▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

برای شاعر شعر ویژدرورن

با مخاطبان شعر آرام

با مخاطبان شعر آراماختصاصی عصرایلام/کامران منصوری جمشیدی/عباسی آرام در گوشه ای از این خاک آرام گرفت . آرام همان پیر شاعری که چه شبها ابیات منظومه هایش نقل شب نشینی های ایلامیان بود . آرام همان شاعر شعر ویژدرون که صحنه ای از شکار ، این تفریح شاهانه زمانهای دور و البته اقدام نکوهیده امروز را ، چنان صمیمی ، روان ، ساده و همچنین ژورنالیستی به قلم تصویر کرده بود که شنونده و خواننده شعرش بوی باروت پنج تیر کهنه صیاد را استشمام میکرد .

 

در لا به لای این منظومه های دلنشین هم پند جا داده و هم از بزرگان نامی برده بود که این  خود در ثبت آن قسمت از تاریخ شفاهی استان نیز مهم و موثر بود . شعر بی آلایش و زلالش با همان شیوه بومی محلی چه بر سبک دلپسند ما و چه خیر ، لیکن دلنشین بود و پر جاذبه و گواهش آنهمه شهروند و مخاطبی که ابیاتی از عباسی آرام را در خاطر و بر لب دارند. گفتم ((آنهمه)) شهروند .
آری شهروندان فراوانی را به شخصه دیده ام که از اشعار مرحوم عباسی آرام چنان لذت برده بودند که ابیاتی از آن همواره زمزمه جاری زبانشان بود و حتی برای یک نسل از مردم ایلام شناخته شده ترین شاعر بومی و مردمی هم او بود . اما این ( آنهمه ) در مراسم و وداع او کجا بودند؟ جمعیت حاضر در سوگ او البته که قابل توجه بود لیکن انتظار چون منی این بود که دستکم صد هزار از مردم استان یعنی شاید تنها یک سوم از آن (آنهمه) حضور میافتند.

براستی قبل از این با خود میاندیشیدم که سیل مشتاقان این شاعر را در کجا میتوان جای داد؟ باز هم تکرار میکنم جماعتی فرهیخته و فراوان حضور داشتند که بقول جناب فخري سخنران آن مجلس که در لابه لای نطق جالبش اشاره کرد هریک تن از حاضران به قدر و منزلت از هزار بیش بودند  لیکن آن کجا و انتظار مراسم وداع با عباسی آرام کجا ؟ شاعران و هنرمندان و جمعی از مسئولین شهر که پيش از اين هم ثابت کرده بودند هنر فهم و هنرمند وازند حاضر و صاحب عزا بودند و حضورشان مراسم را جلا و جلوه ای خاص داده بود. و البته با ديدن همبستگی شاعران و هنرمندان باز در دل خود غم غریبی را احساس میکردم شاید آنها را در ديارم تنها میدیدم . به هر حال جای آنهمه مشتاق این شاعر خالی احساس میشد آیا آنان تنها شعری خواندند و لذتی بردند و دیگر هیچ؟ عباسی آرام شاعری در انزوا نبود بلکه در عرصه ادب و هنر استان از خوش نامان و نامداران بود .

شاید شعر را بنا بر ویژگیهای ذاتیش که یکی از آنها وابستگی تام آن به مخاطب است ، سزا باشد در دسته ای جداگانه از سایر هنرها قرار داد  و شاعر را نیز شاید بتوان به آسیاب سازی تشبیه کرد که آسیبهای آبی او آن هنگام به کار می آیند و می چرخند و هنر خویش نشان می دهند که آب و رودخانه ای جاری  چرخش را بگردش آورد و در این مثال مردم و مخاطبان شعر همان آب و رودخانه اند . حال شاید آسیاب هر چند بی نظیر شاعری حتی برای سالها آبی بر او نخروشد و چرخش نگشته و هنرش عیان نشود لیکن ما دیدیم آب و رود جاری خروشان مخاطبان و شعر دوستان آسیاب ساخته دست عباس آرام که هنرش را عیان و نمایان ساخت.

اما بنظر حقیر دست مریزاد این هنرمند فقید این که دیدیم نبود. بگذارید جسارتی بیشتر کنم و بی اغماض بگویم ، گویا مردم استانمان اگر که فرهنگ دوست و هنر دوست هستند لیکن هنوز با فرهنگ و هنر پروری فاصله ها دارند. گویا ما مردم رابطه خود با فرهنگ و هنر یک رابطه یکسویه قلمداد کرده که از یکسو همواره باید اثری باشد و از دگر سو تنها تماشا و تفنن را کفایت است. پیش از این در نمایشگاه های آثار هنری استان نیز دیده بودیم و حسرت خورده بودیم که از صاحبان نعمت و توانگران که اگر قدم رنجه ای کرده باشند ، کمتر پیش آمده که برای اثری که بر دلشان اثر کرده هزینه ای بنمایند حالیکه برای تجملات منزلشان از آثار غیر هنری بقولی حسابی مایه میگذارند . گله این نیست چرا که هر کس صلاح مال خویش خود داند اما احترام و پاسداشت یک عمر هنرورزی آن هنرمندی که هنرش تنها تقدیمی به هیمن مردم بود البته که جای توقع دارد .

شاید اگر ما مردم از دیر باز  هنرپرور بودیم و شاعران و هنرمندان ما تحت توجه مردمشان بودند چه بسا امروز در تاریخ خود بسان سایر استانها هنرمندان ملی و جهانی داشتیم که بر افتخارات استان ما می افزود و البته برای شخصیت شخصی ما نیز کسب وجه میکرد در ميان آن مجلس عزا دلم ميخواست فريادم چنان بلند بود که خواب مردم شهر را آشفته ميکرد و آنگاه گستاخ ميگفتم به مردم شهر که به سبب چنين بي مهرهاي ما مردمست که امروز اين خطه با وجود استعدادهاي بلقوه کم نام و نشان در تاريخ ادب و هنر ايران گوشه گير مانده است. و اگر نبود نعمت ارتباطات امروزي که به لطف آن هنر ها ديده شوند ، هنوز هم در انزوا بوديم .

با مردم ايلام ميگفتم مبادا که در طول تاريخ نيز اهم احترام و اکرام ما تنها از آن زمامداران و حاکمان بوده و بدان خاطر است که در اين خطه چون بلاد ديگر هنرمندان و اديباني نا آور نشده اند ؟ شايد کسي بگويد اصلا هنرمند چه اهميتي دارد ؟  و پاسخ اين است که جهانيان همدان را به کدام زمامدار و صاحب مال و منصب مي شناسند جز به بوعلي و بابا طاهر ؟ سعدي و حافظ مايه افتخار و نام شيرازيان نشده اند؟ مال و منصب فنا پذير است ليکن آنچه مي ماند هنر و ادب است .  ناگفته نماند که بخشی از این مشکل تنها بومی و محلی نبوده که در سطح ملی قابل اشاره است  و سزاست آن را بر جمله مردم ايران فرياد زد.

چنانکه با کمال تاسف میتوان اشاره کرد که اهم فرهنگ و تاریخ ما را بیگانگان از زیر خاک فراموشی ایام بر کشیده اند . اولین مصححان و پژوهندگان شاهنامه حکیم توس مگر بریتانیایی ، فرانسوی و  ... نبودند ؟ مگر حکیم خیام را بعنوان شاعر یک بريتانيايي ديگربنام ادوارد فیتزجرالد به جهان معرفی نکرد؟ مگر پرفسور هرتسفلد نبود که تخت جمشید را از بایگانی و آرشیو خاک خورده تاریخ ما به عرصه میراث جهانی ظاهر نساخت ؟ و گویا کم لطفی ما ملت به تاریخ و فرهنگ و هنر ملی ريشه اي تناور تر دارد .

به هر روی هرچند از نسل جدید انتظار فرجی نمیرود چنانکه اگر تا دهه پیش خوانش و فهم تاریخ بیهقی را دشوار می دیدند  امروز و برای  این نسل نو دیوان حافظ چون اثری به زبان پهلوی پر از دشواریست ، اما گفته اند آدمی با امید زنده است ، پس امیدواریم که زین پس کمی  ما مردم بیشتر به صاحبان هنر مهر بورزیم و یاد نام نیک شاعر فقید استانمان علی اصغر عباسی آرام را همچنان زنده نگهداریم  هرچند که نقش قلمش فراموش شدنی نیست و زنده نام و جاوید در تاریخ فرهنگ استان خواهد ماند اما ما هم به وظیفه اخلاقی خود عمل کنیم.
 

نظرات   

 
+1 # علي 1393-06-19 11:26
درود وسپاس جناب آقاي منصوري كه باقلم شيواوجذاب خود حق مطلب را چون هميشه پاس داشتيد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # فرمانی 1393-06-19 22:41
درود بر کامران عزیز
آقا دست مریزاد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group