▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

زخم‌های محیط ‌زیست در انتظار التیام

 

 

 

زخم‌های محیط ‌زیست در انتظار التیام

محمد حسنوند/عصرایلام/

محیط زیست، سرمایه مشترکی است، برای انسان نسل حاضر و نسل‌های آینده؛ سرمایه‌ای که دراهمیت آن آنقدرها گفته‌ایم و شنیده‌ایم که دیگر تردیدی برایمان باقی نمانده که باید باتمام وجود از آن صیانت کنیم. با این حال، در گیر‌ودار زندگی روزمره، انسان‌ها توجهچندانی به میراث گرانب‌های زندگی خود ندارند و گاه به عمد یا از روی اشتباه باانگیزه‌های متفاوت به تخریب آن می‌پردازند. واقعیت آن است که اخباری که روزانه از تخریبمحیط زیست به گوش‌مان می‌رسد آن قدر هست که بپذیریم محیط زیست کشور ما روزگار خوشی راتجربه نمی‌کند! از شکار بی‌رویه حیوانات بی‌پناهگرفته، و خشک شدن قنات‌ها و چشمه‌ها و رودها تا معضل همیشگی آلودگی هوا که دیگر پا رااز شهرهای بزرگ فراتر نهاده و سیاهی خود را به رخ آسمان شهرهای کوچک نیز کشیده است! دربرابر این چالش‌ها  و دست اندازی‌ها نهادهای متفاوتی صیانت از محیط زیست را بر عهدهگرفته‌اند.

 در ایران نهاد اصلی متولی محیط زیست، را باید سازمان حفاظت محیط زیست دانست،سازمانی که مهم‌ترین رسالت آن حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره‌مندی درست و مستمر از آنو حفاظت از تنوع‌ زیستی کشور ذکر شده است و قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست از جملهوظایف این سازمان را پیشگیری و ممانعت از آلودگی و هراقدام مخربی که موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست می‌شود، برشمرده است.

اما جالبو شگفت آور این است که حفاظت از بخش عمده و مهم محیط زیست کشور‌مان یعنی جنگل‌ها ومراتع، به جز در محدوده مناطق حفاظت شده از محدوده وظایف این سازمان خارج است و دراختیار سازمان جنگل‌ها قرار دارد، سازمانی که خود یکی از زیر مجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی به شمار می‌رود و وظیفه دفاع و حفظ منابع طبیعی کشور در عرصه‌های مرتعی و جنگلیرا بر عهده دارد.

بر این جدایی دو سازمان نه تنها مزیتی مترتب نیست بلکه مشکلات ونارسایی‌های زیادی را در مقوله حفاظت از جنگل‌ها و بیشه‌هاپدید آورده است، به عنوان نمونه در حالی که مامورین اداره محیط زیست وظیفه مقابله باشکارچیان غیرمجاز را در یک جنگل بر عهده دارند وظیفه برخورد با قطع غیرمجاز درختان وتعلیف بدون مجوز بر عهده یگان حفاطت منابع طبیعی قرار دارد امری که به جز موازی کاری وعدم استفاده بهینه از ابزارها و نیروی انسانی نتیجه‌ای در پی نداشته است.

 این جداییهمچنین موجب ناهماهنگی و پراکندگی مراکز تصمیم‌گیری و اجرایی حوزه محیط زیست در کشورشده و سازمان‌های متولی را از نقش حمایتی عرصه‌های طبیعی خارج کرده است.

مشکل دیگرآنجاست که سازمان جنگل‌ها در مجموعه‌ای قرار دارد کهکارویژه اصلی آن گسترش کشاورزی و افزایش تولیدات زراعی و سطح زیرکشت است مجموعه‌ای کهبه همین جهت هم آن را وزارت جهاد کشاورزی نامگذاری کرده‌اند!بدیهی است که بخش کشاورزیخود آنقدر مهم و بنیادین است که هم بخش عمده نیرو و سرمایه وزارت را به خود اختصاصمی‌دهد و هم بی‌گمان دست بالاتر را در سیاست گذاری‌های وزارتخانه نسبت به سایرکارکردهای آن خواهد داشت، این موضوعی است که حتی اگر مدنظر مدیران وزارتخانه هم نباشدلاجرم از رهگذر ضروریات و الزاماتی همچون تامین مواد غذایی مایحتاج مردم و خودکفایی دربخش کشاورزی به مجموعه تحمیل خواهد شد.

از منظری دیگر دور ازذهن نیست که جمع سازمان جنگل‌ها و وزارت جهاد کشاورزی را جمع دو گرایش متضاد بدانیم،اول گرایشی که تمایل به گسترش سطح زیر کشت و افزایش تولید محصولات دارد و دوم گرایشی کهدر تلاش است عرصه‌های جنگلی و مرتعی را از دست‌اندازی‌های کشاورزان جهت زیر کشت بردناراضی مصون دارد.

موضوعی که می‌تواند در برون‌رفت از مشکلات عدیده محیط زیست کشور راهگشاباشد  تشکیل وزارتخانه مستقل  تحت عنوان وزارت حفاظت از محیط زیست ومنابع طبیعی است کهمی‌تواند زمین استفاده بهینه از منابع مالی و انسانی و نیز تمرکز در تصمیم گیری را بهدنبال داشته باشد ضمن آنکه تبدیل هردوی اینسازمان‌ها به وزارت پاسخگویی بیشتر مدیران محیط زیستی کشور را به دنبال خواهدداشت.

گسترش روزافزون تعدی به ‌محیط زیست و نیز ایجاد تشکل‌های جدید محیط زیستی،سازمان‌های محلی و بین‌المللی خود بیانگر ضرورت ایجاد نهادی مستقل و متمرکز برای صیانتاز محیط زیست است.نهادی که شاید امکان نظارت مستقل نمایندگان مجلس بر عملکرد مسئولان  آن  شفافیت بیشتری را در عملکرد مدیران آن موجب شود، امری که شاید بتواند التیامی باشدبر زخم‌های فراوان پیکر محیط زیست ایران!

محمد حسنوند

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group