▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

انتقاد یک خبرنگار از عیدی خبرنگاران؛

عیدی پیشکشتان، عدالت را پایمال نکنید

وحید حاجیان,خبرنگار,آبدانان

عصر ایلام: حرفه خبرنگاری یکی از کارهای طاقت فرسایی است که پیری زود هنگام را به دنبال دارد و  جزء مشاغل سخت و زیان آور محسوب می شود.

استان ایلام نیز یکی از استان های مستعد پرورش خبرنگاران و دارای توانایی و استعدادهای فراوانی در حوزه خبرنگاری است. در سیستم جامع مستند سازی سوابق و آثار خبرنگاران کشور(سمان) که مربوط به معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور می باشد، در مهرماه سال گذشته آمار نشریات استانی منتشر شد که در این بین استان ایلام دارای 40 نشریه دارای مجوز و 23 نشریه در حال انتشار بوده است.

با نگاهی در سایت خانه مطبوعات استان ایلام آمار متناقضی دیدم که استان ایلام دارای 32 نشریه استانی، 51 سرپرستی نشریات سراسری، 9 سرپرستی خبرگزاری ها و 15 پایگاه خبری در سطح استان می باشد. در چند سال اخیر در روز خبرنگار که همیشه نیز حاشیه های خاص خود را داشته، اکثر خبرنگاران استان از بازاریاب هایی که به حرفه خبرنگاری ورود پیدا کرده گله مند بوده و همیشه بر این نظر معتقد بوده اند که بازاریاب و خبرنگار از یکدیگر تفکیک شوند.

در نشریات استانی ما معمولاً ویراستار، تایپیست، صفحه آرا و ... نیز وجود دارد که برای کار خود حقوق کافی را دریافت می کنند. اما در این بین، خبرنگارانی هستند که با جان و دل می کوشند تا اخبار شهرستان ها و مرکز استان را مخابره کنند و شاید هیچ وقت هم حق الزمه ای دریافت نکرده باشند. با نزدیک شدن به روز خبرنگار، فراخوان داده می شد تا خبرنگاران آثار گزارشی و خبری خود را دبیرخانه جشنواره روز خبرنگار ارسال کنند تا مورد ارزیابی و داوری قرار گیرند و خبرنگاران برتر استان معرفی شوند که این ساز و کار مناسبی برای ارج نهادن به مقام واقعی خبرنگار و تفکیک خبرنگاران فعال و غیر فعال می باشد. اما عیدی خبرنگاران از سوی استاندار مورد نارضایتی برخی از خبرنگاران شد.

ماجرای عیدی استاندار به خبرنگاران چیست؟

چند روز پیش از یکی از همکاران خبرنگار شنیدم که از سوی استاندار محترم ایلام مبلغی برای عیدی خبرنگاران تعیین و خانه مطبوعات استان قرار بوده خبرنگاران فعال استان را معرفی کند و خبرنگاران نیز از این عیدی بهره مند شوند. ولی در کمال ناباوری متوجه شدم که فقط تعداد خاصی از خبرنگاران معرفی شدند. در تماسی که با رئیس خانه مطبوعات استان گرفتم و نحوه انتخاب خبرنگاران فعال را جویا شدم، گفتند که یک گروه ده نفره! کار انتخاب خبرنگاران فعال را بر عهده داشتند و آثار، گزارش و اخبار خبرنگاران استان در دوسال گذشته بررسی و در نهایت خبرنگاران فعال معرفی شده اند.

 این سؤال برایم پیش آمد که چگونه توانسته اند این همه آثار را بررسی کنند و اینکه نحوه انتخاب خبرنگاران چگونه بوده است؟ چطور توانسته اند بدون فراخوان، آثار همه خبرنگاران استان را جمع آوری کنند و از بین آنان خبرنگاران فعال را معرفی کنند؟ نحوه انتخاب خبرنگاران فعال شهرستانی چگونه بوده است؟ چرا برخی خبرنگاران با سابقه خبری معرفی نشدند؟ آیا کسی از قلم افتاد؟ با استناد به چه آثاری خبرنگاران فعال معرفی شدند؟حداقل کاری که میشد برای تشخیص خبرنگاران شهرستانی انجام داد این بود که از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هر شهر می خواستند تا خبرنگار فعال هر شهرستان معرفی شود ولی چرا چنین انتفاقی نیافتاد؟

 برای مثال خبرنگار شهرستانی با بیش از 350 خبر در سایت های خبری و 43 گزارش تولیدی در روزنامه های سراسری کشور و خبرگزاری ها در سال اخیر جز خبرنگاران فعال معرفی نمی شود؟ وقتی این سوال را پرسیدم می دانید چه جوابی شنیدم؟ شما دانشجو هستی. یک دفعه مغزم هنگ کرد. دانشجو بودن چه ربطی به خبرنگاری دارد؟ مگر فرد دانشجو نمی تواند خبرنگار باشد؟ ملاک انتخاب افراد مگر آثار آنان نبوده؟ پس چطور آثار ما به چشم نیامد؟ آقایانی که نشستند و به قول خودشان خبرنگاران فعال را انتخاب کردند آیا می دانستند خبرنگار آبدانانی در سال اخیر چند گزارش و خبر در روزنامه های سراسری و خبرگزاری ها منتشر کرده؟ جالب تر از آن اینکه گفتند خبرنگارانی انتخاب شده اند که با مطبوعات محلی همکاری کرده اند.

باز جای این سؤال برایم پیش آمد با توجه به همکاری و چاپ اخبار در مطبوعات محلی پس چطور آثار خبری ما دیده نشد؟ این چه نوع انتخابی است که افراد خاص باید دیده شوند؟ نحوه انتخاب خبرنگاران فعال شهرستانی را که پرسیدم چنین جوابی را گرفتم: ما در شهرستان ها یک نفر مسئول دکه مطبوعاتی انتخاب کردیم و یک نفر خبرنگار. راستی انتخاب شما بر چه اساسی بوده و چطور به این نتیجه رسیدید چه کسی فعال هست یا نه؟ باز عذر بدتر از گناه اینکه می گویند کسی را معرفی کردیم که فقط خبرنگار باشد و زمینه درآمد دیگری نداشته باشد. آیا کسی که کارمند رسمی یک اداره می باشد و با بابت اخبارش حق الزمه می گیرد واجب تر بود یا دانشجویی که تاکنون حتی یک ریال حق الزمه ای دریافت نکرده و کار رسمی هم ندارد؟ این چه نوع انتخابی است که نباید عدالت بین همه افراد رعایت شود؟ نحوه گزینش و انتخاب خبرنگاران شهرستانی چگونه بوده است؟

حتماً این حرف را شنیده اید که می گویند "سفره ای که پهن نشود یک عیب دارد ولی اگر پهن شود صد عیب؟"

خبرنگاری که در 6 سال گذشته جز خبرنگاران برتر استان در روز خبرنگار بوده و جوان ترین خبرنگار استان از لحاظ سن محسوب می شود چرا حقش پایمال شود؟ بخاطر اینکه دانشجو است یا به خاطر اینکه تا حالا حق الزمه ای از هیچ خبرگزاری یا مطبوعاتی نگرفته است یا مسأله دیگری در میان است؟

وقتی کیسه ای پر از زر دستمان باشد آیا می توان آن را به دلخواه بین افراد پخش کرد؟ پس عدالتمان کجا رفته است؟ عذر بدتر از گناه اینکه جای عذر خواهی و پذیرفتن اینکه شاید در نحوه انتخاب افراد کسی از قلم افتاده باشد یا اشتباهی صورت گرفته باشد، چرا باید از کار اشتباه دفاع کنیم؟

وقتی می گویند عیدی، شامل حال همه می شود. حال جدای از اینکه فراخوانی داده نشد این چه نوع گزینش و انتخابی است که خبرنگاران فعال و با سابقه دیده نشوند و از قلم بیافتند؟

وحید حاجیان - آبدانان

 

 

 

 

نظرات   

 
0 # کارمند باوجدان 1394-01-03 21:35
با با دلت خوش است تیم استاندار رابطه خوبی با خبرنگاران ندارد این مبلغ هم با التماس مدیرکل ارشاد به برخی ها داده شده همین مبلغ به ما نمی دادند واسه 4تا ماموریت خودشان نسخه پیچ میکردند خبرنگار باید تواستان نه انتقاد کند و نه مطلب بنویسند فقط چاپلوسی بجز اقایان خزلی ورستمی دکتر احمدی وداودی و ابراهیمی وخانم ها علی حسینی و سنجیده وزیبایی که قلمی رسا و قدرت بیان فوق العاده ای دارد در دفاع از مردم بقیه .......
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # حاجیان 1394-01-05 10:02
با سلام خدمت دوستان. کاری به شخص یا اشخاص خاصی نداریم.
جدای از برخی ناملایمات سیاسی که باعث شده برخی خبرنگار ها رو هم به سمت خود بکشه، خبرنگار باید فراجناحی فکر کنه ولی متاسفانه بعضی اوقات اینظور دیده نشده.
من در این متن کاری به روابط استاندار یا شخص خاصی با خبرنگاران نداشتم، هدف من این بوده اگر استاندار محترم گفته عیدی به خبرنگاران بدهیم چرا برخی افراد آن را بصورت سلیقه ای اعمال می کنند؟ چرا به اشتباهشان اعتراف نمی کنند؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # حمید 1394-01-03 21:36
اینها سایه خبرنگارهای خوب را باتیر می زنند اینچا ایلام است برادر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # سلیمی 1394-01-04 11:45
متاسف برای دولت تدبیر و امید که هیچ رابطه خوبی با خبرنگاران ندارد اما خوشم می اید خبرنگاران هم بیکار ننشسته اند و چپ و راست دولت را به توپ انتقاد بستند اینه ...اقای استاندار
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # مخالف 1394-01-04 16:18
خانه مطبوعات كلا ... برادر. اولين رئيسشان راه ورسم.. بهشون ياد داد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+12 # آبدانانی 1394-01-05 13:05
مگر شما از بن های 500هزار ریالی نماینده حوزه جنوب در مجلس گیرت نیومده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
اگر بهت ندادن برو دهلران اونجا به خبرنگاران بهتر میرسن .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+12 # دهلرانی 1394-01-05 13:08
به نظر ما هر خبرنگاری که هدیه و حتی ژتون غذا از مسولین بگیره وامدار انها محسوب میشه و جایی از انجام وظیفه ورسالت خود لغزش پیدا میکنه ومعلومه که واقعا در راستای رسالت خود کار نمیکنه !!!!!!!!!!!!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+11 # روشفکر 1394-01-07 09:20
کاملا درسته نماینده حوزه جنوب در مجلس همین کارش در راستای تبلیغات انتخاباتیه ولی زهی خیال باطل که مردم آگاه و فهیم استان ایلام فقط یکبار ممکنه گول بخورن ولی بار دوم دیگه اشتباه خودرا تکرار نمیکنن.
بنظر ما احمدی دیگه نباید پولاشو خرج انتخابات بکنه چون شانسی برای انتخابات مجلس آینده برای خودش باقی نگذاشته .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+11 # مردمدوست 1394-01-08 12:15
این نشست صرفا توسط همون خبرنهاران با نماینده برای این بنهای 50هزارتومانی بوده تا خرج نهار این ایام تعطیلشون باشه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+7 # فیلبمرداران عروسی 1394-01-13 18:13
آقا ما از دست صداوسیمای استان ایلام بشدت گله مند هستیم چون با استخدام یک فیلمبردار عروسی در ..... برای خبرنگاری صداوسیما باعث شده که مردم فکر کنن ایشان خیلی حرفه ایه و چون از وسایل صداوسیما استفاده میکنه کارش از همه ما خیلی بهتره واین موضوع سبب شده که کار بقیه فیلمبرداران مراسمات در شهرستان ......کساد شود. لطفا اینو بگوش مسولین صداوسیما برسانید که اگر قرار فیلمبردارهای عروسی گزارشگر و خبرنگارشوند فکری هم برای بقیه بکنن لااقل اجازه بده ما هم از اسم صداوسیما برای تبلیغ کارمون استفاده کنیم تا لااقل منبع در آمد خودرا از دست ندهیم و خانواده هامون بیچاره نشوند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+7 # شهرونددهلرانی 1394-01-13 23:46
خوب فیلمبرداران محترم عروسی شما هم اگه به فرماندار ونماینده مجلس وصل باشید قطعا میتونید خبرنگار صداوسیما بشوید چون بالاخره شما از نظر آرایش وتیپ زدن هم بیشتر بخودتون میرسید واصولا سروکارتان با آرایش وموسیقی هستش و میتوانید سریع به الگوی نوجوانان بدبخت دهلرانی تبدیل شوید.!!!!!! :-? :sad:
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # نوجوان 1394-01-15 10:01
ای ول این افراد چطور میخواهند که الگوی ما بشوند اینها که بیشتر وقتشان را با ارگ و خواننده ها با رقص وپایکوبی بسر میبرند حیفه که در صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران ظاهر بشوند.صدواسیما باید اول وجهه اجتماعی و اسلامی افراد را بررسی کند بعد بیارشان در صفحه تلویزیون ظاهر شوند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # پدر ومادران دهلرانی 1394-01-15 21:27
شما رو بخدا کمی در انتخاب خبرنگارها وگزارشگراتون دقت کنید چون اینها نماد صداوسیما میشوند و لااقل مردم را بدبین نکنید نذارید اداره شما بی در وپیکر بشه هر که از را ه برسه برای بچه های ما الگو بشود لااقل کسانی بیارید که معلوم الحال نباشند و دارای شخصیت موجه باشند نه کسانی که هرجا عروسی باشه خط مقدمش باشند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # دختر آبدانان 1394-06-11 18:13
من هم بشدت متأسفم بخاطر تمامی حقوقی که ضایع میشود و بخاطر تمام بی توجهیا به نسل جوان که کارشونو با شوق انجام میدن و اصلأ به چشم نمیان.قسم خوردم اگه زمانی بجایی رسیدم فقط از نسل جوان بهره بگیرم...روزگاری خبرنگار شدن آرزویم بود اما بزرگترای به اصطلاح خبرنگار این حسو در من کشتن.واسشون آرزوی بدی نخواهم کرد اما شاید یک زمانی با قوای نیرومندتر و با پوستی کلفتر این عرصه رو ادامه دادم و به همشون فهموندم که بی کمک شما هم موفق میشم ولی الآن کلی خستم.یاحق.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group