▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در مدارس ابتدایی چه می گذرد؟!

در مدارس ابتدایی چه می گذرد؟!اختصاصی عصرایلام/معصومه علی حسینی -آموزش ابتدایی  كليد فتح آينده است  چرا که چون پی خانه ، پی فکر و اندیشه کودک را بنا می نهد ، گویند خشت اول چون نهد  معمارکج   - دیوار رود تا ثریا کج  ، و اگر سنگ بنای فکری کودک درست ومحکم گذاشته نشود عواقب ان برای جامعه ناگوار و غیر قابل جبران است

ازدير باز انتظار از آموزش ابتدایی  آن بوده كه سنگ بنای تحصیلی کودک هاي فردا را به گونه ای محکم نهد که کژی و کاستی در ان راه نیابد  و نسل کودک  را براي زندگي در جامعه ي نوجوان و جوان  فردا آماده سازد. بنابر اين ضرورت دارد برنامه ريزان و سياست گذاران آموزشي،معلمان و مسئولان آموزش و پرورش، الزامات و مقتضيات تحصیلی کودکان را بشناسند  تا بتوانند دانش و بينش لازم را در كودكان براي فعاليت در جامعه ي فردا پرورش دهند.                                                 
                                              
در راستاي اين سياست،شناسايي ويژگي هاي آموزش و پرورش كارا و اثر بخش از اهميت خاصي برخوردار است . 

تغییر نظام اموزشی در سالهای اخیر مشکلاتی در سیستم اموزش و پرورش  ایجاد نموده که برخی از این تغییرات باعث نگرانی والدین گردید ه ، تغییر سیستم اموزش ابتدایی بایستی با مطالعه دقیق و کارشناسی و بهره گیری از نظرات معلمان با تجربه در خرده فرهنگهای مختلف و نظرخواهی ونظر سنجی از والدین صورت گیرد در این امر مهم در  نظر گرفتن شرایط فرهنگی حاکم در استانها ضروری می نماید وباید  ابتدا بصورت نمونه های ازمایشی وبعد از بررسی نتایج بصورت کلی و در سطح کلان اجرایی شود   ورود کلاس ششم در سالهای اخیر به  نظام اموزشی ایران بگونه ای اجباری و تحمیلی تاثیر نامناسبی بر شیوه اموزش ابتدایی گذاشته چرا که  وجود نوجوانان کلاس  ششم در کنار کودکان  تازه از مادر جدا شده   ، از مشکلات پنهان ناپذیر است و معلوم نیست ایا ایجاد کلاس ششم موضوعیت داشت یا نه وتاثیر ان در این مدت اجرا  بر دانش اموزان چه بود و چرا انان را از مدارس راهنمایی به ابتدایی منتقل کردند ؟ برگزاری کلاس اموزشی برای والدین و توجیه انان قبل از تغییر در نظام اموزش و پرورش  از ضروریات به نظر می رسد که در این تغییرات عدم اجرای ان نمودی چشمگیر  داشت حتی صداو سیما  بعنوان رسانه ای ملی کمتر به پخش برنامه و  تشریح تحقیقات انجام شده و پاسخ به سوالات پیش امده برای عموم مردم در خصوص تغییرات اموزشی پرداخت قطعا آگاه و اقناع نمودن والدین از تغییر نظام اموزش و پرورش جلب رضایت انان در همراهی سیستم جدید را  به همراه خواهد داشت که جای این امر مهم  در تغییرات اخیر خالی به نظر می رسد.

والدین نا اگاه از این تغییر هیچ کمکی به کودک خود در این راستا نمی توانند انجام دهند  ایجاد ناگهانی مقطع ششم ابتدایی ، کودکان کلاس پنجم را که با افتخار خود را اماده رفتن از دبستان به اول راهنمایی می کردند دچار یاس نمود و اکثر والدین از نارضایتی کودکان خود از وضعیت پیش امده  شکایت داشتند معضل دیگری که بصورت همگانی به ازمایش گذاشته شده انتقال کلاس ششمیها از مدارس راهنمایی به دبستانهای ابتدایی است.

این کودکان بر اساس احساساتی که ناشی از بلوغ انان است خود را نسبت به کودکان ابتدایی بزرگتر و سر تر می دانند و برای خود حق تقدم در همه موارد قایل اند  ، خودنمایی  و مانور کلاس ششمیها  در زنگ تفریح  مدارس ابتدایی باعث ایجاد ترس در کودکان کلاس اولی که تازه از مادر جدا شده و معمولا با گریه و نارضایتی به مدرسه می روند  را بدنبال دارد چرا که کلاس اولیها  خود را محروم  از مادر و در میان نوجوانانی که به سن بلوغ وارد شده اند میابند و برای رفتن به دستشویی و خرید از بوفه معمولا با مشکل مواجه اند و توان درگیر شدن و یا حول دادن بچه هایی که گریه های جدایی از مادر و کتک کاریهای خردسالی را پشت سر گذاشته و پخته شده اند را ندارند ایا لازم است کودکان نحیف و تازه ازمحیط گرم خانواده وارد اجتماع مدرسه  شده را با نوجوانانی  که وارد بلوغ  شده و بر حسب سن  نوع تربیت و محیط رشد یک طور خاص ابراز وجود می کنند را در یک محیط نگهداشت ؟

تغییر  دیگری که ناگهانی درعرصه اموزش  ابتدایی نمایان شده حذف نمره و امتیاز دهی با ارزشهایی چون بد ،خوب ، بسیار خوب وعالی است این موضوع  والدین را سر در گم نموده که فاصله بین هر کدام از این ارزشها چقدر است یعنی از خوب تا بسیار خوب نه عدد نهفته که والدین نمی دانند فرزند انان در نمودار اعداد در کجا قرار گرفته و چه عکس العملی را می طلبد ایا  انقدر ضعیف هست که مربی خصوصی نیاز داشته باشد یا با کمک والدین قابل جبران است ؟

یادش به خیر زمانی معیار سجش افراد هم عدد بود وقتی میگفتن فلانی بیسته یعنی واقعا  از ان نظر خاص انسان کاملی است و یا می گفتن فلانی  اخلاقش صفره . اگرکسی شاگرد اول نمی شد میگفت فقط بیست و پنج صدم  کم داشتم معدلم هیجده و نیم بود اما الان دانش اموزان نمی دانند چند نمره  تا شاگرد  اولی  کم دارند از دیگر تغییرات نظام اموزشی ، اموزش خط شکسته و کلمات ترکیبی است که دو کار سخت برای کودکانی است که همسالان انها در نقاط پیشرفته دنیا این سالها را با اموزش کارهای جمعی و کودکانه مشغول می کنند  تا ضمن سنجیدن علاقه انها در مدلهای کوچک شده  زندگی کاری و اجتماعی واموزش  کار کردن باجمع انهارا با هم اشنا و نسبت به هم علاقمند می نمایند ، می باشد . گویند سنگ بزرگ برداشتن نشانه نزدن است اموزش ترکیبی کلمات و خط شکسته برای کودکان شش و هفت ساله تکالیف سنگینی است که گریز از مدرسه خستگی و عصبانیت نااشنایی به وظیفه را می تواند در پی داشته  باشد

نظرات   

 
-1 # ابتدایی موسیان 1393-07-12 13:01
تمام نوشته های خانم حسینی درست است. مشکلات موجود دراین مقاله، یک واقعیت آشکار برای ما معلمین ابندایی است اما کو گوش شنوا و فکر مدیریتی وکارشناسی سالم برای حل مشکل.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # نادری 1393-07-12 14:21
بابا ایشان .... است ولسلام باز اموزش پزورش ... نداده
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # کاظنیان 1393-07-12 14:22
هیچ کس توجه تدارد اعصاب خودت را خراب نکن ذوره شعار گذشته
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # آموزگار باسابقه 1393-07-12 20:59
با تشکر از خانم علی حسینی از اینکه دردآموزش ابتدایی را فهمیدند.
دوست دارم جفایی که چند سالی هست در حق آموزگاران ابتدایی فقط در استان ما می شودبه گوش همه بویژه آموزش و پرورش استان برسد.
در تمام استانها کشور به آموزگاران بالای 20 سال 4 ساعت اضافه تدریس تعلق می گیرد که این مبلغ بیشتر از 100 هزار تومان است. اما مسئولین اداره کل حق مسلم این آموزگاران بالای 20 سال را پایمال نموده اند وبه بهانه ی کمبود اعتبار صرفه جویی در هزینه ها از پرداخت آن خودداری می نمایند. درحالیکه آموزگاران سایر استانها مربی ورزش دارند. درسهای قرآن و هنر هم توسط دبیر تدریس می شود.
آیا صرفه جویی فقط در آموزش و پرورش استان ایلام با صورت بگیرد و حق آموزگاران که بیشتر آنان در روستای عشایری خدمت می کنند باید ضایع شود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # موسیان 1393-07-12 22:48
درپاسخ برادر یا خواهر عزیز موسیانی که بانام ابتدایی موسیان نظر دادند باید بگم: تمام مشکلاتی که خانم حسینی درنوشته بیان کردند اگرچه واقعیت دارند اما در منطقه ی ما به لطف برادران عزیز وکارشناسان خبره ی آموزش اداره، که شب و روز بخشنامه کپی می کنند، مشکل تغییر کتب وافزودن پایه ی ششم به دبستان حل شده است واگر این کارشناسان محترم اداره چند تا بخشنامه ی دیگه را کپی کنند مشکلات آموزشی منطقه کان لم یکن خواهد بود! باورکن
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # عزیزی 1393-07-13 12:16
ایم خانم دنبال .......هستش نمی رسید زحمت بخود نده نشکر از اقای صیذمحمدی مدیر سایت
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # بسیجی 1393-07-13 17:57
اصلا واقعیت ندارد این موضوع شما اصلاح طلبان هردفعه به یک چیز گیر می دهید من یک سوال از این خانم دارم و ان این است که شما به همه بدبین هستید چرا ؟شما تنها خبرنگار این استان نیستید که همیشه به دتبال حاشیه سازی هستید بسه عینک خوش بینی بردار
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # گمنام 1393-07-15 13:30
همینکه با فارسی حرف زدنتان با ابتدایی ها باعث ویرانی و فراموشی ادبیات کوردی شدید همینکه به ادبیات کوردی پشت کردید و موجب فراموشی آن شدید همینکه ذره ای تعصب و وجدان ندارید خودش نشان دهنده وظایف پربار شماست ولا حقوق اضافی هم میگیرید. آنوقت که 30 سال دیگه مثل الان ... تبدیل به شهری بی هویت و بی شناسنامه خواهیم شد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-07-23 10:46
با سلام این نوشته دبسیار سطحی است. روی آن کار نشده. ایشان کارشناس روزنامه نگاری است نه تدریس ابتدایی ..
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # اشنا 1393-07-24 20:01
ایشان مدرک دکتراش نگرفته و مثل همه ارشد ذارد ذیگه خواهشا .....نیا با تشکر از عصر ایلام
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group