▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بمناسبت سالروز بازگشت آزادگان عزیز به وطن

حاج صارم ، مظهر فرهنگ ایثار و شهادت

صارم طهماسبيسايت خبري ويرا - حاج صارم طهماسبی ، فریاد هماره رسای فرهنگ ایثار و شهادت ست که روزی نعره مردانگیش آسایش متجاوزان اسرائیلی رابه عذاب تبدیل می کرد و روز بعد ،هیبت فرماندهیش در کربلاهای ایران ، آرامش بعثیان را به نا آمنی مبدل کرده بود و روز سوم در سنگر مسجد و محراب و موعظه ، کلام ملین و رهنمودهای سازنده اش ، عرصه را بر مهاجمان فرهنگی تنگ و ناخوشایند می نمود.

نام حاج صارم طهماسبی ، کلمه مبارکی است که با هیچ گوش شنوائی بیگانه نیست و رخسار پاکش همه عیون را تسخیر و جمیع قلوب را واله و حیران می کند.

او رزمنده ای مخلص ، فرمانده ای شجاع ، آزاده ای صبور و جانبازی با صفابود که خاطرات تلخ و شیرین 8 سال دفاع مقدس را یکجا می توان از دیدار با آن ... نظاره کرد و فراز و نشیبهای آن دوران نفس گیر را ترجمه نمود. ای کاش میشد که شهید مصطفی چمران و مرحوم ابوترابی را دید تا قصه شیرین جانبازی حاج صارم طهماسبی در لبنان و داستان مقاومت او در اسارتگاههای عراق را از زبان ملکوتی آن دو یار سفر کرده بدرستی شنید.

آری براستی که صارم طهماسبی با زمانده ای از سجاده نشینان عشق به یکتاستی بود که شناخت سرزمین سبز جانشان در محاسبات زمینی نمی گنجد ، ، او از خیل یارانی ست که از ملک وجو د خو د گذشتند تا مسیر را برای عبو ر کار و انیان شهادت طلب هموار نمایند.

او و صدها عزیز مثل او سرمایه و اسرار انقلابند که زخم مزمن مجادله با دلالان تاریخ و داغ جاودانه شهیدان را بر بدن نحیف خود دارند و آن را بعنوان اسناد مظلومیت نهضت نورانی امام خمینی ره به نسلهای آینده منتقل مینمایند تا بدینسان گوش ناشنوای زور گویان زمان را بیازارند و حصار های پولادین و همینه پوشالی ظالمان تاریخ را فرو ریزند.

آره ، این نامدار گمنام ، نماد واقعی افسانه سیمرغ است که ماندگار ترین پرواز را در زیباترین معراج عشق و ایثار در آسمان و عرصه روزگار خویش به نمایش گذاشت.

او صابرترین پرواز گری است که ایستائی را رد و خاضع ترین امیری است که پاکی وتنزه جزء سرشت اوبود ، وی حماسه سازی بی قرار ، اما صبو ر ، شیدا و واله ، اما متفکر و فکور و نامدار و گمنامی بی غرور بود.

این سردار سرافراز ، فرمانده ای خطر پذیر و عشق آفرین بود که حرفش دل نشین و کلامش شیرین، عارفی واصل و آزاده ای صاحب دل بود که بدرستی ، عشق را فهمید ،زجر را چشیده و حق و باطل را با دقت سنجید.

او گرچه جسم مجروحش بار زمین بود ، اما روحش با خالق خویش قرین است و بر بلندای ملکوتی ،قدس و نجف و کربلا و کاظمین در طیران و در جولان است.

این امیر امانتدار ،فکر و ذکرش همجوار عریشان بود ، اما خود خاک پای خاکیان، حاج صارم طهماسبی ،نسخه قطو ری از مصحف بشریت که مشق جانفشانی را درکسو ت یک چریک انقلابی در صور و صیدا و بلندیهای جولان لبنان و فلسطین و مصاف ماندگار با صف آرائی های دوران دفاع مقدس فرا گرفت و فرهنگ تهجد و جنگ و جهاد را بعنوان یک آموزه ارزشی به آزاد مردان و بسیجیان ایران اسلامی متصل نمود.

او از نسل نادر و کمیابی بود که در این دوران وانفسا ،برکت زمین و عزت آسمانند ،نسلی که فقط در کرانه های تنهائی خویش ،سجاده سخا را می گسترانند و نجوای دل را نثار تاریخ 8 ساله ایمان و ابتکار و شهادت می نمانید.

این قهرمان رنجو ر ،نماینده اقلیتی بو د که ترجمان افق بی انتهای اکثریتی از دورانهای دور است ، وارث فرهنگی از تلئلو ،ابتذال و استخفاف و استکبار و استعمار و عالم را به سخره گرفت ،فرهنگی از فنای فی الله را عین زندگانی و حرکت در سبیل شیطان را ،اوج مردن و انگل زمین می انگارد.

این نماد مقاومت ،وابسته نسلی اصیل و بی مانند است که جسمشان در زمزم انقلاب متجلی شد و افکار شان نیز در فضای معطر این نهضت الهی به نشر و نما دست یافت و ارواح شریف و ظریفشان هم در مصاحبت با شهیدان شاهد در حال مغازله و مبادله است . این نامدار گمنام ، پس از سالهای هنرنمائی در مقابل جنو د کفر و الحاد و هم صدایی با سرداران سرافزاری چو ن دکتر چمران و شهید محمد منتظری و عشق بازی در سرحدات ایران بزرگ و ترسیم مشق مقاومت در اسارتگاههای مخوف صدام معدوم و تلمذدر سر چشمه علوم عرفان و عارف صابر ، مرحوم سید علی اکبر ابوترابی ، اکنون با کوله باری از امراض و ابتلاعات جسمی و روحی ، زندگی را وداگفت.

این یادگار پر مقدار و راوی صادق روزهای پر فرازو فرود دفاع مقدس ، با 194 ترکش در بدن ، دستی جانباز و معلول،قلبی مجروح ،چشمی کم سو ،بدنی بی تعادل ،پاهائی کم توان و بازوانی لرزان در گوشه منزل شخصی خود و در ضلع شمال شرقی شهر آبدانان ، روز خدا را با نجوای نیایش به شب متصل و شبهای پر رمز و راز خود را نیز با عبادت و بندگی ، به روز گره میزد تادبعد ازسالها نحمل رنج ومرارت بسوی رب وخالق خویش پرکشید.

این علمدار با اقتدار ،با سلاح توسل و ابزار توکل ،مشغو ل مقابله ای نا متعادل با انواع و اقسام آلام سخت و کشنده بود و تلخی روزگار را با شیرینی قند وجودش قابل تناول میکرد. سردار طهماسبی ، دلبری دلداده بود ، اما نه برای دنیا ،بلکه به کو ی دوست ،آزاده ای نه وامانده ،آماده نه جا مانده ، عاشقی که خدا معشوق بود ،نامداری که برای گمنامی دعا میکرد.

گرچه از این نسل ستو ده ،جز این صفات انتظاری نیست ،اما تجلیل از آنان نیاز ما است ، نه تمنای آنان.

آره ،تکریم نام ویاد حاج صارم طهماسبی و یاران و همراهان و ی ،خو د نوازی،واژه پردازی و عبارت سازی نیست ،بلکه سر افرازی و دل نوازی است.

او هویت و سند شناسائی این دیار است ،یاد او حرکت ساز و تکریمش یک رسالت ملی است ،او ملاک متقن و نماد زنده و طن خواهی و دشمن ستیزی ملت فرهیخته ایران است.

القصه ،حاج صارم طهماسبی ،بخشی از تاریخ پر افتخار این مرزو بوم است که حفظ و نگهداری یاد این ذخیره با ارزش ،وظیفه هر ایرانی است .

این شاهد صادق از جانب خو د و سنگرانش چنین می سراییدو رفت:

بگو با عاشقان،هرکس وصال یارمیخواهد     =     میسر،هست،امازحمت بسیار می خواهد

چوروی زرد و اشک سرخ و آه آتشینت نیست = مگو از عاشقانم ،عاشقی آثار می خواهد

طمع داری درآئی در صف رندان وزین غافل   = که مست ازباده منصور گشتن،دار می خواهد؟

زدنیا وز عقبی هر دو باید چشم پوشیدن     =   هرآنکس در محبت،لذت دیدار می خواهد

مگر در خواب بینی روی جانان را که این دولت = دل بیدار بیش از دیده بیدار می خواهد.

یاد ایشا آزاده شهید و همه آزادگان عالم گرامی باد

سید حر مت الله موسوی مقدم

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group