▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

معرفی جاذبه‌های گردشگری مذهبی در استان ایلام

 

 

 

معرفی جاذبه‌های گردشگری مذهبی در استان ایلاممژگان وفایی/احتصاصی عصرایلام/حرکت در جهت جذب گردشگر مذهبی نخست نیازمند درک مفاهیم، اصول مذاهب و احترام به آنها و نیز تلاش در جهت تسهیل ارائه خدمات به زائرین این اماکن متبرک بوده و از نظر جنبه های اقتصادی جذب گردشگراز لحاظ اثرات تبلیغی و بازتاب گسترده بین المللی و نتایج بسیار مثبتی برای کشور دربردارد.استان ايلام به عنوان يكي از شهرهای مرزی همسايه با كشور عراق، دارای قابليت های زيادی در زمينه توسعه صنعت گردشگری و بخصوص گردشگری دینی است كه در صورت برنامه ريزی مدون و ايجاد زيرساخت ها در جوار اين گونه اماكن، نقش مهمی دررونق گردشگری را به دنبال دارد.

استان ایلام که در مناسبات ملی از آن به عنوان عروس زاگرس نام برده می شود، با وسعتی حدود 19 هزار و 86 کیلومتر مربع و موقعیت منحصر به فرد و استراتژیکی خود در غرب کشور و همسایگی با کشور عراق با بیشترین طول مرز 425 کیلومتری به عنوان دروازه عتبات شناخته شده است. همچنین به عنوان بخش مهمی از تمدن های ایلام باستان، هخامنشی، ساسانی و اسلام و داشتن بیش از یک هزار اثر و ابنیه تاریخی و به عنوان یکی از استان های مهم کشور از نظر وجود جاذبه  های گردشگری محسوب می شود.

این استان در گستره خود علاوه بر منابع و جاذبه های طبیعی و تاریخی،  جاذبه مذهبی فراوانی داشته و این اماکن محل دفن نوادگان و امامزادگان دینی و یا مساجد و تکایا بوده و جایگاه خاص و ویژه ای در بین مردم استان دارند.

سرزمین کوهستانی استان ایلام از قرون اولیه اسلامی پذیرای امامزادگانی بوده که از ظلم و جور دستگاه خلافت به دامن آن پناه برده و یا برای اشاعه دین به این دیار آمده بودند.

تعداد 67 بقعه و مکان مذهبی در استان ایلام وجود داشته که تعداد 11 مورد از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این ایلام به عنوان دروازه عتبات  انواع مختلفی از گردشگری مذهبی را در بطن خود دارد.

زیارتگاه امامزاده علی صالح:

بقعة امام زاده صالح (ع) فرزند عبید الله الاعرج فرزند حسین فرزند امام چهارم  حضرت سجاد و از معاصرین حضرت امام موسی کاظم (ع) بوده که همزمان با طغیان خلفای عباسی به ایران هجرت نموده و در زمان امام رضا (ع) در محل صالح آباد به شهادت رسیده است .

آرامگاه بابا سیف الدین:

آرامگاه بابا سیف الدین در شمال شرقی دره شهر ، در دامنة تپه ای موسوم به " چهار طاق " قرار دارد . در داخل مقبره ، دو قبر است که روی آن ها سنگ نبشته ای وجود ندارد . در اطراف این آرامگاه درختان چند صد ساله تاریخی وجود دارد.

بقعه جابر:

دره خِر جابر، بین کوه های مله ریته و چال می قرار دارد. در انتهای دره و در دامنة کوه چال می ، مقبره دانیال شوش احداث شده است. در ورودی آن رو به شمال است و به کفش کن باز می شود.  درقسمت پایین آن کتیبه ای گچ بری شده وجود دارد که در اطراف آن کلمات مقدس و برسطح میانی آن چندگل نقش برجسته نوشته شده اند. این بقعه از بقعه های زیارتگاهی مهم دره شهر است.

امامزاده سیداکبر:

زیارتگاه امام زاده سیداکبر در10 کیلومتری دهلران قراردارد . مردم محل براین باورند که وی پسر حضرت امام موسی کاظم (ع) است که به همراه حضرت معصومه به منظور دیدار از حضرت امام رضا (ع) از عراق به ایران آمده و در دهلران دراثر بیماری فوت کرده  و در این محل مدفون شده است.  گفته می شود، سید صلاح الدین محمد که در آبدانان مدفون است، برادر امام سید اکبر است.

امامزاده سید ابراهیم:

درفاصلة 7 کیلومتری پهله زرین آباد و مسیر سیاحتی قلعه شیاخ امام زاده سید ابراهیم (ع) از نوادگان امام باقر (ع) قرار دارد که فاصلة آن تا مرکز استان 180 کیلومتر است. ساختمان این امام زاده به دوران سلجوقی مربوط است و بشکل مخروط و هندسی خاصی بنا گردیده است .

 امامزاده سید محمد عابد (پیرمحمد):

در روستای گنبد دربخش ارکواز ملکشاهی و در 36 کیلومتری جاده ملکشاهی به مهران امام زاده سید محد عابد که درزبان محلی به پیر محمد معروف است، واقع شده است . این امام زاده فرزند بلافصل امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است و یکی از زیارتگاه های مهم مردم استان ایلام محسوب می شود. مردم اعتقاد خاصی به ایشان دارند.

امامزاده سید حسن :

امامزاده سید حسن (ع) در 3 کیلومتری جادة مهران – دهلران واقع شده است.ایشان فرزند بلافصل امام موسی کاظم (ع) است.

 امامزاده سید فخرالدین:

طبق شجره نامه موجود این امامزاده (ع) از نوادگان امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی کاظم(ع) است که در روستای زرآب بخش زرین آباد شهرستان دهلران در کنار جاده ایلام به میمه زرین آباد قرار دارد. بنای آن دارای گنبدی ساده است که بیشتر مصالح بکار رفته در آن از سنگ ساخته شده است. این بنا در نهایت سادگی ساخته شده و قدمت آن به درستی مشخص نیست.

امامزاده سیدناصرالدین:

امامزاده سیدناصرالدین از نوادگان امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی کاظم(ع) است . بارگاه ایشان در کنار روستای علی آباد بخش زرین آباد دهلران قرار گرفته ودارای سبک معماری مربوط به دوره قاجار است.

امامزاده عبدالله:

امامزاده عبدالله در روستای هلشی از توابع شهرستان ایوان در دامنه جنوبی کوه رنو واقع شده است. این امامزاده بنا به روایات از نوادگان امام هشتم شیعیان امام جعفر صادق (ع) میباشد و هم اکنون  مرقد او یکی از زیارتگاه های مهم مردم منطقه است.

امامزاده عباس:

این امامزاده در شهرستان شیروان چرداول بخش شیروان در روستای عباس آباد و در 45کیلو متری شهر ایلام قرار دارد.این امامزاده از نوادگان امام چهارم شیعیان حضرت امام زین العابدین است. بنای آن بر روی تپه ای تقریباً بلند و مشرف به آبادی عباس آباد و رود خانه بزرگ سراب کلان قرار دارد و هم اکنون یکی از زیارتگاه های مردم منطقه محسوب می شود.

 امامزاده پیر محمد:

در 5 کیلومتری جنوب شهر آبدانان در حد فاصل بین دو روستای پشت قلعه و جابر بنایی گنبدوار مربوط به قرن هفتم و هشتم واقع شده که به نام امامزاده پیر محمد معروف است.

 در اطراف این امامزاده قبرهای قدیمی وجود دارد که قدمت بعضی از آنها به 170 سال میرسد. بر روی بعضی از سنگ قبرهای این منطقه تصاویری از سوار کار با نیزه و شمشیر حکاکی  شده است. مردم به این امامزاده اعتقاد خاصی دارند و یکی از زیارتگاهای مردم منطقه محسوب است.

امامزاده مهدی صالح:

بقعه مهدی صالح در بخش ماژین شهرستان دره شهر و در 145 کیلو متری جنوب خرم آباد قرار دارد و از شاهکارهای معماری قرن هشتم است. بر روی دیوارها آن آیاتی از قرآن کریم به طرز زیبا و هنر مندانه ای گچبری شده است. این بقعه از شاهکارهای معماری دوره اسلامی است.

بقعه ابراهیم قتال:

بقعه ابراهیم قتال در 38 کیلومتری جاده دهلران به مهران بعد از روستای بیشه دراز قرار دارد. این بقعه در سمت چپ جاده و نزدیک مرز ایران و تا جاده اصلی 10 کیلومتر فاصله دارد.ایشان از نوادگان محمد حنفی از فرزندان امام علی(ع) است و دارای شجره نامه به خط عربی است.

بقعه سید صلاح الدین محمد:

این امامزاده در جنوب شرقی شهر آبدانان در انتهای شهر و برروی تپه ای ساخته شده است. در اطراف آن قبرستان عمومی شهر واقع شده است. این بقعه هم اکنون  یکی از زیارتگاههای  شهر و منطقه میباشد

مشهد شهیدان جنگ 8 ساله ایران و عراق:

استان ایلام یکی از جنگزده ترین شهرهای ایران در طول جنگ نابرابر و تحمیلی 8 ساله عراق بر علیه ایران بود. نقطه به نقطه این استان شهرها و حتی روستاهای استان شاهد وقایع تلخ و دفاع جانانه مردان وزنان از خاک عزیز مهین مان ایران بودند.

بعد از پایان جنگ به دلیل وجود شواهد وآثار متعدد باقی مانده از جنگ در طول مرز 420 کیلومتری مشترک استان با عراق، هر ساله دوست داران حفظ آثار جنگ در قالب کاروانهای راهیان نور به خصوص در فصل بهار راهی این مناطق میشوند. مناطق مورد بازدید کاروانهای راهیان نور شهرها و مناطق ایلام، مهران و دهلران است.

آتشکده سیاهگل ایوان:

بنای آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که در 15 کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر ایوان قرار دارد. این بنا یکی از سالم ترین آتشکده های دوران قبل از اسلام در استان بوده که روی چهار پایه ساخته شده و دارای گنبدی یک جداره است.                                            

آتشکده موشکان:

آتشکده موشکان در فاصله 3 کیلومتری شهر سرابله قرا دارد که مربوط به دوران ساسانیان است. این آتشکده از ملات ساروج و سنگ ساخته شده که در طول زمان بر اثر حوادث مختلف تخریب گردیده است.

چهار طاقی:

این اثر در شهرستان دره شهر بر روی تپه بنای یک آتشکده به صورت چهار طاقی باقی مانده است این بنا را در محل طاق می گویند. این بنا تماماً با قلوه سنگ و گچ ساخته شده و مربوط به دوران ساسانی است.

مردم اعتقاد و باور خاصی به این بقاع متبرکه دارند و در زمان گرفتاری‌ها و مشکلات و حل و فصل اختلافات قومی و قبیله ای به بارگاه آنان رجوع می کنند و در بعضی موارد نیز شورای حل اختلاف آن منطقه در گوشه ای از صحن امامزاده فعالیت می نماید. همچنین برای مقابله با آسیب های فرهنگی زیارت، سنت های مبتنی بر فرهنگ زیارت و علاقه پیوسته مردم به امام زادگان را مورد مداقه قرار داد.

 

 

 

نظرات   

 
+1 # فرهمند 1393-06-05 13:42
با سلام امامزاده سید علی واقع در شهر لومار را از قلم انداختین در 50 کیلومتری ایلام بر فراز تپه ی مشرف بر شهر لومار و روبروی تنگه سازبن و....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group