▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 1 ارديبهشت 1398 Sunday 21 April 2019 15 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

دكتر داريوش قنبري:

به صنعت پتروشیمی در استان ایلام بسیار امیدوارم

سايت ويرا -دكتر داريوش قنبري؛ عضو هيات مديره شركت پتروشيمي ايلام گفت:با سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده به صنعت پتروشيمي در استان ايلام بسيار اميدوارم.

دكتر داريوش قنبري عضو هيات مديره شركت پتروشيمي ايلام به همراه مهندس فرهاد دانشي؛ مديرعامل شركت ضمن بازديد از پروژه هاي در دست احداث الفين و شيرين‌سازي از نزديك در جريان پيشرفت اين پروژه ها قرار گرفت و با كارگران و پرسنل شركت گفتگو كرد.

دكتر قنبري در گفتگو با روابط عمومي پتروشيمي ايلام اظهار داشت: با توجه به ضرورت تسريع در امور و شناسايي موانع و مشكلات، بازديدي از سايت پتروشيمي ايلام بخصوص پروژه‌هاي در دست احداث اين مجتمع داشتم كه به نظر مي‌رسد در دو سال اخير پيشرفت پروژه ها سرعت بالايي داشته است.

عضو هيات مديره پتروشيمي ايلام ادامه داد :خوشبختانه پروژه " الفين" بيش از 93 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است و با اين روند ظرف 5 ماه آينده شاهد بهره‌برداري از اين پروژه عظيم خواهيم بود.

وي با بيان اينكه با بهره برداري از پروژه الفين،پتروشيمي ايلام معناي واقعي خود را پيدا خواهد كرد افزود: در شرايطي كه مي‌بايست در ابتدا واحد الفين احداث مي‌شد اما واحد HD راه‌اندازي شد و همين عامل سبب شد مديران وقت پتروشيمي ايلام از طريق خط لوله غرب اقدام به تامين خوراك نمايند.

دكتر داريوش قنبري با اشاره به اينكه مشكلاتي در خصوص تامين خوراك واحدHD " " بوجود آمد و اين واحد هم اكنون با كمتر از 50 درصد ظرفيت فعاليت و توليد مي‌نمايد افزود : در عين حال با بهره برداري از الفين مشكل تامين خوراك حل خواهد شد و آينده‌ي اميدوار كننده‌اي با بهره‌برداري از اين پروژه پيش روي پتروشيمي ايلام است.

وي تصريح كرد:مشكل "الفين"در شرايط كنوني مشكل نقدينگي است كه با سهام‌داران رايزني لازم صورت خواهد گرفت تا در مراحل پاياني پروژه، وقفه اي در روند پيشرفت آن ايجاد نشود.

نماينده‌ي اسبق استان ايلام در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد:خوشبختانه نيروهاي جوان و باانگيزه‌اي در پتروشيمي ايلام تلاش شبانه روزي دارند كه دو پروژه‌ي الفين و شيرين سازي علي رغم سختي‌ها و مشكلات در موعد مقرر بهره‌برداري شوند كه بايستي پس از راه‌اندازي اين پروژه‌ها، از اين پرسنل تقدير‌هاي درخوري بعمل آيد.

دكتر قتبري به بازديد از پروژه‌ي شيرين‌سازي اشاره كرد و افزود :اين پروژه از زمان آغاز عمليات اجرايي در سال 95 تاكنون پيشرفت فيزيكي مناسبي داشته است و طبق زمان‌بندي و برنامه‌ريزي انجام شده تا شهريورماه و هفته دولت به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي ادامه داد :چرخه‌ي توليدات پتروشيمي ايلام با راه اندازي الفين و SRU تكميل و در رديف پتروشيمي‌هاي درجه يك كشور قرار خواهد گرفت و زمينه‌ براي توجه به صنايع پايين دستي در استان فراهم خواهد شد.

عضو هيات مديره پتروشيمي ايلام به مشكل تامين خوراك واحد HD اشاره كرد و افزود:از فصل زمستان سال گذشته تاكنون تلاشهايي جهت اخذ خوراك اتيلن از خط لوله غرب آغار شده و اين تلاش‌ها از طريق هلدينگ خليج‌فارس و پتروشيمي جم ادامه دارد.

دكتر قنبري يكي از معضلات پيش‌ روي صنعت پتروشيمي‌ را دو نرخي بودن دلار عنوان كرد و افزود:اختلاف نرخ دلار در بازار آزاد و رسمي باعث ضرر و زيان هايي براي همه پتروشيمي‌هاي كشور از جمله پتروشيمي ايلام شده است و حل اين مشكل در حوزه اختيارات پتروشيمي‌ها نيست.

وي با بيان اينكه هدف دولت تك‌نرخي كردن ارز مي‌ باشد و بايستي منتطر باشيم كه سياست‌هاي ارزي دولت به كدام سمت پيش مي‌رود افزود:عرضه‌ي دلار به صورت تك‌نرخي توسط دولت انجام مي‌شود اما دو نرخي بودن ارز و اختلاف بسيار زياد نرخ غيررسمي و رسمي دلار باعث ضرر و زيان پتروشيمي‌ها خواهد شد.

داريوش قنبري در بخش ديگري از سخنان خود و در پاسخ به اين سوال كه آينده‌ي پتروشيمي‌ها در صورت بازگشت تحريم ها چگونه خواهد بود؟ افزود : تحريم‌ها تاثير منفي در كل كشور داشته است و در صنابع نفت و گاز و پتروشيمي بيشترين تاثير را خواهد داشت و پتروشيمي ايلام نيز آسيب‌پذير خواهد شد.

وي اظهار اميدواري كرد:با درايت دولت در عرصه‌ي سياست خارجي و مذاكره با كشورهاي اروپايي پس از خروج امريكا از برجام تصميم مقتضي اتخاذ خواهد شد و اميدواريم با روش‌هاي جديد در مذاكرات ديگر شاهد تحريم‌ها و بازگشت به گذشته نباشيم.

دكتر قنبري با بيان اينكه تجهيزات و قطعات اصلي دو پروژه در حال ساخت الفين و SRU تامين شده‌اند و با مشكل جدي مواجه نيستيم افزود:در عين حال و در صورت بازگشت تحريم‌ها حتي پس از تكميل پروژه‌ها براي مراودات بانكي ،فروش محصولات،اورهال و... نيز از تحريم تاثير خواهيم پذيرفت.

اين عضو هيات علمي دانشگاه در ادامه در خصوص تامين 100 درصدي خوراك پتروشيمي از پالايشگاز گاز ايلام و توسعه‌ي فاز 2 افزود:شبهه‌اي در تنگ بيجار و توسعه فاز دو پالايشگاه گاز ايلام ايجاد شده بود كه پس از انجام عمليات لرزه‌نگاري ميزان ذخائر آن مشخص خواهد شد و به محض مشخض‌شدن نتيجه، توسعه تنگ بيجار در فاز 2 در دستور كار قرار خواهد گرفت و اصل بر اين است كه تنگ بيجار يك حوزه‌ي گازي غني است .

نماينده اسبق استان در مجلس به ظرفيت‌هاي عظيم استان درحوزه نفت ، گاز و پتروشيمي اشاره كرد و گفت:به صنعت پتروشيمي در استان ايلام بسيار اميدوارم.

وي با بيان اينكه منابع هنگفت نفت و گاز در استان كشف شده و بهره برداري از منابع جديد آغاز شده‌ استف ادامه داد:در ميدان نفتي چنگوله با شركت نروژي قرارداد منعقد شده است و اميدواريم تحريم‌ها مانع اجراي اين قرارداد نشود.

دكتر قنبري افزود: با سرمايه‌گذاري‌هايي كه در حوزه نفت و گاز و پتروشيمي صورت گرفته است آينده پتروشيمي را در استان آينده خوبي مي بينم .

وي افزود:پتروشيمي دهلران در آينده نزديك به مراحل راه اندازي مي رسد و در پتروشيمي مهران نيز سرمايه گذاراني هستند كه اعلام امادگي نموده اند كه اميدواريم به نتيجه برسد .

دكتر داريوش قنبري عضو هيات مديره پتروشيمي ايلام در پايان اظهار داشت: اگر ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي استان ايلام در سه حوزه‌ي نفت، گاز و پتروشيمي، كشاورزي و مرز به نحو احسن بكار گرفته شوند شاهد اشتغال زايي مناسب و رفع محروميت و فقر از چهره‌ي استان خواهيم بود.

در جريان اين بازديد نيز مهندس فرهاد دانشي ؛ مدير عامل پتروشيمي ايلام اظهار داشت:با بهره‌برداري از واحد الفين ، ساليانه بيش از 750 هزار تن اتيلن و محصولات جانبي شامل 458 هزار تن اتيلن، 124 هزار تن پروپيلن و 134 هزار تن بنزين پيروليز در پتروشيمي ايلام توليد مي‌شود.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group