▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

جیب برها در شهر

 

جیب برها در شهر

عصر ایلام / اگر گذری از خیابانها و کوچه پس کوچه های شهر ایلام داشته ودقت کرده باشید، ناموزونی و ناهمگونی مبلمان شهری را با چشم سر دیده اید.

 اضافه بناها، کیفیت پایین مصالح بکار رفته در ساختمانها و هم چنین سربه فلک کشیدن قیمت ملک در شهر ایلام به گونه ای است که این وسط ردپای شهرداری، نظام مهندسی و تامین اجتماعی محرز است.

اگر به مراحل ساخت یک آپارتمان و یا منزل مسکونی در شهر ایلام نگاهی بیاندازیم به ریشه برخی از عوامل فوق پی می بریم.مثلا اگر دلیل اضافه بنای یک ساختمان را بر اساس تراکمی که شهرداری در نظر می گیرد بررسی نمائیم می بینیم که:

 در یک زمین 200 متری 37/50 متر به پارکینگ اختصاص داده می شود و شهرداری هم تراکم 60 تا 70 را به فروش می رساند.همین عامل زمینه را برای تخلف فراهم نموده است(در صورتی که برای یک پارکینک 15 تا 18 متر کافی به نظر می رسد). مالک یک ساختمان برای فرار از متراژ بالای پارکینگ اقدام به اضافه بنا می نماید که چهره شهر را تخریب می نماید.

مالکی که بیش از 37 متر از زمین مسکونی اش به احداث پارکینگ اختصاص داده شده است به دنبال اضافه بنا می باشد.همان موردی که شهرداری به صورت مستقیم از ان منتفع می باشد. به عبارتی دیگر با طرح این مقدار پارکینگ فرصت اضافه بنا را به صورت غیر اصولی فراهم می نماید، تا هم مالک مقدار بیشتری از زمین خود را به ساخت و ساز اختصاص داده باشد و هم شهرداری از محل ماده 100 وجریمه، مبلغی هنگفت به جیب بزند.

وقتی در ابتدای ساخت، شهرداری بیشتر از 70 درصد تراکم به فروش برساند دیگر چه نیازی است به ماده 5 وکمیسیون ماده 100 و جریمه؟

در ادامه شهردای برای صدور پروانه از هر متر مربع زیربنا 35 تا 40 هزار تومان از مالک بخت برگشته پول دریافت می نماید واین دستگاه خدماتی که وظیفه آن خدمت رسانی است، روز به روز فربه تر می شود و قیمت مسکن بالا وبالاتر می رود وپدیده عدم استقبال از ساخت مسکن با پروانه،اجاره نشینی وحاشیه نشینی رونق دوچندانی می گیرد.

یکی دیگر از مواردی که باعث شده است قیمت ملک بالاتر برود مبلغ بالایی است که سازمان نظام مهندسی برای هر متر مربع دریافت می نماید.مبلغ تا 35 هزار تومان برای هرمترمربع زیربنا توسط مهندسین خوش تیپ این سازمان دریافت می شود اما وقتی خروجی یک ساختمان را بررسی می کنیم مصالح و نقشه فنی ان ساختمان نامناسب بوده و در راستای بهتر شدن مبلمان شهری نمی باشد.

متاسفانه لازم به ذکر است سازمان نظام مهندسی علاوه بر مبلغ تعیین شده، برای صدور دفترچه فنی ساختمان هر متر مربع 3هزار و دویست و پنجاه تومان دریافت می نماید.درصورتی که این مبلغ در چهارچوب همان مبلغ 35 هزار تومان قرار دارد و نباید به صورت جداگانه دریافت شود.

یکی دیگر از قصه های پرغصه ساخت وساز مربوط  به گرفتن هزینه های هنگفت توسط تأمین اجتماعی است.برای هر متر مربع زیربنا بین 20 تا 30 هزار تومان حق بیمه کارگر و... دریافت می نمایند.ولی شرایطی را که برای کارگران وکارفرمایان بخت برگشته در نظر می گیرند از هفت خوان رستم هم بدتر است .مثلا کارگر حین کار باید دست کش فولادی،کلاه ایمنی آهنی وهم چنین ذرهی به سبک گلادیاتورها پوشیده باشد تا بیمه وی حین کار مورد قبول افتد.

هزینه انشعاب آب وفاضلاب هم که توسط شرکت آب و فاضلاب شهری اخذ می گردد تا چهار ضلع مربع جیب برها کامل باشد. هزینه انشعاب برق، گاز و  دیگر خدمات دستگاه های خدماتی!هم بماند که سر به قلاقیران می سایند.

با یک حساب سرانگشتی برای هزینه شروع یک پروژه ساختمانی باید 100هزار تومان برای هر متر مربع هزینه کاغذ بازی نمود.وقتی به اضافه بنا کشیده شود در کمیسیون ماده 100 تعدادی از دوستان گوش بر که سر گردنه تشریف دارند منتظر مالک هستند و گوشهای وی را بریده و در دستان مبارکش می گذارند.

در نتیجه برای هر متر ساخت هم حدود 700 تا 800هزار تومان هزینه شهرداری،نظام مهندسی،تامین اجتماعی، مصالح ساختمانی آهن و کارگر می شود  و بدین سان بازار مسکن تا متری یک میلون وپانصد هزار تومان در شهر ایلام می رسد.

تاکنون هم بررسی نشده است که چرا مصوبات ساخت وساز در استان متناسب با نیاز مردم نیست. به عنوان مثال چرا شهرداری کمتر از 70درصد تراکم می تواند بفروشد ولی در کمیسیون ماده 5 بیش از 70 درصد مجوز می دهد؟

این فرضیه به اثبات می رسد که این مصوبات بیشتر برمبنای درامد شهرداری تدوین می شود نه براساس زیبایی شهری وتوان مالی مردم!

اگر فقط یک از عواقب هزینه های هنگفتی که شهرداری، نظام مهندسی وتامین اجتماعی از مردم دریافت می نمایند را در پدیده شوم حاشیه نشینی خلاصه نمائیم متوجه می شویم که این سه ارگان اصلی ترین عوامل حاشینه نشینی و مبلمان نازیبای شهر ایلام هستند.

یک موضوع دیگر مربوط به نقشه تفصیلی شهر ایلام می باشد که بیشتر سلیقه ای است تا کارشناسی شده. اگر این نقشه را ملاحظه نموده باشید به کمربند سبزی دور تادور شهر ایلام بر می خورید که نه تنها یک مربع از آن اجرا نشده است بلکه این دستگاه دست روی زمین مردم گذاشته وادعای تملک می نماید. به گفته ای دیگر این زمین ها که متعلق به مردم و سند آن موجود است را تصاحب نموده است.

به عنوان نمونه از میدان مادر تا بلوار خرم رودی به عرض 300 متر وطول یک کیلومتر به عنوان فضای سبز و از بلوار خرم رودی تا کمربندی در همین متراژ به عنوان فضای ورزشی ، بیش از 15 سال پیش در نقشه تفصیلی شهر ایلام تصویب شده است در صورتی که باید این نقشه هر 5 سال بررسی  و در صورت لزوم تغییر و تحول داشته باشد.

در پایان باید گفت آنچه که شهر محصور در کوههای اطراف ایلام را دچار یک نوع کج سلیقگی ، بی برنامگی وهم چنین سوء استفاده قرار داده است همین عوامل ذکر شده می باشد که امیدواریم با تجدید نظر درهمه آنها شاهد زیبا سازی شهر ، ارزانی ملک و دوری از پدیده حاشیه نشینی در ایلام باشیم.

نظرات   

 
+1 # حبیب 1393-10-15 14:27
اقای شهردار وقتی تیم 20نفره را با هزینه 100 میلیون تومانی باید به سفر کیش برای دومین بار ببرد باید هزینه ان را از جیب مردم و ماده صد پرداخت نماید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # حسن 1393-10-15 14:34
به این اقای ....شورای شهر اعلام کنید هزینه سفر 100 میلیونی اخیر ایشان و شهردار و معاون عمرانی استاندار و ....به کیش از محل جیب مردم نگون بخت ایلام و هزینه های ماده صد است و الا .... از جیبب باباش پرداخت نکرده ضمنا پیوند نو ... و .. در سفر اخیر مبارک باد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # حسن 1393-10-15 14:59
جناب اقای صید محمدی از اطلاع رسانی شفاف شما در سنوات قیل در حوزه شهر و شهرداری متشکریم ولی بعد از مطلب خوب و عالی شما تحت عنوان کیش قبول دیگر در حوزه شهری کم مطلب نوشته اید احساس کردیم با روی کار امدن فرد بیسوادی در .... شهرداری که با مدرک دیپلم و با سالوسی و خایه مالی برای شهردار اخیرا ..... شهرداری شده شاید خریداری شده اید که الحمد اله با این مطلب خوب نشان دادید همان ازاد مرد شجاع و دلیر هستید افرین بر تو ضمنا .... با پول هنگفت ماده صد اکثریت قریب به اتفاق .... را خریده است در پایان درخواست داریم در خصوص سفر 20 نفر ه شهرداری و شورا به کیش تحت عنوان کیش 2 قبول اطلاع رسانی نمایید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # lمهدی 1393-10-16 08:08
ضمن تشکر از مدیریت محترم سایت لطفا در خصوص موضوع سفر 20 نفره چند روز گذشته اعضا شهرداری و شورای شهر و معاون عمرانی استانداری و مدیر کل شهری هم مثل مطلب خوب کیش قبول قبلی اطلاع رسانی نمایید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # محمود 1393-10-16 08:41
باتشکر از مدیریت محترم سایت وزین عصر ایلام با توجه به مصاحبه چند روز گذشته شهردار در خصوص تعریض خیابان ایت اله حیدری لطفا به این شهردار اعلام نماید تعریض را تعریف کند ببینیم معنی تعریض را میداند ایا پیاده رو متعلق به شهرداری را از 7 متر به حدود یک و نیم مترکم کردن بدون اینکه مغازه ها حتی یک سانتیمتر به عقب کشیده شود تعریض است یا کمک به فامیلهای شهردار در ... این شهردار شهردار ...است نه ایلام ضمنا با بازدید اخیرش از کیش قراره خیابان ایت اله حیدری حدفاصل رسالت تا میدان شهیدکشوری مثل معابر کیش شش بانده شود انشا الله البته در صد سال اینده
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # یه همشهری 1393-10-18 09:31
مطلبت کاملا صحیح و به جاست اما نه با این ادبیات... گوش بر و ... در شان سایت وزین شما نیست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # غلامرضا رزمگیر 1393-10-19 18:46
موضوع اندکی صنفی شخصی است.راهی دیگر برای بیان واقعی گرانی مسکن آنهم مسکن بی کیفیت باید یافت.فرعیات را بر اصول مقدم داشته اید.برای ساخت متری 800 هزار تا 1200 هزار وفروش متری 2600 هزار باید آسیب شناسی کرد.زیاده خواهی ها را باید به چالش کشید.بحث مهندسان خوش تیپ وعدم کارائی مناسب عملکرد برای من مهندس قابل انکار نیست ، اسیبی جدی است واثر گذار واما!!!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # قاسم 1393-10-20 14:23
ازمیان یازده عضو شورای شهر تنها شاکیان و قیادیان به سفر کیش دو جهت تفریح و گردش در هوای دلپذیر کیش تشریف نبردند درود بر شرف ان دو نفر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # غلامرضا رزمگیر 1393-11-14 23:38
چرا سازمان نظام مهندسی علیه شما اقامه دعوا نکرده است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group