▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 Monday 22 April 2019 16 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

رسالت خطير دستگاه‌­هاي فرهنگي

پدافند غير عامل

علي محمدنياكان- سايت ويرا-  اشاره : هفته­‌ي پدافند غيرعامل (6-12 آبان ماه ) را گرامي مي داريم و عنايت خواننده­‌ي گرامي را به مطلبي كه در پي مي آيد ، معطوف مي دارم :

يكم : حاصل مطالعات و تحقيقات نشان مي دهد كه انسان ، همواره و در طول تاريخ ، نظام مشتركي از باورها، ارزش­ها و اعتقادات را سامان داده تا بهترين روش در باره ي « رفتار» و تطبيق آن با جهان پيرامون خود را فراگيرد و آن را در قالب فرهنگ ( البته، به مثابه­‌ي يك ميراث ماندگار ) به نسل­‌هاي بعد انتقال دهد. بخشي از اين ميراث ، فراهم آوردن فضاي امنيت و آرامش در برابر حوادث غير مترقبه و تهديدات جاني و مالي معنا يافته است . روشن است كه گوناگوني فرهنگ ها در جوامع مختلف ، در برابر تهديدات زمينه ساز واكنش هاي متفاوتي مي شود ؛ زيرا شيوه­‌هاي انديشيدن ، باورها و ارزش ها در ساختار فرهنگ ، زمينه­‌ي تفسيرها و واكنش هاي مختلف را فراهم مي آورد . در واقع ، فرهنگ هر جامعه به مردم مي آموزد چه چيز دشمن يا دوست ، خوب يا بد ، با ارزش يا بي ارزش است و زمينه­‌ي چه نوع واكنش هايي را فراهم مي كند. به عبارت ديگر ، فرهنگ جوامع به مردم ياد مي دهد، در روش هاي مختلف زندگي چگونه با حوادث غير مترقبه و تهديدات رو به رو شوند . اين شيوه­‌ها به طور معمول پايدار هستند و تداوم دارند و تغبير آن­ها به كندي صورت مي گيرد ؛ و در دراز مدت سبب مي شوند كه فرهنگ به گونه­‌اي ثابت و بدون تغيير به چشم آيد. اگر تغييرات فرهنگي سريع باشد و روش هاي زندگي ، باورها و ارزش ها به سرعت تغيير كنند ، اصل پايداري و تداوم فرهنگي مخدوش مي شود و انسان را دچار سرگرداني مي كند. در واقع ، مردم دچار شوك فرهنگي مي شود و فراز و فرود آن سرعت مي يابد ؛ و مردمي كه آن فرهنگ را پذيرفته اند ، آسيب مي بينند . در چنين شرايطي اصل امنيت ، آرامش و حفظ تماميت ارضي كه در سايه­ي فرهنگ اصيل فراهم آمده ، ايجاب مي كند ، در الگوهاي زندگي شرافتمندانه براي مقابله با تهديدات دشمن ، آمادگي لازم به وجود آيد و مردم در هر شرايطي توان مقابله با تهديدات را داشته باشند و درصدد كاهش آسيب ها برآيند .

دوم : با نگاهي كارشناسانه به موضوع دفاع غيرعامل در مي يابيم كه مسئولان هر كشوري براي حفظ تماميت ارضي و كاهش آسيب­هاي ناشي از جنگ ، به چاره انديشي و تدبير براي ايجاد مصونيت و پايداري مداوم در برابر چنين حوادثي فكر مي كنند و راه­‌هاي امكان صيانت از مردم و زير ساخت­هاي كشور خود را در برابر هر گونه تهديدي مي يابند . در واقع ، درصدد حراست كامل از جامعه­­ي خود بر مي‌­آيند .

سوم : روشن است كه مقابله با حوادث و دفع تهاجم دشمن راه­‌هايي دارد :

الف) براي دفع حملات نظامي استفاده از تسليحات دفاعي كارساز است و به هر اندازه تجهيزات دفاعي ، مدرن ، هوشمند و كارآمد باشد ، دشمن با درك توان نظامي كشور مقابل ، از طراحي نقشه و تلاش براي پيش بيني راه هاي حمله پشيمان مي شود .

ب) اقدامات و تمهيدات غير عامل زمينه‌­ي كاهش آسيب پذيري منابع مالي و انساني را در برابر نقشه‌­هاي شوم دشمن فراهم مي آورد . اين رويه در گونه­‌ي دفاع بدون سلاح نمود دارد . در واقع ، مجموعه­‌ي اقدامات بدون سلاحي كه زمينه­‌ي افزايش بازدارند­گي ، كاهش آسيب‌­پذيري ، تداوم فعاليت­‌هاي ضروري ، ارتقاي پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات و اقدامات نظامي دشمن را فراهم مي­آورد، در قالب پدافند غيرعامل معنا مي يابد.

چهارم : دفاع بدون سلاح موثرترين شيوه اي است كه آسيب پذيري زير ساخت هاي مهم و مراكز حياتي كشور را در برابر حملات دشمن كاهش مي دهد . بي گمان، اشاره به فرازي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري در باره­ي اهميت پدافند غيرعامل براي پايداري و ارتقاي امنيت ملي ، به درك و فهمي روشن از موضوع كمك مي كند .« دفاع جزيي از هويت يك ملت زنده است . هر ملتي كه نتواند از خود دفاع كند ، زنده نيست . هر ملتي كه به فكر دفاع از خود نباشد و خود را آماده نكند ، در واقع ، زنده نيست . هر ملتي كه اهميت دفاع را درك نكند ، به يك معنا زنده نيست . ما نمي توانيم چشم و قدرت تحليل داشته باشيم ، توطئه عميق عنادآميز استكبار عليه اسلام و انقلاب و نظام اسلامي را ببينيم ، در عين حال به فكر دفاع نباشيم »

پنجم : مي دانيم كه شيوه ي دفاع به عوامل و شرايط كوناگوني بستگي دارد و انسان ها در طول حيات خود همواره تلاش كرده اند با استفاده از ، برنامه ريزي مناسب و اراده­ي به كارگيري حاصل تصميمات خود ، در موقعيت هاي مختلف براي دفع تهاجم دشمن بهترين روش دفاعي را برگزينند و آن را به كار بندند . البته ، در طول تاريخ نوع دفاع ها متفاوت بوده و به مرور زمان پيشرفت كرده است . حاصل تجارب جنگ­هاي بزرگ دنيا نشان مي دهد كه : كشور مهاجم براي درهم كوبيدن اراده مردم و شكستن توان اقتصادي ، نظامي و سياسي كشور مورد تهاجم با اتخاذ استراتژي انهدام مراكز حياتي و حساس اقدام مي كند و به منظور تحقق اهداف شومش ، راه هاي توجيه تهاجمش را پيش بيني مي نمايد . در چنين حالتي ، پدافند غير عامل موضوعي اساسي و كارساز است و در سايه­‌ي برنامه ريزي و اراده ­ي راسخ ، مراكز مهم و حياتي كشور مورد تهاجم را پوشش مي دهد .

ششم : چون تهاجمات امروزي متنوع و مدرن هستند ، دفاع غيرعامل بايد با استفاده از ابراز هاي نوين و حتي المقدور بدون نياز به نيروي انساني به صورت خوداتكا صورت گيرد تا در زمان بحران هم پيامدها و هم توان دفاعي ناشي از تهاجم را كاهش دهد و وضعيت به حالت عادي برگردد و زمينه­‌ي بازسازي حوزه هاي آسيب ديده فراهم آيد . در حقيقت، طرح هاي پدافند غيرعامل قبل از انجام مراحل تهاجم و در زمان صلح تهيه و اجرا مي شوند. استفاده از فرصت براي تمهيدات و ملاحظات پدافند غيرعامل ، علاوه بركاهش هزينه­‌ها ، كارايي دفاعي را در زمان تهاجم دشمن افزايش مي دهد .

هفتم : نقش عمليات رواني در جنگ هاي امروزي ، بسيار مهم و حائز اهميت است . حساس كردن افكار عمومي و مقابله با عمليات رواني دشمن كار دستگاه هاي فرهنگي و به ويژه رسانه­‌هاست . دشمن با هدف قراردادن وحدت ملي يك كشور ، به بخش مهمي از هدف خود مي رسد . اينجاست كه اهميت رسالت خطير دستگاه‌­هاي فرهنگي روشن مي شود . در چنين حالتي بايد در عرصه­‌ي فرهنگ چارچوب جديدي را تعريف كرد . چنين رويكردي در كاهش آسيب پذيري زيرساخت­ها و حفظ وحدت مردم و مديريت يكپارچه‌­ي كشور مؤثر است و آن را به تعادل و پايداري مي رساند .

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group