▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در عصر سلطه ارتباطاات

سخنی از راویان خاموش با استاندار ایلام

سخنی از راویان خاموش(خبرنگاران) با استاندار ایلامسید حرمت الله موسوی مقدم/عصرایلام/عصر امروز را  فصل سلطه ارتباطات می نامند . بی گمان در مورد همه مسایل جهان بزرگترین رسالت اطلاع رسانی بر دوش رسانه های جمعی است  و امروز  رسانه ها با گسترش مرزهای جغرافیایی ، فرهنگی وسیاسی  هویت انسان مدرن را نیز تحت تاثیر قرار داده اند .

بطوری که میتوان شخصیت آدم را ، متاثر از کارکرد رسانه ها قلمداد نمود ، به اعتقاد صاحب نظران ، رسانه ها همانگونه که در تضعیف پایه های امنیتی مو ثر اند، میتوانند در ایجاد و تحکیم ان نیز سهم بسزایی داشته باشند و یا با دور کردن احساس نا امنی ، بی اعتمادی و نا امیدی فضای ذهنی افراد در جامعه بگونه ای، ارامش و امنیت را به جامعه هدف تزریق نمایند ویا به زبان ساده تر ، اینان قادرند براحتی ، بجای بحران افزایی ، بحران زدایی نمایند ، زیرا ثبات و امنیت ملی و تحکیم ان ،تابع مستقیمی از رویکرد افکار عمومی است .
واقعیت این است که اصحاب قلم با ابزار رسانه ، در وفاق اجتماعی، افزایش توان انتخاب جامعه، توسعه مشارکت عمومی، رقابت و پویایی حقوق  شهروندی ،ارتقاء سطح دانش مردمی ، تحکیم وحدت  و استحکام  یکپارچگی  ودر نهایت  وفاق و امیت فراگیر ملی ، از توان و خلاقیت بالایی برخوردارند، امروز ، جهان به یک میدان نبرد تبدیل شده است ، ابزار این مخاصمه مزمن ، رسانه های گروهی و قلمداران ان نیز خبر نگاران میباشند .
رسانه قدرتی است در دست قدرتهای فرادست ، این وسیله برای همه افکار سیاسی و اجتماعی مهم و حیاتی است ،بطوریکه بدون ان، نه جامعه میتواند بماند و نه حاکمیت ، قادر به حفظ موجودیت خود است. تجارب ملموس گذشته و حال ،نشان میدهد که جدی نگرفتن افکار عمومی، پیشبرد بسیاری را از اهداف ملی و جهانی را دچار ضعف و کاستی کرده است .
در هزاره سوم ، کشوری که در چالشهای جهانی نتواند صدای خویش را بگوش سنگین وناشنوای اهل عالم برساند ، در پازل گیتی هیچ نقشی را ایفا نمیکند ،در عرصه پر تنش جهان کنونی ، روزانه چهل میلیون کلمه توسط چهار دستگاه مهم خبری دنیا (یو نایتد پرس، اسوشیتدپرس، فرانس پرس و رویترز ) به سمت اردوگاه حق  شلیک میشود که سربازان عرصه اطلاع رسانی باید پاسخ انهارا مبادله نمایند.
 نظریه پردازان به این عقیده اند که رسانه و توسعه وامدار همدیگر میباشند ووجود یکی ، در فقدان دیگری ، کمترین اثری را نخواهد داشت ، یعنی هر چه که قدرت رسانه و متولیان ان افزایش یابند ، عمق توسعه در جامعه نیز گسترش میابد.بدون شک ، چرخ بزرگ ماشین رسانه ، باید توسط  کلک ظریف و تدبیر خبرنگاران بحرکت در بیاید ، از جهتی ، انگشتی که اخمهای بیجا ، تنگناهای سخت اقتصادی، بی مهریهای مداوم اجتماعی و اسیبهای کشنده معیشتی به شدت ان را تضعیف کرده است .
در تخاصم ناپیدای امروز، خبر نگاران بی پناه در کسوت سربازان میدان تهاجم فرهنگی ، با سلاح قلم و بدون سپر دفاعی ،سخت در حال نبردند،می کشند و کشته میشوند ، می میرند ومی میرانند ، روبه دشمن می تازند تا در اسارت ان ، گرفتار نشوند، طبق یک قاعده علمی ، برای رزمیدن یک سر باز در خط مقدم ، تعداد 11سر باز دیگر باید در پشت خط ، وی را تدارک نمایند . اگر چنین نباشد، هیچ سر بازی نای رزمیدن و پای تازیدن را ندارد .
اقای استاندار محترم یقینا متوجه هستند ، که پیله فقر ، عفریت نیاز، تیر اسیب و کمان محرومیت امروز جان خسته وروح ظریف خبر نگاران استان شمارا بعنوان رزمندگان میدان هجمه دشمن  سخت ازرده و بی رمق کرده است .
آقای استاندار ، نوازش عاطفی، تفقد اجتماعی ،محبت سیاسی ،و تقو یت معیشتی خبر نگارا ن خدوم استان ایلام به عهده جنابعالی است .
از زمان حضور استاندار محترم جدید ایلام تا کنون بیش از چند ماه میگذرد ، اما دریغ از حتی دیداری با اهل قلم و استماع نقطه نظرات این قشر فرهیخته(به جز یم نشست خبری) و اثر گذار و این برخورد ، نه در شان خبر نگاران عزیز استان است و نه شایسته والی دولت تدبیر و امید.
والی استان باید از حال و روز اقشار مختلف ولایت خود مطلع واگاه باشد .
 جناب اقای مهندس مروارید، بدون تردید متوجه هستید که خبرنگاران ؛این راویان صادق رخدادهای استان ،حال  روز خوبی ندارند ، اما با همین حال و روز نا مطلوب ، وضعیت اطلاع رسانی استان را در طراز قابل قبولی در سطح کشور حفظ نموده اند.اصحاب قلم ، علیرغم مشکلات سخت  اقتصادی ، جلوتر از مدیران اجرایی ، برای توسعه متوازن استان خویش در تلاش و تکاپو میباشند و نباید این جد بلیغ و مقدس از دید مدیریت عالی استان  مغفول و مخفی بماند .
نماینده  عالی دولت تدبیر و امید ، عنایت داشته و دارند گر چه جهاد رسانه ای وظیفه خبرنگاران است ، اما حمایت  از این خادمان بی مدعا نیز جزء لاینفک از رسالتهای ذاتی جناب اقای استاندار است . البته این مساعدتهای موردی در تمام دولتهای گذشته نیز مرسوم بوده و وجود داشته است که در دولتهای نهم ودهم شکل قانونی بخود گرفت ، در این دولتها ، علاوه بر هدیه ویژه رییس جمهور در 17 مرداد هر سال(روز خبر نگارو سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی) در اوایل و اواخر هر سال هم خبر نگاران و اصحاب رسانه استان از محبتهای مادی و معنوی استانداران بهره مند شده اند.
اینک که در استانه این روز تاریخی قرار داریم، انتظار بحق ارباب خبر و رسانه استان از جناب استاندارمحترم این است که با اجرای این سنت حسنه ،اهالی خبر و میدان داران اطلاع رسانی را از مساعدنهای محترمانه و موقرانه خود  محروم ندارند.
                    چنین باد


 

 

 

نظرات   

 
+1 # س.. ح... 1393-04-24 15:18
با سلام
نمیدانم دولتی که وارث کوهی از مشکلات اجتماعی،سیاسی ،فرهنگی و اقتصادی هست و هر انسان واقع بینی بر این گفتار صحه میگذارد ...من مانده ام چرا در دوران هشت سال احمدی نژاد که این همه توهین به مردم نجیب و مظلوم استان ایلام در دیدارش با مردم کردند چرا یکی از این رسانه های به اصطلاح (( راویان صادق)) جوابی به ایشان ندادند و سکوت را پیشه نمودند ولی در دولتی که نهایت توجه به حقوق شهروندی را دارندو به همه ابعاد زندگی مردم توجه ویژه دارند(( محیط زیست -درختان بلوط-معیشت مردم و....)) حالا یک عده زبان باز نموده اند و طلبکار شده اند بنظر میرسد که مطبوعات استان بایستی بدهی خود را به افکار عمومی استان خصوصا نخبگان را پرداخت نمایند سپس ادعا نمایند.....عاقب ت بخیر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-04-24 21:04
گذشته ها گذشته و کمتر کسی نسبت به دولتمردان قبلی خوشی ندارد اما دولت اعتدال متعلق به همه است و انتظارات از ان زیاد. ادبیات شماس.. ح... دست کم از قبلی ها ندارد و طلبکار مردم هستید حال انکه اعتدال متعلق به همه است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group