▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

دوشنبه 27 اسفند 1397 Monday 18 March 2019 11 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

خودسوزی وخودکشی در استان

زخم خودکشی بر چهره ایلام

خودکشی,خودسوزی,سعید حیدری,ایلام

 عصر ایلام : سعید حیدری / خودکشی پدیده ترسناکی است که با خاطرات مردم ایلام گره خورده است و کمتر کسی را می توان یافت که با این آسیب اجتماعی در استان بیگانه باشد.

 خودکشی یک آسیب نابود کننده است که از زوایای مختلف انسانی، جامعه شناختی، روان شناختی و فرهنگی می توان به آن نگاه کرد. معمولاً خودکشی بالاترین نوع سادیسم انسانی است و حکایت از یک بن بست فکری و عملی در زندگی انسان دارد، بن بستی که نیستی را به تنها راه نجات مبدل کرده است. عوامل بسیاری می توانند زمینه ساز و یا عامل بروز خودکشی شوند که اگر این عوامل در کنار هم قرار بگیرند اقدام به خودکشی حتمی است. احساس تنهایی، احساس بی ارزش بودن، استرس بیش از حد، فشار جامعه، افسردگی  و داشتن ویژگی های یک شخصیت شکننده می توانند فرد را بسوی خودکشی سوق دهند. البته نباید استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی هم از نظر دور داشت.

متاسفانهاستان ایلام در تمام شاخص های پیشرفت، توسعه و سلامت مقام آخر را دارد و آنجایی که باید آخر باشد ، اول است و آنجا که فراوانی خودکشی و نابودن کردن خود و اطرافیان است، این را آمارها و اعداد با قاطیعیت می گویند. آری ایلام رتبه اول را در اقدام به خودکشی دارد آنهم به فجیع ترین حالت ممکن یعنی خودسوزی!!! چه می شود که یک انسان و مخصوصاً یک زن که دارای ظریف ترین و لطیف ترین احساسات است به خشن ترین عمل ممکن علیه خود دست می زند، عملی که حتی اندیشیدن به آن روح را آزار می دهد.

 آری مرگ و نیستی به بدترین حالت ممکن، خشن ترین، ترس آور ترین و بی رحمانه ترین حالت ممکن! واقعاً چرا؟ آیا واقعاً به بن بست رسیده است؟ آیا راه حل بهتری وجود ندارد؟ آیا زندگی ارزش زنده بودن ندارد؟ آیا هیچ چیزی وجود ندارد که انسان به بهانه آن زندگی کند؟ اینها معدود سوالات از هزاران سوالی است که سالها ذهن اندیشمندان روان شناسی و جامعه شناسی را به خود جلب کرده است. شاید علتها متفاوت باشد ولی یک واقعیت مشترک وجود دارد و آن هم این است که خودکشی واقعاً وجود دارد و باید چاره ای اندیشید. در مقاله ای که  در اولین کنگره علوم تربیتی و آسیب های اجتماعی تهران- 1393 در مورد بررسی علتهای خودکشی در ایلام، توسط مولف مقاله حاضر ارائه گردید، مهم ترین علتهای خودکشی در ایلام  وضعیت نامساعد اقتصادی و اجتماعی، تعارض هویتی، ازدواج های اجباری و تحمیلی، عدم داشتن استقلال رای و ابراز وجود در زنان ایلامی، داشتن سابقه خانوادگی خودکشی و  طلاق ذکر گردید. در کنار این عوامل مشاجرات خانوادگی مهم ترین عامل بود.

بیکاری، فقر و کمبود فرصت های شغلی در کنار تقسیم ناعادلانه امکانات افراد را مستعد انواع اختلالات و آسیب ها می کند. جوانان ناامید و شکننده شده اند،  موجی از درماندگی در حال تاراج آمالهای انسانی است، شرایط ازدواج سخت شده است، والدین در برآورده کردن خواسته های فرزندان درمانده شده اند، تعداد دختران دم بخت در حال افزایش است، سن ازدواج رشدی صعودی دارد، گرایش به اعتیاد و مصرف دخانیات هر روز در حال افزایش است،   زنان حق بازگشت به خانواده پدری را ندارند حتی اگر خانه شوهر جهنمی واقعی باشد، مشاجرات و درگیری های خانوادگی به اوج رسیده است، مشکلات اقتصادی ایلام را زمین گیر کرده است، روز به روز به آمار تحصیل کرده های بیکار و تعداد گوشها برای شنیدن وعده های دروغ اضافه می شود و دریغ از اندکی صداقت!!!

وقتی فرد خود را دراین آشفتگی تصور می کند و تمامی راهها را در مقابل خود بسته می بیند سعی در خروج از بحران دارد و زمانی که چاره ای پیدا نمیکند فکر خودکشی را به دلایل مختلف به ذهن خود خطور می دهد و سعی می کند با این عمل تغییری ایجاد کند و برای این تغییر حاضر می شود گذشته و حال معلوم را با آینده ای نا معلوم معامله کند و در نتیجه این زمانی است که خودکشی به عنوان بهترین راه حل خود را نشان می دهد.  خودکشی همیشه به قصد مرگ نیست و گاهی اوقات ممکن است برای دسترسی به خواسته ای باشدکه از راه معقول نمی توان به آن رسید و یا برای ترساندن اطرافیان باشد. شاید خودکشی واژه ای ترس آور و منفور باشد اما افرادی که در ایلام به این اقدام دست می زنند به عنوان یک راه حل سریع به آن نگاه می کنند. خودکشی در ایلام به بد ترین حالت خود یعنی خودسوزی انجام می شود و این یعنی،  یک فاجعه انسانی!  خودکشی مانند هر آسیب دیگری نیازمند نگاه مسئولان، رفع مشکلات مردم و ایجاد فرهنگ مناسب در سطح جامعه است.  هرچند  نگاه مسئولان به این مسئله یک نگاه سطحی و گذرا است و به نظر می رسد مسئولین شاید برای اجتناب از به خطر افتادن موقعیتشان علاقه ای ندارند به این مسئله توجه کند!!!

خودکشی درد مشترک تمام ایلام است و این درد مشترک جدا جدا درمان نمی شود ...

*  روان شناس

 

نظرات   

 
+2 # محمد 1393-12-21 09:29
بنظرم خیلی خوب در مورد خودکشی گفتید و تمامی عوامل ریشه در اقتصاد مردم دارد ولی افسوس که ما هیچ وقت اتحاد نداریم تا فریاد مشترک داشته باشیم اما درود بر شما صریح و بی پرده مشکلات استان را گفتید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-21 11:10
من هم با شما موافقم علت بی عرضگی مسوولان است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-21 16:49
خودکشی و طلاق عواملی مختلفی دارند و بخشی از پیشگیری مربوط به 1-شخصت فرد 2- خانواده 3- دولت ، است .
حال عوامل اصلی یا غیر مستقیم 1تا 6 در هر مورد و شهرستان و استان و خانواده و .....متفاوت می باشند ، باید یکی یکی موارد پیشگیری موثر بشماریم ، شاید مفید باشد. بسم اله.
الف : وقتی وسوسه خودکشی سراغمان میاد ، آنتی خودکشی کدام است .؟
ب: وقتی خانواده احساس می کنند ، یکی از اعضاء مستعده چکار کنند ؟
ج : وقتی دولت آمار خودکشی های واقعی نه آماری بدست می آورد، جهت پیشگیری چه راهکاری عملی برای آسیب دارد. همچنین طلاق که معضلی بعدی خودکشی است ؟؟؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # میثم 1393-12-21 19:18
با سلام و احترام
از مقاله ی آقای حیدری که سعی داشتند نگاهی روانشناسی به خودکشی بیندازند بسیار لذت بردم و امیدوارم ایشان و سایر تحصیل کرده های استان با قلم خود سعی در ایجاد تغییرات فرهنگی داشته باشند. با آرزوی روزهای روشن برای آینده ی ایلام و ایلامیان
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-22 00:37
الف : اقدامات پیشگیرانه خود فرد
1- به محض قطع رحمت از الهی ،و احساس شکست جبران ناپدیر و مسدود پنداشتن همه راهها و احساس حل نشدن مشکل تا قام قیامت
و ..... ابتدا بیان درد دل با آگاه ترین ، دلسوزترین فرد نزدیک ترجیحا" پدر یا مادر یا برادار یا خواهر. درصورت کارمند بودن طرح مشکل با افراد ذیصلاح و استمداد از آنها. یا روحانی محل و...
2- مراجعه به روان شناس - استاد و افراد خیر جهت کسب راهکار از برون رفت .
3- عدم رقابت مادی و شرکت در ماراتن دنیا طلبی و مقایسه و قیاس با دیگران.
4 - انجام واجبات و شرکت در مراسمات دعا و نماز و مراسمات جمعی.
5- دوری از افراد منفی باف وبی نشاط و بی قید و بند وورشکسته مادی و معنوی.
6- تغییرلباس - اتاق یا محل خواب - لباس خواب - حمام رفتن - دوری از تنهایی - حرکات ورزشی هوازی و رفتن به تفریح کم هزینه حتی با پیاده به پارک رفتن .و...
7-قرآن خواندن - مفاتیح خواندن و رفتن به امام زاده محبوب محل.
8 - کوچک شمردن مشکل وبزرگ پنداشتن حلال مشکلات یعنی خدا و اینکه بعد از هر سختی ، آسانی است و بعداز هر زمستان بهاری است .
9- هیچگاه بودن آمادگی خواب ،در رختخواب دراز نکشید و تلویزیون و
و سایل صوتی خاموش نکنید.
10- صبحگاهان به موقع از خواب بیدار و حتی الامکان در نزدیکترین مسجد به صف نماز جماعت به پیوندید . و با نام یاد خدا به دنبال راه حل مشکلات به گردید . با افکار منفی مقابله نماید . با خود نجوا کنید .راه های حل مشکل هست ، مردم بیش از من مشکل داشته اند و....... (ادامه دارد)
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-22 14:56
11- هیچگاه جوانی ، خوشگلی . دارایی ، جمع خانواده ، ایام به وفق مراد ، و...........ثاب ت نمی ماند وکم کسری و مشکلات در مسیر زندگی و از دست دادن عزیزان ، منصب و شغل و.......... طبیعی است و صبر بر مصیبت هم مقداری نیاز به تمرین دارد. معمولا بزرگترین مصیب تا هفته اول باور نمی کنید ؟ چند هفته بعد غیر قابل تحمل است و ماههای بعدی کم کم فروکش می نمایند . پس گذر از مشکلات اندکی صبر میخواد. به شرط آنکه شیطان واقعی و انسان نماها شما تحریک ننماید.واعتنا به آنهامکن.
12 - معمولا" صبر در مشکلات لازمه زندگی است ، افتادن و بلند شدن و اول شکست و بعد پیروزی و.... لازمه چرخ گردون روزگار است .
13 - تا امکان داره از موضع تهمت دوری نمایید ، ولی اگر مورد تهمت و.... قرار گرفتید اولا" اگر خود مقصرید از درگاه خداوند باریتعالی توبه نمایید. و در مقابل اطرافیان ، همکاران ، محله ، فامیل ها و.... روش های مناسب با نظر خواهی از اهل فن مورد اعتماد کسب نمایید. اگر در کره خاکی دو نفر باشد یکی هابیل و یکی قابیل ، یکی قاتل است و... بنگرید به معصومین (ع) مااز پیامبر مکرم اسلام (ص) تا شخصیت های محبوب اسلام چقدر از سوی مغرضان مورد طعنه و تهمت و تخریب قرار گرفتند و سایر بنده های معمولی خدا .......
14 - مخترعین ، مکتشفان ، بعد از هر شکست ،پیروز تاریخ شدا ند. پس به زعم خود شکست در امتحان ، شکست از ادواج ، شکست در ......
همه شکست های صوری و قابل جبران هستند و حتی زندگی بعد از اینها قابل بازسازی و تبدیل می باشد .
15 - نظاره گر سایر جانداران عالم باشید چگونه با ازدست دادن پدر و مادر و سر پناه و از دست دادن محیط زیست و ....باز هم نقش آفرین هستند ؟
مانند بچه تیهو و کبگ و ..... ، زنبور های عسل طبیعی ، که در اواخر فصل پاییز قوت لایموت آنها می خوریم و در فصل نزدیک زمستان آنها را گرسنه رها می کنیم ولی پس از آواره شدن ،بازهم به زندگی ادامه داده و سال بعد هم محصول آ نها نوش جان می نماییم .
ای خلیفه خدا و اشرف مخلوقات شما چرا ؟؟؟،لاتقنطو من رحمه الله......
یا نظری به زندگی معلول های و فقیرهای نام آور جهان و کشور بیانداز و عبرت بگیریم و هیچ مشکلی آخر خط نیست ؟؟؟؟؟؟ (ادامه دارد )
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-22 17:30
16 - خواسته یا ناخواسته ، بخشی از مشکل فرارو ،ناشی از عملکرد خودو اوضاع و احوال خانواده و وراثت و محیط پیرامون و عوامل دیگر مانند تاثیرات رفیق بد ، آثار منفی وسایل ارتباط جمعی ازقبیل بخش های منفی و مخرب ماهواره و اتساپ و.... است ، بخشی هم ناشی از مرحله گذر از سبک سنتی به صنعتی و کم اهمیتی به ارزشها و هنجارها و...... می باشد . می توانیم راهی که خود رفته ایم بر گردیم ؟؟؟؟ یعنی ما ،مادر زادی معتاد به سیگار و مخدر و آثار مخرب ماهواره و ..... متولد نشده ونبوده و نیستیم .
پس می توان با ترک رفیق بد و آثار منفی ماهواره ، بهبود روح و روان خودرا محک بزنیم و امتحانش هم آسان ؟ بیایید تمرین نه گفتن به رفیق بد و فکر منفی ، ازهمین امروز شروع نماییم تا نگیم راه بازگشت وجود نداره؟
17 - دنیای ارتباطات مجازی امروزی ، وسیله ای است آسان و کم هزینه که شماها را به سواحل زیبای تمام جهان و قاره ها و به تک تک خیابانها و محله های سایر کشورها می برد ؟؟؟ ولی مواظب باشید این سفرها ی پر خاطره اعم از منفی و مثبت ، در سواحل رنگارنگ مجازی و در مسیر سفر، خطرها و تصادفات پر هزینه ای یا دشواری وجوددارد . در این سواحل کوسه های غول پیکری هستندکه شما می بلعند .( انحرافات اخلاقی ، سیاسی ، تاریخی ، مذهبی ....)
18 - خود فرد با ملاحظات و پیشگیری می تواند در منجلاب یا مشکلات نیافتد ، مثل اینکه در فصل زمستان در گردنه یخبندان اسد آباد همدان اعلام رسمی می شود، تردد بودن زنجیر چرخ امکان ندارد ؟ولی بعضی توجه ندارند و با مشکل مواجه میشن. پس بخشی خودمان مقصریم و توان نرفتن راه پر خطر داریم. ولی اگر گرفتار شدیم ، بازهم امیدی است . پس پیشگیری بهتر از درمان است.
رفتن به عالم مجازی فریبنده امروزی آنتی ویروس ، آنتی تز ، آنتی بیوتیک ، و لباس نسوز مانند آتش نشان ها می خواد که روح و جسم و جان و.... ما آسیب نبیند .
( ادامه دارد بخش بعدی نقش خانواده در پیشگیری )
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-23 14:46
ب : نقش خانواده در پیشگیری
خانواده نیزدر بد آموزی های اکتسابی از جمله : همسر آزاری ، بلند پروازی های سیاسی و اقتصادی و عدم تقید به حلال و حرام و انحرافات اخلاقی و رقابت منفی با فامیل هاو چشم و هم چشمی و تحقیر و تبعیض بین فرزندان و ریختن بنزین به آتش ، و..... نقش مهمی دارند که باعث اطاله کلام می شود.
همین بس که محقق محترم مشاجرات خانوادگی مهمترین عامل قلمداد نموده است .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-25 16:24
ادامه نقش خانواده :
در انتخاب شفل و در انتخاب رشته تحصیلی استعداد و توانایی و سطح هوش و.... فرزندان در نظر نمی گیرند و چه بسا فشار مضاعف آثار مخربی داشته باشد . حتی انتخاب محل تحصیل خارج از استان و عواقب منفی خوابگاههای مجردی و....... همچنین بعضی زن و شوهر بدون محاسبه دخل و خرج و محاسبه معقول و عواقبی که ممکنه بعد از ریسک پذیری بوجودآید ،همواره در صدد تعویض مد و خانه و خودرو و سفر های پرهزینه و.... هستند؟؟ تا بحال فکر کرده ایم چک بلامحل کشیدن و پرداخت نشدن دین و قرض و.... همواره بعلت بلند پروازی یکی از طرفین است ؟ گاهی نتیجه بلند پروازی بستن زنجیر به دست پا و زندانی شدن یکی از اعضاء نتیجه چشم و هم چشمی .... است ؟ و در نتیجه زن خانواده که معمولا تحمل این مصیبت و زندانی شدن شوهر و آبرورفتن و..... نداشته اقدام به خودکشی نموده است ؟؟؟ یا حداقل افسردگی و... طلاق ؟؟؟؟ (ادامه دارد)
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-25 16:52
ادامه نقش خانواده :
پدر و مادرها باید بالاترین سطح محبت به فرزندان خود ابراز نمایند ، تا از محبت اشباع شوند . تا با اشاره دوستان ناباب و محبت صوریی و الفاظ فریبنده در دام انحرافات نیافتن.
همچنین زن و شوهرها بالاترین محبت عملی به یکدیگر ابراز نمایند و پیش چشم فرزندان باید کانون خانواده بهشتی نمایند . بقول محقق محترم ، کانون خانواده " جهنمی " ننمایند .
پیش چشم فرزندان ضرب و شتم و جرح ممنوع و پیش چشم فرزندان تحقیر و تهمت و غیبت یکدیگر نمودن ممنوع ؟ چرا؟چون فرزندان نیاز به پناهگاه و الگو دارند .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-25 20:55
ادامه نقش خانواده :
یکی از عوامل متلاشی شدن خانواده و طلاق ، دخالت خانواده ها شمرده شده است و بعضی از فرزندان خانواده مطلقه در معرض آسیب و خودکشی هستند . نوع و شیوه دخالت ها مختلف ومتنوع هست و هر خانواده و با خانواده دیگر تفاوت دارد ، جهت پیشگیری از پدیده و زمینه خودکشی یعنی از هم پاشیدن خانواده ها ، از هر گونه دخالت مخرب اجتناب شود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-25 21:23
ادامه نقش خانواده :
متاسفانه بعلت شاغل بودن پدر و مادر و تنها ماندن کودکان و نوجوانان در خانه، گاها" تهمت اخلاقی یا...... به کودکان برچسپ زده می شود و با توجه به کوچک بودن محیط نمی توان آثار روانی و....تهمت خنثی نمود ؟؟؟ در این مورد باید خانواه ها پیشگیری لازم از بین بدتر ،بد و.... راه مناسبی دیگر انتخاب نمایند ، مثال نقل مکان سکونت به جایی دیگر به بهانه انتقال و غیره . اگر چه همه توانایی نقل مکان و شغل و محل سکونت ندارند. ولی به ناچار ، گاهی انتخاب بد از بدتر بهتر است .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-25 22:50
ادامه نقش خانواده :
وظیفه دیگر خانواداه روان درمانی فرزندان است ، چه اشکالی داره فرزندان را هدایت به مشاوره و مصرف قرص های آرام بخش زیر نظر متتخصص نمایند ؟ این تفکر قدیمی نسخ شده است هر کس پیش متخصص اعصاب روان رفت و قرص آرام بخش مصرف نماید ، دیوانه است ؟؟؟ علم تجربی نشان داده نوع غذا و دارو در رفع افسردگی و..... مفید است و همچنین روی آوردن به دعا و معنویات ؟؟ باوجود این همه متخصص و دارو چرا زجز و تحمل افسردگی و اضطراب و بی خواب و بی اشتهایی و تفکر غلط عوامانه و.....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-25 23:12
ادامه نقش خانواده :
باتوجه به ضعف بنیان اقتصادی خانوادهای مناطق محروم و در حال توسعه بودن استان ، باید روش قناعت و ساده زیستن آبرومندانه ،به فرزندان بیاموزیم . نه رقابت منفی. گاها" رقابت مساوی است با خسارت . هیچگاه انتظار جامعه بی طبقه ( کومن) نداشته باشیم .چه بسا قبلا" زمینی یا خونه ای با پول اندکی ( پول 5 گوسفند)در دهه های قبل خریداری شده و اکنون 3 میلیارد تومان به بالا معامله شده و فرزندان این خانواده صاحب خودرو 200 میلیون تومانی باشند و...، هیچگاه حسرت چنین مواردی نخورده و تحقیر خانواده خود ننمایید. چرا ؟ چون موقعیت ، ارث ، شانس و.... نیز دخیل هستند.شماها هم در آتی پله ترقی طی می نمایید. زندگی و موفقیت پله پله است . هم رشد مادی و هم معنوی مد نظرتان باشد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # حیدری 1393-12-26 08:29
با سلام و احترامام برایدوست عزیزی که وقت گذاشته مقاله را مطالعه نموده و بسیار ریزبینانه به تشریح و نقد آن پرداخته است.
اما ذکر چند نکته بنظر ضروری می رسد:
در بحث تشویق و تحریک فرزندان به روان درمانی و مصرف قرص های روان گردان، بنظر منظور دوست ما مشاوره و مراجعه به روان شناس و مشاور باشد چون بحث پیشگیری مطرح است و قرار نیست درمانی انجام شود و اما در مورد مصرف قرص های روان گردان باید بگویم این قرص ها هیچگاه نه توصیه می شوند و نه درمان خط اول هستند، تمامی داروهای روان گردان چون مستقیاً بر نورون ها و سیناپسهای مغزی اثر می گذارند و نظم هورمونی بدن را به هم می ریزند نه تنها توصیه نمی شود بلکه تا حد امکان باید از مصرف آنها اجتناب کرد و در صورت ضرورت زیر نظر پزشک متخصص و با احتیاط مصرف شوند. اما در مقابل دوستی بین والد و فرزند بسیار مفید است، در مورد برآورده کردن نیاز ها و خواسته های کودک تا 2 سالگی تمام نیاز های مادی و معنوی کودک باید برآورده شود و پس از آن در کنار محبت بدون قید و شرط به فرزندان نیاز های کودک باید براساس چهارچوبی منظم برآورده شود...
در بحث مربوط به معنویت امروزه معنویت و آموزش مهارتهای معنوی به شیوه بسیار مفید برای پیشگیری وبهبود استرس و اختلالات مورد قبول واقع شده است البته با در نظر گرفتن این نکته که مذهب با معنویت متفاوت است.
والدین باید الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند، با رفتار خود آموزش دهند،تحقیر نکنند ، سرزنش و مقایسه نکنند و سعی در شکوفا کردن استعداد ذاتی فرزندان داشته باشند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-12-26 12:42
جناب محقق فرزانه آقای حیدری سلام . از طرح بحث تخصصی جهت بیدار ی مسئولین امر و بعضی خانواده های آسیب پذیر ، به نوبه خود تشکر می نمایم . درست فرمودی منظورم مشاوران با مجوزو دکترهای متخصص اعصاب روان دارای شماره نظام پزشکی است . واقعا" خطرات رفتن بدنبال مواد مخدر و قرص های روان گردان مانند راه رفتن بالای مین ضد نفرات و.... است ، امروزه مواد مخدر چاشنی و زمینه ساز جرایم خرد و کلان شده و متاسفانه روبه افزایش است .بحث مواد مخدر و چالش های داخلی و خارجی و راههای پیشگیری آن ،کم و بیش مطرح شده ولی چاره ساز نبوده و سایت هم گنجایش بحث طولانی آن ندارد. گرچه نقش خانواده نیز بی تاثیر نبوده و نیست .تشکر از دلسوزی تان.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1394-01-09 12:54
ج : نقش دولت
ا - دولت بابد تهاجم فرهنگی خنثی نماید ، اینقدر کارهای فرهنگی جداب در سطوح جامعه که کمتر جوانان به طرف رادیو و تلویزیون و ماهواره و .... بیگانه جدب شوند.
2- اشتغالزایی افزایش یابد حتی اعزام بیکاران جهت اشتغال به خارج از کشور .
3- تسهیل ازدواج ، افزایش وام ازدواج ، هدیه ازدواح، تسهیل و تسریع در خانه دار شدن جوانان و مزدوجین و افزایش وام های مفید اشتغالزایی، شناسایی زوجین که بدلایلی در عسر و حرج می باشند و مساعدت سریع به موقع و مفید و آبرومندانه به جوانان ، افزایش مراکز مشاوره ای و مراکز آسیب شناسایی جامعه خصوصا" اقشار آسیب پذیر و مورد هدف و...(ادام دارد)
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # رضا 1394-02-25 04:49
..... چطوری برار تو هم انگار دچار تعارض هستی چرا اسمتو عوض کردی؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group