▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398 Wednesday 24 April 2019 18 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

چرا رئیس جمهور همه واقعیتها را نگفت؟

 

 

 

چرا روحانی همه واقعیت ها را نگفت؟ اقتصاد > اقتصاد سیاسی - محسن بهرامی ارض اقدس  چند روزی از رأی اعتماد به آخرین وزیر دولت یازدهم نگذشته و هنوز بسیاری از معاونین، وزرا، استانداران، روسای سازمان های مهم، مدیران دولت قبلی هستند و دولت تدبیر و امید بطور کامل مستقر نشده است.  از ابتدای شروع به کار رئیس جمهور محترم برخی از جریان های سیاسی رسانه های وابسته به آنها بگونه ای در جامعه القا کرده اند که گویا محسن بهرامی ارض اقدس/چند روزی از رأی اعتماد به آخرین وزیر دولت یازدهم نگذشته و هنوز بسیاری از معاونین، وزرا، استانداران، روسای سازمان های مهم، مدیران دولت قبلی هستند و دولت تدبیر و امید بطور کامل مستقر نشده است.از ابتدای شروع به کار رئیس جمهور محترم برخی از جریان های سیاسی رسانه های وابسته به آنها بگونه ای در جامعه القا کرده اند که گویا " کلید روحانی " ظرف صد روز همه قفل هائیکه طی 8 سال گذشته بر درب های توسعه اقتصادی - اجتماعی - سیاسی - فرهنگی و اجتماعی کشور زده شده و احکام اجرا نشده قانون برنامه چهارم و پنجم و اهداف فراموش شده سند چشم انداز و انحراف در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و قانون اصل 44 ، بیکاری - تورم - فساد اداری و . . . را باز و همه مشکلات مردم و کشور در همین یکصد روز مرتفع خواهد شد.

همین جریان ها متأسفانه در عکس العمل به گزارش اخیر رئیس جمهور کماکان به همان جو دامن می زنند غافل از اینکه علیرغم همه توانائیها ی دکتر روحانی و همکارانشان یکصد روز کاری حتی برای شناخت دقیق و نزدیک و تحلیل وضع موجود که دولت جدید کار خود را شروع کرده هم کافی نیست و ماه ها زمان نیاز دارد تا آمارها و شاخص های دستکاری شده و بعضاً پنهان شده از مردم بازسازی و واقعی شود و دولت بتواند در ترسیم مسیر آینده مشکلات را اولویت بندی نموده برای آنها راهکار ارائه نماید.

-  شاخص های مهمی چون نرخ رشد اقتصادی که دولت گذشته تا 10 درصد مثبت آن را اعلام کرده بود امروز منهای 5.8 درصد و بدترین شرایط در پنجاه سال گذشته در سال پایانی دولت دهم بوده  .

- نرخ بیکاری برخلاف ادعای ایجاد 2.5  میلیارد فرصت شغلی در سال در دولت های گذشته به بالاترین میزان در میان جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی به ویژه در برخی از استان های کشور رسیده و امروز مشخص شده حداکثر تراز اشتغال در سال های اخیر هشتاد هزار شغل بوده است و شگفتی کار در این است که طی 8 سال گذشته 7 میلیون نفر به جمعیت جویای کار اضافه شده است .

- حجم نقدینگی که از عوامل اصلی ایجاد تورم در کشور می باشد از 60 هزار میلیارد تومان سال 84 به بیش از پانصد هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم افزایش یافته

- نرخ تورم نقطه به نقطه به 46 درصد و در مورد دارو ، مواد غذایی و کالاهای اساسی بالاترین نرخ تورم در بعد از انقلاب می باشد قیمت ها طی 8 سال چند برابر شده و خانواده های زیادی بدلیل ناتوانی در تأمین هزینه های درمان عزیزان خود داغدار شده اند .

-بدهی بانک ها و دولت به بانک مرکزی و بدهی دولت به صندوق های تأمین اجتماعی بالاترین سطح بدهی در تاریخ کشور است.

-شاخص فلاکت ، درجه آزادی اقتصادی، رتبه ایران در فضای کسب و کار جهانی ، فساد اداری طبق گزارشات رسمی نهاد های بین المللی در 8 سال گذشته سیر قهقرایی داشته اند .

-به دلیل افزایش درآمد های ارزی ناشی از فروش نفت و فرآورده های نفتی در 8 سال گذشته که بیشتر از کل فروش نفت از ابتدای پیدایش نفت در کشور تا پایان دولت اصلاحات بوده وابستگی بودجه کشور به نفت برخلاف احکام قانونی همه ساله افزایش و از سوی دیگر با پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز واردات تسهیل و صادرات از کشور با مشکلات فراوان مواجه بوده است.

-تراز تجاری کشور ( تفاوت واردات و صادرات ) وخیم تر و زمینه رقابت محصولات صادراتی در بازارهای بین الملل و همچنین محصولات داخلی با محصولات مشابه وارداتی از بین رفته است.

-افزایش حجم واردات کالاهای مصرفی تعطیل و کاهش تولید بسیاری از بنگاه های تولیدی داخل را موجب گردیده و بیکاری گسترده را بدنبال داشته است.

-بیکاری روزافزون ناهنجاری های اجتماعی طلاق - اعتیاد - فساد سی هزار میلیارد ریالی - فحشاء - زورگیری ، دزدی و . . . فروپاشی خانواده های زیاد ، افزایش آمار زندانیان و وضعیت اسف انگیز زندان ها را بدنبال داشته است.

- کلنگ زنی برای 75 هزار پروژه طی 4 دوره سفر استانی رئیس جمهور بدلیل ناتوانی در تأمین     بودجه های ارزی و ریالی و مصالح مورد نیاز که طی 20 سال آینده نیز در صورت ثابت ماندن قیمت ها به سرانجام نخواهد رسید و یقیناً با همه تبعات سیاسی- اجتماعی که بدنبال دارد بسیاری از آنها باید تعطیل شود تا بیش از این موجب اتلاف بیت المال نشود .

- ایجاد تعهد برای دولت های آینده و باقی گذاشتن حدوداً یکصد هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران آب ، برق ، ساختمان ، راه ، بهداشت و . . . بنگاه ها و مدیران شایسته بسیاری را به همکاران سیستم بانکی تبدیل و بالغ بر پنجاه هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانک ها شد .

-با استفاده از درآمد های بی سابقه نفتی که تقریباً معادل کل درآمدهای نفتی از ابتدای کشف نفت در کشور تا پایان دولت هشتم بوده ، دروازه های کشور بر روی واردات گشوده شد و تولید صنعتی و کشاورزی در داخل فاقد توجیه شد و کشور که در سال 83 جشن خودکفایی گندم را برگزار کرده بود به یکی از بزرگترین واردکنندگان محصولات کشاورزی ( برنج - روغن - گندم - جو - ذرت - کنجاله و  . . .) تبدیل شد .

- آنچه اشاره رفت اگرچه بعضاً با ظرافت در مصاحبه اخیر رئیس جمهور مطرح شد لکن همین مقدار هم آستانه تحمل جریان های پیش گفته که در طول 8 سال ریاست احمدی نژاد بر قوه مجریه از همه اقدامات فرا قانون و حتی غیرقانونی و سرپیچی از قانون ایشان حمایت و یا با سکوت خود در همه نتایج بدست آمده سهیم و شریک هستند را فروریخت و با حمله به رئیس جمهور، ایشان بیان بخشی از واقعیت های موجود را به انشاء تشبیه کردند بهمین دلیل ایشان به حداقل ممکن رضایت داد و  " همه را نگفت " و اما آنچه در یکصد روز استقرار دولت تدبیر و امید در کشور اتفاق افتاده است:

1-  شناخت ، آگاهی و تصویر برداری از وضع موجود و نگاهی مسئولانه جهت رفع مشکلات

2-   تفکیک دقیق سهم سوء تدبیرها و تصمیمات غلط مدیران سابق از آثار " تحریم های خارجی " از نابسامانی های کشور و تلاش برای خنثی سازی آنها در داخل و خارج از کشور

3-  استفاده حداکثری از ظرفیت دیپلماسی کشور و پیگیری حقوق و منافع ملی در حوزه سیاست خارجی که مورد تحسین دوست و دشمن واقع و آثار گسترده ای در داخل و خارج از کشور بدنبال داشته است از جمله :

3-1) ایجاد اعتماد و امید و بازگشت آرامش به فضای اقتصادی و فعالان اقتصادی

3-2) کاهش و تثبیت تقریبی نرخ ارز و حرکت در جهت یکسان سازی نرخ ارز

3-3) آزاد سازی بخشی از دارائی ها ی بلوکه شده در چین - هند - کره جنوبی و آمریکا

3-4) توقف تحریم های جدید و لغو بخشی از تحریم های قبلی دوجانبه و معرفی ایران به عنوان کشوری اهل تعامل سازنده به اضافه صلح طلب و منطقی

3-5) توقف نرخ رشد تورم و مهار آن از 46 درصد نقطه به نقطه به 30درصد تا پایان سال

5) تأمین و ذخیره سازی مناسب کالاهای اساسی با هدف جلوگیری از نوسانات قیمتی و اخلال در تنظیم بازار

6) لغو برخی از تصمیمات غلط دولت گذشته از جمله طرح شبنم ، پیمان سپاری ارزی ، مالیات بر صادرات ، گشایش LC از 130% به 30% و . . . 35 مورد

7) انتصاب رئیس پارلمان بخش خصوصی بعنوان رئیس دفتر رئیس جمهور و پیام اعتماد به بخش خصوصی و دعوت از نخبگان اقتصادی برای ارائه مشورت به دولت

8) آغاز مجدد گفتگوی بخش خصوصی و دولت و اجرای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار

9) کاهش هزینه های تجارت فرامرزی ( حمل و نقل - بیمه - حواله بانکی و .  . .)

10 ) جلوگیری از تزریق نقدینگی بانک ها به پروژه های غیر مصوب از جمله بازنگری در طرح مسکن مهر

11) هدایت سرمایه های سرگردان مردمی از بازار سکه - ارز و املاک به بازار سرمایه که موجب کاهش مشکلات کمبود نقدینگی واحد های تولید شده است .

12) تقدیم فوری لایحه اصلاحیه بودجه سالجاری با هدف جلوگیری از کسری بودجه

13) ایجاد شور و امید در میان ایرانیان خارج از کشور و تسهیل ورود و خروج آنان که برکات زیادی از جمله بازگشت سرمایه های مادی و معنوی ایرانیان بداخل کشور را بدنبال دارد

14) جذب مدیران کارآزموده و حذف تدریجی مدیران ناکارآمد و بعضاً فاسد ( شناسایی و معرفی اینگونه مدیران )

15) کاهش مداخلات دولت در امر قیمت گذاری و دخالت های دستوری در اقتصاد و سایر بخش ها

16) اصلاح رفتار دستگاه های فرهنگی - امنیتی - انتظامی با مردم

17) باز شدن فضای فرهنگی در حوزه های سینما - نشر - تأتر و موسیقی

19) اعلام آتش بس و آشتی بین قوای سه گاه و ایجاد وحدت و انسجام ملی

20) اصلاح نظام اطلاع رسانی و محترم داشتن مردم و وعده انتشار مستمر آمارهای واقعی

*رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران  منبع خبرآنلاین

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group