▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

جمعه 30 فروردين 1398 Friday 19 April 2019 13 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

در پی گاز رسانی به 41 درصد از مناطق روستایی استان:

گاز رسانی به روستاها،صیانت از جنگلهای زاگرس است

 جنگلهای زاگرس
عصرایلام/ محمدکریم  ویسی/ سرپرست ایران در ایلام:استان ایلام با داشتن 11 درصد منابع گازی کشور در سالهای گذشته بدلیل عدم گاز رسانی به مناطق مختلف شهری و روستایی دورانهای سختی را پشت سر گذاشت که با تلاش و کوشش مسئولان شرکت گاز استان این دیار مرزی روز به روز قله های ترقی را طی می کند .

 

عدم گاز رسانی به روستاهای استان باعث بروز مشکلاتی از جمله قطع درختان زیبای بلوط برای سوخت، پخت و پز غذا و غیره شده بود که با گاز رسانی به بیش از 41 درصد مناطق روستایی نه تنها این مشکلات از بین رفته بلکه مردم بعنوان حافظان طبیعت و محیط زیست ترغیب کرده است.

شاید برخی از مشکلات کنونی جنگلهای استان استفاده نادرست مردم در زمانهای گذشته از این جنگلها بوده که بدلیل نداشتن امکانات از جمله گاز رسانی مجبورا اقدام به قطع درختان برای تهیه سوخت و پخت و پز کرده اند ولی امروزه با اجرای این طرح مهم نه تنها دیگر خبری از قطع درختان نیست بلکه هم اکنون صیانت از آنها را وظیفه ذاتی خود می دانند.

در سالهای نه چندان دور ایلامی که بر روی دریای عظیمی از نفت و گاز خوابیده بود مردمان این دیار بدلیل عدم گاز رسانی در ایام مختلف سال و بخصوص در ایام خاص روز خود را در صفهای طولانی گاز سپری میکردند و شاید برخی از آنها نمی توانستند حتی یک کپسول که بتوانند مایحتاج روزانه خود را تامین کنند تهیه کنند که امروزه دیگر خبری از آن تلخی های گذشته نیست و همچون دیگر استانهای کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

روشن شدن مشعلهای گاز در مناطق شهری و روستایی ایلام امید های زیادی را در بین آحاد مختلف این استان بوجود آورده و نیز زمینه توسعه مناطق مختلف را فراهم کرده است،از اجرای طرح گازرسانی به مناطق مختلف استان چند سالی بیش نمی گذرد اما در همین چند سال چشمه جوشانی از تدبیر و امید در دلهای مردم مناطق محروم نظیر ایلام به وجود آورده است.

این طرح ضریتی که محصول کارگروه اندیشه و کارشناسی مدیران و دست اندرکاران شرکت گاز استان ایلام است که رویای گاز دار شدن مردمان این دیار در نقاط مختلف شهری و روستایی استان را فراهم کرده که شاید بتواند گذشته های تلخ این دیار مرزی را به فراموشی بسپارد و نیز در رفع محرومیت مناطق کمتر توسعه یافته در کشور موثر باشد.   

هنوز هم صفهای طولانی کپسولهای گاز در ایام مختلف سال در گرما و سرما،نبود گاز مایع و غیره در مراکز گاز پر کنی در نقاط مختلف، یادآور تلخی و فراموش نشدنی گذشته ایلام است که این روزها با گازدار شدن تعداد زیادی از مناطق شهری و روستایی استان کم کم به فراموشی سپرده می شود و این مهم زمانی تحقق می یابد که مسئولان با اجرای طرحهای ضربتی برای گازدار شدن تمامی مناطق استان تلاش کنند.

در آن سالها ایلامی که بر روی دریایی از گاز قرار داشت بعلت عدم گاز رسانی و نبود گاز مایع در مراکز گاز پرکنی ازدحام صف طولانی بخصوص در ایام خاص سال به چشم می خورد که مشکلاتی را برای شهروندان و مناطق مختلف روستایی ایجاد می کرد که امروزه این مهم با گاز رسانی به نقاط مختلف شهری و روستایی استان مرتفع شده است.

البته هرچند تمامی شهرها و روستاهای استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار نیستند اما با برنامه ریزیهای انجام شده توسط شرکت گاز در آینده نه چندان دور این مهم در سراسر استان عملیاتی می شود و گذشته های تلخ مردمان این دیار در این زمینه به فراموشی سپرده می شود.

یکی از ساکنان روستاهای شهرستان سیروان گفت: گاز رسانی به مناطق مختلف روستایی استان باعث کاهش مهاجرت به دیگر شهرهای کشور شده است.

" سیروس حاتمی " افزود: در حال حاضر چندین روستا از توابع این شهرستان گازدار شده و با گاز رسانی به این روستاها دیگر امکانات دیگر سرازیر شده و هم اکنون اهالی این مناطق نه تنها مشکلات آنها برطرف شده بلکه با شهرهای دیگر استان از لحاظ امکانات هیچ تفاوتی ندارند.

یکی دیگر از ساکنان روستاهای شهرستان چرداول گفت: بیش از 20 روستای این شهرستان در حال حاضر از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و دیگر خبری از مشکلات کپسول ، نبود گاز مایع و غیره نیست.

" فرهاد فروتن " افزود:در این شهرستان بسیاری از منابع خدادادی بکر وجود دارد ولی بدلیل کمبود زیرساختها به دیگر شهرهای کشور مهاجرت کرده اند بایستی مسئولان با ایجاد زیرساختهای مناسب ، زمینه فعالیت در روستاها را فراهم کنند.

وی اظهار داشت: در این شهرستان تعداد دیگری از روستاهای آن فاقد گازرسانی است که امیدواریم با تلاش و کوششی که مسئولان شرکت گاز در روستاهای استان انجام می دهند روزی شاهد آن باشیم که کلیه روستاهای استان از نعمت گاز برخوردار شوند که چرا که گاز رسانی یکی از محورهای توسعه در روستاهای استان است.

یکی از اهالی شهرستان ایوان گفت:در شهرستان ایوان بیش از 40 روستا گازدار شده و تعدادی دیگر از روستاها هنوز در دست اقدام است که می طلبد مسئولان با اختصاص اعتبارات کافی زمینه را برای گازرسانی به دیگر روستاهای این منطقه فراهم کنند.

" احمد حاتمی " افزود: گازرسانی به مناطق روستایی استان باعث کاهش مهاجرت و دلگرمی روستائیان است و با ایجاد این زیرساختها باعث رونق تولید و اشتغال در روستاهای استان است. 

مدیر عامل شرکت گاز استان ایلام با اشاره به اینکه در استان ایلام بیش از 400 کیلومتر خطوط انتقال و تغذیه اجرا شده است،گفت:تاکنون دو هزارو 125 کیلومتر شبکه اجرا شده که از این تعداد یکهزارو 287 کیلومتر در بخش شهری و 838 کیلومتر در بخش روستایی بوده است.

" روح اله نوریان  " در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار روزنامه ایران در استان ایلام با بیان اینکه 14 کیلومتر خطوط انتقال و تغذیه و همچنین 95 کیلومتر شبکه در سال جاری انجام شده است،افزود:شرکت گاز استان برای گاز دار شدن مناطق مختلف شهری و روستایی برنامه های قابل توجهی در دست اقدام دارد که به مرور زمان اجرایی می شوند.

وی اظهار داشت: تعداد 15 شهر استان با جمعیتی بالغ بر 72 هزار و 100 خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که در این راستا بیش از 86 درصد جمعیت شهری استان را شامل می شود وهمچنین 6 شهر دیگر استان از جمله آبدانان،سراب باغ ،مورموری، بلاوه تره ، دهلران و موسیان با 15 هزارو 301 خانوار  در دست اقدام می باشد که 17 درصد خانوار شهری را تشکیل می دهد.

وی تصریح کرد: علاوه بر اینها گازرسانی به شهر پهله در حال طراحی می باشد و بازاریابی و نقشه برداری شهر توحید به اتمام رسیده و در حال طراحی است و شهرهای میمه و ماژین در مرحله انتخاب پیمانکار قراردارند.

وی خاطر نشان کرد: تعداد 152 روستای استان با جمعیتی بالغ بر 18 هزار و 721 خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که در این راستا بیش از 41 درصد جمعیت روستایی استان را شامل می شود وهمچنین 63 روستای دیگر استان با 8 هزارو 826 خانوار در دست اقدام می باشد که 19 درصد خانوار روستایی را تشکیل می دهد.

مدیر عامل شرکت گاز استان ایلام با اشاره به اینکه در شهرستان ایلام بیش از 16 روستا گازدار شده است،گفت: تاکنون در این شهرستان بیش از 64 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که علاوه بر اینها 23 روستای دیگر این شهرستان شامل13 روستادر مرحله انتخاب پیمانکار و 10 روستای دیگر در دست اجرا قرار دارد.

نوریان با بیان اینکه در شهرستان ایوان به بیش از 40 روستا با دو هزارو 852 خانوار گازرسانی شده است،افزود: در این شهرستان 74 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و بیش از 12 روستای دیگر در دست اجرا است که در مجموع خانوارهای گازدار و در دست اقدام بیش از 3 هزارو 691 خانوار می باشند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان دره شهر از توابع استان ایلام بیش از 16 روستا با دو هزارو 283 خانوار گاز رسانی شده است،اظهار داشت: در این شهرستان 42 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و بیش از 16 روستای دیگر در دست اجرا است که در مجموع خانوارهای گازدار و در دست اقدام بیش از 4 هزارو 121 خانوار می باشند.

وی تصریح کرد: در شهرستان بدره بیش از 13 روستا با جمعیتی بالغ بر دو هزارو 453 خانوار از این نعمت طبیعی برخوردار هستند که 84 درصد خانوار روستایی می باشد و تعداد 4 روستای دیگر در دست اجرا می باشد که در مجموع خانوارهای گازدار و در دست اقدام بیش از 2 هزارو 638 خانوار می باشند.

وی خاطر نشان کرد: در شهرستان سیروان بیش از 38 روستا با جمعیتی بالغ بر دو هزارو 64 خانوار از یعنی 63 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و علاوه بر این نیز 7 روستای دیگر در دست اقدام است که در مجموع خانوارهای گازدار و در دست اقدام بیش از 2 هزارو 334 خانوار می باشند.

مدیر عامل شرکت گاز استان ایلام گفت: در شهرستان چرداول 22 روستا با جمعیتی بالغ بر دو هزارو 827 خانوار یعنی 34 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند و علاوه بر اینها نیز 24 روستای دیگر در دست طراحی و  اقدام می باشد که در مجموع خانوارهای گازدار و در دست اقدام بیش از 6 هزارو 347  خانوار می باشند.

نوریان افزود: در شهرستان ملکشاهی روستاهای قلعه جوق و میان تنگ و باولگ با 450 خانوار گازدار می باشند یعنی 24 درصد خانوار روستایی مصرف کننده گاز می باشند و 11 روستای دیگر در دست اقدام است که در مجموع خانوارهای گازدار و در دست اقدام یکهزارو 210 خانوار روستایی در این شهرستان می باشند.

وی اظهار داشت: در شهرستان مهران بیش از 4 روستای صالح آباد با 322 خانوار گازدار می باشند یعنی 12 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردارند و بیش از 4 روستای دیگر در دست اقدام است که در مجموع خانوارهای گازدار و در دست اقدام 2 هزارو 588 خانوار روستایی در این شهرستان می باشند.

وی تصریح کرد: در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام تعداد 19 روستا با جمعیتی بالغ بر 3 هزارو 326 خانوار در دست اقدام می باشد و تلاش می شود که در کمترین زمان ممکن به آنها گاز رسانی شود.

وی خاطر نشان کرد: در شهرستان دهلران تعداد 48 روستا از توابع شهرهای دهلران و موسیان در مرحله مطالعه و طراحی می باشد که از این تعداد 28 روستا در مرحله مطالعه ، 13 روستا در مرحله انتخاب پیمانکار، دو روستا در مرحله طراحی و 5 روستای دیگر در مرحله مناقصه قرار دارند.

مدیر عامل شرکت گاز استان ایلام با اشاره به اینکه در مجموع بیش از 152 روستای استان با 18 هزارو 721 خانوار از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند،گفت: علاوه بر اینها تعداد 63 روستای دیگر در سطح استان با 8 هزارو 826 خانوار در دست اقدام است که با اجرای آنها  تعداد کثیری از جمعیت روستای استان گازدار می شوند.

نوریان با اشاره به اینکه علاوه بر اینها تعداد 128 روستا با 10 هزارو 272 خانوار در مراحل مختلف طراحی،بازاریابی و مطالعه و انتخاب پیمانکار قرار دارند،افزود: در مجموع تعداد 343 روستا با 37 هزارو 823 خانوار که شامل 18 هزارو 721 خانوار گازدار و 19 هزارو 98 خانوار در دست اقدام است.

 

نظرات   

 
+10 # علی 1393-08-21 07:55
درود خدا بر مهندس نوریان و همکارانش در شرکت گاز استان ایلام. مهندس نوریان زحمات زیادی برای گاز رسانی به مناطق استان کشیدند که ضمن تشکر از ایشان ، امیدواریم در آینده نزدیک شاهد گازرسانی به کلیه مناطق شهری و روستایی استان باشیم . پایدار باشید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+11 # ایلامی 1393-08-21 08:01
استان ایلام نیازمند مدیری لایق همچون مهندس نوریان است که در طول چند سال گذشته بدون ادعا توانست تعداد زیادی از شهرها و روستاهای استان را گازدار کند . دعای خیر مردم بدرقه راهتان
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+11 # خبرنگار ایلامی 1393-08-21 08:09
خبرنگاران بعنوان نمایندگان افکار عمومی شاهد و ناظر عملکرد مدیران در زمینه های مختلف هستند، گواهی می دهم مهندس نوریان طی چند سال گذشته بدور از گرایشات سیاسی وظیفه خود را به درستی انجام داده ولی بدلیل اعتبارات کم تا کنون به تمامی مناطق استان گاز رسانی نشده ، تلاش، کوشش و پشتکار مسئولان شرکت گاز در وظایف محوله ستودنی است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group