▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

ویروس آگهی وبازاریاب

حال وهوای مطبوعات محلی ایلام خوش نیست!!

 

 

 

مجتبی کاور-مطبوعات-ویروس

مجتبی کاور/عصرایلام/ مطبوعات محلی استان ایلام در حال حاضر با مشکلات بزرگی دسته و پنجه نرم می کنند که یکی از مهمترین آنها عدم حمایتهای دولتی و سیاست تشویقی است که همین عامل باعث شده مطبوعات محلی با رکود مواجه شوند.

 


 امروزه نقش مطبوعات در امر آگاهی بخش به مردم جامعه  بسیار مفید است چراکه در قانون اساسی مطبوعات به عنوان رکن چهارم دمکراسی یاد شده است.
امروزه مطبوعات در کنار سایر ارتباطات جمعی که به منظور تفسیر وقایع و انعکاس اخبار تلاش می کنند توانسته نقش به سزایی داشته باشد از این رو بسیاری از مردم اخبار و اطلاعات روزمره خود را در مطبوعات دنبال می کنند.
خوشبختانه در کشور علاوه بر مطبوعات سراسری، مطبوعات محلی در استانها به خوبی توانسته اند نقش مفیدی در راستای توسعه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته باشند به طوری که بعضی از نشریات محلی استانهای توسعه یافته به روزنامه تبدیل شده و توزیع گستره آن فراتر از استان خود رفته و در تراز روزنامه های کشوری عرض اندام می کنند و تاحدودی هم موفق بوده اند.
اما در این بین استانهایی کمتر توسعه یافته در کشور وجود دارد که فاصله زیادی تا شاخص های توسعه یافتگی دارند و همین باعث شده مطبوعات محلی آنها هم با مشکلات عدیده ای روبرو شوند.
استان ایلام یکی از استانهای کمتر توسعه یافته کشور است که عدم توسعه یافتگی آن برای همگان آشکار است استانی که دو دهه از عمر مطبوعات در آن می گذرد و 32 نشریه با سلایق سیاسی متفاوت وارد این عرصه شده اند. در استان ایلام حرفه خبرنگاری مخدوش شده چرا که هرکسی در هرجا خود را خبرنگار قلمدار می کند
سید حرمت الله موسوی مقدم از خبرنگاران فعال استان ایلام گفت: مطبوعات محلی استان ایلام مشکلات عدیده ای از نظر معیشتی دارند و برای اداره نشریه و زندگی خود با وضعیت بسیار بدی مواجه هستند.
وی عنوان کرد: این مشکلات نباید باعث شوند مطبوعات محلی رسالت اصلی و واقعی خود که در واقع روشنی و بیان مشکلات مردم است به بهانه  مشکل مالی و...رسالت واقعی خود را نادیده بگیرند.
این پیشکسوت مطبوعات بیان داشت: رسالت مطبوعات معین و مشخص است و نشریات محلی در راستای آزادی مشروع  در چارچوب قانون باید مطلب بنویسند  و نباید دچار روز مرگی شوند و تلاش کنند موضوعات روز جامعه را در اولویت کاری خود قرار بدهند.
وی عنوان کرد: امروزه  یکی از خواسته های  مردم جامعه  از مطبوعات محلی این است که بدون ترس و واهمه مسائل و مشکلات جامعه بنویسند و در کمال رعایت و امانت انعکاس بدهند.
موسوی مقدم اظهار داشت: یکی از مشکلات سالهای اخیر مطبوعات استان ایلام این است  که حرفه خبرنگاری مخدوش شده چرا که هرکسی در هرجا خود را خبرنگار قلمداد می کند.
وی عنوان کرد: خبرنگاران عناصری سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستند که با شجاعت برای دفاع از حقوق مردم از حق خود می گذرند ولی متاسفانه در فضای رسانه ای استان ایلام اخیرا افراد و عناصری وارد این عرصه بسیار حساس تخصصی  شده اند که فقط دنبال امرار معاش هستند و همین باعث  خدشه دارشدن عزت و جایگاه خبرنگاران واقعی شده که امیدواریم که هم مسئولان و دست اندرکاران مطبوعات محلی در این  راستا مرزبندی بکنند و حرفه خبرنگار را از بازاریاب تفکیک کنند.

وی عنوان کرد: باید بین کسانی که کار خبرنگاری رابه صورت حرفه ای دنبال می کنند با کسانی که  الفبای خبرنگاری و  آشنایی با قوانین و مقررات این حرفه ندارند مرزبندی شود چرا که این افراد شان و جایگاه حرفه خبر نگاری را زیر سئوال برده اند.

این پیشکسوت مطبوعات تصریح کرد: متاسفانه عده ای به واسطه کسب درآمد وارد حوزه مطبوعات محلی شده اند که باعث نگرانی همه اهالی رسانه شده است و مدیران مسئولین بعضی از نشریات رسالت  واقعی و حقیقی مطبوعات را تا حدودی فراموش کرده اند ومسیر اصلی خود منحرف شده اند.

مطبوعات محلی از حمایت های دولتی و سیاست های تشویقی  بی بهره هستند

عبد الحمید کرمی مدیر مسئول هفته نامه پیک ایلام گفت: در چند سال اخیر که کشور مشکلات فراوانی داشته که  مطبوعات هم از آن بی بهره نبوده اند.

وی اظهار داشت: متاسفانه مطبوعات محلی در استان ایلام  بیش از سایر بخش ها دچار آشفتگی و از هم گسیختگی شده است به طوری که ما شاهد فعالیت یک نوع مطبوعات بی رمق و ناکارآمد در سطح استان هستیم.

این فعال رسانه ای گفت: با توجه به اینکه سیاست های دولت گذشته در راستای فعالیت بخشی به مطبوعات  و حمایت از اقدامات خبرنگاران پر تلاش مشاهده نمی شود امروز شاهد این وضعیت اسفناک در باره مطبوعات محلی استان هستیم.

کرمی عنوان کرد: وقتی که مطبوعات محلی از حمایت های دولتی و از طرفی سیاست های تشویقی  بی بهره باشند به ناچار مجبورند برای سرپا ماندن به سمت آگهی وتبلیغات یا روپرتاژ و... بروند چون در استان ایلام در بخش خصوصی دچار ضعف های زیادی است ومطبوعات از حمایت این بخش محرومند  و به ناچار هر از چند گاهی مطبوعات محلی عملکرد ادارات یا ...به چاپ می رسانند.
 مطبوعات نور افکنان جامعه هستند
خلیل کمربیگی محقق وجامعه شناس در خصوص مطبوعات محلی ایلام گفت: مدت­هاست ويروسي به نام آگهي به جان برخي از مطبوعات محلي افتاده است و  قدرت اين ويروس چنان است كه نه سياست و وابستگي به يك جريان سياسي خاص جلودارش بوده و نه فرهنگ با آن كارويژه­هاي بي­شمارش قدرت مقابله با آن را دارد.
وی اظهار داشت:  ويروس آگهي که به جان برخی از ديده­ بانان جامعه مي ­افتد، چنان آن­ها را آلوده مي­ سازد كه زشتي­ها، پنهان گشته و واقعيت به ظاهر، مقلوب آن مي­ شود و كاركردهاي اصلي مطبوعات را از كار انداخته و آگاهي كاذب را جايگزين آگاهي راستين در این دست مطبوعات می کند.
این جامعه شناس افزود: ويروس آگهي در برخی از اوقات چنان بلايي بر سر صفحات برخی از نشريات مي­ آورد كه تشخيص كپي از اصل، راست از دروغ و آمار واقعي از غیرواقعي دشوارمي­ شود.
وی افزود: اگر مطبوعات را "نور افكنان" جامعه ناميده­ اند، ويروس، نور اين نورافكنان را كم­ سو ساخته و زماني كه مطبوعات بايد نقش نظارتي خويش را ايفا كنند و بازوي سازمان­هاي نظارتي در اعمال قانون شوند، چنان برخی مطبوعات را از رسالت اصلي دور مي­ سازند كه در پاره ­اي از اوقات به بستن دست ­و پاي دستگاه ­هاي ناظر در برخورد با متهم مي­ شوند و بدين ­گونه آگهي، رسالت آگاهي­ بخشي برخی مطبوعات را مختل و باعث بي­ اثري نقادي نقادان مي­ شود. چرا كه با نگاشتن چند سطر نقد، اين سيل آگه"هاست كه در قالب­هاي گوناگون خبري، خود را بر صفحات نشريات ظاهر مي­ سازند و آن چند سطر نقد را نيز در زير دست و پاي خود له مي­ كنند.
این محقق اظهار داشت: ويروس آگهي، ظاهري زيبا و باطني فريبنده دارد. آگهي رافع نيازي است كه در سلسله مراتب نيازها، در صدر قرار دارد، اما گاهی سهمي خطرناك محتواي برخی مطبوعات را چنان مسموم مي­ سازد كه خواندن آن­ها براي صاحبان اصلي، تهوع ­آور مي­ شود.
این جامعه شناس افزود: متاسفانه  برخي از مطبوعات محلي را كه  گویي بولتن داخلي سازماني خاص بوده، به گونه­ اي كه اگر تحليلي بر محتواي اين دست از مطبوعات محلي داشته باشيم خواهيد ديد كه رابطه‌ مستقيمي بين چاپ اخبار آن سازمان و جذب "آگهي و روپرتاژ " آن وجود دارد.
وی بیان داشت: آگهي هويت را از برخي از خبرنگاران محلي نير گرفته و منزلت آنان را در قالب يك "ويزيتور" يا "بازارياب" تنزل داده است و در همين زمينه، هنگامي كه از خبرنگار خوب در برخي از مطبوعات محلي سخن به ميان مي آيد، "بازارياب خوب" جلوه ­گر مي­ شود و هويت خبرنگار، اين­گونه تغيير مي­ يابد.
کمربیگی اظهارداشت: بی شک همه ما  شنيده­ ايم كه مطبوعات چشمان بيدار جامعه بوده و انعكاس دهنده‌ واقعيت­هاي آن هستند، چشم و گوش مردمند و شفافيت را به بدن جامعه تزريق مي­ نمايند، فكر را توليد كرده و جايگزين معلمان هستند.
این محقق افزود:  باتوجه به عدم توسعه یافتگی استان و الخصوص بخش خصوصی چاپ چند تبليغات منبع درآمدي براي مطبوعات محلي محسوب مي­ گردد، اما نبايد این امر منجر به بسته شدن باب نقد و نقادي گردد و انعكاس مطلوب اخبار و فعاليت­هاي سازمان­هاي دولتي، نه تنها امر بدي نيست بلكه مفيد است اما نبايد هويت را از نشريه بگيرد و مخاطب را از او بگیرد و به ابزاري در دست عده ­اي تبديل شود تا محتواي مطبوعه را از رسالت واقعي خود تهي سازند.
این جامعه شناس تصریح کرد: ريشه‌ اصلي اين انحراف، در عدم امنيت شغلي و مالی اصحاب مطبوعات استان است.

  مهر
 

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group