▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

كارشناسان در مورد سياهگل چه گفتند؟

سايت ويرا سايت خبري ويرا به نقل از تابناك- این روزها موضوع انتقال آب از چشمه های سیاهگل به بخش چوار حاشیه هایی را در پی داشته که به تریبون نماز جمعه و فضای مجازی هم کشیده شده است.حاشیه هایی که شاید بال و پر دادن به آن ها چندان خوشایند اهل منطق و دلسوزان واقعی مردم فهیم ایوان نباشد.

 

 

به هر حال برخی از شهروندان ایوانی بابت این موضوع دغدغه هایی داشته و این وظیفه مسئولین است که دغدغه ی منطقی آن ها را پاسخ داده و رفع ابهام نمایند.

ولی در این بین متاسفانه هستند افرادی که به دنبال حاشیه سازی بوده و با عنوان کردن جملاتی چون " خون می دهیم اما آب نه " سعی در تحریک افکار عمومی دارند. بعضی هم به دنبال تسویه حساب شخصی با دولت بوده و این موضوع را بهانه کرده اند.

به همین منظور خبرگزاری تابناک ایلام در راستای وظیفه اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی که وظیفه اصلی یک رسانه بی طرف است،اقدام به برگزاری یک میزگرد تخصصی با حضور کارشناسان مرتبط با این موضوع کرد.

مهندس پوراحمد عضو هیئت مدیره و معاون طرح توسعه آب منطقه ای ایلام،مهندس اقدسی معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان ایلام، مهندس احمدی معاون فنی آب و فاضلاب روستایی استان ایلام و سه نفر از همکاران رسانه ای به عنوان نماینده افکار عمومی و بهزاد یاسمی به عنوان نماینده معرفی شده جمعی از مردم ایوان در این میزگرد شرکت کردند.

اجرای این طرح هیچ تاثیر منفی در زندگی مردم ندارد.

مهندس پور احمد که به عنوان نماینده شرکت آب منطقه ای استان ایلام در این نشست شرکت کرده بود،گفت:شرکت آب منطقه ای ایلام با مطالعه کامل وارد خانه اجرای این طرح شده و اگر بدانیم انتقال آب از چشمه های سیاهگل به چوار کوچکترین تاثیر منفی برای ایوان دارد هیچوقت حاضر به انجام این کار نخواهیم شد.

وی ادامه داد:آب چشمه های سیاهگل سالانه 130 میلیون لیتر خروجی از کشور دارند. هر ثانیه 1000 لیتر آب این رودخانه از کشور خارج می شود و از این مقدار تنها 50 لیتر به تامین آب شرب روستاهای بخش چوار تخصیص داده شده است. این میزان تنها 5 % آب خروجی از چشمه های مذکور است.

احمدپور ادامه داد: اولویت تخصیص آب در مرحله اول آب شرب و بعد از آن صنعت و کشاورزی است. از محل چشمه های سیاهگل 50 لیتر در ثانیه فقط به آب شرب اختصاص داده شده و هیچ تخصیصی فعلا به صنعت داده نشده است.

وی ادامه داد: مردم باید توجه داشته باشند که این آب در حال حاضر از کشور خارج شده و استفاده هموطنان و هم استانی های خود ما از این آب بسیار منطقی تر از خروج آن از کشور است.

معاون طرح و توسعه ی آب منطقه ای ایلام متذکر شد: تخصیص مورد نیاز برای تامین آب اراضی کشاورزی و باغات این منطقه داده شده و اجرای این طرح در افق بلند مدت نیز هیچگونه مشکلی برای باغات به وجود نخواهد آورد. در حال حاضر حتی برداشت های غیر مجاز برای باغات هم به 300 تا 400 هکتار نمی رسد.

عضو هیئت مدیره ی آب منطقه ای استان ایلام در پاسخ به این سوال که آیا اجرای این طرح در بلند مدت مشکلی برای آب شرب ایوان ایجاد نمی کند گفت: در حال حاضر مصرف آب شرب ایوان 100 لیتر در ثانیه است که در افق 1425 به 230 لیتر در ثانیه خواهد رسید. منابع آبی این شهرستان که برای تامین آب شرب در نظر گرفته شده بسیار مناسب بوده و انتقال آب سیاهگل کوچکترین تاثیر منفی در تامین آب شرب خود شهرستان ایوان در بلند مدت نخواهد داشت. لازم به توضیح است که 50 لیتر تخصیص داده شده به روستاهای چوار هم برای بلند مدت بوده و درحال حاضر کمتر از 20 لیتر در ثانیه نیاز دارند.

احمدپور در پاسخ به این سوال که آیا امکان تامین آب بخش چوار از سد ایلام و یا سامانه گرمسیری وجود ندارد،گفت:آب سد ایلام تنها برای تامین آب شرب شهر ایلام هم در بلند مدت با اما و اگر همراه بوده و در حال حاضر تامین آب شرب ملکشاهی هم به آن اضافه شده است. با این تفاسیر امکان تامین آب جای دیگر از محل سد ایلام عملا امکان ندارد.

وي افزود: سامانه گرمسیری هم کل تخصیص آن که قرار است در بلند مدت اجرا شود برای استان ایلام 306 میلیون متر مکعب در سال است. از این مقدار در بلند مدت برای تامین آب کشاورزی مهران و دهلران و صالح آباد و شرب چوار هم در نظر گرفته شده است. ولی در مقوله پدافند غیر عامل, عقلانیت حکم می کند که آب شرب یک منطقه از دو محل تامین شود.

مهندس احمدی که به عنوان نماینده آبفار استان در میزگرد شرکت کرده بود گفت؛ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای چند مجتمع تامین آب روستایی اعتباراتی در سال های 94 و 95 به آبفای استان داده شد.

وی ادامه داد:یکی از مناطقی که همواره برای تامین آب شرب با مشکل مواجه است روستاهای بخش چوار و دهستان بولی می باشد. نیمی از روستاهای این منطقه با تانکر آبرسانی شده و مابقی هم تنها دوساعت در روز آب دارند.

احمدی ادامه داد: برای تامین آب شرب مورد نیاز این روستاها چندین مسیر مورد مطالعه قرار گرفت. ما در آبفار استان 5 مسیر را مورد مطالعه قرار داده و متاسفانه هیچکدام از این مسیر ها و محل ها که مهندس پور احمد هم به آن ها اشاره کرد در عمل قابل اجرا نبودند.

وی در تشریح وضعیت روستاهای هدف این پروژه گفت: 60 روستای بخش چوار و دهستان بولی با جمعیتی بالغ بر 18 هزار نفر از محل این پروژه تامین آب خواهند شد.اعتباری که برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده مبلغ 25 میلیارد ریال است.

احمدی در پاسخ به این سوال که آیا تامین آب از پایین دست رودخانه وجود دارد یا خیر،گفت: آب پایین دست متاسفانه کیفیت آب سرچشمه را نداشته و باید برای آن تصفیه خانه ایجاد شود. علاوه بر آن باید یک ایستگاه پمپاژ قوی تر در نظر گرفته شود. هزینه احداث تصفیه خانه و ایستگاه پمپاژ قوی تر بالغ بر 35 میلیارد تومان است, درحالی که اعتبار این پروژه تنها 25 میلیارد ریال است.

احمدی متذکر شد: برای 60 روستای بخش چوار با 18 هزار نفر جمعیت 50 لیتر آب در ثانیه تخصیص داده شده است. این تخصیص برای بلند مدت بوده و افق 1425 در آن در نظر گرفته شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی نیز در این نشست گفت:در حال حاضر نزدیک به 400 هکتار باغات انگور در حاشیه رودخانه سیاهگل کشت شده و تولیدات آنها هم مرغوب است. علاوه بر این جهاد کشاورزی توسعه باغات منطقه را در دست اقدام دارد.

اقدسی ادامه داد: خواسته اصلی جهاد کشاورزی در این مورد این است که آب مورد نیاز باغات کنونی و طرح توسعه ی منطقی باغات در افق بلند مدت در نظر گرفته شده و از مابقی این آب شرب بخش چوار تامین شود.

اقدسی متذکر شد:اراضی منطقه سیاهگل اکثرا شیب دار بوده و تنها برای کشت باغات مناسب هستند. از طرفی یکی از اولویت های جهاد کشاورزی توسعه باغات در اراضی شیبدار است. به همین منظور ما برای توسعه باغات این منطقه  هم اکنون 300 هکتار باغات انگور در دست اقدام و مطالعه می باشد. جهاد کشاورزی از آب منطقه ای ایلام تقاضا کرده است که آب باغات کنونی و باغات در دست اقدام را در افق بلند مدت تامین کرده و سپس به انتقال آب اقدام نماید.

یاسمی که به عنوان نماینده تعداد زیادی از جوانان ایوانی در میزگرد شرکت کرده بود اظهار کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی مردم ولی نعمتان اصلی بوده و دولت باید مردم را امین خود بدانند. خواسته مردم ایوان این است که ابتدا نیازهای آبی خود شهرستان در نظر گرفته شده و پس از آن آب را به دیگر نقاط انتقال دهند.

یاسمی ادامه داد: مردم ایوان و ایل ارکوازی همواره ارتباط تنگاتنگی با هم داشته و هیچ اختلافی بین این عزیزان نیست ولی دولت باید ابتدا نیاز خود مردم ایوان را در اولویت قرار دهد.

وی تصریح کرد: دولتمردان باید در بین مردم حضور یافته و با آنها صحبت کنند. تنها با این روش می توان اعتماد از دست رفته مردم را جلب کرد.

وی در خصوص خاطره عدم اعتمادی که وجود دارد گفت: در دهه 80 دو چاه در منطقه سراب ایوان حفر و آب آن به پتروشیمی و پالایشگاه انتقال یافت ولی بعد از مدتی این چاه ها در سفره آب زیر زمینی منطقه تاثیر منفی داشته و بعضی از چشمه ها به همین علت خشک شده اند. همین موضوع نوعی بی اعتمادی را به ذهن مردم ایوان انداخته است.

وی در پایان متذکر شد:راه برخورد منطقی و حل و فصل این موضوع برگزاری جلسات کارشناسی با حضور جمع حاضر و کارشناسان صاحب نظر است. خروجی آن جلسات هرچه باشد برای همه ما و مردم ایوان قابل احترام است.

وی همچنین خطاب به مردم ایوان گفت:خوشبختانه موضوع انتقال آب سیاهگل در مسیر حل و فصل شدن قرار گرفته و در آینده ای نزدیک به صورت منطقی این مشکل حل خواهد شد.

یکی از صاحب نظران با نفوذ استان ایلام که در خارج از استان مشغول بوده و فارغ التحصیل رشته کشاورزی است به خبرنگار ما گفت:انتقال آب سیاهگل آن هم به اندازه 50 لیتر در ثانیه در بلند مدت هم کوچکترین تاثیر منفی برای باغات منطقه نخواهد داشت. با احتساب برداشت های غیر مجاز از آب این چشمه ها باز هم خروجی آب به سمت عراق زیاد است.

جمع بندی اصحاب رسانه به عنوان نمایندگان  افکار عمومی حاضر در این میزگرد این است که ،موضوع انتقال آب سیاهگل به بخش چوار با گفتمان و عقلانیت  به سادگی قابل حل است .مردم باید مورد تکریم قرار گرفته و اعتماد آنها مجددا جلب شود .عده ای در این وسط  از آب گل و آلود ماهی گرفته و با شایعه سازی ذهن مردم را خراب کرده اند .مردم ایوان، مردم بخش چوار را برادر و خواهر دینی و همسایه عزیز خود دانسته و مطمئنا مهمان نوازی و  طبع بلند آنها هیچگاه رضایت نخواهند داد که روستا های چوار کماکان بی آب و کم آب بمانند.

مسئولین باید اطلاعات دقیق و گزارش کامل خود را از تریبون های مختلف به گوش مردم رسانده تا نگرانی های موجود برطرف شود .نهاد های امنیتی هم باید با کسانی که اطلاعات غلط به مردم می دهند برخورد قاطع نمایند .

امام جمعه ی ایوان هم باید میان دار جریان بوده و به مديريت موضوع كمك نمايند .هرگونه اظهار نظر احساسی و غیر کارشناسی در این خصوص می تواند اذهان مردم را مشوش ترنماید ،خصوصا این اظهارات از تریبون نماز جمعه بیان شده باشد.

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group