▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

حق نوارمرزی وحق بدی آب وهوا چه شد؟

تعطیلی پنج شنبه ها آری یا نه/چرا کارمند ما 23 دقیقه در روز کار مفید می کند

ewwew.jpg - 9.86 کیلو بایتاختصاصی عصرایلام/ نفس نفس زدن سیاست های یک طرفه در استان و کشور و همچنین عدم نزدیک بودن افکار و عقاید در جهت توسعه، ترغیب و حمایت از گروه های مختلف  جامعه خصوصا قشر کارمند، منجر به نقض قانون و سلیقه ای برخورد  نمودن  برای استان مرز نشین ایلام می شود.

آن چیزی که برای کارمندان  به عنوان ضعیف ترین قشر جامعه ، از ابتدای تاریخ ورد زبانها بوده است سرافکندگی در مقابل خانواده های آنهاست.

"فرزند کارمندی با صدایی لرزان با چهره ای بی چهره می گوید: بابا راننده تاکسی گفته فردا اگر پول سه ماه کرایه عقب افتاده رو ندیم دیگه منو به مدرسه نمی رسونه!

پدر که از تعداد سرفه های زمان گچ خوری اش پای تخته سیاه هنوز کاسته نشده است، این بار صدای سرفه هایش بلند تر می شود و می گوید: سرفه،سرفه ،سرفه ، سرفه و....."

در این مجال به دنبال داستان پردازی نیستیم اما قصه پرغصه معلمان ،فرهنگیان و کارمندان استان مرز نشین ایلام می تواند به جای تصمیم کبری و با عنوان" الفبای رنج" در کتابهای درسی دانش آموزان قرار بگیرد.

مرز ،همان تهدید و فرصتی که هنوز فرصت آن را ندیده ایم.اگر فقط بیمارانی که از کشور عراق وارد استان شده اند حامل یک ویروس آنفولانزای نانشاخته باشند، ماهها طول می کشد تا داروی آن ساخته شود و در این مدت معلوم نیست جمعیت بیمار به چه مقدار می رسد.

آلودگی های ناشی از ریزگردهای عربی هم که سالهاست نفس ما را به شماره انداخته و باعث مهاجرت تعداد زیادی از مردم این استان شده است.

درهمین راستا و برای جلوگیری از این پدیده غیرمترقبه و مترقبه و همچنین تشویق کارمندان، طرح پرداخت فوق العاده بدی آب وهوا به کارمندان 5 استان کشور تصویب شد ولی مدت مدیدی است همان چندرغاز هم از فیش حقوق کارمندان سترده شده است.

البته  باید کارمندان محترم منتظر بمانند و ببینند که اگر سال آتی غلظت ریزگردهای وارداتی از کشور عراق افزایش چشم گیری داشته باشد،آیا  طرح حق بدی آب وهوا به کارکنان دولت پرداخت می شود یا نه؟پیش بینی ما این است که بدی آب وهوا هم به تعداد ریزگردهای منطقه بستگی دارد ، درست مانند تورم.

سال گذشته که تورم حتی چشمهای اقشار پردرآمد را از حدقه بیرون زده بود، طرح و برنامه ای برای افزایش حقوق کارمندان بر اساس تورم تصویب و اجرایی نشد حالا که تورم یک مقدار کاهش یافته است دولت معتدل تصمیم گرفته افزایش حقوق کارمندان دولت را بر اساس میزان تورم تعیین نماید.

 این موضوع درمورد تعطیلی و یا عدم تعطیلی پنج شنبه ها هم قابل بحث است.در بررسی تعطیلی و یا عدم تعطیلی پنج شنبه ها ذکر این موضوع ها قابل تأمل است. چند روز پیش یک آماری غیر رسمی از یک فعال سیاسی عنوان شد که طی آن هنوز هم در شوک به سرمی بریم. میانگین کار مفید کارمندان محترم دولت کمتر از 23 دقیقه در روز است در صورتی که این میزان در کره جنوبی بالغ بر 9ساعت ونیم در روز است.

به نظر نگارنده ساعت های مفید کار در ادارات متفاوت است و این میزان به جز بانکها و دستگاه های خدماتی مثل بیمارستان ها و شهرداری و .... در ادارات دولتی بسیار پایین است.

دیوان محترم عدالت اداری باید بررسی نماید که چرا قانونی را که طی آن می بایست کارکنان دولت 6 روز  سر کار باشند ،چرا نقض شد ؟ چرا پنج شنبه تعطیل شد و ساعتهای آن در روزهای دیگر هفته تقسیم شد؟ آیا بهتر نبود بجای تعطیلی و یا عدم تعطیلی روز پنج شنبه فکری به حال علت این آمار دردناک (23 دقیقه کار مفید درادارات) از حضور کمی بالا ولی بدون کیفیت کارکنان محترم دولت می نمودند؟ آیا همین کم کاری و تلف نمودن وقت به اجبار در محیط اداری باعث پسرفت و عدم توسعه کشور نشده است؟آیا بهتر نیست کار ادارات به صورت حجمی واگذار شود تا یک کارمند وقت آزاد و سرشار از خلسه اش را درکنار خانواده باشد یا در شغل دوم دیگری بگذراند؟(البته تعداد بیکاران استان آنقدر زیاد است که شغل دوم فقط مسافرکشی با ماشین شخصی است!!)

به جای اینکه ساعات هفته افزایش داده شد و پنج شنبه ها تعطیل، می بایست ابتدا فکری برای بالابردن راندمان کاری کارمندان خود بنمایند تا 23 دقیقه مفید در روز کار نکنند و هفت ساعت و 37 دقیقه از وقت گرانبهایشان را در امورات خاله زنکی، وایبر، فیس بوک و.... مصروف ننمایند(البته این مورد در بسیاری از کارکنان صدق نمی کند)آیا تابحال گزارش کاری مستند وحساب شده از کارمندان اداره ای دریافت شده است؟

براستی چرا در تهران پنج شنبه ها تعطیل است و قانونی در مورد آنها اجرا نمی شود؟ آیا باز هم استان ایلام به عنوان پایلوت اجرای این طرح محسوب می شود و آزمایش اجرای آن را باید کارمندان ایلامی پس دهند؟

 جناب هواسی؛ بازرس کل استان ایلام با بیان اینکه تعطیلی روزهای پنجشنبه در این استان و دیگر استان های کشور مغایر قانون مدیریت خدمات کشوری است، گفت: براساس رای 1217 هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبات مربوط به تعطیلی این روز لغو شده است.

 تابحال بررسی فرموده اید به استناد ماده 87 و تبصره 3 این ماده در قانون مدیریت خدمات کشوری که ساعت کاری کارکنان دولت باید 44 ساعت در شش روز کاری هفته تنظیم شود، چند ساعت آن مفید وکیفی بوده است؟

یک مورد دیگر از مشکلات کارکنان دولت این است که افزایش حقوق کارمندان در سالهای گذشته بر مبنای تورم همان سال که چند برابر بود چرا تنظیم و اجرا نشد؟چرا امسال که تورم کاسته شده است افزایش حقوق بر این مبنا اجرایی می شود؟

 البته طرح طرح خوبی است به شرطی که مطالبات کارکنان دولت در سالهای گذشته هم بر اساس تورم همان سال پرداخت شود.

عدم پرداخت حق نوار مرزی یکی دیگر از مشکلات استانهای مرزی و محروم بویژه استان ایلام است.تقاضای برقراری مجدد حق بدی آب وهوا ، مربوط به حقوق و مزایای کارکنان و فرهنگیان استان خواسته بحق آنان است.

در مورد پرداخت حق نوار مرزی بر اساس مصوبه ۲۰۲۷۲/ت ۵۱۵مورخ ۱۴/۰۱/۷۴و همچنین تصویبنامه شماره ۱۲۰۵۶۹/ت ۴۴۸۰۹ن مورخ ۳۱/۰۵/۸۹هیات وزیران می بایست به کارمندان مستقر در مناطق مرزی ۱۰۰٪امتیازات ماده ۶۸قانون خدمات کشوری پرداخت گردد، که متاسفانه پرداخت حق نوار مرزی بصورت گزینشی و سلیقه ای در برخی مناطق نوار مرزی اجراء و در استان ایلام اجراء نمی گردد.

دکتر احمد شوهانی در گفت و گو با یک رسانه در ابتدای سال جاری گفته بودند با پیگیری های مجدانه و فشار مضاعف به دولت، طرح پرداخت فوق العاده بدی آب و هوا به کارمندان 5 استان کشور (خوزستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان و سیستان بلوچستان ) مصوب شده است.

البته به نظر می رسد  از  زمان بیان این سخنان، بیش از 7 ماه می گذرد و عملا نتیجه ای به همراه نداشته است.

با وجود مطالب ذکر شده امیدواریم دولت ، قوه محترم قضائیه ف دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی با اتخاذ تصمیمات متناسب با اوضاع معیشتی کارکنان دولت نسبت به تکریم  آنان اقدام ورزیده تا هم میزان کارآمدی و راندمان آنها بالاتر رود و  هم مردم از خدمات اداری آنها بهره ببرند.

 

نظرات   

 
0 # Guest 1393-09-24 14:05
براساس كدام بند قانون خدمات كشوري حقوق پزشكان عمومي و متخصص چند برابر شده اما ساير كاركنان ثابت مانده است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # دهلران 1393-09-27 22:54
وزیر بهداشت ودرمان انسان سخت کوشی است اما وزیر اموزش پرورش......
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group