▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

به بهانه زلزله آبدانان/پیشگیری، درمانی برای درد

به بهانه زلزله آبدانان/پیشگیری درمان هر دردعصرایلام/سید حرمت الله موسوی مقدم /برابر اعلام مراکز معتبر رسمی و سامانه های ثبت الکترونیکی ، بخصوص سامانه زلزله نگاری دانشگاه تهران ، از تاریخ 27 مردادماه سالجاری تا کنون(تاریخ نگارش) تعداد 1230 مورد زلزله ، پیش و پس لرزه درشهرستان آبدانان و بخشها و روستاهای تابعه رخ داده است که تعداد35مورد ان ، بالای 5/4 تا 5.5 ریشتر بوده است که در عرف علمی ، دیگر به انها پس لرزه گفته نمیشود، بلکه عین زلزله محسوب میشوند.


در فراز و فرودهای این ایام پراظطراب و دحشتناک، خواب راحت از چشمان مردم محروم و صبور این شهر ستان رخت بر بسته، زند گی عادی انان مختل و سایه ترس و دغدغه و کابوس مرگ و اوارگی ، لحظه ای مردم فهیم این شهر ستان را رها نکرده است.
مردم شهرستان آبدانان ، بیشتر ایام شبانه روز را در فضاهای باز ودر محوطه خا نه های خود سپری میکنند و هیچگاه با خیال راحت و خاطر ارام در منازل خویش اسکان نمیابند.
اخبا ر زیادی در راستای کمک به مردم و امداد رسانی به انان از رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری و فضاهای مجا زی نیز پخش شده که بخش زیادی از انان نیز خالی از حقیقت بود.
مقامهای زیادی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی،رییس ستاد بحران کشور، وزیر راه وشهر سازی گرفته تا رییس امداد و نجات هلال احمر کشور، رییس اوقاف و امور خیریه مرکز، معا ونت بهزیستی ،رییس بنیاد مسکن ایران و نماینده ویژه ریاست محترم جمهور و پس از ان مقامات اجرایی استان ، از استاندار گر فته تا تمام مدیران  کل نیز به شهرستان آبدانان سفر کرده و هر کدام نیز اظهار نظر داشته و توسط رسانه های جمعی هم بزرگ نمایی شده است.
زمین لرزه های سریالی شهر ستان آبدانان ، حامل و حا وی نکات تازه و بدیعی است که میتواند در کسوت یک دایره المعارف علمی و اجرایی و عبرتی ، مورد استفاده مفید مدیران کهنه کار و البته متولیان آب بندی نشده قرار گیرد و برای سالهای متمادی از ان بهره گیری شود.اما شور بختانه چنین نشد ؟؟
در مدت 58روز داستان زلزله در ابدانان ، پیشنهادات و پس گرفتهای زیادی برای حل مشکل مردم این دیار توسط مدیران استانی، ملی و شهرستانی بر زبان امد ه ومقدمات بعضی از این تصمیمات اغاز شده و از اجرایی شدن بسیاری از انان هیچ اثری وجود ندارد.
مردم آبدانان تا کنون ، اوج گرمای 49 درجه را در زیر چادرهای بی کیفیت پلاستیکی متحمل و اینک نیز فصل سرمای سوزان را تجربه میکنند.
چادرهای گروهی زیادی از سراسر کشور به این شهرستان ارسال شد،اعتبارهای بلا عوض قابل توجهی در هیئت دولت تصویب گردید، تسهیلات انبوهی برای مقاوم سازی واحدهای مسکونی و تجاری مورد تصویب مجلس و دولت قرارفت،مواد غذایی نسیبتا زیادی به منطقه گسیل شد، پتو و البسه های مورد نیاز عمومی در گوشه و کنار شهرستان انبار شده است وبقول مسئولین محترم ، کار بازسازی به شدت وحدت فراوانی در حال انجام است ، اما ، واقعیت این است که همه اینها تا اینجای کار صرفا حرف است و حرف است و حرف ، البته بتا زگی تعداد 1200 تخته چادر گروهی در بخش کلات مورموری توزیع شده است .
بیاد داریم که در هنگا مه توزیع چند هزار چادر مسا فرتی بی کیفیت ، چه ضربه ای به حیثیت مردم وارد شد و چه لطمه ای بر عزت نفس انان رواگردید .
عده ای از آب گل الود، ماهی مقصود خویش را گرفته ودر بل بشوی این اشفه بازار، اسب اوباشی را به جولان در اورده و همه چیزرا عرصه تخت وتاز و بی ادبی خویش قرار دادند و انچه خواستند کردند و هرآ نچه دیدند بردند و بنام مردم ، ابروو شرف چندین هزارساله این دیار بادیانت و فرهیخته را  به تاراج دادند.
 گرچه ، تعداد اندکی از این ارازل و اوباش ، دستگیر و چند روزی نیز باز داشت شدند، اما جمع زیادی از انان همچنان پر سه میزنند و مترصد اوضاع نا بسامان دیگری هستند که ان معرکه را دوباره تکرا رکنند و بر همت مدیران این شهرستان بخندند.
اسمان فضای عمومی این شهر ستان همچنان غبار الود است و زمین نیز کماکان بر خود میلرزد و ساکنانش را هم شب وروز میلرزاند.
ریشتر بالای ریشتر ، در حال تکرار و تکا پواست و به مردم ومتولیان هشدار میدهند که حادثه در راه است وخطر همچنان باقیست . کمر بندهارا محکم کنید ، زیر ساختهارا ببند ید ، مردم را اموزش دهید، امکانات را تکمیل و نیازهای مردم را باردیگر احصا و برسی نمایید .
اما افسوس و افسوس که انگار ، این همه هشدار و لرزه زمین و اخم اسمون ، به گوش اهالی مسئول این دیار دلتنگ سرایت نمیکند.
قصه اخر اینکه : وقوع زمین لرزه 6/5 ریشتری دوروز پیش و ایجاد رعب وو حشت و نگرانی در بین مردم و فرار انان به فضا های باز ،این حقیقت را برای مسئولین استان وشهرستان روشن ومبرهن ساخت که ، ای متولیان عزیز ، درمان واقعه را قبل از وقوع باید یافت ، حادثه در پیش است و خطر عنقریب، گرفتار روز مرگی نشوید و با هوشیاری ، از این حادثه تلخ جلوگیری نمایید .پیشگیری کنید و منتظر وقوع حادثه نباشید چون شما امتحان موفقی در حادثه کوچک 27 مرداد پس نداده اید.
به نظر نگارنده و همه صاحب نظران و اندیشه ورزان ، شخص استاندار محترم ایلام و معاونین ومشاورین ومدیران کل و فرماندار ایشان و همه کسانیکه دستی در خدمات رسانی به جامعه دارند ، باید در کوتاهترین زمان ممکن ، موارد ذیل را بعنوان یک اقدام پیشگیرانه انجام دهند .
1-    با استفاده از ارامش نسبی حاکم در منطقه ، وبا یک ابتکار مشخص و ساز کار موفق اجرایی ، نسبت به توزیع چادر گروهی با کیفیت در بین همه خانواده های شهر ستان آبدانان ( بخشهای مورموری ، سرابباغ و مکرکزی ) اقدام لازم بعمل اورند.
2-    هم اکنون قیمت یک فقره قبر در ابدانان بین 3تا4میلیون تومان است ، پس ا ضرورت دارد که مدیران مربوطه ، قبل از ایجاد حادثه نا گوار و ایجاد بحران اجتماعی ،نسبت به تهیه وتعین یک منطقه مناسب بعنوان گورستان . ارامگاه برای کشته شدگان حوادث احتمالی اقدام لازم وعاجل بعمل اورند.
3-    تعداد زیادی از مدارس و فضاهای اموزشی در سطح شهرستان ، براثر زلزله های پی در پی در حال تخریب  اند و مکان ارام و امنی برای درس دانش اموزان نیستند، پینهاد میشود ،قبل از هر گونه اتفاق ناگوار، نسبت به تهیه کانکس در محوطه اینگونه مدارس شهری و روستایی اقدام نمایند.
4-    مبلغ تخصیص برای بهسازی و مقام سازی اماکن مردم ، کافی نیست و همین امر ، روند بازسازی اماکن اسیب دیده و مقاوم سازی بافتهای فرسوده توسط مردم را کند کرده است ، لذا ، افزایش سقف تسهیلات اعطایی و مبلغ بلا عوض به مردم زلزله زده شهرستان آبدانان ، ضرورتی انکار نا پذیر است .
5-     به هر حال ، پیشگیری ، زیبا ترین درمانی برای همه دردها است ، مدیرا ن از این درمان ، غافل نشوند .
چنین باد
6-    ....

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group