▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در پاسخ به معاون برنامه ریزی استانداری ایلام ؛

آقای دکتر این کوچه بن بست است

 

آقای دکتر این کوچه بن بست استعصرایلام/رضا رستمی /جناب آقای دکتر عسکری معاون برنامه ریزی استانداری ایلام طی یک گفتگوی مفصل با یکی از خبرگزاری های استان از گذشته گفته است و امروز را تصویر کرده و نقشی از آینده هم البته زده است .

 

این گفتگو با توجه به ارایه برخی اعداد و آمار از گذشته و نیز ارایه نقشه راه برای آینده استان دارای نکات با اهمیتی است که مرور چند نکته از آنها خالی از لطف نخواهد بود .

قطعا در رابطه با طرحها و برنامه هایی که در خصوص توسعه استان و نیز جذب سرمایه گذاران که طی تقریبا یکسال گذشته مانور زیادی بر روی آن زده می شود باید اهل فن سخن گفته و نظر بدهند ما هم امیدواریم همه اتفاقهای خوبی که ایشان مدعی شده اند برای ما و استانمان بیافتد اما مرور گذشته و برخی عملکردها خلاف این را نشان می دهد .

معاون محترم برنامه ریزی استانداری ایلام فرموده اند ((از چهار دوره سفر استانی دولتهای نهم و دهم به استان حدود 396 مصوبه تصویب شد که مصوبات خرد و غیرقابل اجرا بودند که تاثیری در توسعه استان نداشتند و شمار زیادی از مصوبه ها نیز به منظور بررسی تدوین شدن بودند نه اجرا ، بنابراین با اینکه اصل مصوبه تصویب شد در عمل کاری صورت نگرفت )) .

 

جناب آقای دکتر یادتان هست در همه آن سالها و آن سفرها چندین و چند بار خدمت حضرتعالی و همکارانتان گفتیم و نوشتیم که این مصوبات خیلی هایشان قابلیت اجرایی ندارند و یا آنقدر به قول امروز شما خرد و کوچک هستند که نمی توان آنها را در حد مصوبه هیات دولت عنوان نمود و بیشترشان جزو وظایف عادی شوراهای اداری شهرستانها هستند؟ سخنان و دفاع های تمام قد آن روزهایتان حتما یادتان هست، اینکه شما سیاه نمایی می کنید، اینکه هدفتان زیر سوال بردن خدمات ارزشمند دولت است، اینکه در این باره باید اقتصاددانان سخن گفته و نظر بدهند ، اینکه ... الحمدا... اینک همان اقتصاددان و مسئول دیروز و امروز این حرفها را زده و ایرادات کلی و اساسی به آن سفرها و مصوبات گرفته است و ما فقط نظاره گریم و یادآور آن روزهای .... حتما یادتان هست که همان روزها می گفتیم که فردا روز باید پاسخگوی اعمال و رفتار و کردارمان در قبال این مردم باشیم و خدا را شکر، ماندیم و دیدیم که فردای دیروز ما امروز فرا رسیده و خود جنابعالی  محترمانه فرموده اید که همه سر کار بوده ایم اما تفاوت من شهروند با شمای مدیر در این است که من دکترا نخوانده اقتصاد همان روزها گفتم که شدنی نیستند و در نهایت هم به شما و سخنان و وعده هایتان اعتماد کردم اما شمای تحصیلکرده و مسئول همه سرکاربودنها را با رنگ و لعاب علمی و مدیریتی توجیه فرمودید.

 

جناب آقای دکتر عسکری یادتان هست برای همین مصوبات نیم بند و به قول شما غیرقابل اجرا ی دیروز کتابی تحت عنوان ( دستاوردهای سفر ریاست محترم جمهوری به استان ) چاپ فرمودید و بارها با انجام اصلاحات متعدد آن را تجدید چاپ نمودید در مقدمه همان کتاب نوشته اید (( با تکمیل شدن مصوبات سفرهای دولت به استان که اکثریت آن انجام گرفته است یا در دست اجراست در آینده نزدیک و پیش از پایان دولت دهم تغییرات اساسی در استان قابل ملاحظه خواهد بود )) . و حالا همه می بینیم چه تغییراتی ایجاد شده و چقدر هم قابل ملاحظه بوده است و امروز ماییم و مطالبات فراوان بر زمین مانده دیروز ، ماییم و همه فرصت هایی که از دست رفته اند ، ماییم و تنها افسوسی بزرگ و آهی بلند که حتما دامان همه مسئولان و مقصران را خواهد گرفت .

 

فرموده اید (( بررسی ها نشان می هد از نظر پیشرفت ریالی مصوبه های چهار دوره سفر هیات دولت گذشته به استان کمتر از 30 درصد محقق شده است در حالی که کل اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح های چهار سفر پنج هزار و 800 میلیارد ریال بود ولی با توجه به اینکه تعداد پروژه های سفر اول دولت یازدهم به استان محدودتر و موثرتر هم هستند اعتباری در همین حد اختصاص پیدا کرده است )) .

 

بسیاری از سخنان گذشته را نمی خواهیم تکرار کنیم چه اینکه برای همه ملال آور شده اند و خسته کننده ، اما برادر بزرگوار چگونه و با چه کارنامه ای می توان به سخنان امروزتان نیز همان امید گذشته را بست ؟ به چه چیزی می توان امیدوار بود ؟ سخنان امروزتان هم که از جنس و توجیه همان حرفها و وعده های گذشته است الا اینکه به جای دولت عدالت محور این روزها همه از تدبیر و امید سخن می گویند ، نمی خواهیم در فضای امیدواری ایجاد شده شک و تردید ایجاد کرده و گرد یاس و ناامیدی بپاشیم اما باور بفرمایید همانگونه که هشت سال دولت قبلی به سرعت گذشت این روزها نیز پایان خواهد یافت و ترسمان این است که باز هم خود جنابعالی بیایید و امروزتان و امروزمان را همچون دیروز زیر سوال ببرید و از عدم برنامه ریزی درست و علمی سخن بگویید و باز هم شاهد دور تسلسلی بیهوده باشیم، بدبین نیستیم اما از همین امروز نشانه های فردا را می توان دید،  آدرس می خواهید ، در همین مصاحبه جنابعالی تا دلتان بخواهد موجود است به چند نمونه اشاره می کنیم .

 

نام و نشان و آدرس مصوبات سفر اول دولت یازدهم به استان را مرور کنید ، همان چیزهایی که خودتان گفته و اعلام کرده اید ، در تقریبا همه شهرستانها مصوبه ای تحت عنوان  ((کمک به احداث و یا تکمیل پروژه های در دست اجرا )) دیده می شود با اعتبار مشخص و ارقام و ردیف معلوم .

 

اگر تنها یک پاراگراف بالا برویم و سخنان جنابعالی را بخوانیم فرموده اید که بیشتر مصوبات گذشته ( یعنی همان طرح و پروژه های در دست اجرا ) غیرقابل  اجرا بوده و تاثیری بر روند توسعه استان نداشته اند ، حال با چه توجیهی می خواهید باز هم برای همان مصوبات بدون تاثیر و غیرقابل اجرا از دولت جدید مصوبه گرفته و پول و اعتبار برایشان هزینه کنید ؟ چند سال و دهه دیگر ما باید همچنان منتظر احداث دانشکده کشاورزی دهلران باشیم ؟ چند دولت دیگر باید برای این واحد کوچک آموزشی مصوبه گذرانیده و اعتبار تصویب کنند؟ چند معاون برنامه ریزی استاندار باید بیایند و توجیه کنند ؟ چند وزیر ورزش دیگر باید با سلام و صلوات و قیچی و روبان باید ورزشگاه 15 هزار نفری ایلام را افتتاح کنند ؟ ورزشگاهی که رسما افتتاح شده و امروز در مصوبات سفر دولت تدبیر و امید باز هم در دل مصوبات جدید گنجانیده شده و برایش اعتبار در نظر می گیرند،  تحول در سیستم برنامه ریزی ای که مدعی بودید دولت قبل و جناب آقای اعلایی استاندار وقت برای اولین بار در استان ایجاد کرده بودند نتیجه اش همین ها بود ؟ دست مریزاد جناب آقای دکتر !! دست مریزاد !!!!

 

در رابطه با امروز اما و حضور گسترده و بی نظیر سرمایه گذارانی که برای کار در استان دست و پا می شکنند فرموده اید (( دغدغه آقای مروارید استاندار ایلام این است که تا اجرای طرح ها و آغاز عملیات اجرایی آنها با توجه به پیچیدگی های سرمایه گذاری از اطلاع رسانی نابه جا و بی موقع پرهیز شود و این در راستای اعتماد سازی و مقوله صداقت در گفتار و کردار کارگزاران دولت تدبیر و امید قابل ارزیابی است )) .

 

باید برای این توجیه و دیدگاه مدیریتی فریاد وا مصیبتا سر زد، نمی دانم این چه توجیه و استدلالی است که بر آن تاکید می کنید؟ مردمی که این همه به دولت خود امید بسته اند تا به این حد نامحرم شده اند که نباید از چنین امور مهمی اطلاع داشته باشند ؟ این چه نوع پیچیدگی ای است که نیاز به سکرت بودن دارد ؟ کجای این مطلب که به مردم بگوییم فلان طرح در فلان نقطه استان می خواهد اجرا بشود و این مقدار اشتغال ایجاد کرده و در توسعه استان تاثیر خواهد گذاشت را اطلاع رسانی نابجا می دانید؟ برادر بزرگوار جناب آقای دکتر عسکری در دولت قبل که شما هم از ارکان اصلی مدیریت آن در استان بودید و همه چیز شفاف بود و مرتب اعلام می شد وضع اینگونه شده است که خود فرموده اید و برای همه بی برنامه گی ها و وعده های واهی گذشته ، امروز سینه چاک می کنید ، وای به حال ما و مردمانی که قرار است این بار بدون اطلاع آنان برایشان کار کرده  و عمران و آبادانی ایجاد کنید .

 

خود حضرتعالی به عنوان یک اقتصاددان حتما خیلی چیزها را می دانید اما ما که سررشته ای از این علم نداریم می دانیم که عدم شفافیت در کارها و برنامه ریزیهای اقتصادی و کارهای توسعه ای باعث ایجاد انواع فساد و مهمتر از همه رانت هایی خواهد شد که ضربه نهایی آن همچون همیشه برای مردمانی است که دل به توسعه و پیشرفت و عمران و آبادانی بسته اند ، می دانیم که هر وقت پای پول و اعتبار و هزینه در میان است باید همه چیز شفاف باشد ، می دانیم که ...

 

برادر عزیز جناب آقای عسکری معاون محترم استاندار ! کار اقتصادی و سرمایه گذاری اگر در فضایی مه آلود و غیر شفاف صورت بگیرد باز هم داستان اختلاس های معروف گذشته تکرار شده و مه آفریدهای دیگر متولد خواهند شد ،کسانی خواهند آمد و با استفاده از رانتهای اطلاعاتی اقتصادی یک شبه ره صدساله پیموده و باز هم شکاف فقیر و غنی وسیعتر از امروز خواهد شد ،اگر قرار است همه چیز برای این مردم باشد که حتما به کمک و مساعدت و مشارکت آنان نیاز خواهید داشت پس چرا سکوت خبری ؟ چرا عدم اطلاع رسانی ؟ چرا .... 

 

برای این موضوعات می توان مثنوی هفتاد من کاغذ نوشت اما کلام آخر اینکه انتظار می رود جناب آقای مروارید به عنوان استاندار ایلام تکلیف خود را با خیلی از موارد با مردم روشن کنند ، نزدیک به یک سال از مدیریتشان بر استان می گذرد کمترین نشست های خبری و اطلاع رسانی ممکن را با اصحاب رسانه داشته اند و این اصلا خوب نیست ، صدای این خوب نبودن را در مراسم روز خبرنگار کمی تا قسمتی آنان که بودند  مشاهده کردند ، برای بهبود وضعیت فوق باید میزان تعامل و گفتگوی خود با رسانه ها را افزایش داد  شکی نیست که آنان می تواند بازوان قدرتمند و اثرگذاری برای پیشبرد اهداف توسعه ای استان باشند مگر اینکه استدلال معاون ایشان را بپذیریم که چندان اعتقادی به اطلاع رسانی در حوزه مدیریت ارشد استان وجود نداشته باشد و باز هم همچنان که در نخستین روزهای صدارت ایشان خدمتشان عرض نمودیم پاسخگوی نهایی وضعیت استان تنها جناب مهندس مروارید به عنوان عالی ترین مقام اجرایی استان خواهند بود امروز و با گذشت نزدیک به یک سال باز هم سخن خود را تکرار می کنیم با این امید که موثر افتاده و از اینگونه عملکردهای جزیره ای در بخشهای مختلف جلوگیری به عمل آورند 

 

 

 

نظرات   

 
+10 # تدبیر 1393-05-25 10:37
جانا سخن از زبان ما میگویی ، با تشکر از آقای رستمی که بسیار رسا و شفاف به تشریح موضوع پرداخته اند . این سوال مطرح است که چرا آقای عسکری یا دیگران اینگونه عمل میکنند؟ من فکر میکنم علت این امر فقط این است که عسکری یا دیگران صرفا به دستورات عمل میکنند. ... در نتیجه شاهد موضع گیریهای متفاوت و بعضا متناقض از صاحبان پست در استان هستیم . اگر ایشان یا دیگران اندکی مسئولیت پذیر بودند و در مقابل مردم احساس مسئولیت میکردند هیچ وقت به خود اجازه نمی دادند که اینگونه مردم را به سخره بگیرند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+7 # موسا 1393-05-25 14:27
موافقم باهات و احتمال بنده اینه که دکترعسگری علاقه شدیدی به بودن در پشت صندلیشون دارند نه مقولات دیگر..باقی بقایت جناب رستمی عزیز
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # سلطان 1393-05-25 18:07
همه همینطوز هستند. اصولا این یک نوع رفتار نهادینه شده در میان مردمان ایران زمین است. در من هم این خصوصیت هست.در آقای رستمی هم هست. در تمام مدیران هم هست؛ در اقای عسکری هم هست... لذا زیاد خودتان را عصبی نکنید.
احمدی نژاد که از موسوی ایراد می گرفت چرا همسرت 2 تا مدرک گرفته ؛ الان در بحث بورسیه ها میبینیم خودش خانوادگی بورسیه گرفته ، همین محمود ریاست محترم دولت پاک تاریخ ایران
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-5 # موافق سلطان 1393-05-26 12:30
با نظر سلطان موافقم ...
در کشورهای جهان سوم هر کس در آبادانی مملکت خویش بکوشد ، خانه خود را ویران کرده است.
همه ما اینطور هستیم . ایراد گرفتن از عسکری ایراد گرفتن ار فرهنگ نهادینه شده ایرانیان است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # خبرنگار 1393-05-25 20:16
نزدیک به یک سال از مدیریتشان بر استان می گذرد کمترین نشست های خبری و اطلاع رسانی ممکن را با اصحاب رسانه داشته اند و این اصلا خوب نیست ، صدای این خوب نبودن را در مراسم روز خبرنگار کمی تا قسمتی آنان که بودند مشاهده کردند ، برای بهبود وضعیت فوق باید میزان تعامل و گفتگوی خود با رسانه ها را افزایش داد شکی نیست که آنان می تواند بازوان قدرتمند و اثرگذاری برای پیشبرد اهداف توسعه ای استان باشند مگر اینکه استدلال معاون ایشان را بپذیریم که چندان اعتقادی به اطلاع رسانی در حوزه مدیریت ارشد استان وجود نداشته باشد و باز هم همچنان که در نخستین روزهای صدارت ایشان خدمتشان عرض نمودیم پاسخگوی نهایی وضعیت استان تنها جناب مهندس مروارید به عنوان عالی ترین مقام اجرایی استان خواهند بود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-8 # بدره 1393-05-26 09:24
لطفا به خاطر دنیا اخرتت خودتون رو خراب نکنید و قدر عسگری رو بدونید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # دوست 1393-05-26 13:36
کاش این آقای رستمی یکبار حداقل یکبار هم شده از اقدامات این نظام چیزی می نوشت؟؟؟؟؟؟؟ البته حرف حساب را خود ایشان در روز خبر نگار با تیتر بزرگ زدن
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # صادق 1393-05-26 13:37
در نامیدی بسی امید است؟ رییس جمهور رو با عسگری اشتباه گرفتی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # دادزن 1393-05-30 09:46
مدیریت در کشور ما همینه (نان به نرخ روز خوردن) ارتباطی به کس خاصی ندارد باید فرهنگمان والا شود که نه تهنها از اشتباه هات دفاع نکنیم بلکه مثل کشور های پیشرفته عذر خواهی و استعفا بکنم . ببخشید خواسته بزرگی بود . تو را خدا نفرین نکنید .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # نرگس 1393-06-01 10:07
آقای رستمی جان چرا کم کاری نمایندگان رو به گردن این بیچاره میندازی.خدا وکیلی شد یه بار ازشون انتقاد کنید.یا ازشون می ترسی یا با اون دکتر جانت هم کاسه ای جانم.موقعی که نماینده استان در هنگام خواب ناز بود شما کجا بودی.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # منبع آگاه 1393-06-01 14:29
آقای عسگری معاون برنامه ریزی چهار سال دوم دوره احمدی نژاد که این روزها داد سخن از عملکرد منفی دولت سابق و سیاست های غلط آنها بر آورده است ای کاش آنقدر حریت داشت که در همان دوران انتقاد می کرد و استعفا می داد. سیاست یک بام و دو هوا. به خدا این میز آنقدرها هم ارزش نداره دکتر. نمک خوردن و نمکدان شکستن شرط مروت نیست.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # دوست قدیمی 1393-06-12 08:45
ای کاش بخوانند و بدانند هر چند هم میخوانند اما نمی خواهند بدانند اما آقای رستمی خوب گفتید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group