▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

شنبه 31 فروردين 1398 Saturday 20 April 2019 14 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

گزارش کامل سفر

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درکرمانشاه چه گفت؟حرکت امام(ره) برای تحکیم اسلام بود

 

 

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در کرمانشاه با بیان اینکه افراط و تفریط کشور را دچار مشکل می‌کند، گفت: بخشی از مشکلات داخلی کشور ناشی از عدم مدیریت و بخشی ناشی از تحریم‌ها است.به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در سی و یکمین سالگرد شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی که در مسجد جامع شهر کرمانشاه برگزار شد، از ابراز محبت و لطف مردم کرمانشاه به خاطر استقبال باشکوه قدردانی و اظهار کرد: در فرصت پیش آمده بنده می‌خواهم به سه موضوع بپردازم

وی ابتدا به موضوع کرمانشاه و سختی‌های متحمل شده در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: بنده در هشت سال دفاع مقدس شاهد استواری، پایمردی و صبر این مردم بوده‌ام و دیدم که مردم استان کرمانشاه چگونه با صبر و بردباری سال‌های جنگ را پشت سر گذاشته و به پیروزی رسیدند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با شخصیت چهارمین شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی اظهار کرد: دومین موضوع صحبت‌های من سخن از این شخصیت کم نظیر روحانیت و جهان اسلام است چراکه وی در دوران عمر با برکت خود خدمات شایانی را به جهان اسلام ارائه کرده و نامزد بسیاری از کار‌های بزرگ در کشور بودند اما با شخصیت بزرگوارشان تحصیل و تهذیب را پیش گرفتند.
وی سومین موضوع صحبت‌ خود را شرایط کشور، منطقه و شرایط حاد حاکم در جهان اسلام عنوان کرد.

مردم کرمانشاه ضرب المثل استواری و قهرمانی هستند

آیت الله هاشمی رفسنجانی بار دیگر به دلاورمردی کرمانشاهیان در تمامی ادوار تاریخ اشاره و خاطرنشان کرد: منطقه کرمانشاه و به طور کلی غرب کشور یکی از مناطق تمدنی ایران بوده که افتخارات زیادی داشته و این مسئله به تائید جغرافی‌دانان، مورخان و صاحب نظران در این زمینه رسیده است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام باردیگر به ظرفیت‌های موجود در استان کرمانشاه چون آب، خاک و موقعیت جفرافیایی استان اشاره کرد و گفت: مهمترین ظرفیت و سرمایه این منطقه مردم آن است که ضرب المثل استواری و قهرمانی هستند چراکه در یک‌صد سال گذشته این منطقه مورد تجاوزات زیادی قرار گرفته و در بدترین حالت آن مورد تجاوزگری مغولان که با خاک یکسان شده دوباره قدعلم کرده و روی پای خود ایستادند.

وی به شخصیت آیت‌الله اشرفی اصفهانی اشاره و تصریح کرد: امام (ره) در شرایطی احساس کردند که غرب ایران نیاز به شخصیتی چون اشرفی اصفهانی دارد و از ایشان خواستند که به این منطقه بیایند.

نقش ویژه آیت الله اشرفی اصفهانی در زمان دفاع مقدس به روایت آیت‌الله رفسنجانی

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: حضور در منطقه ای چون کرمانشاه  به ویژه‌ در شرایط جنگ برای شخصیتی چون آیت الله اشرفی اصفهانی که سال‌های زیادی را در قم تحصیل و در آنجا اقامت داشتند سخت بود اما وی سخن امام(ره) را اجابت و به این منطقه آمدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شخصیت آیت الله اشرفی اصفهانی برای کسانی که او را می شناختند و با او در ارتباط بودند بسیار روشن بود و همه می دانید که ایشان چه نورافشانی داشتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به نقش اشرفی اصفهانی به عنوان حامی در کنار رزمندگان اسلام در سال‌های دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: اشرفی اصفهانی در مواقع عملیات در کنار رزمندگان و خط شکنان حضور یافته و آنان را دعا و بدرقه می کرد.

وی اظهار کرد: اشرفی اصفهانی در سال‌های جنگ نیاز‌های منطقه را سنجیده و به اطلاع مردم و ستاد‌های مردمی برای کمک به‌ آنان می‌رسانند و کمک های زیادی از سوی وی اعم از دلداری به رزمندگان، حضور در تشییع شهدا و دیدار با خانواده ‌های جانبازان می شد

آیت‌الله اشرفی اصفهانی حامی جدی رزمندگان دفاع مقدس بود
آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: در مجموع آیت الله اشرفی اصفهانی یک حامی جدی برای رزمندگان و مردم استان در زمان جنگ بوده و متاسفانه سی و یک سال پیش در همین جا (مسجد جامع کرمانشاه) به دست اشرار و منافقان شهید و قطعه قطعه شدند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به مردم کرمانشاه و دلاورمردی‌های آنان اشاره کرد و گفت: البته مردم این استان از بهترین مردمان و متعهد ترین آنان محسوب می‌شوند چراکه با وجود اختلاف مذهب و قومیت در کنار یکدیگر بوده و تاکنون مشکلی در این منطقه پیش نیامده و اگر هم چنین مشکلی بروز کرده از سوی عوامل خارجی است.
وی افزود: مردم استان کرمانشاه مردمی نجیب هستند که با بهره گیری از ائمه در کنار یکدیگر زندگی کرده و آرامش و اتحاد منطقه را نیز حفظ کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به دلاورمردی های زنان عشایر استان کرمانشاه به ویژه در مناطقی چون گیلان غرب خاطرنشان کرد: در آن زمان اخباری از مقابله زنان عشایر، با سلاح هایی چون چوب در مقابل عراقیان به گوش می‌رسید که چنین انسان‌هایی نمود‌های بارز این منطقه هستند.

در پایان جنگ در کرمانشاه بودم
وی افزود: چنین انسان‌هایی در کنار ظرفیت‌های موجود در استان اعم از آثار تاریخی، مراکز گردشگری و غیره نشان تمدن و روحیه این مردم است و همه شما وارثان این تمدن بوده‌اید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آغاز و پایان جنگ از استان کرمانشاه گفت: این استان نخستین و آخرین منطقه در جنگ هشت سال دفاع مقدس محسوب می‌شود و جنگ در این استان با عملیات مرصاد خاتمه یافت که بنده نیز در آن زمان در استان کرمانشاه حضور داشتم.

وی با اشاره به خاطراتی از عملیات مرصاد و انهدام منافقان توسط نیرو‌های رزمنده در استان کرمانشاه گفت: در آن زمان از تعدادی از رزمندگان پرسیدند که می خواهید جنگ خاتمه یافته یا ادامه داشته باشد که چند تن از آنان این‌گونه پاسخ دادند هرچه امام بخواهد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: کرمانشاه امتحان خودش را در هشت سال دفاع مقدس بسیار خوب پس داده است.

ایران در شرایط ناآرام منطقه، در آرامش به سر می‌برد
وی با اشاره به شرایط منطقه و کشور های اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط منطقه بسیار خطیر است و می بینید که در کشورهای اسلامی و عرب زبان چه وضعیتی پیش آمده و متاسفانه مسلمانان با دست خود یکدیگر را پاره پاره می کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به وضعیت مصر، یمن، سوریه و غیره افزود: متاسفانه هم اکنون شرایط بدی بر منطقه حاکم و مصر و لیبی به وضعیت گذشته خود برگشته اند، در کشور عراق نیز روزی نیست که بمباران و کشتار اتفاق نیافتد اما خوشبختانه در چنین شرایط ناامنی، ایران در آرامش به سر می‌برد

آرامش ایران مدیون حضور همیشگی مردم در انتخابات است
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: آرامش ایران مدیون حضور این مردم در انتخابات است، انتخاباتی که آرام و نجیبانه و بدون هیچ مشکل سیاسی برگزار شد.

وی تصریح کرد: شما نشان دادید که ایران و ایرانیان در تمام صحنه ها و شرایط حضور دارند و این مردم بودند که انقلاب را خلق و جنگ را پایان و سازندگی را به ارمغان آوردند، این مردم هنوز در صحنه‌ هستند و مسئولان نیز باید بتوانند دین این مردم را ادا کنند.

هر اقدامی که همدلی میان مردم را به هم بزند به نفع دشمنان و به ضرر منطقه است
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: مردم هنوز ثمرات انقلاب را نچشیده اند، احتیاج به آرامش، وحدت و اتحاد و همدلی داریم و هر اقدامی که همدلی را به هم بزند به نفع دشمنان و به ضرر منطقه است.

 

وی به وضعیت کشورهای عربی اشاره کرد و گفت: ما در سایه اسلام، ائمه اطهار(ع)، ولی فقیه و حمایت مردم توانسته ایم به این آرامش برسیم و اتحاد این مردم سبب شده ایران در این دریای متلاطم، جزیره‌ای آرام باشد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: امیدواریم با وحدت و همدلی بتوانیم در مسیر خون شهدا، خانواده‌های جانبازان و ایثارگران حرکت کنیم چراکه ما وارث این ها هستیم و باید آن ها را حفظ کنیم.

 

روحانیت در زمان انقلاب حرف اول را بیان می‌کرد

 
آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی پس از مراسم سی‌و یکمین سالگرد شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی به جمع روحانیون و علمای اهل سنت استان کرمانشاه در حوزه علمیه امام خمینی(ره) این شهرستان رفت و با ابراز خرسندی از حضور در حوزه علمیه امام(ره) اظهار کرد: خداوند را شاکریم که پس از مدت‌ زمان سپری شده از ساخت این مدرسه علمیه که آیت‌الله زرندی ساخته‌اند، توانستیم در این مکان حضور یابیم.

 

وی با تشکر از ماموستا محمدی نماینده اهل سنت مردم کرمانشاه و آیت‌الله زرندی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری به وحدت میان روحانیون اعم از شیعه و سنی تاکید کرد و گفت: فکر می‌کنم در شرایط فعلی و گذشته از آن روزی که ایران با مذهب اهل بیت(ع) و روحانیت به روی کار آمد با شیعیان و اهل سنت رسمیت پیدا کرد، این موضوع نشان‌دهنده آن بوده که روحانیت برای ایران نقش اساسی داشته و حرف اساسی را امام (ره) زده است.

 

آیت‌الله بروجردی نیرومندترین بلاد شیعه را تاسیس کرد

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ایجاد حوزه علمیه توسط آیت‌الله بروجردی خاطرنشان کرد: آیت‌الله بروجردی نیرومندترین بلاد شیعه را تاسیس کرد، از کارهای بزرگشان تاسیس دارالتقریب بود که با این اقدام میان علمای اهل سنت و شیعه ائتلاف ایجاد کرد.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به برخورد رضاشاه با حوزه‌های علمیه و انهدام حوزه‌ها توسط وی اشاره و تصریح کرد: حوزه در زمان رضاشاه منهدم و در واقع روحانیت منهدم و سیستم به هم ریخت، درحالی که آیت‌الله بروجردی از ابتدا شروع به ساخت حوزه‌ها کرد و آنچه امروز می‌بینید نتیجه برخی کارهای آیت‌الله بروجردی است

وی افزود: در زمان شاه نیز اقداماتی شد و شاه قصد انتقال روحانیت به نجف اشرف را داشت و حتی در تسلیت آیت‌الله بروجردی به جای تسلیت به حوزه علمیه قم به علمای حوزه علمیه نجف تسلیت گفته که این به آن معنا است که ما آنان را به رسمیت می‌رسانیم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در عین حال حضرت امام(ره) فرمودند مخالف تسلیت گفتن به حوزه نجف نیستیم چرا که آنان نیز برادران من هستند اما اینان قصد دارند روحانیت را متلاشی کنند، دلیل آن نیز این است که حوزه را قدرتمند می‌بینند.

 

امام جریانی برای تحکیم اسلام راه انداخت

وی افزود: امام (ره) حرکت واقعی را برای تحکیم اسلام راه انداخته و ملت نیز با همت مردانه به میدان آمد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: مردم ایران جریان انقلاب را با هزینه کمی راه انداخته و عده‌ای نیز همانند ما زندان رفته‌اند اما این جریانات با حوزه راه افتاد و سرانجام که آمادگی پیدا کرده و در سال 56 و 57 رژیم شاه و هم پیمانانش را اعم از انگلیس، شوروی و غیره بیرون کردند.

روحانیت پیشتاز حرکت انقلابی بودند

وی افزود: پیشتاز این حرکت روحانیت بودند، من نمی‌خواهم سهم بقیه را کم کنم اما از زمان مشروطه این روحانیت بودند که ابتدا این حرکت را آغاز کرده و رژیم نیز در مقابل آنان می‌ایستاد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در این زمان بود که انقلاب شکل گرفت و حتی غربی‌ها نیز از این قضیه غافلگیر شدند چراکه فکر می‌کردند در ایران حزب نیست و بی‌حزب نمی‌توان کار کرد، اما روحانیت با برپایی مراسمات محرم و غیره توانستند، خاصیت احزاب داشته باشند درحالی که مشکلات احزاب را نداشتند، اگر بلاد اسلامی قدر خود را بدانند و خود زحماتشان را ضایع نکنند.

وی اظهار کرد: ما کاملا مانند حزب عمل کرده و با برگزاری جلسات  قرآن و غیره به اهداف انقلاب نزدیک شدیم و رژیم بنا نداشت به آن‌ها تعرض کند به دلیل اینکه یک‌بار رضاشاه این کار را کرده و موفق نبود.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: ائتلاف‌های روحانیان تشکیل شده حتی هزینه خود را نیز تامین می‌کردند و به این لحاظ هیچ‌فردی نمی‌توانست به روحانیت تعرض کند.

 

وی تصریح کرد: طلبه‌ها هزینه‌ خود را از درس دادن در می‌آوردند و هم به کانون تشکیل شده کمک می‌کردند.

 

کانون‌های مساجد و حسینه‌ها پایگاه‌های روحانیون برای انقلاب بود

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام کانون‌های مساجد و حسینه‌ها را پایگاه روحانیان برای انقلاب دانست و گفت‌: روحانیون در مراسماتی چون اعیاد و عزاداری‌ها به تبلیغ انقلاب می‌پرداختند و دائما این کانون‌ها فعال بود، از این رو امام(ره) از دهه 40 به بعد و سال 57، 17 سال این کار را انجام دادند که البته چند سالی را در زندان و حصر به سر بردند و پس از آن نیز تبعید شدند اما زمانی که در تبعید به سر می‌بردند در غیابشان انقلاب پیروز شد آن‌هم بدون اینکه حزب و احزابی تشکیل شده باشد و این جریان نامش همان خط امام(ره) بود.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اتفاقاتی که مقدمه انقلاب بودند، خاطرنشان کرد: چند ماه طول کشید که انقلاب پیروز شود و اعتصاباتی نیز در این میان صورت گرفت که از جمله می‌توان به اعتصاب نفت اشاره کرد که سبب از پا درآمدن رژیم شد.

 

وی با اشاره به حمایت‌های شوروی، آمریکا و غیره از رژیم شاه به دلیل داشتن منافع نفتی گفت: اعتصاب نفت سبب شد رژیم از پا در بیاید و همچنین حامیان آن نیز که از منابع نفتی ایران بهره‌مند بودند، بی‌نصیب بمانند.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی افزود: این روحانیت بود که در صف انقلاب جلودار بوده و مردم نیز به روحانیت اعتماد می‌کردند چرا که در بسیاری از صفوف مردمی و تظاهرات علما جلو صف بوده و عده‌ای نیز از آنان شهید شدند.

 

روحانیت در زمان انقلاب اسلامی اعجاز کرد

 

وی اضافه کرد: همانگونه که گفته شد ما حزب نداشتیم اما ائتلاف روحانیان بسیار قدرتمند عمل کرد، به هرحال محاسبات دشمنان این بود که اینان حزب و هیچ‌گونه ابزار حکومتی ندارند و دوباره شاه بر می‌گردد و حتی چمدان‌هایش را نیز باز نمی‌کند اما در واقع این روحانیت بود که اعجاز کرد.

 

آیت الله هاشمی‌رفسنجانی اظهار کرد: همین روحانیت در مساجد مردم را ترغیب و مراکز را حفظ کردند.

 

وی تصریح کرد: ما جنگ‌های زیادی در ایران داشتیم اما در جریان انقلاب و پس از آن روحانیت کمیته‌هایی داشت که آثار موجود در ایران را حفظ کرده و مانع از صدمه دیدن آنها می‌شد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جنگ‌های عراق، افغانستان و غیره گفت: متاسفانه در این کشورها پس از اینکه انقلاب شد باز هم اتفاقات گذشته دوباره برگشت چرا که آنها این شبکه روحانیت را نداشتند، در واقع روحانیت کشور را حفظ کرده و مردم نیز به آنان اعتماد کردند.

 

وی با اشاره به هشت سال دفاع مقدس در استان کرمانشاه بیان کرد: در استان کرمانشاه 10 هزار نفر به شهادت رسیده که 40 تن از آنان روحانی بودند و اگر بخواهیم نسبت به جمعیت تقسیم کنیم تعداد روحانیان باید کمتر از این می‌بود.

 

آیت‌الله اشرفی مذاهب دینی در کرمانشاه را موتلف کرد

 

وی اظهار کرد: روحانیان همواره در خط مقدم بوده که از آن جمله می‌توان به شخصیت بزرگوار آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی اشاره کرد که ده‌ها بار به جبهه می‌رفتند.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بیان کرد: آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی را از جوانی می‌شناسم، وی بعد از اینکه به کرمانشاه آمد، کرمانشاه را به خوبی نگاه داشت و در واقع در مدت خدمتش در این استان میان شیعیان، اهل تسنن و اهل حق یک ائتلاف ایجاد کرد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: درحال حاضر در مصر انقلاب شده اما شیعیان را می‌کشند یا در سوریه شیعه و سنی به جان هم افتادند ولی آیت الله اشرفی اصفهانی به کرمانشاه آمد و همه را مؤتلف کرد، وی خدمت‌های بزرگی به استان کرمانشاه کرد و قطرات خون وی که هنوز در محراب می‌جوشد گواه و صحت سخنانش است.

 

وی با اشاره به ضرورت وحدت میان شیعیان و اهل تسنن گفت: این واقعیت است که روحانیت خیلی می‌تواند موثر باشد، همچنین روحانیت با وظایف دینی خود می‌تواند در این زمینه کمک‌کننده باشد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: همین انتخابات می‌تواند صحت این سخنان را تائید کند زیرا مردم در رقابت انتخاباتی میان تمام کاندیداها به یک روحانی رای دادند و این نشان می‌دهد که مردم ته دلشان با روحانیت مأنوس است.

 

وی افزود: دین اسلام دین ثابت استوار و با فطرت بوده و مزیت اسلام همان فطرت آن است که اگر انحرافاتی در اسلام به‌وجود آید از فطرت دور شده‌ایم.

 

روحانیت نباید دین و فطرت را فدای جناح‌ها کند

 

هاشمی‌رفسنجانی خطاب به روحانیان گفت: ما همه وظیفه بزرگی داریم و می‌توانیم بد عمل کنیم، اما باید از اتفاقات دوری کنیم و نباید روحانیت دین و فطرت را فدای جناح‌ها کند.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به هشت سال دفاع مقدس و پیش قدم بودن روحانیان در خطوط مقدم اشاره و خاطرنشان کرد: روحانیان همواره در خط مقدم بودند و به صف‌شکنان نیز دلداری می‌دادند.

 

وی  بار دیگر به وحدت موجود میان اهل حق‌ها، اهل تسنن و شیعیان در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب نیز به این مسئله اشاره داشتند، اهل حق نیز یک فرقه است با عقاید خود و همه ما مسلمانیم و باید میان مسلمانان وحدت باشد.

 

افراطیون تشیع و تسنن سبب ایجاد مشکلات میان مسلمانان می‌شوند

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: متاسفانه هم‌اکنون در برخی از جریانات کار به جایی رسیده که افرادی اینقدر مومن داخل ماشین خود نشسته و ماشین را منفجر می‌کنند که شیعیان را بکشند و رهبر معظم انقلاب نیز فرموده‌اند که همین افراطیون تشیع و تسنن هستند که مشکلاتی را بین مسلمانان ایجاد می‌کنند.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تاکید کرد: ما نباید به دنبال آنها برویم چرا که ما تجربه خوارج را داریم که چگونه حضرت علی (ع) را از پا درآورند.

 

وی گفت:‌ افراطی‌ها شاید ته دلشان فکر کنند که کار خوبی می‌کنند.

 

وی ابراز کرد: ما طلبه‌ها باید اهل افراط و تفریط نبوده و با مسائل برخورد جاهلانه نکنیم چراکه تفرقه میان شیعه و سنی بسیار ضرر زننده است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آمار مسلمانان در جهان گفت: هم‌اکنون یک چهارم جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می‌دهد و ما اقلیت مسلمانان در ایران هستیم.

 

وی افزود: ممکن است که شیعیان در ایران اکثریت باشند و هر کاری را انجام دهیم ولی هم‌مسلکان ما یعنی شیعیان جهان اقلیت هستند و چوب آن را می‌خورند.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خاطرنشان کرد: علما اجازه ندهند که بین شعیان و اهل تسنن تفرقه ایجاد شود مگرنه اینکه حضرت علی(ع) که ما خاک پای او هم نمی‌شویم با اینکه حکومت حق بود و حقش را خوردند برای قوی شدن لشگر اسلام حتی امام حسن(ع) و امام حسین (ع) را به کمک آن لشگر فرستاده تا لشگر اسلام را تقویت کنند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بنده فکر می‌کنم در ایران می توانیم نمونه‌ای خوبی از ائتلاف و همدلی اسلامی باشیم و اگر ادامه یابد یک قدرت خوب در دنیا خواهیم بود.

 

نیازها در دانشگاه آزاد در کشور تقویت شود

 

آیت‌‌الله هاشمی رفسنجانی در نخستین دیدار خود در دومین روز از سفر به کرمانشاه در جمع کارکنان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه حاضر شد و با ابراز خرسندی از سخنان میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اظهار کرد: باید نیازها در دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور تقویت شود.

 

وی افزود: گفته شده است این دانشگاه با کمک فرزند چهارمین شهید محراب که هم‌اکنون مهمان وی نیز هستیم و یکی دیگر از دوستانش با 5 میلیون تومان راه‌اندازی شد، به واقع چه کسی فکر می‌کرد که با 5 میلیون تومان می‌توان چنین دانشگاهی با این گستردگی را راه‌اندازی کرد.

 

تجاری‌سازی دستاوردهای دانشگاه از تصمیمات هیئت امنا است

 

وی با اشاره به دستاوردها و اختراعات به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه پژوهش دانشگاه‌ آزاد کرمانشاه خاطرنشان کرد: در نمایشگاه انبوهی از دستاوردهای دانشجویان، کارکنان و اساتید موجود بود که همه این‌ها روزی به ثمر می‌رسد، در گذشته اختراعات و اکتشافاتی بوده که به نهایت و پایان نرسیده و در مراحل اول متوقف شده و اجرا نمی‌شد اما یکی از تصمیمات ما در هیئت امنا این است که دستاوردهای دانشگاه را با کمک اساتید و دانشجویان به مرحله تجاری‌سازی برسانیم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به اساتید و دانشجویان گفت: شما هم می‌توانید در این مسئله پیشتاز باشید و خود دانشگاه هم باید سهیم باشد، البته می‌توان از بانک‌های کشور با سود ارزان استفاده کرد که این دستاوردها و اختراعات به بازار عرضه شود.

 

وی افزود: در اجرای این برنامه افق بسیار خوبی قابل پیش‌بینی است و در ارزیابی‌ها اساتید و دانشجویان به فکر همین راه باشند چرا که دنیا از همین راه به توسعه رسیده است.

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: همانطور که این دانشگاه خودش را به اینجا رسانده و کمکی از جایی دریافت نکرده است، می‌توان این امر را نیز محقق کرد، وقتی که آقای جاسبی این ضرورت را فهمیدند و به ما پیشنهاد دادند ما با دست خالی شروع کردیم.

 

با دست خالی اقدام به تاسیس دانشگاه آزاد کردیم

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نخستین کار این بود که جو منفی بخش خصوصی را بشکنیم چرا که اول انقلاب هرچه که در دست بخش خصوصی بود می‌گرفتند و دولتی می‌کردند و علی‌رغم اینکه مراکز خوبی بوده و بازده خوبی داشتند، این اتفاق می‌افتاد.

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان کرد: این کار، کار بسیار سختی بود و ما باید زحمت زیادی می‌کشیدیم تا رویه را برگردانیم، این اتفاق با کمک امام (ره) صورت گرفت، طرح ما در آن موقع این بود که در سراسر فضای کشور که فضای خالی زیاد بود و هنوز هم هست، برای ایجاد مرکزی جدید در راستای رفع این نیاز اساسی کشور راهکاری پیدا کنیم.

 

وی تاکید کرد: آن موقع کنکور برای جوانان یک دیوار بلند بود و جمعیت کثیری پشت آن صف کشیده بودند، تنها عده قلیلی قبول می‌شدند و بقیه دست خالی باز می‌گشتند که ما می‌دانیم خانواده‌ها چقدر نگران می‌شدند از اینکه جوانشان دست خالی برگردد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شرایط مناسبی پیش آمده و البته مسئولانی هستند که برای خارج رفتن کارشکنی می‌کنند و ما نباید بگذاریم که این کارشکنی‌ها مانع از کار شود، اما رقابت‌ پسندیده است و امیدواریم این مسئله در مقاطع عالی اتفاق بیفتد.

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: اکنون مردم برای فرستادن فرزندانشان به مهدکودک هزینه‌های هنگفتی می‌پردازند و حتی حاضرند فرش زیرپایشان را بفروشند که فرزندشان تحصیل کند.

 

نیاز ورود به تحصیلات بالاتر، یک نیاز آفریننده است

 

وی افزود: در گذشته هرفردی که کنکور قبول نمی‌شد، خارج می‌رفت، ما برای خارج رفتن مخالف نیستیم و برای تحصیلات تکمیلی اتفاق خوبی است اما نه به اجبار و این در شرایطی است که مردم با سرمایه‌های هنگفت ناچار بودند فرزندانشان را به خارج بفرستند.

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اکنون این نیاز به مقاطع بالاتر منتقل شده است، گفت: آن زمان ورود به دانشگاه بود و هم‌اکنون برای دوره تحصیلات ارشد و دکتری تلاش می‌شود که این نیاز یک نیاز آفریننده است و اگر ما به آن توجه کنیم جهش بزرگی اتفاق می‌افتد که در استعداد ایرانیان غیرممکن نیست.

 

دانشگاه آزاد سبب ایجاد مراکز غیرانتفاعی و علمی کاربردی شد

 

وی افزود: دانشگاه آزاد سبب شد که مراکز غیرانتفاعی و علمی کاربردی به وجود آیند، البته هر دو مجموعه را ما تاسیس کردیم اما توسعه آن را دولت عهده‌دار شد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این مسئله برای همه واحدها باید اتفاق بیفتد، البته هم‌اکنون جای مقاطع تحصیلی بالا و پژوهش تا حدی خالی است و نیاز دارد برای تقویت با برخی از مراکز علمی دنیا تبادل داشته باشیم.

 

تنها 10 تا 15 درصد داوطلبان جذب دانشگاه می‌شوند

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در مقطع کارشناسی بین 800 هزار تا یک میلیون داوطلب شرکت می‌کنند که تنها 10 تا 15 درصد جذب می‌شود و بقیه دست خالی برمی‌گردند که این مسئله قبلا در مقطع کاردانی بود البته طولی نمی‌کشد که در مقطع کارشناسی ارشد نیز حل شده و آن موقع راه جدیدی برای پژوهش‌ها است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مهندسی دستاوردها باید به یک حرفه تبدیل شود که اگر اختراعی شد مهندسان همراهی کنند و برای تجهیز آن تلاش شود، این یک راه روشن است که باید دانشگاه آن را تقویت کرده و پیشتاز باشد.

 

طرح دانشگاه آزاد در ملاقات با امام(ره) شکل گرفت

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: انقلاب که شد تعدادی از اساتید رفتند و کار سخت شد و در واقع جمهوری اسلامی براساس قرآن شکل گرفت و انسان عالم جزء نخستین آیاتی بود که بر پیامبر نازل شد، بنابراین جمهوری اسلامی باید نخستین اولویت‌ کاری‌اش توسعه علم و ساخت انسان عالم باشد.

 

وی با اشاره مشکلات تاسیس دانشگاه آزاد افزود: این مبحث برای ما سخت بود، خدمت امام (ره) رسیدیم و گفتیم چنین پیشنهادی داریم، امام(ره) خیلی تیزهوش بودند تا من مطرح کردم فرمودند بروید انجام دهید، گفتم که نمی‌پذیرند، فرمود که من کمک می‌کنم، گفتم، پول نداریم و بودجه‌ای نداریم، فرمودند من راهش را درست می‌کنم و یک میلیون می‌دهم و حمایت می‌کنم و ما گفتیم یک میلیون برای ما برکت دارد و گفتیم این را در نماز جمعه مطرح می‌کنیم که امام(ره) نیز موافقت کردند، در واقع عظمت این دانشگاه مرهون امام(ره) است چرا که این طرحی بود اما با ملاقات امام (ره) شکل گرفت.

 

ظرفیت رشته های کاردانی و لیسانس کشور کامل است

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: نیاز اگر در جامعه باشد راه خود را به سمت رفع نیاز می‌پیماید، اساس حرکت تکاملی انسان در احساس نیاز است و این نیاز به جایی رسیده که همه اکنون بسیاری برای حذف کنکور فکر می‌کنند، جز در رشته‌هایی که داوطلب زیاد است نه اینکه ما در دانشگاه جا نداریم بلکه به دلیل داوطلب زیاد است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر تقویت و توسعه دانشگاه مجازی اظهار کرد: اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که برای کاردانی و لیسانس ظرفیت کشور کامل است و این قطعا در سایه دانشگاه آزاد بوده و دانشگاه آزاد نشان داد که می‌توان بدون بودجه کار کرد.

 

افراط و تفریط کشور را دچار مشکل می‌کند

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دومین دیدار خود در دومین روز از سفر به کرمانشاه در جمع صنعتگران و فعالان اقتصادی استان کرمانشاه حاضر شد.

 

وی با اشاره به مشکلات داخلی موجود در کشور اعم از مشکل صنعتگران، کشاورزان و غیره اظهار کرد: امیدواریم بسیاری از مشکلات دولت تدبیر و امید حل شود، البته با این شرط که مزاحمان افراطی‌ که در کشور نمی‌گذارند با جاهای دیگر ارتباط داشته باشیم مانع نشوند، چراکه حتی این افراد در داخل مانع از کار انسان‌های موفق می‌شوند.

 

وی افزود: افراط و تفریط نه‌تنها در ایران بلکه در هرجای دنیا که بروز کند کشور را دچار مشکل خواهد کرد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: افغانستان اگر سربلند نکرد به‌دلیل وجود همین گروه‌های افراطی است و یا اینکه اگر عرب در این باتلاق گیر کرده به‌خاطر افراطیون است.

 

وی به شرایط مصر، لیبی و غیره اشاره و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون مصر با وجود اینکه انقلابش سریع پیروز شد به حالت اول برگشته و لیبی به‌صورت دیگر منهدم شده، این‌ها همه نتیجه و آثار اقدامات افراطیون است.

 

اعتدال، اصل بزرگ اسلام است

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: مقام معظم رهبری به این افراطیون خیلی صریح گفتند مشکلات دنیای اسلام همین افراطیون هستند، بنده نیز فکر می‌کنم کشور ما اگر اعتدال ایرانیان را که در فطرت ماست حفظ کند، به تمام اهدافش می‌رسد چرا که اصل بزرگ اسلام همان اعتدال است.

 

وی با اشاره به آیاتی از قرآن‌کریم در ارتباط با میانه‌روی و اعتدال گفت: در قرآن کریم آمده است: "شما امت‌ میانه‌رویی هستید که باید الگوی دنیا باشید".

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ما به‌نوعی دچار این مشکلات بوده و دیگر کشورها در منطقه نیز به‌نوعی دیگر دچار این مشکلات هستند.

 

مردم در انتخابات اخیر، هوشیارانه انتخاب کردند

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به انتخابات اخیر و حضور مردم در این انتخابات تصریح کرد: مردم به‌خاطر فشارها و وعده‌هایی که داده شده بود، خودشان هوشیارانه انتخاب کردند، از این‌ رو همین هوشیاری را باید حفظ کنید و مواظب باشید که به‌تدریج و با حفظ هوشیاری، کشور به حالت اعتدال برمی‌گردد.

 

وی به افراطیون اشاره کرد و گفت: البته آنها دست و پا می‌زنند و چون خلاف فطرت و اسلام است، ناموفق خواهد بود.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به نمایندگان و صنعتگران و نخبگان استان که برای طرح مشکلات آمده بودند، اظهار کرد: بنده مسئولیت اجرایی ندارم اما می‌توانم مشکلات را به دولت منتقل کنم.

 

وی بیان کرد: همه حرف‌ها را قبول دارم، این‌ها ملی است شخصی نیست که اگر انجام شود کشور جای دیگر را نگاه می‌کند، استان شما تفاوت‌هایی با دیگر جاها دارد.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بنده از حرف‌هایی که شما مطرح کردید مقداری عدم مدیریت می‌بینم که در این کشور وجود داشته و وضع شما را هم این‌گونه کرده است.

 

در صورت اصلاح مدیریت‌ها، تحریم‌ها حل می‌شود

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به جلسه اخیر خود در مجمع با حضور رئیس جمهور، نماینده بانک مرکزی و وزارت‌خانه‌های نفت، صنعت و اقتصاد گفت: در نشستی که با این افراد داشتیم مشکلاتی را مطرح کردند، عده‌ای مشکلات را ناشی تحریم‌ها دانسته و عده‌ای آن را ضعف مدیریتی می‌دانند، آنها که دفاع می‌کردند نظر دیگری داشتند و در ارتباط با مدیریت معتقد بودند که اگر مدیریت‌ها اصلاح شود تحریم حذف و استقلالمان حفظ می‌‌شود.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بحث دیگری هم هست که همان تحریم‌ها بوده، معلوم است که ما به جای دو، سه میلیون صادرات نفتی، هم اکنون کمتر از یک میلیون صادرات داریم و پول این صادرات برنمی‌گردد، برای مثال چین در مقابل نفت، به ما می‌گوید کالا می‌دهیم، البته کالاها را به انتخاب خودمان نمی‌دهند، هند را هم که می‌بینید چگونه رفتار می‌کند ما کاملا تحریم هستیم.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: برای مثال صنعتگران برای تهیه مواد اولیه مشکل دارند یا بازرگانان برای خرید کالا، که این موارد واقعیت است، البته شما یک مقدار از بازار عراق را در دست دارید اما روابط ما باید جهانی شده و علاوه بر این باید تجارت جهانی داشته باشیم که تصویب شده است.

 

وی اظهار کرد: انتقال و برگرداندن پول و کالا کار ساده‌ای نیست، مگر سود یک تاجر چه میزان است که مقداری از آن نیز مستهلک می‌شود یا زمانی که کالا در کشتی ها می‌ماند و نمی‌توانیم پیاده کنیم با مشکل روبه‌رو خواهیم شد، به این دلیل است که ما باید ارز بپردازیم و ارز نداریم و در همین راستا شاهدیم دولت نیز ضررهایی را بابت کالاهای روی کشتی باید بپردازد.

 

مشکل مدیریتی و سیاست خارجی داریم

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اینها همه چیزهایی است که باید حل شده تا کالا ارزان شود.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: کشور هم اکنون در شرایطی است که مشکل دارد و حتی در سیاست خارجی نیز مشکل داریم.
وی خاطرنشان کرد: ما مشکل مدیریتی داریم، در بخش انرژی هسته‌ای واقعا می‌توانیم به گونه‌ای عمل کنیم که امنیتش را به ما بدهند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: ما همین کارها را انجام دادیم و در زمانی که جنگ تمام شد با سیاست خارجی درستی که به کار بردیم همه درها باز شد و برای هر طرح اجرایی فاینانس بود و طرح‌هایی که اجرا می‌شد از سود خودش منابع را تامین می‌کرد.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: آن زمان ما بازار را بازگشایی کردیم و به محض بازگشایی بازار کالاهای خارجی‌ بسیاری وارد بازار ایران شد و خوب فروش کرده و افزایش سرمایه در کشور رسوب کرد.

 

وی اظهار کرد: آن سال‌ها کشور راحت بود و هیچ وقت محدودیت ارزی نداشتیم اما اصل مسئله حل شد و من فکر می‌کنم چرا الان نمی‌توانیم با این که همان هستیم و دنیا هم همان است.

 

انتقاد آیت‌الله هاشمی از عدم اجرای اصل 44

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تبدیل اصل 44 به برنامه چهارم بیان کرد: به دستور مقام معظم رهبری اصل 44 را اصلاح کردیم و تبدیل به برنامه چهارم شد درحالی که متاسفانه به ‌هیچ عنوان مورد اجرا قرار نگرفت.

 

وی با اشاره به اینکه برخی از مدیریت‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شود، گفت: واگذاری برخی از مدیریت‌ها به بخش خصوصی سبب بهتر اداره شدن آن‌ها می‌شود.

 

بخشی از مشکلات داخلی کشور ناشی از عدم مدیریت است

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد‌: بخشی از مشکلات داخلی کشور ناشی از عدم مدیریت و بخشی ناشی از تحریم‌ها است.

 

آیت الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه در حال حاضر 7 میلیارد مترمکعب آب دارد که اگر از آن درست استفاده شود می‌توان اینجا را به گلستان تبدیل کرد.

 

وی تصریح کرد: اگر 3 میلیارد مترمکعب از 7 میلیارد موجود را بیاوریم، می‌توان از دشت زهاب تا دلهران را به مراکز کشاورزی یا صنایع تبدیلی، مبدل کنیم.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: من فکر می‌کنم کرمانشاه یک تمدن بزرگ پیدا می‌کند و چون گذشته می‌شود.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی خطاب به صنعتگران گفت: مشکلات شما را قطعا دولت حل می‌کند، سیاست خارجی نیز اصلاح می‌شود و طولی نمی‌کشد که کشور به شرایط قبل بر می‌گردد.

 

کرمانشاهیان نخستین قربانیان جنگ بودند

 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سومین دیدار خود در دومین روز از سفر به کرمانشاه در جمع اقوام و عشایر استان کرمانشاه حاضر شد.

 
 

 
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سخنان نمایندگان اقوام و عشایر اظهار کرد: در میان حرف‌های شما اگر بخواهیم قانون اساسی را عمل کنیم یا با قوانین اسلامی مطابقت دهیم، زیاده‌خواهی در آن نبوده و برای فرد فرد ایرانیان به حق است.

 

وی با اشاره به دوره‌های تاریخی مختلف و جنگ‌های صورت گرفته گفت: کشور ما در سال‌های مختلف مورد حملات و شورش‌های فراوانی بوده و حتی درگیر جنگی شد که بیش از همه خانه‌های شما کرمانشاهیان را سوزاند و نخستین قربانیانش شما بودید.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پس از آن دوران سازندگی را طی کردیم و اکنون با مشکلات جدیدی درگیر بوده و از داخل و خارج در فشار هستیم.

 

کشور از مشکلات اقتصادی رنج می‌برد

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: مشکلات تحریم و مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و کشور در برابر خطر جدی قرار داشت که نگران قدرت‌های متجاوز غرب بودیم و هوشیاری شما مردم کشور را از لبه پرتگاه و خطر نجات داد.

 

حماسه سیاسی بدون هزینه و با آرامش مردم محقق شد

 

وی افزود: باز هم خواست مردم اصلاح بود و ما دیدیم که نمی‌شود این مردم را تنها گذاشت، در سراسر کشور این پیغام‌ها می‌رسید، اگر این حماسه تحقق یافت شما حماسه‌سازید نه بنده، بدون هیچ هزینه‌ای مردم با آرامش و طمأنینه پای صندوق رای رفتند.

 

آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تاکید کرد: بدخواه‌ترین انسان‌ها نیز نمی‌توانند به سلامت این انتخابات ایراد بگیرند و کسانی هم که به دموکراسی ما ایراد می‌گرفتند امروز اعتراف کردند که دموکراسی در ایران حکم فرما است.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه اغلب مردم روستاها از وسایل ارتباطی چندانی بهره‌مند نبودند گفت: این مردم خود شعور داشته و کاملا آگاهانه به میدان انتخابات آمدند.

 

وی تصریح کرد: بعضی‌ها فکر می‌کنند آگاهی در شهرهای بزرگ است اما ما فهمیدیم که این آگاهی در عشایر بیشتر بود و آرای خود عشایر این را نشان می‌دهد.
ملتی که آگاه شد به جهل برنمی‌گردد
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: ملتی که آگاه شد به آسانی به جهل برنمی‌گردد، آدم بی‌اطلاع نمی‌تواند از پیچ و خم‌ها خود را نجات دهد، شما آگاه بودید و این آگاهی را هدیه‌ای الهی بدانید و به خاطر صبر و تحمل خود به حساب بیاورید.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن، این اتفاقات را خواست خدا دانست و گفت: خداوند در قرآن خطاب به پیامبر اسلام می‌فرماید خداوند بود که دل‌های عرب را به هم نزدیک کرد و پیامبر نیز جز با خواست خدا نمی‌توانست.

افراطیون می‌خواهند ائتلاف میان قوم‌های مختلف را به هم بزنند
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: مردم ما به حمدالله به این نقطه رسیده‌اند و یکی از نکات را در تالیف قلوب قوم‌های جامعه می‌بینم که اهل تشیع، اهل حق و اهل سنت کنار هم هستند، البته عده‌ای هم در این بین آدم‌های افراطی بوده که این ائتلاف‌ها را می‌خواهند به هم بریزند.
وی بیان کرد: اگر چنین چیزی را دیدید به حساب انقلاب نگذارید و به پای خود فرد بنویسید، بنابراین باید توده مردم را به حساب آورد و کسی که به دین خود معتقد است اینها را قبول نمی‌کند، در قرآن بیشتر می‌بینید که انبیا راه اجبار ندارند آنها فقط آمده‌اند راه را نشان بدهند، مشی انقلاب این است که مردم افراط و تفریط نکنند.
در حکومت اسلامی باید روحیه همدلی تداوم داشته باشد

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به گروه‌های القاعده و منافقان افزود: افرادی که در القاعده خود را قطعه قطعه می‌کنند، یا همین که در مسجد جامع کرمانشاه آیت‌الله اشرفی را قطعه قطعه می‌کنند ممکن است برای خود تفکری داشته باشند، به هر حال بنده فکر می‌کنم در حکومت اسلامی باید روحیه همدلی و همراهی تداوم داشته باشد، کسانی که تفرقه ایجاد می‌کنند مرتکب بزرگترین گناه شده‌اند.

 

وی به وضعیت موجود در افغانستان، یمن، لیبی، مصر و سوریه اشاره کرد و گفت: هر جا که نگاه می‌کنیم جامعه اسلامی دچار تفرقه است، یک بحث سر همین افراطی‌ها بوده به هیچ وجه نباید روی آنها حساب کرد، آن‌ها آدم‌های منحرفی هستند.

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به عشایر و اقوام حاضر در جلسه خاطرنشان کرد: شما هم حق مطلب را ادا کردید و من امروز دیدم شما با ادبیات نجیبانه مشکلات خود را گفتید، یکی از برادران بحث آب کشاورزی را مطرح کرد که بنده در زمان جنگ این را فهمیدم و اگر تکمیل می‌شد از سر پل زهاب تا دهلران و غیره زیر کشت قرار می‌گرفت و در کنار آن نیز صنایع تبدیلی به وجود می‌آمد.

 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: به طور کلی خواسته شما زیاده‌طلبی نیست و به نفع نظام است و مردم احساس تبعیض نکنند، علی‌ابن ابی‌طالب(ع) همین را از مالک اشتر خواستند و فرمود همه مردم باید برای تو مساوی باشند، هم دین تو، برادر توست اما آن‌که هم دین تو نیست هم‌طراز تو در خلقت است.

 

مردم ایران، آگاه ترین مردم جهان هستند

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین دیدار خود در سفر به کرمانشاه با نخبگان استان کرمانشاه در محل سالن جلسات استانداری این استان دیدار کرد

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به انتخابات اخیر که در سخنان یکی از دانشجویان نخبه مطرح شد، اظهار کرد: انتخابات که می‌گوئیم کار، کار آگاهی مردم بود که خوشبختانه از زبان یک دانشجو شنیدم و واقعیت این است که مردم ما خیلی آگاه‌تر از این‌ بوده و در واقع آگاه‌ترین مردم دنیا هستند.
وی خاطرنشان کرد: البته اگر برای از بین رفتن این آگاهی فشار بیاورند موثر نخواهد بود و آگاهی بیشتر می‌شود و اگر آزاد کنند دیگران نیز آگاه می‌شوند، مردم در راه بی‌برگشتی گام نهادند.

آگاهی مردم با افراطی‌گری خاموش نمی‌شود

 
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: آنهایی که می‌خواهند با افراطی‌گری جلوی آگاهی را بگیرند باید بدانند که بدین صورت آگاهی‌ها بیشتر می‌شوند، ممکن است با زور و ارعاب مردم را آرام کنند اما این حرکت یک حرکت  قصری است.

وی تصریح کرد: زمانی که جسمی را به بالا پرتاب کنید تا جایی که بتواند و جاذبه اجازه دهد بالا می‌رود و سپس با سرعت شدیدتر به پائین برمی‌گردد و این قصری است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: زور همیشه وقتی در تفکر جامعه و هدایت انسان‌ها به کار گرفته می‌شود یک حرکت قصری است البته جزر و مدهایی دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: جامعه ما به حمدالله آگاه و تحصیلکرده شده است، قشر تحصیلکرده زیاد اما اگر بیکار باشد، آثارشان ادامه دارد، حتی جوان تحصیل‌کرده و بیکار با آگاهی خود جامعه را آگاه می‌کند، البته ما نخبه‌هایی داریم که در همه زمینه‌ها هستند.

وی خطاب به نماینده بانوان در این جلسه درباره حقوق بانوان گفت: بزرگترین کاری که برای خانم ها انجام دادیم این است که هم‌اکنون با حجم بالا وارد دانشگاه شده‌اند، البته در خانه نیز بانوی خانه‌دار تحصیل‌کرده بهتر عمل می‌کند و خانم‌ها حتی از آقایان نیز  جلو هم می‌افتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: البته بعضی جاها می‌خواهند جلوی این‌ها را بگیرند که این هم آرام آرام رفع می‌شود.

امیدوارم مشکلات دانشگاه‌ها اصلاح شود
وی تصریح کرد: مذاهب، اقوام و عشایر که با آنها نیز نشست داشتیم همانند عالمان صحبت می‌کردند، جملات کوتاه، که همه در مدت کوتاه تعیین شده حرف‌های زیادی را می‌زدند، البته در انتخابات نیز آگاهی خود را نشان دادند، هر چه که از مرکز دور می‌شویم حضور و رای مردم را مستحکم‌تر می‌بینیم، خودشان می‌بینند و می‌فهمند نه به نقل از جعبه‌ای که بخواهد سانسور کند، در واقع دانش‌آموزان ما نیز الان چیزهای زیادی می‌فهمند که ما دیرتر می‌فهمیدیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: همه حرف‌های آنها را قبول دارم و همه تلاش‌ها را برای آگاه کردن مردم داشته باشیم، ما راهی نداریم جز اینکه از طریق علمی حرکت کنیم، اگر خوب کار کرده و آزادی را برای مردم در انتخاب نوع کار تامین کنیم به سرعت با حجم انبوه متخصصان و دانشمندان می‌توانیم پله‌ها را پیموده و به جایگاه رفیع در دنیا برسیم، زمینه‌ها برای این حرکت علمی حاضر است، انشاءالله مشکلاتی که برای دانشگاه‌ها و محیط‌های فکری پیش آمده اصلاح شود.

محیط دانشگاه باید محل تبادل افکار باشد

وی اضافه کرد: حجت الاسلام روحانی هم همین‌ها را می‌گفتند، دانشگاه باید از محیط پلیسی، ناامن کردن، ستاره‌دار کردن و اخراج اساتید به خاطر طرح عقایدشان دور باشد، محیط دانشگاه باید محل تبادل افکار بوده و محل فکر و تحقیق باشد.

نماد تمدن ایران، هوش و استعداد بالای ایرانیان است

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به کلاس‌های حوزه در گذشته گفت: قبلا در حوزه اینگونه بود که البته آن هم هم‌اکنون تا حدی محدود شده، به عنوان مثال امام(ره) و آیت‌الله بروجردی به نظرات درسی در کلاس اشکال می‌گرفتند، آنجا جای کتابخوانی نیست و در واقع محل فکر و تحقیق است، ایران این استعداد و استحقاق را دارد.
وی تصریح کرد: مردم ایران تمدنشان همانند غرب نیست در هر سالی تمدن جدیدی در جهان به وجود می‌آید که به دوره قبل منتقل می‌شود، اما بی‌جهت نیست که مردم ایران باهوش و از استاندارد هوشی بالایی برخوردارند و این نماد تمدن آنها است.

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group