▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

جمعه 3 اسفند 1397 Friday 22 February 2019 16 جمادی‌الثانی 1440

آخرین اخبار سایت

مرضیه حدیدچی

روایتی از نقش بانوی انقلابی در پیروزی نهضت امام

مرضیه حدیدچی,سایت خبری ویراسایت خبری ویرا - منیره زرین پور - مرضیه حدیدچی از معدود بانوانی است که با شهامت مثال زدنی خود برای پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی مردانه مبارزه کرده است.

نویسنده در کتاب خاطرات مبارزاتی این زن مبارز انقلابی به نقش موثر بانوان در پیروزی نهضت امام خمینی (ره) اشاره کرده است .هیچ جامعه ای را نمی توان تصور کرد که بدون حضور مستقیم و غیرمستقیم بانوان در فعالیت های اجتماعی، بتواند قله های رفیع پیشرفت و توسعه پایدار را فتح کند. نقش بی بدیل بانوان ایرانی در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی را هیچ کس نمی تواند انکار کند. بانوان از ابتدای شکل گیری نهضت اسلامی تا پیروزی آن و پس از شکل گیری حکومت جمهوری اسلامی، در صحنه های مختلف تأثیرگذاری مستقیم و غیرمستقیم خود را به همگان نشان داده اند.

"مرضیه حدیدچی" از جمله بانوان انقلابی است که سال های جوانی تا میانسالی خود را در رکاب دیگر انقلابیان برای رسیدن ملت ایران به آزادی مبارزه کرده است. حدیدچی در سال 1318 در همدان متولد شد و تحصیلات خود را در همان شهر زیر نظر پدر فرهیخته اش گذراند. در 1333 با محمد حسن دباغ ازدواج کرد و این وصلت سرآغاز تحولات زندگی حدیدچی محسوب می شود.

کتاب خاطرات این زن مبارز سرشار از روایت های تاریخی از سازماندهی زنان برای فعالیت های سیاسی تا نقش تاثیر گذار آنها در شکل گیری نظام اسلامی ایران است که محسن کاظمی با قلم زیبایی آن را به رشته تحریر در آورده است.

کتابی از خاطرات تاثیرگذار  یک زن مبارز

این کتاب مشتمل بر بخش های بسیاری است که زندگی حدیدچی را در بحبوحه انقلاب روایت می کند. نویسنده در این کتاب عنوان کرده که فعالیت های انقلابی مرضیه حدیدچی با مهاجرت به تهران آغاز شد؛ زمانی که به تحصیلات حوزوی روی آورد  و نزد استادانی چون مرحوم حاج آقا کمال مرتضوی، حاج شیخ علی خراسانی، شهید آیت الله محمدرضا سعیدی و شهید سید مجتبی صالحی خوانساری مشغول تحصیل شد.

فعالیت ها و حرکت های سیاسی حدیدچی که آن روزها به نام خانوادگی همسرش، دباغ، شناخته می شد، با توزیع اعلامیه ها در سال 40 و 41 و ورود به تشکیلات تحت هدایت شهید آیت الله سعیدی شدت یافت. در این دوران با دانشجویان مبارز در دانشگاه های تهران، ملی(شهید بهشتی)، آریامهر(صنعتی شریف) و علم و صنعت همکاری و تعامل داشته است.

آیت الله سعیدی در سال 49 و در زندان قزل قلعه به شهادت رسید. اما حدیدچی در کنار هم رزمان خود به مبارزه ادامه داد تا اینکه در سال 52 او و دخترش، رضوانه، را دستگیر می کنند. حدیدچی و دخترش در کمیته مشترک، سخت ترین شکنجه ها را تحمل کردند تا اینکه حدیدچی به سختی بیمار شد و زمانی که دیگر امیدی به زنده ماندنش نبود، از زندان آزاد می شود.

کتاب در چهار فصل تدوین شده و در یک نگاه کلی می توان آن را به دو بخش عمده یعنی خاطرات مرضیه حدیدچی پیش از پیروزی انقلاب و خاطرات او پس از پیروزی انقلاب تقسیم کرد. ترتیب زمانی در این کتاب رعایت شده است؛ بنابراین فصل ابتدای کتاب شامل خاطرات حدیدچی از کودکی تا رهایی از زندان قصر را شامل می شود. خاطرات حدیدچی از دوران کودکی صفحات اندکی از کتاب را دربرگرفته و عمده مطالب این فصل به وقایع پس از ازدواج و حضور در فعالیت های سیاسی می پردازد. خاطرات حدیدچی از روزهای سیاه شکنجه و زندان در این فصل بیان می شود.

در واقع فصل اول کتاب حاوی نکات ارزشمندی از وضعیت زنان در زندان های رژیم پهلوی و جنایات مأموران سفاک ساواک و کمیته مشترک در آزار و شکنجه زندانیان زن را بیان می کند؛ شکنجه هایی که بیش از آسیب جسمی، آسیب های روحی بر جان زنان انقلابی وارد می کرد و آثار آن رفتارهای بی رحمانه تا پایان عمر همراه آن شیرزنان باقی ماند.

قصه ای از فعالیت های انقلابی در انگلستان

در فصل دوم کتاب، حدیدچی برای نسل های آینده قصه مهاجرت به انگلستان را تعریف می کند و از فعالیت های انقلابی خود در دیار غربت می گوید. خاطرات حدیدچی در این سال ها و در دیار غربت شنیدنی است. حدیدچی از رنج زندان رهایی یافته و این بار رنج غربت را برای معرفی اسلام در آن سوی جهان مسلمانی به جان خریده است.

در این بخش حدیدچی از همکاری اش با شهید محمد منتظری می گوید که به همراه این مبارز نستوه به لبنان و سوریه سفر می کند و پس از آن در مناسک حج حضور یافته و به تبلیغ نهضت امام خمینی(ره) و افشاگری علیه رژیم شاه می پردازد.

حدیدچی در این روزها، دوران هیجان و اوج فعالیت انقلابی خود را پشت سر می گذارد. حضور در شهرهای مذهبی چون مکه و مدینه و فعالیت انقلابی خاطراتی خوش برای حدیدچی رقم می زند. روزهایی که درد و رنج باقی مانده از شکنجه های ساواک را بر تن او التیام می بخشد. حدیدچی پاداش زحمات خود را دریافت می کند، برای انجام یک مأموریت به نجف اشرف رفته و به دیدار امام(ره) نایل می شود و آرزوی دیرینه اش دیدار و هم کلامی با رهبر یگانه جهان اسلام به حقیقت می پیوندد.

آشنایی حدیدچی با امام موسی صدر و شهید چمران

کلمات حدیدچی در این بخش از کتاب از شوق و هیجان پر است. سخنان امام بارقه های امید  را که در دل او در حال خاموشی بود، دوباره روشن و پرنور می کند. پس از آن حدیدچی به لبنان می رود و آشنایی با دو مرد بزرگ مبارزه علیه استکبار یعنی امام موسی صدر و شهید چمران را تجربه می کند.

مرضیه حدیدچی که حالا به نام خانوادگی همسرش، دباغ هم نامیده می شود، فعالیت های انقلابی خود را در سوریه و لبنان، لندن و پاریس در کنار شهید محمد منتظری و دیگر همرزمانش ادامه می دهد تا اینکه خبر درگذشت دکتر شریعتی و آزار و اذیت زندانیان سیاسی به مبارزان آن سوی مرزها می رسد.

حدیدچی از اعتصاب برای اعتراض به وضع زندانیان سیاسی در ایران سخن می گوید و ضعفی که در این اعتصاب بر او وارد شد و او را تا نزدیکی مرگ کشاند. حدیدچی در این بخش از خاطرات خود بیان می کند که خبر این اعتصاب تیتر اخبار جهان می شود. در واقع هدف این اعتصاب همین رسیدن اخبار واقعی ایران به گوش جهانیان بود.

با حضور امام خمینی(ره) در پاریس و نوفل لوشاتو، حدیدچی به همراه هم رزمانش رهسپار نوفل لوشاتو می شود و مبارزاتش را از این دهکده کوچک و در کنار رهبر انقلاب پی می گیرد. در این دوران حدیدچی تجربه زندگی در کنار خانواده امام راحل(ره) را به دست می آورد.

رفتار و عادات امام خمینی(ره) آموزه های بسیاری برای حدیدچی دارد که آن ها را در گوشه دلش و برای روزهای دوری از امام ذخیره می کند. هر کدام از این بخش ها و روایات تاریخی خاطرات ریز و درشت زیبایی از روزهای انقلاب و مبارزان جان بر کف انقلاب را در ذهن خواننده مجسم می کند و وی را به خواندن ادامه کتاب تشویق می سازد.

آرام سازی بلواهای همدان و کردستان

فصل سوم کتاب به اقدامات اولیه انقلابیان برای تثبیت انقلاب اسلامی اختصاص دارد. حدیدچی در این وقایع حضور مستقیم داشته و سخنانش اسنادی مهم در ثبت تاریخ انقلاب اسلامی به شمار می رود؛ به ویژه که حدیدچی در همین زمان فرماندهی سپاه همدان را هم به عهده می گیرد. بنابراین وقایع این مناطق را از نزدیک مشاهده کرده است.

از آنجا که پیروزی انقلاب اسلامی برای برخی گروه های کوچک که مبارزاتی را علیه رژیم ترتیب داده بودند، و حالا به دنبال سهم خواهی از انقلاب بودند، ناخوشایند بود. آن ها رهبری امام خمینی(ره) و استقرار نظام اسلامی برنتافتند و در نتیجه دست به اقدامات خرابکارانه از قبیل ترور شخصیت های انقلابی، ایجاد اغتشاش در شهرهای ایران به خصوص شهرهای مرزی و تحریک احساسات ملی گرایی در این مناطق بودند.

حدیدچی در آرام کردن بلواهای همدان و کردستان حضور فعال داشت و با بیان خاطرات خود از این دوران صفحات مهمی از تاریخ انقلاب را به ثبت رسانده است.

یکی از فعالیت های مهم حدیدچی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مأموریت برای ابلاغ نامه تاریخی امام خمینی(ره) به گورباچف  به همراهی آیت الله جوادی آملی بود. حدیدچی از این ماجرا در چهارمین فصل کتاب با عنوان «مأموریتی تاریخی» یاد می کند و آن را فصلی مهم در فعالیت های انقلابی خود می داند.

خاطرات مرضیه حدیدچی از حضور در مسکو و در برابر امپراتوری شرق خواندنی است. به خصوص که حدیدچی تمام احساسات و هیجانی را که آن روزها تجربه می کرده، لابه لای کلماتش بیان می کند.

محسن کاظمی که این کتاب با کوشش های او و همکارانش گردآوری شده، فصل پنجم کتاب را به بیان خاطراتی از هم بندهای حدیدچی و دخترش، رضوانه، اختصاص داده است تا به این وسیله فضای زندان و وضعیت زنان در زندان های پهلوی را به صورت شفاف بیان کرده باشد. صفحات پایانی کتاب علاوه بر فهرست اعلام مفصل، تعدادی از تصاویر تاریخی که حدیدچی در آن حضور دارد، درج شده است.

در مجموع کتاب «خاطرات مرضیه حدیدچی» می تواند به عنوان سندی از فعالیت های بانوان ایران، رنج ها و سختی های آن ها را در پیروزی انقلاب اسلامی بیان کند و منبعی مهم برای پژوهش در تاریخ معاصر ایران با اتکاء به تاریخ شفاهی باشد. همچنین خواندن این کتاب نقش موثری در آگاهی و بصیرت افزایی جوانان امروز این مرز و بوم دارد.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group