیطه ها جذب ادارات و سازمانهای این استان شوند قطعاً وضع کنونی را می توان تقویت بخشید: اینجاست که بر سخن برخی بزرگان جهان تکیه می کنیم که می گویند: « یک نیروی ناکارآمد در یک ارگان از هزاران دزد و راهزن برای یک جامعه زیان بارتر است».
قطعاً وجود نیروهای جوان و متخصص در هر سازمان و اداره ای بر نحوه ی پیشبرد اهداف آنها تأثیر مضاعفی خواهد بخشید و روند کند حل مشکلات را در هر عرصه ای را سرعت خواهد بخشید.
کمی به عقب برمی گردیم و از مسئولین استانی خواستار می شویم که با تعریف جامعی از نیازهای این استان،سندی از آنها را به منظور حذف نارسایی ها و مشکلات و معضلات، البته همراه با برنامه ریزی برای آنها تدوین کنند باشد که این استان به همراه شهرستانهای تازه تأسیس در تمامی بخش ها ارتقا یابد.
کلام آخر: امید است که آحاد مردم و مسئولین به یاری خداوند و مدد مسئولین مافوق « نه با پای چشم،بلکه با پای اراده در رفع نیازهای خرد و کلان استان ایلام بخصوص نگاه ویژه به شهرستانهای تازه تأسیس آن گامهای عظیم بردارند.

نظرات   

 
+3 # حق گو 1393-03-29 18:30
چشم به دست دولت داشتن هیچ فایده ای ندارد و صرفا به گسترش سیستم فاسد دولتی خواهد انجامید همانگونه که در استان شاهد هستیم ، چاره کار توسعه درونزا است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group