▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 30 آبان 1397 Wednesday 21 November 2018 12 ربیع‌الاول 1440

آخرین اخبار سایت

حدود مسئولیت پزشکان برای عمل جراحی و زیبایی در قانون مجازات اسلامی

 

 

 

 

کیان سلطانیان محقق و مدرس دانشگاه
گفتگو درمورد حد وحدود پزشکان در جراحی های پلاستیک .
در حال حاضر با پیشرفت های پزشکی عملیات جراحی و زیبایی در کشور ما افزایش یافته و خیلی از افراد در اثر جراحی ها،عضو آنها بهبود یافته و یا از مرگ نجات می یابند و در بعضی از عملیات جراحی هم،موجب تلف و نقص عضو و کریه المنظر شدن افراد می شود. به راستی اگر در نتیجه جراحی پلاستیک و زیبایی ،افرادی قربانی شوند و موجب نقص عضو و فوت آنها شود آیا پزشک مسئولیت دارد؟

قانونگذار در بند دوم ماده 59 قانون مجازات اسلامی مقرر داشته هر نوع عمل جراحی یا طبی مشروع که با رضایت شخص یا اولیاء یا سرپرستان یا نمایندگان قانونی آنها و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی انجام شود جرم محسوب نمی شود البته در موارد اخذ رضایت ضروری نخواهد بود و ماده 60 قانون مجازات اسلامی هم  مقرر می دارد چنانچه طبیب قبل از شروع درمان یا اعمال جراحی از مریض یا ولی او برائت حاصل نموده باشد ضامن خسارت جانی یا مالی یا نقص عضو نیست و در موارد فوری که اجازه گرفتن ممکن نباشد طبیب ضامن نمی باشد اما ماده 319 قانون مجازات اسلامی  برخلاف مواد قبلی مقرر می دارد هرگاه طبیبی گر چه حاذق و متخصص باشد در معالجه هائی که شخصا" انجام می دهد یا دستور آن را صادر می کند هر چند با اذن مریض یا ولی او باشد باعث تلف جان یا نقص عضو یا خسارت مالی شود ضامن است.
 به ظاهر مواد فوق در مسئول بودن یا نبودن پزشک با هم اختلاف  دارند  اما آنچه مد نظر قانونگذار  است  این است که در عمل جراحی یا طبی ضروری با احراز مشروع بودن عمل جراحی یا طبی و تحصیل رضایت از بیمار و رعایت موازین فنی و علمی و نظامات دولتی از عوامل موجهه جرم محسوب شده و پزشک مسئولیت نخواهد داشت و اگر پزشک ،عمل جراحی نامشروع مثل سقط جنین غیرقانونی و یا برخلاف موازین علمی و فنی و آیین نامه های پزشکی انجام دهد و باعث نقص عضو یا تلف شود از نظر کیفری پزشک مقصر و قابل تعقیب کیفری می باشد و عدم مهارت یا بی احتیاطی و یا رعایت نکردن قوانین و بخشنامه ها توسط پزشک نمی تواند مسئولیت او را از بین ببرد .
اخذ رضایت از بیمار قبل از عمل به معنای عدم مسئولیت پزشک نبوده و او مسئول آثار زیانبار خود می باشد و تنها اخذ رضایت و برائت بار اثبات تقصیر را از پزشک به بیمار تغییر می دهد در این حالت بیمار بایستی قصورپزشک را ثابت کند .
همچنین بایستی بین عمل جراحی درمانی و غیردرمانی تفاوت قائل شد در مورد عمل جراحی درمانی اگر براساس موازین پزشکی موجب نقص عضو و خسارت شود پزشک مسئول نیست و اگر شخص بیمار فوت هم کند پزشک مجازات نمی شود اما در مورد عمل جراحی غیر درمانی و در جراحی پلاستیک هرچند بیمار رضایت کتبی داده باشد اما اگر موجب تلفات و نقص عضو شود پزشک ضامن و مسئول می باشد.
 بنظر می رسد عمل جراحی زیبایی و پلاستیک در جایی که ضرورت داشته باشد مثل صدمات وارد شده در اثر آتش سوزی و اسیدپاشی اگر پزشک قصور نکند و جراحی را انجام دهد هر چند باعث نقص عضو و فوت شود به استناد بند دوم ماده 59 قانون مجازات اسلامی پزشک ضامن نخواهد بود.
بنابراین اخذ رضایت از بیمار پیش از عمل جراحی و رعایت کلیه موازین فنی و علمی و نظامات دولتی در جراحی های ضروری و فوری به استناد بند 2 ماده 59 و ماده 60 قانون مجازات اسلامی، پزشک را از مسئولیت های کیفری و مدنی کاملا" معاف می کند و برای تقصیر پزشک ، شخص بیمار یا اولیاء او بایستی تقصیر پزشک را ثابت کند اما در مورد جراحی های پلاستیک و زیبایی قانونگذار در ماده 319 و 295 قانون مجازات اسلامی پزشک را قانونا" ضامن دانسته است و رضایت کتبی قبل از عمل جراحی از بیمار هم راهگشا نیست و در این مورد لازم نیست بیمار و اولیاء او تقصیر پزشک را اثبات کند و اصل بر ضامن بودن پزشک می باشد.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group