▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

موانع ومشکلات زنان قالیباف استان ایلام

مهتاب نطری,فرش ,فرش دستباف,گلیم

بررسی موانع و مشکلات اقتصادی و اجتماعی زنان قالیباف  استان ایلام و نقش آنها در توسعه روستایی

مهتاب نظری: عصر ایلام :: زنان در فرایند توسعه همه کشورها نقشی مهم و تاثیر گذار دارند و زنان روستایی قالیباف استان ایلام نیز به مشابه سایر زنان روستایی کشور توانمندی اقتصادی دارند که می‏تواند کمک موثری در توسعه روستایی و اقتصاد کشور و خانوار نماید این زنان در کنار کارهای کشاورزی، دامداری، فعالیت‏های خانه‏ داری مشغول بافتن قالی هستند که در جهت اشتغالزایی، افزایش درآمد خانوار و جلوگیری از روند بی رویه مهاجرت روستایی به شهرها و همچنین کمک موثر به اقتصاد کشور در راستای صادرات غیر نفتی دارد که از نظر بافت و نقشه در سطح جهانی برای خودش جای پای باز کرده است.
 توانمندی زنان خود شامل شاخص‏های متعددی از نظر اقتصادی و تولیدی می‏باشد. هر چه توانمندی‏های زنان بالاتر رود، موجب افزایش قدرت اقتصادی خانواده گردیده و از طرفی نیز قدرت اجتماعی آنان در سطح جامعه و خانواده بیشتر  می‏گردد، تحقق این امر مستلزم بالا بردن سطح آموزش حرفه‏ای آنان است که نیاز به مدیریتی با جهت‏ گیری مثبت در مورد ارتقاء جایگاه واقعی آنان است.
اطلاعات به دست آمده نشان می‏دهد که کار زنان روستایی مکمل فعالیت اقتصادی همسرانشان است. بدین ترتیب زنان روستایی، هر چند کار اقتصادی انجام می‏دهند، یعنی کالایی تولید می‏کنند که با فروش آنان در بازار درآمدی برای خانوار کسب می‏کنند، ولی باز خود را شاغل نمی‏دانند و آنچه را که انجام می‏دهند«کار» به حساب نمی‏آورند. بنابراین زنان روستایی نیز مانند مردان روستایی مشارکت در تولید دارند.

شواهد نشان می‏دهد که به ندرت خانواری روستایی را می‏توان یافت که زنان در فعالیت‏های اقتصادی آن هیچ نقشی نداشته باشند. در استان ایلام  ويژگي هاي خانوادگي و موقعیت مکانی، مؤثرترين عامل در تعيین نقش‏هايي است كه زنان ايفاء می‏كنند و ويژگی‏هاي فردي در رتبه دوم قرار دارد ویژگی‏های مکانی از این لحاظ که شماری از روستاهای ایلام در دل کوهستان که فاقد زمین کشاورزی حاصلخیز و ... می‏باشد، قرار گرفته‏اند که این امر موجب می‏شود زنان روستایی منطقه برای گذران معیشت رو به سمت صنایع دستی بیاورند. با تشويق توليد صنايع دستی در خانه ها و بخصوص در روستاهای کشور توانمندی زن  خانه دار ايرانی در اوقات فراغی برای انجام کارهای مولد به کار می رود و عوارض ناشی از بيکاری از جمله تبديل زن به عنصر مصرف کننده از میان برداشته می‏شود و از رواج افسردگی و غیره که گریبان گیر بسیاری از زنان خانه‏ دار است جلوگیری خواهد شد علی‏رغم این که زنان به عنوان نیمی از نیروی انسانی فعّال در برنامه‏های توسعه به ویژه توسعه ‏ی روستایی مشارکت دارند،  اما با وجود این در جامعه از جایگاه و رتبه خاص اجتماعی برخوردار نیستند و علت این امر کم توجهی به نقش زنان است زنان روستایی با انجام فعالیت‏های درون منزل و فعالیت‏های بیرون منزل (مثل صنایع دستی و کشاورزی) نقش مهمی را در رسیدن به توسعه ‏ی روستایی به عهده دارند.
 مطالعات متعدد نشان می‏دهد که در کشورهای جهان سوم بخش صنایع دستی پایگاه اصلی برا اشتغال رسمی زنان می‌باشد. زنان روستایی ایلام  از گذشته سهم مهمی در تولید صنایع دستی داشته و صنعت خود را با هنر توأم کرده‏اند.
بر اساس پژوهش‏های انجام شده مهمترین عوامل رکود صنایع دستی در استان به شرح زیر است:
ــ ورود تولیدات صنعتی کارخانه ‏ای مشابه تولیدات صنایع دستی به بازارهای استان
ــ ارزانی قیمت تولیدات صنایع کارخانه‏ای نسبت به صنایع دستی
ــ عدم رقابت در بسیاری از تولیدات دستی با تولیدات کارخانه‏ ای از نظر کفیت بالا و قیمت
ـ نبود سرمایه‏ی لازم برای فعال کردن صنایع دستی و روستایی در نواحی روستایی
ــ عدم تمایل روستاییان و به ویژه قشر جوان به فعالیت در صنایع دستی به دلیل درآمد کم این فعالیت
ــ تغییر ارزش‏ها و بینش‏ها در معرفی کالا
ــ عدم گرایش سرمایه گذاری در نواحی روستایی به ویژه در صنایع دستی بعضی از موارد بالا نظير ورود توليدات صنعتی و يا ارزانی صنايع کارخانه‏ای نسبت به صنايع دستی از جمله مواردی هستند که برای رشد صنايع دستی نمی‏تواند توليدات صنايع کارخانه‏ای را کم کرده و يا به افزايش آن بپردازد ولی مواردی وجود دارد که چناچه درآن زمينه‏ ها برنامه‏ريزی انجام گيرد کارايي مناسب برای رشد صنايع دستی در منطقه  ايجاد می‏شود.
 در نواحی روستايي توان لازم برای توسعه صنعت قالی بافی و روستايي وجود دارد ولی در مقابل کمبودهايي نيز ديده می‏شود که رشد اقتصاد و درآمدزايي صنايع دستی را با مشکل روبرو ساخته است،  از جمله نکاتی که می‏تواند برای توسعه و تقویت این صنعت کمک کند می‏توان به سیاست‏گذاری برای حمایت از بافندگان مانند بازاررسانی، قیمت‏گذاری عادلانه توسط یک مرکز تخصصی، فراهم نمودن تسهیلات بانکی با سهولت تمام، صدور شناسنامه برای فرش‏های تولیدی، اطلاع‏رسانی، برگزاری نمایشگاه هایی تخصصی در داخل وخارج از کشور، برگزاری کارگاه هایی آموزشی در راستای افزایش کیفیت قالی، مطالعه و تحقیق در ارتباط با سلیقه مشتری‏ها در داخل و خارج از کشور، تقویت و توسعه رنگرزی‏های طبیعی وگیاهی و رسیدگی به بهداشت بافندگان و چکاب سالانه آنها جهت مصونیت در مقابل بیماری‏ها ..... اشاره کرد.
يکی از راههای گسترش صنعت قالی بافی در روستاها آموزش همگانی آنهاست که با ايجاد ظرفيت‏های آموزش عمومی و مجازی، صنعت قالی بافی در دسترس عموم قرار گيرد و محدود به حوضه‏ی خاصی نشود استفاده از فضاها و ساختمان ميراث فرهنگی در آموزش صنعت قالی بافی امری شدنی است و با سياست‏های سازمان ميراث فرهنگی نيز هم راستاست.
 مهارت در صنعت قالی بافی اهميت ويژه‏ای دارد مدرک‏گرايي را بايد از بين برد زيرا به طور عمومی به توليد منجر نمی‏شود و استفاده از ظرفيت دستگاههای ديگر دولتی نيز بايد مورد مطالعه قرار گيرد تا به نحوی شايسته بتوان از ظرفيت ديگر سازمان ها در اين حوضه بهره برد ورود بخش خصوصی نيز در حوزه ی آموزش ضروری است يعنی در صورتی که صنعت  قالی بافی رونق گيرد مخاطبان بسياری را به سوی خود جلب خواهد کرد که اين امر موجب توسعه و آبادانی روستاها می‏شود.

برای دستیابی به این مهم باید زیرساخت های لازم را فراهم کنیم، از بیمه و حمل و نقل گرفته تا تجارت الکترونیک باید همه پای کار بیایند تا نام قالیبافان ایلام  در دنیا مطرح شود. اگر می‏خواهیم در تجارت قالی موفق باشیم، باید به سلایق بازارهای فروش توجه داشته و به موضوع برندسازی توجه ویژه‏ای کنیم، چرا که در بازار امروز برندها حرف اول را می‏زنند. با همه توانمندی‏ها و ظرفیت‏هایی که ایلام در عرصه صنعت فرش دارد، توجه آنچنانی به این بخش و فعالان آن نشده است.
 در کشور ترکمنستان که ممکن است کل جمعیتش از قالیبافان ما کم باشد، وزارتخانه ‏ای تحت عنوان وزارت فرش ایجاد کرده است، ولی ما با این پیشینه و بازار فروش جهانی حساسیت آن چنانی نسبت به چنین صنعتی با ریشه و مهمی نداریم. صنايع دستی که در  روستاها توليد می شود بايد به گونه‏ای مفيد و با برنامه‏ريزی خاصی در راستای فروش قرار گيرد که در اين ميان ايجاد شهرک‏ها و بازارچه‏های صنايع دستی نقش مهمی در ترويج و فروش اين صنايع دارد. بازاريابی مناسب و ترويج استفاده از محصولات صنايع دستی روستاها در زندگی عادی و ملموس روزمره بايد در سرلوحه فعاليت‏ها قرار گيرد. 

با توجه به جایگاه مهم استان ایلام در قالیبافی و قابلیت‏ها و راهبردها، همچنین برخورداری از بازارچه مرزی بین المللی مهران  برای صادرات، این توانمندی را دارد تا به یکی از مراکز تجارت جهانی فرش تبدیل شود، برای تحقق بخشیدن به این امر باید عملیات اجرایی برای  احداث مرکز تجارت فرش در استان آغاز شود.
 ایجاد دانشکده فرش در منطقه یکی دیگر از اهدافی است که به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد. بخش خصوصی و دولت در این هنر و صنعت حرف مشترک دارند و باید در کنار یکدیگر باشند تا مسایل فرش دستباف ایلام را حل کنند. فرش در حوزه های برون مرزی همچنان که برای کشور ارزآوری دارد، نقش سفیر فرهنگی ما را نیز ایفا می کند و توجه ملی به آن یک ضرورت است. با عملی کردن پيشنهادات فوق می‏توان صنعت قالی بافی را در جامعه گسترش داد و به توليد آن در روستاها تداوم بخشيد تا شاهد آن باشيم که صنايع دستی موجب توسعه و آبادانی روستاهای استان شود .

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group