▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

حاشیه نگاری نسبتا طنز عصر ایلام از روز خبرنگار

این خانه فروشی نیست!

عصر ایلام,ایلام,روز خبرنگار

عصر ایلام: طبق رسوم و مراسمات مشابه و به سبک هرم وارونه این بار نیز با صورتی گریزان از ریش و با کوله باری از حرف وحدیث وارد کت وشلوار زمان دامادی خود شدم تا به همراه خانواده "دکتر ارنست" در مراسم روز خبرنگار حضور یابم و بدین سان از اولین خبرنگار زن ذلیل در کشور رونمایی شود.

 عهدی بستم با خود که نه دست به قلم شوم و نکته ای بنویسم و نه به دنبال حاشیه نویسی باشم. همین عهد ناقض در طول روز  بارها مرا در پی خود کشاند وگاهی کشید و همراه کرد و با جوالدوزهایی به من طعنه سوزن زد.

تعداد ماچ هایی که در آغاز و انتهای این برنامه رد و بدل شد از تعداد نشست های خبری در استان بیشتر بود.حضور مدیران ،اساتید و رؤسای دانشگاه های استان مثال زدنی بود و دراین تریبون به همه آنانی که آمدند و تا انتهای برنامه  ماندند تشکر می کنیم.از مدیرانی که بعد از گرفتن بوس و پذیرایی راهی رسیدگی به مشکلات ارباب رجوع ها شدند نیز تشکر می کنم.

حضور تعدادی از نامزدهای قطعی انتخابات مجلس بر حجم دیالوگ های رد و بدل شده مشکوک الوصول در لابی بی صندلی ومبل مجتمع فرهنگی ارشاد افزود، به گونه ای که می شود این گفتگوهای چند جانبه را با تعداد سوگندهایی که بنگاه داران محترم در خیابان اشرفی اصفهانی  رد و بدل می نمایند، مقایسه کرد.

"به دلیل اینکه خبرگزاران محترم پوشش اخبار مربوط به سخنرانان دولتی وصنفی را در رسانه خود مبسوط مخابره نمودند لیک در این مجال به دلیل این که صرفا روز خبرنگار بود برخی از حاشیه متن هایی که ذهن نگارنده را به خود معطوف نمود در آشفته بازار آن روز در معرض دید خریدارتان قرار می دهم."

لحظاتی از مراسم گذشت و پسرم را به قصد هواخوری به بیرون از مراسم بردم که در حین دیده بوسی با یکی از اساتید دانشگاه از دیده ها نهان گشت.درناخودآگاه وافکار مسموم خود کیف های برخی از خبرنگاران را گشتم لیکن نبود ودرادامه کتابخانه و تمام سوراخ سمبه های ارشاد شهرستان را گشتم ولی پیدایش نکردم گویی یک قطره آب شده بود و در گلوی خشک نامزدهای انتخابات مجلس مفقود شده بود.

بعد از کلی بدو بدو فرزند خود را در کنار مادر خود یافتم و به میزان کشیدن نفس راحت بعد از یک خواب وحشتناک نفس هایی کشیدم.خبرنگار برنامه "شوکیانه" رادیو، نفس راحت بنده را دید دو تا مصاحبه را بدون فوت وقت گرفت تا آن روز برای صداوسیما نیز خوراک داشته باشد.

تعدادی از مطبوعاتی های استان در شهر ایلام وشهرستان ها غایب بودند.

در ادامه مراسم ودر حین سخنرانی سیدحرمت اله موسوی مقدم ؛خبرنگار پیشکسوت و بد اقبال ایرنای آبدانان یکی از خبرنگاران خانم حاضر در مراسم شوکه شد و گویی خبرناگواری به ایشان رسیده بود وبه این حالت دچار شدند که از کسی که این گونه خبر به خبرنگار می دهد باید کاریکاتور کشید تا درس عبرت خروسهای بی محل شود،سخنان سید حرمت نیز به واژه غش، اغشته شد و حرفهای وی را به جز میکروفون کسی نشنید.

من به واژه مجری آلرژی دارم و اعتقاد دارم پشت وروی هر برنامه موفقی یک مجری خوب نخوابیده است.دومین حاشیه  این مراسم حضور یکی از بستگان نگارنده به عنوان مجری بود.

در اثنای برنامه روز خبرنگار متوجه حضور تعدادی از کودکان که در حال" ورجه وورجه" بودند، شدم و یک لحظه آن مکان را با مهد کودک اشتباه گرفتم و چهره خانم مجری برنامه نیز حکایت از اجرای برنامه زنده کودک سیمای مرکز ایلام داشت.

نگارنده پیشنهاد می کند اگر قرار بوده حتما یکی از بستگان اینجانب مجری شود خواهر بزرگتر ایشان گزینه مناسب تری می بود.البته بیش از این گفتن از مجری در آینده نه چندان دور بعد از انتشار این مطلب، تعدادی اخم وتخم  فامیل را در پی دارد وبنده نیزکتک خورم خوب می باشد.

بررسی شعر" اتل متل توتوله و گاو حسن وشیر آن و محل قرار گرفتن شیر آن" برای هنرمند طنز پرداز برنامه سوژه خوبی شد و بعد از بررسی شعر، فهمدیم یک عمر این شعر را بیخودی خوانده ایم وحظ کرده ایم.این شعر نیز یکی دیگراز المان های کودکانه بودن برنامه بود.

شاعران پیشکسوت ،جوان و متنوعی در این روز به اجرای برنامه پرداختند که هر کدام به نوبه خود بر شب شعر شدن مراسم روز خبرنگارحس شاعرانه ای داد.اشعار طنز استاد الوندی و استاد حشمت منصوری جمشیدی و تعداد 10 دوبیتی خانم مهری همه را به وجد آورد.

تاثیر این اشعار در سخنان استاندار ایلام،هنرمند طنز پرداز، مجری وبرخی از خبرنگاران محرز گشت و شنیده شده است تعدادی از خبرنگاران در حال تصمیم گیری بین شاعری و خبرنگاری هستند و از نمد خبرنگاری برای خود کلاه شاعرانه ای دوخته اند.

یکی از اصلی ترین نقاط قوت این برنامه که جا دارد از عوامل اجرایی آن به شدت تشکر شود، متنوع بودن وپرهیز از تکرارچهره ها و سخنرانی های طولانی بود.

نوع موسیقی متنوع برای اولین بار ، دوربین موبایل ها را روشن نمود.تنوع در تعداد برنامه های اجرا شده هر چند مراسم را از نام روز خبرنگار یک مقدار دور کرده بود اما تاثیر گذار بود.موج خوبی در سالن ایجاد شده بود والبته برخی از عوامل برنامه نیز موج سواران خوبی بودند.

نکته مثبت دیگر این برنامه سخنرانی کوتاه مسئولین بود واینکه سخنرانی های معاون فرهنگی ارشاد و مهندس مروارید آخرین برنامه هایی بودند که در روز 17 مرداد 94 برگزار شد.

اوج  این برنامه در تریبون آزاد توسط پنج تن از خبرنگاران استان بود.محمد مرادی قدس که در آن روز معلوم بود پیامک زیادی از محل آستان قدس ارسال و دریافت نموده است لباس سرخ بر تن نمود و بسان شوالیه ها با صدای بلند بر مدیرانی که پاسخگوی خبرنگاران نیستند تاخت و برای آنها خط ونشان کشید.

وی با بیان اینکه بلانسبت" مرغ ها وقتی می خواهند  تخم بگذارند یک قدقد می کنند" با تکرار چند باره واژه ما فضولیم،خروس جنگی نیستیم و جت جنگی هستیم بر شدت برافروختگی خود افزود و گفت:بنده مسوولیت ها را سه طلاقه نموده ام اما مدیران فقط برای خبرنگاران پول ندارند اما چطور برای سلف سرویس های های رنگین خود پول دارند!

وی خطاب به برخی از مدیران که مراسم روز خبرنگار را ترک کردند گفت:مگر می خواهید بروید سانتریفیوژ نصب کنید حداقل به حرمت روز خبرنگار تا پایان مراسم حضور داشته باشید.(دست زدن تعداد زیادی از حضار بدرقه ایشان شد)

یکی دیگر از خبرنگاران که پشت تریبون آزاد قرار گرفت، رضا رستمی بود که در سخنانی فرود آمده از مانشت، خطاب به شهردار ایلام گفت:ضمن تشکر از جنابعالی کاش این چهل میلیون را که  ازمحل عوارض و ...اخذ نموده و به خبرنگاران داده اید، هزینه شوفر و فضای شهر می کردید.

رستمی ، تخصیص وتعریف ردیف بودجه ای برای خبرنگاران استان را از استاندار ایلام خواستار شد وگفت:جناب مهندس مروارید لطفا در اجرای قانون تمرکز آگهی های دولتی تمام توان خود را معطوف نمایید.

سرکار خانم علی نژاد نیز از سایت خبری ایلام پویا ضمن اعتراض به روند داوری های این جشنواره گفت:متاسفانه هنوز به سایتهای خبری علی الرغم پوشش بالای اخبار هیچ گونه یارانه ای پرداخت نشده است.

خانم منیژه زیبایی نیز که به نظر می رسید دوسه روز برای متن سخنرانی خود وقت گذاشته است از واژه ها وجمله های ادبی فروانی استفاده نمود ولی حقیر به عنوان نگارنده به دلیل" بی ادب بودن" چیزی از سخنان ایشان را متوجه نشدم و سخنرانی وی در میان همهمه ی بچه ها و" اتل متل توتوله " قایم باشک بازی نمود.

از سند سجلی مرحوم الوندی رونمایی شد وهم چنین از حاج علی پیرحیاتی به عنوان پیشکشوت این عرصه تقدیر شد که از نکات قابل تحسین این روز بود هم چنین یاد وخاطره درگذشتگان مطبوعات نیز گرامی داشته شد.

بر ذهن مشوش نگارنده علاوه بر این حاشیه ها نکته دیگری خطور نمی کند اما با توجه به اینکه اکثر دوستان حاضر در مراسم پچ پچ کنان از نتایج ونحوه داوری ها معترض بودند نکاتی را در قالب طنز تقدیم نگاه سختگیرتان می دارم.

دکتر حسین پوری ؛ داور این جشنواره مرا را به یاد "کارلوس کی روش"؛ سرمربی پروازی تیم ملی در چند سال پیش و برخی از مدیران استان می اندازد.

شنیده شده است که به دلیل همزمانی برگزاری مراسم روز خبرنگار در کل کشور  و اینکه همچنین داور هایی که از مرکز مطالعات راهی این جشنوارها شده اند سهم خبرنگاران استان  ایلام دکتر دهه شصتی وهم سن نگارنده بوده است.

از نحوه کلاس روزنامه نگاری روز قبل این داور، مشخص شد که ساده و روان بودن آثار برای وی از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده است و همچنین ساختار در اولویت داوری وی قرار داشته است.

خارج از هرگونه اعتراض به نحوه داوری ضمن احترام به نظر و رأی ایشان باید گفت داوری این جشنواره را باید حداقل سه داور صاحب نظر و صاحب رأی برعهده می گرفتند.

برخی از آثار در هتل داوری شده بودند مثلا آثار مربوط به صفحه آرایی در" هتل کوبورگ" داوری شدند و برخی از طراحان وگرافیست های استان تصمیم گرفتند  زین پس برای دیده شدن اثر خود از صفحه آرایان پیک ایلام در جهت بهبود کیفیت گرافیکی نشریه خود استفاده نمایند.

برخی دیگر از روزنامه نگارانی که برنده نشده بودند همدل وهم زبان تصمیم گرفتند تا پایان دورره چهارم خانه مطبوعات ضمن همراهی با تمام داوران جشنواره ها در مسیر فرودگاه تا هتل و بالعکس مقالات خود را در شکوه آزادی و تیتر های خود را در نشریه صبح ایلام به چاپ برسانند تا بهتر دیده وخوانده شوند.

خوشبختانه متوجه شدیم هیچ کدام از اعضای خانه مطبوعات به جز آبختی سنجابی آثار خود را به جشنواره ارسال ننموده اند واگر نامی از این اعضا در روز مراسم به عنوان برگزیده ویا شایسته تقدیر برده شده است اشتباه تایپی یا در مصداق نشر اکاذیب است.

و اما در مورد قصه 392 اثر راه یافته به جشنواره.

شهرداری ایلام پس از پالایش آثا روز خبرنگار توسط داوران خانه مطبوعات قبل از رسیدن به دست داور پایتخت نشین، این ایده را برای طرح مدیریت پسماند شهر ایلام به کار می گیرد وبه زودی این طرح کلنگ زنی می شود.

برخی از آثار خبرنگاران استان به دلیل آتش سوزی های اخیر در مسیرهای دینارکوه،شلم،سیوان و سیروان دچار حریق شدند وتلاش برای خاموش کردن آنها ناموفق بود و هلیکوپتر نیز به موقع نرسید.

تعدادی از خبرنگاران رد مسیر های منتهی به خانه مطبوعات و"جیمل" این خانه را بررسی و به سرنخ هایی رسیده اند که تعریض خیابان آیت الله حیدری،ساماندهی دست فروشان شهر ایلام و طرح های ترافیک متنوع در شهر ایلام عامل اصل مفقود شدن انها ذکر شده است. جیمل نیز اعلام نموده است کاربران خانه مطبوعات بیشترین میزان مراجعه در طول روزهای قبل از رسیدن داور به  ایلام را خود اختصاص داده اند.

البته برخی از شایعات بی اساس نیز حاکی است که متاسفانه برخی از دوستان آثار خود را با "مداد"(قلم) نوشته اند و در این مسیر شاید پاک شده باشد و داور از عهده خواندن ان برنیامده است.

همچنین برخی از  خبرنگاران به دلیل ضعف در نوشتن و نداشتن خط خوانا  و استفاده از فونت های منشوری در آثاری که در محیط "ورد 2010 " تایپ نموده اند  از شرکت در جشنواره بازمانده اند. هرچند برخی ازآثار نیز ممکن است به صورت خودجوش اقدام به خودسانسوری نموده باشند.

و ما دو کلمه حرف حساب.

9 ماه از آبستن شدن خانه مطبوعات می گذرد ودر طول این 9 ماه فراز ونشیب های متعددی این خانه را تهدید ویا تحسین نموده است.

به فرودها در گذشته اشاره شد ولیکن امروز باید گفت این خانه آبستن حوادث تلخ وشیرین دیگری در آینده خواهد بود شاید تولد یک کودک فضای این خانه را صمیمی تر وبر تعهد اعضای آن کمک بهتری نماید.

برگزاری کلاس های هرچند فشرده در روز قبل از روز خبرنگار و همچنین کلاس "ورک شاپ عکاسی" روز خبرنگار نیز این امید را در دل روزنامه نگاران ایجاد نمود که واقعا می شود به این کلبه حقیرانه و اتوبوسی واقع در طبقه دوم ساختمان ارشاد شهرستان ایلام امیدوار بود هرچند آرزو بر جوان عیب نیست.

یک بار دیگر صمیمانه از تلاشهای بی شائبه دست اندرکاران مراسم روز خبرنگار تشکر و قدردانی می شود.

 

 

 

نظرات   

 
+2 # ناشناس 1394-05-19 18:02
مراسم طولانی وخسته کننده،30 میلیون پول اسپانسر برنامه یا همون شهرداری چطور حیف ومیل شد؟کاشکی مقداری از این پول بین خبرنگاران توزیع می شد،این هزینه های اضافی که برای شعر طنز،تاتر طنز،موسیقی،مجری وناهار هزینه شد ای کاش مقداری صرفه جویی هم می شد که با پول باقیمانده آن از تعدادی از خبرنگاران تجلیل می شد،سخنرانی های طولانی وخسته کننده ،بیشتر کسانی که تقدیر شدند از اعضا ودوستان هفته نامه... بودند،خانه مطبوعات هنوز نکات اولیه وپیش پا افتاده یک مراسم مانند نحوه پذیرایی،تنظیم سین برنامه رو بلد نیست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # سیدداود 1394-05-21 18:14
داش فرج تبرک. برای اینکه از این به بعد بیشتر دیده بشیم روزنامه دیواری چاپ می‌کنیم!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !! عدالت !!!!!!!!!!!!!! وجدان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟ و.............. .............؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!! !!!!!!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # Guest 1394-05-22 13:10
آقای صیدمحمدی اگه برنده نمی شدید بازم خانه مطبوعات را تحسین می کردید؟

شما که ابتدای سال در همین رسانه آبروی خانه مطبوعات را بردید.

شما برای پول چه کارا که نمی کنید؟
حالاکه در جشنواره ای که هیچ کس جز خانه مطبوعات و برندگان، آنرا قبول و باور ندارند و در حالتی عجیب بیش از 400 اثر در کمتر از نصف روز داوری می شوند، پولی به شما رسیده سنگ خانه را به سینه میزنید؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group