▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

شنبه 31 فروردين 1398 Saturday 20 April 2019 14 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

تدبیر و امید دو بال اعتدال

 

 

تدبیر و امید دو بال اعتدال

 آیت قیصربیگی /انتخاب کلید واژه های تدبیر و امید از سوی دکتر حسن روحانی برای گفتمان و منش اعتدالگرایی در انتخابات ریاست جمهوری نشان از ژرف نگری او نسبت به واقعیت ها امروز جامعه ما دارد. واژه ها وقتی از جنس حقیقت باشند نیاز به تفسیر ندارند. از این روآنها همچون قطرهای بارانی هستند که سرشار از شعورند و می دانند در کجا باید فرود آیند.


از یک طرف تدبیر غنی کردن عمل و اندیشه ها با نیروی عقل و خرد است که باوری عمیق به گفتار و کردار آدمی می دهد تا پخته بیان گردند. ادای سخنان باتدبیر باعث زایش امید بر کلمات می شود تا در جهتی روبه رشد متعالی شوند. از طرف دیگر امید، اطمینان به لحظه ای ست که همین حالا در دسترس شماست تا با آگاهی و شکیبایی آن را طی کنید. بنابراین، امید در آینده ای توهمی نیست بلکه آن قدرتی ست که با نیروی اراده به این لحظه می دهیم تا در طی کردن درست مسیر مقصدی مطلوب فراهم آید. امید را تنها در آینده جستجو کردن سرابی بیش نیست که شما را در وادی آرزوهای دور و دست نیافتنی گیر می اندازد تا زندگی در این لحظه را از دست دهید! امید واقعی در اعتماد  و توجه کامل به این لحظه بدست می آید تا لحظه پی آیند را نیز غنی و پربار گرداند. از این رو بجای توجه به برداشت در آینده، آگاهی کامل خود را به کاشته امروزتان بدهید تا امید برداشتی مطلوب در آینده شکل گیرد. در این راستا داشتن امید و انتظار یک برداشت مطلوب تنها در طی کردن فرایند کاشت امروز بدست می آید. در این کل سفر تدبیر و امید در وادی اعتدالگرایی بسته به طی کردن قدم هایی است که آگاهانه در این لحظه برمی دارد.
حضور آگاهی در لحظه برای ایجاد یک بستر اعتدالی و رسیدن به نیروی خرد و تدبیر یک ضرورت انکار نشدنی است. تنها در حضور آگاهی است که ما کنترل گفتار و کردار خویش را بدست می گیریم تا دچار افراط و تفریط نشویم. درواقع آگاهی در لحظه حال لنگرگاه اصلی اعتدالگرایی است تا هرگاه قصد ورود به افراط و تفریط داشتیم دوباره بتوانیم به نقطه اعتدالی خود بازگردیم. تداوم آگاهی در این لحظه همان نوری ست که آنچه شما در پی آنید را نمایان وظاهر می سازد. از این رو برای مسلط شدن به نیروی تدبیر و امید باید یک بیدار واقعی باشید. البته بیداری تنها به از خواب بیدار شدن معمولی روزانه و باز نگه داشتن چشم ها خلاصه نمی شود، زیرا غالب مردم با چشم های باز هم در خواب فکر و رویاهای گذشته و آینده هستند و عملا  لحظه های زندگی را با این شیوه نادرست از دست می دهند! وقتی که در خواب ذهنی به سر می برید، ذهن قوی ترین دشمن شما می
شود چون آگاهی که جوهره اصلی زندگی ست را از شما می گیرد تا فرصت ایجاد چالش ها و مشکلات بوجود آید. پرواضح است که بیداری واقعی در گرو حضور هشیارانه در لحظه لحظه زندگی است. درنتيجه روز تنها وقتی برای ما طلوع می کند که با آگاهی بیدار باشیم! از این رو برای بیداری واقعی باید تدبیری اندیشید تا با هشیاری قدم در واقعیت های زندگی نهاد. در دیدن واقعیات زندگی  است که امید شکوفه خواهد زد و گرنه فرو رفتن در عالم توهمی و غیر واقعی ذهن ما را به گرداب افراط و تفریط خواهد انداخت تا نه بر اساس واقعیات بلکه بر اساس اهداف انتزاعی و توهمی قدم بردارید و نا امیدی ببار آورد. بنابراین، از آدم هایی که در خوابند چه انتظاری می توان داشت که حقیقت را ببینند و بشنوند! شما تنها با نور آگاهی می توانید از خواب واقعی ذهن بیدار شوید و حقیقت را ببینند. آگاهی چراغ کشف حقیقت است.
گام برداشتن بر جاده اعتدال نیازمند چراغ آگاهی است تا ضمن داشتن نیروی خرد و تدبیر، امید را نیز هم قدم خویش سازید. در نتیجه تنها فرد آگاه و هشیار می تواند از نعمت تدبیر و امید برخوردار باشد. در این راستا تدبیر و امید مي‌تواند دو بال پرواز برای حرکت به سوی افقی آکنده از حقیقت باشد اگر بتوانید اعتدال را با آگاهی در این لحظه صرف کنید.

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group