▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

نقش اطلاع رسانی و آموزش در پیشگیری از وقوع جرم

نقش اطلاع رسانی و آموزش در پیشگیری از وقوع جرم

نقش اطلاع رسانی و آموزش در پیشگیری از وقوع جرم

عصرایلام/ جعفر داراب خانی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام در جمع شورای معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری های سراسر کشور به مدت نیم ساعت راجع به نقش آموزش و اطلاع رسانی آگاهی افزایی های عمومی در پیشگیری از وقوع جرم سخنرانی نمودند وی با اشاره به فرهنگ سازی واموزش نقش اساسی درپیشگیری از وقوع جرم دارد. اغلب جرایم ریشه در نا اگاهی مردم دارند .با اطلاع رسانی صحیح و به موقع میتوان از بروز ان در جامعه جلوگیری کرد.

بدون شک اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی های عمومی شهروندان می تواند در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی موثر باشد. برهمین اساس مراقبت ها و صیانت از اموال و جان خود و اطرافیان را افزایش می دهند. بنابراین ضروری است سیاست های مدون اطلاع رسانی و اکاهی افزایی تعبیه گردد و حدود و نقش و وظیفه هر کدام از دستگاههای در پیشگیری از جرایم و مبارزه با آن مشخص شودوباید با الگودهی اطلاع رسانی امنیت گستر توجه بیشتری شود تا با  اطلاع رسانی سطح آگاهی های عمومی پیشگیرانه افزایش یابد. به همین خاطر باید مردم  با حقوق و تکالیف خود اشنا شوند.

تأثیراتی که طرح های اطلاع رسانی واموزشی می‌توانند در مقوله جرم‌زدایی داشته باشند حائز اهمیت است و می‌توان ادعا کرد که بیشترین تاثیر را دارند. اگر در پیشگیری از وقوع جرم کوشش و تلاش مضاعف به عمل نیاید این امکان وجود دارد که انحراف در جامعه ریشه‌دار شده و توسعه پیدا کند که بعدها نتوان به آسانی آن را مهار کرد.

از آنجایی که طبیعت آدمی خوپذیر و پندپذیر است و هیچ انسانی ذاتاً و فطرتاً منحرف آفریده نمی‌شود، فلذا تربیت‌پذیری انسان بسیاری از وقایع و مسائل را حل نموده و راه پیشگیری از وقوع جرم را آسان و امور مربوط به مسئولان و مورد انتظار جامعه را محقق خواهد ساخت، زیرا مجرمان و منحرفان جامعه همچون بیمارانی می‌باشند که مبتلا می شوند و قابل درمان هستند، اما این امر بایستی با روشی کارشناسانه، مدبرانه و توسط اندیشمندان، حقوقدانان برجسته، روانشناسان و کارشناسان خبره و تجارب آنها ارائه شود.

 

پیشگیریهای فرهنگی اجتماعی از وقوع جرم به صور گوناگون امکان‌پذیر است که به چند مورد آن اشاره می‌کنم:

1) اگر چه به موجب قانون کلیه قوانین به محض انتشار در روزنامه رسمی و گذشت پانزده روز از تاریخ انتشار لازم‌الاجرا است و جهل به قانون هم رافع مسئولیت کیفری نمی‌باشد اما به نظر تنها این یک فرض است و با واقعیت فاصله زیادی دارد، زیرا بسیاری از افراد اطلاع ندارند چه موضوعی جرم است و عمده علت این ناآگاهی، نارسایی و بحث اطلاع‌رسانی است که در این‌جا می‌توان نقش برجسته اطلاع رسانی را در این زمینه مورد توجه قرار داد.

2) حاکمیت باید برای رفع این مشکل و پیشگیری از وقوع جرم، طرح آموزش همگانی را با استفاده از تمام ظرفیتها اجرا نماید.

3) ارتقای معلومات عمومی افراد و آموزشهای عام و همگانی در جهت جامعه‌پذیری و اجتماعی کردن شهروندان

4) موقعیت‌ها و مکان‌های جرم‌زا را شناسایی و با آگاهی‌سازی در مورد اماکن مشکوک و جرم‌خیز به مردم هشدار دهیم.

5) یکی از راه‌های پیشگیری و کاهش جرم در جامعه این است که از بزه‌دیدگی افراد جلوگیری کنیم و در کاهش مخاطرات و آسیب‌ها و صدمات هنگام وقوع جرم تدابیر ثمربخشی اتخاذ نماییم.

6) سازماندهی گروههای نخبه مردمی جهت شناسایی موقعیتهای جرم برای جلوگیری از وقوع انها.

7) در اطلاع رسانی برجسته کردن ترسانندگی مجازاتها میتواند اثرات پیشگیرانه داشته باشد.

8)در تهیه وتدوین برنامه های سینمایی یا تلویزیونی ورادیویی ‌ یک مشاور حقوقی یا کارشناس علم حقوق و یک جامعه‌شناس آگاه در این زمینه از ابتدا در کنار عوامل و سوژه سازندگان اثر، حضور مستمر داشته باشد که چنانچه فیلمنامه اشکالاتی از لحاظ مغایرت با قانون و عرف و شرع داشته باشد رفع گردد و هم گامی در جهت ایجاد جذابیت برداشته شود .باید تعامل به گونه‌ای صورت گیرد تا به نقطه تعادل برسد.

9)پیشگیری مقدم از درمان است و این ضرب‌المثل متبادر به ذهن می‌شود که علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد. بایستی جایگاه پیشگیری فرهنگی واجتماعی از وقوع جرم را قبل از رسیدگی و صدور حکم در مورد تظلمات، ‌تعدیات، شکایات و حل‌وفصل خصومات قرار داد،‌ زیرا ارتکاب‌ جرم،‌ آثار و تبعات زیان‌باری را هم بر شخص مجرم و هم بر اعضای جامعه وارد می‌کند و به هیچ‌وجه نمی‌تواند آثار و تبعات زیان‌بار و فرصت‌ها و حرمت‌های از دست رفته را جبران و مجرم و جامعه را به جایگاه قبل از وقوع جرم بازگرداند.

10)طرحهای اطلاع رسانی واگاهسازی ‌مي‌توانند نهادهاي نظارتي کيفري را از مقدمات جرايم‌آگاه کنند و مانع وقوع جرم از همان مرحله اول شکل‌گيري شوند. ‌زيرا مردم دارای اگاه و مطلع مي‌توانند به راحتي پيام‌ها و گزارش‌هاي خود را ارائه کرده و در راستاي افشاي برخي از جرايم که ممکن است به وقوع بپيوندد، آگاهي دهند. ‌

11)يکي ديگر از نقش‌هاي اطلاع رسانی و اموزش همگانی ايجاد قبح اجتماعي و حـسـاسـيت در زمينه جرايم است. در برخي جوامع متأسفانه بعضي از جرايم قبح ندارند، همانند جرايم مالياتي و قاچاق کالا و ارز که حساسيت زيادي درباره آنها وجود ندارد ‌و حتي درذهن برخي از مردم فرار از ماليات نوعي زرنگي محسوب مي شود، در نتيجه برانگيختن حساسيت عمومي‌ در این طرحها کارگشاست.

12)دستگاههای فرهنگی واجتماعی ومذهبی از ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي مؤثري در بحث آموزشي واطلاع رسانی در پيشگيري از وقوع جرايم برخوردارند که مورد توجه‌جامعه‌شناسان، جرم‌شناسان و سياست‌گذاران قراردارد. ‌

13)ترغیب و تشویق عمومی برای حمايت به ويژه از افرادي که ممکن است در معرض جرايمي‌قرار ‌گيرند برای رفع نيازهاي آنها نهادهايی همچون NGOها و نهادهاي خيريه مي‌توانند در اين زمينه مفيد باشند. ‌

14)‌آموزش، سنگ‌بناي تربيت است و نقش اساسي در جامعه‌پذيري افراد دارد.اجرای طرحهای اموزشی واطلاع رسانی با ویژگیهای خاصی از جمله گستردگي، کثرت مـخـاطـبـان، سـرعـت انـتقال و وسعت انتشار مي‌توانند در اين زمينه بسيار مؤثر بـاشـنـد.‌

15)بسياري از مــردم‌از حـقــوق خــود آگــاهــي نــدارنـد و رسانه‌هاي گروهي با آموزش‌هاي حقوقي که البته بايد به زبان ساده باشد، در اين زمينه مي‌توانند اطلاع‌رساني کنند؛ به طور مثال در مورد حقوق شهروندي؛ به اين ترتيب مردم با آگاهي از حقوق خود مي‌توانند در حد بديهيات اوليه از خود دفاع کنند. ‌

16)ارتقاي فرهنگ خودايمن‌سازي بدين معنا کـه مـردم خودايمن‌سازي جاني و مالي را آموزش ‌ببينند تا خود در پيشگيري از وقوع جرم مؤثر باشند. ‌

17)رسانه‌‌هاي جمعي در فرآيند تداخل ضروريات اجتماعي و فرهنگي که از شتابزدگي تاريخ در عصر ما نشأت مي‌گيرد، مي‌توانند نقش سازنده داشته باشند. آنها مي‌توانند از طريق تحکيم و تعميق پيوندهاي مذهبي، ملي، فرهنگي و تاريخي به تشديد توسعه بپردازند. روشن است که در يک نظام هماهنگ رسانه‌اي، انسجام و پايداري توسعه و در نتيجه تقويت امنيت اجتماعي مدنظر است.

18)براي پيشگيري از وقوع جرم بايد رديف بودجه‌اي خاص در بودجه سالانه کل کشور مدنظر قرار گيرد. سيستم پیشگیری  بايد يک بخش رسانه‌اي مستند داشته باشد تا دستاوردهاي اين بخش براي افراد خاص به نمايش درآمده و مورد بهره‌برداري قرار گيرد.

19)عمده کساني که مرتکب جرم مي‌شوند از نگاه خود مجرم نيستند. حال در اين وضعيت ما چاره‌اي جز مديريت نداريم؛يعني بايد آن نگاه‌هاي جرم‌شناسي يا آرمان‌خواهانه کنار گذاشته شود و به جاي آن کنترل و مديريت مدنظر قرار گيرد. متوليان فرهنگي ما نيز بايد بپذيرند که چاره‌اي جز مديريت شرايط وجود ندارد و نگاه مديريتي تنها راه حل موجود است.

20) برخی از كارشناسان بر ضرورت اطلاع رسانی به هنگام، جامع و مفید درباره وقوع جرم و علل شكل گیری آن با هدف جلوگیری از دامنه جنایات تاكید می كنند.

21)دست اندركاران چرخه تولید در رسانه های گروهی اعم از مطبوعات، تلویزیون، رادیو به خوبی می دانند هر پدیده در قالب خبر، گزارش، فیلم سینمایی، مجموعه های تلویزیونی و برنامه های رادیو با انبوه مخاطبان با استعدادها، افكار، روحیه و شرایط زیستی، فرهنگی اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی مختلف سر و كار دارند. هرگونه تولید این گروه رسانه ای تاثیر مستقیم بر نبض و تحرك اقشار جامعه می گذارد. یك رسانه می تواند مخاطبان خود را به درستی هدایت كند یا افرادی پرخاشگر و خشونت طلب و سركش را پرورش دهد. خبرهای حوادث نیز به سهم خود نقشی تاثیرگذار در این بازپروری دارد. اما مهمتر از رسانه های نوشتاری و شنیداری، صفحه جادویی تلویزیون است این رسانه به واسطه آن كه عنصر تصویر و طنین صدا توامان دارد مخاطبان را جذب می­کند. در پایان این همایش مدیران ستادی معاونت از زحمات استان ایلام به خاطر فعالیت های مثبت در زمینه اطلاع رسانی و آگاهی افزایی تقدیر نمودند.

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group