▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

جمعه 30 فروردين 1398 Friday 19 April 2019 13 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

مذاکرات هسته ای - پنجشنبه

توافق به دست آمد / اعلام بیانیه مشترک در دانشگاه پلی تکنیک لوزان

 

 

توافق به دست آمد/ توافق ایران و آمریکا درباره چارچوب توافق هسته‌ای و مسیر مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای و اختلاف درباره اینکه چه بخشی از توافق به طور عمومی منتشر شود. توافق هسته ای به دست آمد و تا دقایقی دیگر در نشست خبری در لوزان سوئیس بیانیه مشترک ایران و 1+5 اعلام عمومی می شود

 


به گزارش عصر ایلام به نقل از عصرایران، مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5  در هتل بو ریواژ شهر لوزان سوئیس تاکنون ادامه داشت.

جدیدترین خبرها:

20:16 - بی بی سی :  آسوشیتدپرس: ایران و 1+5  بر سر "محدود کردن" برنامه هسته‌ای ایران به توافق رسیده‌اند. ایران در عوض خواستار لغو تحریم‌ها است اما شش قدرت جهانی از ایران خواسته‌اند برای برداشتن تحریم‌ها، جزئیات مراحل محدود کردن برنامه هسته‌ای خود را تا پایان ژوئن در اختیار آنها قرار دهد.


منابع آمریکایی می‌گویند بیانیه مشترک ایران و پنج بعلاوه یک، حوالی هشت و نیم شب به وقت تهران (هفده گرینویچ) به دو زبان فارسی و انگلیسی قرائت می‌شود. ابتدا خانم موگرینی و بعد اقای ظریف بیانیه را قرائت خواهند کرد.

یکی از مقامات ایرانی به رویترز گفته بیانیه‌ای که آقای ظریف و خانم موگرینی قرائت خواهند کرد اعلام توافق نیست: "این فقط یک بیانیه است."‎


21:01 - خبرنگاران در حال انتقال به سالن کنفرانس دانشگاه پلی تکنیک لوزان برای اعلام عمومی بیانیه مشترک ایران و 1+5 هستند.

20:58 - ظریف امشب به تهران برمی گردد.


20:35 - بیانیه مشترک پایانی مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 تا ساعتی دیگر در دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوئیس قرائت می شود.

 قرار است بیانیه مشترک با حضور ظریف وزیر امورخارجه ایران و فدریکو موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دانشگاه پلی تکنیک لوزان قرائت شود. دقایقی پیش خبرنگاران هتل بوریواژ را به قصد دانشگاه پلی تکنیک لوزان سوییس ترک کردند.

20:31 - خبرنگاران در محل سالن کنفرانس مطبوعاتی در محل مذاکرات منتظر اعلام عمومی بیانیه توافق هستند.

20:21 : آسوشیتدپرس: باراک اوباما به دلیل آنچه توافق بد خوانده شده زیر فشار مخالفانش در کنگره قرار داشت و تهدید به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران شده بود اصرار دارد یک اعلام عمومی "قابل توجه" درباره توافق‌ها و برنامه‌های پیش‌رو انجام شود اما ایران اصرار دارد  اعلام عمومی در حداقل ممکن باشد.

20:16 : خبرگزاری فرانسه: دعوت از خبرنگاران برای حضور در کنفرانس خبری در هتل محل مذاکرات

19:58 -  بی بی سی:  آسوشیتدپرس: توافق به دست آمد/ توافق ایران و آمریکا درباره چارچوب توافق هسته‌ای و مسیر مرحله نهایی مذاکرات هسته‌ای و اختلاف درباره اینکه چه بخشی از توافق به طور عمومی منتشر شود.

آسوشیتدپرس: مذاکره  درباره چگونگی تنظیم بیانیه مشترک و آنچه طرفین باید تا ضرب‌الاجل ژوئن انجام دهند.

خبرنگار بی بی سی از لوزان:  گزارشی تاييد نشده حاکی از این است که هيات ايرانی آماده می‌شود ساعت ٩ شب ( 11:30 شب به وقت تهران) به وقت محلي لوزان را ترک كند. 

19:45 - خبرنگار شبکه فرانس 24:‌ توافق به دست آمد / تا زمانی دیگر از امروز با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی جزئیات توافق اعلام می شود.

19:34
- خبرگزاری فارس: سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: تا چند ساعت دیگر صبر کنید، همه چیز روشن می‌شود.

19:30 -  خبرگزاری فارس:‌ پایان گفتگوی ظریف، جان کری و هلگا اشمیت (معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا)‌. به احتمال زیاد امشب ظریف و موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیانیه مشترکی را قرائت خواهند کرد.

19:26 - بی بی سی: سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه: تا توافق هسته‌ای تنها چند قدم و در برخی موارد چند نیم-قدم باقی مانده.

19:00 - یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان: شکست مذاکرات هسته ای برای منطقه فاجعه بار است.

18:44
- خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات غربی: رسیدن به توافق اصلا نزدیک نیست.

18:17 - بی بی سی: خبرنگار آسوشیتدپرس از قول دو دیپلمات غربی می‌گوید که احتمال دارد طرفین این دور مذاکرات را فعلا متوقف کنند و یک هفته دیگر به گفتگوها بازگردند.‎


18:17 - بی بی سی: وزارت خارجه آمریکا امروز هم جلسه روزانه خود با خبرنگاران را به دلیل "ماهیت سیال مذاکرات در سوئیس" لغو کرده است.


18:05 -  یووال استاینیتز وزیر امور راهبردی اسرائیل:  اگر ما نتوانیم جلوی توافق را بگیریم باید کاری بکنیم که این توافق کمتر بد باشد.  اسرائیل در اثر گذاشتن بر توافق موقت ژنو "دستاوردهایی" داشت. اگر امروز بیانیه‌ مشترکی هم صادر شود به معنی "توافق" نیست. (منبع: بی بی سی)

17:31 - فابيوس وزیر خارجه فرانسه: نتيجه مذاکرات ايران احتمالا تا پنجم آوريل (یکشنبه 16 فروردین) مشخص مي شود.

17:08 - عراقچی درباره امکان توافق در پنجشنبه: امیدهایی وجود دارد

16:29 - ظریف: راه‌حل‌ها کاملا در دسترس هستند/ان‌شاءالله فردا تهرانیم

 

16:19- خبرگزاری روسی ایتارتاس: ايران و 1+5 در مورد عبارات يک سند به توافق رسيدند اما در زمینه ارتباط دادن آنها با یکدیگر مشکلاتی وجود دارد. 

16:14 - برگزاری نشست دوجانبه ظریف - فدریکو موگرینی مسوول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا

16:04 - پایان نشست وزیران خارجه 1+5 - انتظار برای برگزاری نشست مشترک وزیران خارجه ایران و 1+5

15:50 - ظریف: احتمال صدور بیانیه توافق در پنجشنبه / پیشرفت صورت گرفته اما با بیانیه فاصله داریم

14:03 - وزرای خارجه 1+5 ، برای هماهنگ سازی مواضع خود در برابر ایران، جلسه مشترک تشکیل دادند.

14:01 - وزیر خارجه چین که لوزان را ترک کرده به محل مذاکرات بازنخواهد گشت و به جای او، معاونش هیات چینی را هدایت می کند.

13:55 - خبرنگار عصرایران مطلع شد برخی گروه های سیاسی محافظه کار در ایران در صدد رایزنی با نمایندگان مجلس هستند تا در صورت شکست مذاکرات لوزان، طرح "تشدید فعالیت های هسته ای ایران خارج از نظارت های تحمیلی" را آماده و به سرعت تصویب کنند.

13:50 - هر چند یک دیپلمات غربی روز گذشته به خبرنگاران گفته بود که ممکن است مذاکرات حتی به روز جمعه هم بکشد ولی تلاش هیات های مذاکره کننده این است که تا عصر پنجشنبه، بیانیه توافق آماده و قرائت شود تا بتوانند لوزان را با دست پر ترک کنند.
در صورت نیل به بیانیه مشترک، مذاکرات فنی برای توافق نهایی تا ضرب الاجل 10 تیر به زودی آغاز می شود.

13:10 - صالحی: روند مذاکرات خوب است، داریم به طلوع خورشید نزدیک می شویم.

13:00 - یکی از موارد اختلافی بین 1+5 ، مکانیزم اقدام خودکار علیه ایران است. بدین نحو که اگر در روند توافق، ایران نقض تعهد کند، تحریم های سازمان ملل مجدداً و به طور خودکار علیه ایران فعال شوند. روسیه با چنین مکانیزمی موافق نیست.

12:30 - خبرهای رسیده از 1+5 حاکی است بین اعضای این گروه اختلافاتی در خصوص مباحث باقی مانده پیش آمده است و اکنون آنها هستند که باید ابتدا مواضع خود را هماهنگ کرده و سپس با ایران مذاکره کنند. جزئیات اختلافات مشخص نیست ولی برخی تحلیلگران، فرانسه را متهم به طرح شروط جدید و سختگیرانه علیه ایران می کنند که فراتر از توافقات پیشین است. فابیوس ، وزیر خارجه فرانسه ، روز گذشته به پاریس رفته بود.

12:07
- خبرنگاران در هتل محل مذاکرات منتظر ورود هیات ها و آغاز مذاکرات هستند.

11:56 -
قرار بود مذاکرات در ساعت 9 یا 9:30 صبح به وقت محلی امروز پنجشنبه (11 یا 11:30 به وقت تهران)  از سر گرفته شود اما هنوز خبری در این باره منتشر نشده است.
 
- وزارت خارجه آمریکا گفته است جان کری وزیر خارجه تا صبح پنجشنبه در لوزان باقی می ماند. وزیر خارجه آلمان هم بازگشت به برلین را به تاخیر انداخت. پیش بینی می شود امروز پنجشنبه بیانیه توافق صادر شود.

- هم اکنون علاوه بر وزیران خارجه ایران و آمریکا و مسؤول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیران خارجه آلمان و فرانسه در لوزان حضور دارند و وزیران خارجه چین، روسیه و انگلیس خارج از سوئیس هستند.

 

 

 

نظرات   

 
+2 # معلم دهلرانی 1394-01-13 23:31
خدا را صد هزار مرتبه شکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # محمد 1394-01-14 00:26
تبریک میگم. به امید رفع برخی مشکلات اقتصادی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # آریایی 1394-01-14 09:51
درود بر ظریف و تیم مذاکره کننده - از فردا شریعتمداری و "جمعیت دلواپس " شروع به تفسیر میکنند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # روحانی 1394-01-17 09:31
ای بابا چشم ما که آب نمیخورد.محال است مگر ما نوکر و تعظیم کننده باشیم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group