▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

دكتر زيني وند،دانشگاه ايلام و پسا تحريم/تصاوير

 


عصر ايلام: رییس کمیته سیاست داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از آغاز دولت عاقل تدبیر و امید و وجود نیروهای باتجربه در آن، رفتار دولت در عرصه‌های داخلی و خارجی عاقلانه بوده است و انتظار می‌رود در پایان این دولت بسیاری از مشکلات سیاست خارجی و موانع نظام اداری در داخل حل و زمینه‌ی توسعه‌ی داخلی فراهم شود

 «علی زینی‌وند» در نشست «بررسی فرصت‌های صلح و توسعه در ایران پساتحریم» که توسط مجمع پیروان خط امام دانشگاه ایلام در آمفی‌تئاتر دانشگاه ایلام برگزار شد، اظهار کرد: توافق هسته‌ای در طول تاریخ بی‌سابقه و برجام نقطه عطفی در روابط بین‌الملل است، به این مفهوم که تمام توافق‌نامه‌های تاریخی یا پس از یک جنگ گسترده و یا پس از تغییر در یک کشور منعقدشده‌اند درحالی‌که توافق ایران با کشورهای بزرگ برای جلوگیری از جنگ و تأثیر در تحولات منطقه و جهان بوده و از این نظر یک توافق منحصربه‌فرد است.


وی اضلاع اصلی فراهم شدن این موفقیت را مردم، دولت و مقام معظم رهبری دانست و ادامه داد: اگر دیپلمات‌های ما توانستند با دست پر، چانه‌زنی کنند مرهون ادبیات محکم و حمایت‌گرانه رهبر معظم انقلاب است. ایران هراسی سال‌های متمادی گوش فلک را پر کرده بود. سربازان ما در عرصه دیپلماسی، قدرت ایران را در عرصه مذاکره بالا بردند، اما سؤالی که باید به آن پاسخ داد این است که چگونه این شش قدرت بزرگ جهان با ایران به تعامل پرداختند؟

رییس کمیته سیاست داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: یکی از اهداف آمریکا در خاورمیانه تزریق قدرت به ترکیه، رژیم غاصب اسرائیل، عربستان و مصر در راستای ایجاد توازن منطقه‌ای موردنظر خود و خارج کردن جمهوری اسلامی ایران از ترتیبات منطقه‌ای و در نهایت تضعیف ایران بود اما تضعیف این چهار کشور به دلایل گوناگون، ترکیه به دلیل اشتباه استراتژیک در حمایت از داعش، مصر و عربستان به دلیل مشکلات داخلی و متأثر از مسائل مربوط به بیداری اسلامی و اسرائیل نیز به دلیل افزایش قدرت حزب‌الله و مقاومت حکومت بشار اسد در برابر تروریست‌ها در کنار استحکام درونی و افزایش نفوذ و قدرت ایران در منطقه ازیک‌طرف و ظهور قدرت‌های جدید موسوم به بریکس شامل چین، هند، روسیه، برزیل و آفریقای جنوبی و افزایش قدرت اقتصادی آن‌ها با محوریت چین، روسیه و هند که باعث انتقال قدرت ایالات‌متحده از خاورمیانه به شرق آسیا شده، از طرف دیگر باعث شد تا آمریکا با کمک سایر قدرت‌ها پای میز مذاکره با ایران بیاید.

وی تصریح کرد: به اذعان سیاستمداران آمریکا، ایران یکی از بازیگران عقلانی در عرصه جهانی و منطقه‌ای است؛ زیرا علاوه بر اینکه در پی حفظ منافع ملی خویش است؛ هیچ‌گاه به همسایگانش حمله نکرده است و در جایگاه یک قدرت بزرگ منطقه‌ای رفتاری سنجیده و حساب‌شده در منطقه به نمایش گذاشته است و همین امر باعث می‌شود جمهوری اسلامی در سال‌های آینده به جایگاه اصلی خویش نائل آید. هانتینگتون نیز با بررسی پتانسیل‌های ایران، کشورمان را به‌عنوان قدرت بزرگ منطقه‌ای در آسیای جنوب غربی ازنظر سیاسی، اقتصادی و نظامی معرفی کرده است.

رییس کمیته سیاست داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران را موازنه‌گر در منطقه پرآشوب خاورمیانه عنوان کرد و گفت: هم‌اینک سیاست‌های منطقه حول محور استراتژی‌هایی که از سوی ایران مطرح‌شده‌اند، پیش می‌روند و این اغراق نیست. البته برخی افراد در محافل مختلف این سؤال را طرح می‌کنند که چرا ایران برای سوریه، لبنان، فلسطین و عراق هزینه می‌کند؟ باید گفت اگر حضور مستشاری جمهوری اسلامی در این کشورها نبود ۱+۵ هرگز با ایران کنار نمی‌آمدند، بنابراین حضور ما در این مناطق کاملاً توجیه‌پذیر است.

زینی‌وند هدف گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را امحای مقر حکومت‌های شیعه عنوان کرد و ادامه داد: آن‌ها می‌گویند سوریه و عراق را ساقط کنیم و بعد سراغ ایران برویم، ما اگر در سوریه و عراق مانع تروریست‌های تکفیری نشویم باید در مرزهای خودمان با آن‌ها به مبارزه بپردازیم، البته انکار نمی‌کنم که دیپلماسی اقتصادی‌مان در این کشورها ضعیف است و وزارت خارجه ما باید به‌سرعت به فکر گسترش بازارهای بکر کشورهای عربی هدف که در آنجا داریم هزینه می‌دهیم و تزریق کالای ایرانی به این کشورها باشد چراکه همه‌ی کشورها به‌موازات هزینه‌های امنیتی به فکر به دست گرفتن بازارهای اقتصادی نیز هستند که البته این ضعف ساختاری است و مختص به این دولت نیست.

وی ایران را لنگرگاه ثبات در منطقه دانست و یادآور شد: این امنیت و استقرار نظام جمهوری  اسلامی در پی ۱۰۰ سال مبارزه و مجاهدت ملت ایران به‌دست‌آمده است، بنابراین باید هوشیار باشیم تا از این دستاورد بزرگ صیانت نماییم.

این استاد دانشگاه با اشاره به بالا رفتن صادرات نفت تا هشت ماه آینده، تصریح کرد: آزاد شدن ۲۹ میلیون دلار از ۱۰۷ میلیارد دلار اموال بلوکه‌شده ایران، بهبود بخش گردشگری، حضور غول‌های نفتی در کشورمان، حضور هیئت‌های اروپایی و غیره، اوضاع اقتصادی ایران را بهبود خواهد بخشید.

زینی وند علت پیشرفت کشورهای توسعه‌یافته را قوی بودن بخش سیاست اقتصادی دانست و گفت: ما در دیپلماسی اقتصادی دچار ضعف هستیم به‌گونه‌ای که اقتصاد داخلی متناسب با امنیت و جایگاه منطقه‌ای توسعه پیدا نکرده است. دولت باید در هر کشور که نفوذ کرد، حضور تیم اقتصاد و انعقاد معاهده‌های اقتصادی را در دستور کار خویش قرار دهد، زیرا ما در وضعیت مناسبی ازنظر اقتصادی قرار نداریم.

وی بزرگ‌ترین مانع در توسعه اقتصادی را تورم قوانین در نظام اداری اعلام کرد و ادامه داد: بالغ‌بر ۶۲۰۰۰ قانون، مصوبه و مقرره در کشور وجود دارد، این در حالی است که قوانین در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته از ۳۰۰۰ عنوان قانون تجاوز نمی‌کند. برخی از قوانین ما ناکارآمد و غیرشفاف هستند، به‌گونه‌ای که راه را برای انواع رانت، اختلاس و فساد فراهم کرده‌اند و درمجموع ضعف نظام اداری در بسیاری از زمینه‌ها نمی‌تواند زمینه‌ی توسعه را فراهم کند بنابراین باید به فکر کاهش حجم آیین‌نامه‌های قانونی مجلس و یا تصویب طرح‌های کارشناسانه‌تر باشیم.

رییس کمیته سیاست داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام عدم تفکیک پست‌های اجرایی و فنی از سمت‌های سیاسی را ضعف دیگر دستگاه اداری دانست و گفت: معنا ندارد با روی کار آمدن یک دولت، تمام مسئولان کشور تغییر کنند، به‌گونه‌ای که دامنه‌ی دعواهای سیاسی تا منازل مردم نیز سرایت کند؛ بنابراین باید ترتیبی اتخاذ شود تا پست‌ها و سمت‌های فنی و اجرایی از سمت‌های سیاسی جدا گردند و با روی کار آمدن دولت‌های جدید، فقط مناصب سیاسی که حق هر دولت است تغییر یابند. البته دولت تدبیر و امید در این رابطه خوب و رضایت‌بخش عمل کرده است.

به گزارش ایسنا، زینی‌وند در جمع‌بندی سخنان خود با تأکید بر اینکه تعامل با دنیای خارج بخش مهمی است اما استحکام درونی در داخل بخش مهم‌تری است که باید برای اصلاح و تقویت آن تلاش کرد، تصریح کرد: از آغاز دولت عاقل تدبیر و امید و وجود نیروهای باتجربه در آن، بحمدلله رفتار دولت در عرصه‌های داخلی و خارجی عاقلانه بوده است و انتظار می‌رود در پایان این دولت بسیاری از مشکلات سیاست خارجی و موانع نظام اداری در داخل حل و زمینه‌ی توسعه‌ی داخلی فراهم شود

منبع ايسنا

تصاوير اختصاصي عصر ايلام عباس عزيزپور

.

 

 

نظرات   

 
+2 # شهروند 1394-09-04 23:17
با سلام. جناب زینی وند فعلا دانشجوی دکترا در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات هستند لذا بکار بردن لفظ دکتر برای ایشان غیرقانونی و خلاف مقررات است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # Guest 1394-09-05 09:48
کاش توی تیتر خبر به بانی مراسم که تشکل بود اشاره ای هم میشد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # شوراي نگهبان 1394-09-07 08:42
تبليغات زود هنگام انتخاباتي ممنوع است هرچند بعضي ها وقت و انرژي خود را بيهوده هدر مي دهند. فاعتبرو يا اوللابصار!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group